تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

راه معنوی یا گذرگاه معنوی چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 16 تیر 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

راه معنوی یا گذرگاه معنوی چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد راه معنوی یا گذرگاه معنوی صحبت کنیم.

در گذرگاه معنوی فرد در مشکلاتی که برای خود یا اطرافیانش پیش می آید سعی بر آن دارد که از مسائل معنوی برا کاهش آنها استفاده کند. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر بیشتر این موضوع را مورد بحث قرار می دهیم. 

گذرگاه معنوی چیست؟

دور زدن معنوی گرایش به استفاده از توضیحات معنوی  برای جلوگیری از مسائل پیچیده روانشناختی توصیف می شود. این اصطلاح اولین بار در اوایل دهه 1980 توسط روان درمانگر فرا شخصی به نام جان ولود در كتاب خود به سوی روانشناسی بیداری ابداع شد.

به گفته ولود، دور زدن معنوی را می توان به عنوان "تمایل به استفاده از ایده ها و اعمال معنوی برای کنار زدن یا جلوگیری از موارد زیر تعریف کرد:
مواجهه با مسائل حل نشده عاطفی
زخم های روانشناختی
کارهای تکاملی ناتمام

 ولود به عنوان یک درمانگر و یک معلم بودایی متوجه شد که مردم (از جمله خود او) اغلب از معنویت به عنوان سپر یا نوعی مکانیسم دفاعی استفاده می کنند.

مردم به جای اینکه با احساسات سخت و منفی خود مواجه شوند یا با مسائل حل نشده روبرو شوند، فقط سعی می کنند آن ها را با توضیحات معنوی خود توجیح کنند.

گرچه این کار می تواند راهی برای محافظت از خود در برابر آسیب ها یا ایجاد هماهنگی بین افراد باشد، اما در واقع مسئله ای را حل نمی کند. درعوض، فقط به بررسی مشكل می پردازد و بدون هیچ گونه راه حل واقعی، از آن عبور می کند.

نکته

در حالی که معنویت می تواند نیرویی باشد که به ارتقا رفاه فرد کمک می کند، درگیر شدن با گذر گاه معنوی به عنوان راهی برای جلوگیری از احساسات یا مسائل پیچیده می تواند در نهایت رشد را خفه کند.

علائم و نشانه های راه های معنوی چیست؟

دور زدن معنوی راهی برای پنهان شدن در پس معنویت یا اعمال معنوی است. مانع از این می شود که مردم احساس خود را به رسمیت بشناسند و آن ها این احساسات را از خود و دیگران دور می کند. برخی از مثال های دور زدن معنوی عبارتند از:

پرهیز از احساس خشم
اعتقاد به برتری معنوی خود به عنوان راهی برای پنهان ماندن از ناامنی ها
اعتقاد بر این است که رویدادهای آسیب زا باید به عنوان "تجارب یادگیری" عمل کنند یا اینکه پشت هر تجربه منفی یک نکته طلایی وجود دارد
اعتقاد بر این که اعمال معنوی مانند مراقبه یا دعا همیشه مثبت است
آرمان گرایی بسیار بالا، اغلب غیرقابل دستیابی
احساس رها شدگی و جدایی
فقط بر معنویت تمرکز کرده و زمان حال را نادیده بگیریم
فقط بر نکات مثبت تمرکز کنید یا بیش از حد خوش بین باشید
احساسات منفی خود را بر دیگران فرافکنی کنید
وانمود می کنیم که همه چیز خوب است در حالی که به وضوح اینگونه نیست
فکر به این نکته که باید احساسات مثبت خودمان را افزایش دهیم.
داشتن این تفکر که مردم می توانند با تفکر مثبت بر مشکلات خود غلبه کنند

توجه

دور زدن معنوی یک روش سطحی برای رفع مشکلات است به گونه ای که ممکن است در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشیم، اما در نهایت هیچ مشکلی را حل نمی کند و فقط مسئله را به قوت خود باقی می گذارد.

مثال های کاربردی در این زمینه

گذرگاه و دور زدن معنوی گاهی اوقات دشوار است زیرا اغلب در افراد مختلف بسیار متفاوت است. با این حال، مشاهده نمونه هایی  می تواند به آشکارتر شدن این پدیده کمک کند:

به دنبال مرگ یکی از عزیزان، افراد به اقوام بازمانده خود می گویند که متوفی "در مکان بهتری" است و "این همه بخشی از داستان زندگی و خواست خدا بوده است".
زنی از کاری که شخص دیگری انجام داده عصبانی و ناراحت است. وقتی او سعی می کند احساسات خود را به اشتراک بگذارد، دوستانش به او می گویند که دیگر اینقدر منفی نباشد و دست از بدبین بودن بردارد.
یکی از اقوام به طور مرتب از مرزهای رفتاری عبور می کند و به گونه ای رفتار می کند که برای سایر اعضای خانواده آسیب رسان می باشد. به جای مقابله با این رفتار، کسانی که آسیب دیده اند احساس می کنند که باید خشم خود را سرکوب کنند و بیش از حد رفتار های او را تحمل کنند.
دور زدن معنوی همچنین اغلب برای از بین بردن نگرانی های واقعی افرادی که با مشکل روبرو هستند استفاده می شود.

معمولاً به افرادی که با تبعیض روبرو هستند توصیه می شود هنگام برخورد با سواستفاده آشکار "خوب"، "مدنی" یا "صبور" رفتار کنند. این توصیه ها به افراد پیشنهاد می دهد که می توانند برای غلبه بر مسائل پیچیده اجتماعی به تفکر مثبت فردی اعتماد کنند.

 شناخت دور زدن معنوی

اگر شما هم این موارد را می گویید، ممکن است در حال دور زدن معنوی باشید:

هر اتفاقی دلیلی دارد.
شما  خودتان خوشبختی را به وجو می آورید.
این مورد فقط برای بهترین ها است.
این یک نعمت است که نصیب هر کسی نمی شود.
فقط حس مثبت!
افکار و دعاها خیلی مهمن!

علل

دور زدن معنوی به عنوان نوعی مکانیسم دفاعی عمل می کند. گذرگاه معنوی از ما در برابر چیزهایی محافظت می کند که به نظر می رسد برای مقابله با آن ها هنوز آماده نیستیم و این مقابله بسیار دردناک است، اما این محافظت هزینه هایی هم دارد.

نادیده گرفتن یا اجتناب از این مسئله می تواند در طولانی مدت استرس را بدتر کرده و بعداً مشکلاتی را ایجاد کند. در حالی که اجتناب عامل اصلی ایجاد این نوع رفتارها است، عوامل دیگری نیز در شکل گیری آن نقش دارند.

فرهنگ سلامتی، که اغلب ایده های مثبت سمی و خوش بینی دائمی را بین مردم تداوم می بخشد، گاهی اوقات یک نیروی محرک برای دور زدن معنوی است.

این مورد به مردم می آموزد که نمی توانند خوب یا سالم باشند، مگر اینکه بتوانند از هر گونه اتفاق منفی دوری کنند. مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که احساسات منفی طبیعی هستند و اغلب نشانه این است که چیزی باید تغییر کند.

نادیده گرفتن این علائم می تواند منجر به مشکلات بدتری در سلامت جسم و روان شود.

یک فرهنگ فردگرایانه که این ایده را ترویج می کند که افراد برای دستیابی به خوشبختی واقعی باید خود سازی کنند نیز به گرایش به جلوگیری از احساسات دشوار یا دردناک کمک می کند.

فردگرایی به جای تلاش برای حل مسائلی که منجر به درد می شود، به مردم می آموزد که تنها خودشان مسئول سرنوشت خود هستند.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطلب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «مثبت بودن سمی چیست؟» را مطالعه نمایید.

 تاثیرات

اما دور زدن معنوی چه تاثیراتی می تواند بر زندگی افراد داشته باشند:
 اضطراب
پیروی کورکورانه از رهبران
وابستگی
مشکلاتی در کنترل کردن
بی توجهی به مسئولیت شخصی
تحمل بیش از حد رفتار غیر قابل قبول یا نامناسب
احساس شرمساری
خودشیفتگی معنوی
انکار احساسات دشوار
عدم توجه به احساسات دیگران
اجتناب از مسئولیت پذیری
قضاوت درباره دیگران
توجیه کردن رنج

نکات و ترفندها

دور زدن معنوی ممکن است به عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر مواردی که به نظر ما تهدیدآمیز است عمل کند، اما از یک حقیقت مهم غافل می شود. ما نمی توانیم احساساتی را که تجربه می کنیم، انتخاب کنیم.

زندگی نمی تواند فقط افکار، احساسات و عواطف خوب باشد. برای اینکه شادی را تجربه کنیم باید غم ها را هم تحمل کنیم. برخی از کارهایی که می توانید برای مقابله با گرایش به دور زدن معنوی انجام دهید، شامل موارد زیر است:

از برچسب زدن احساسات به عنوان خوب یا بد خودداری کنید
به یاد داشته باشید که افکار و احساسات منفی در خدمت یک هدف برتر هستند.
به یاد داشته باشید که احساسات ناراحت کننده اغلب نشانه این است که مشکلی وجود دارد و باید چیزی تغییر کند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد راه معنوی یا گذرگاه معنوی بحث شد. در نهایت باید گفت برای داشتن احساسات منفی و غم خیلی به خود سخت نگیرید. به هر حال غم داشتن نیز بخشی از زندگی و روند رشد انسان است.

معنویت می تواند یک نیروی مثبت در زندگی شما باشد و بسیاری از اعمال معنوی می توانند ابزار عالی مدیریت استرس باشند. با اجتناب فعال از دور زدن معنوی، می توانید معنویت را به صورتی عملی کنید که به شما کمک می کند زندگی هماهنگ و رضایت بخشی داشته باشید.

نظر شما در مورد راه معنوی یا گذرگاه معنوی چیست؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟
دلایل احساس تنهایی در نوجوانان چیست | راه‌های مقابله با آن
چند پتانسیلی چیست؟ 4 ویژگی خارق العاده افراد چند پتانسیلی
اختلال دو جنسیتی چیست | دلایل و راه درمان
بهترین روش تنبیه کودک چیست؟
واکسن گارداسیل چیست | زمان تزریق، مزایا و عوارض
استعدادیابی کودکان | بررسی انواع روش‌های استعدادیابی
ماتریس آیزنهاور چیست | بهترین روش اولویت بندی
طرحواره بی اعتمادی چیست | علائم و راه‌های درمان
اختلال خواب گردی چیست | بهترین روش درمان

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید