تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
علائم و تأثیرات اعتیاد به بازی های ویدئویی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 05 خرداد 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

علائم و تأثیرات اعتیاد به بازی های ویدئویی

در دنیای مدرن امروزی، سرگرمی های انسان ها نیز تغییر کرده است.

بازی های ویدئویی به یکی از پر طرفدار ترین سرگرمی ها تبدیل شده است، اما استفاده ی مکرر از آنان سبب بروز تغییراتی می شود که در مقاله زیر به آنان خواهیم پرداخت.

همچنین فهرست مطالب در باکس زیر قابل مشاهده است.

علائم و تأثیرات اعتیاد به بازی های ویدئویی

اعتیاد به بازی های ویدیویی، استفاده اجباری یا کنترل نشده از بازی های ویدئویی تعریف می شود، به نحوی که اعتیاد به این بازی ها باعث ایجاد مشکل در زمینه های دیگر زندگی فرد شود.

اعتیاد به بازی های ویدئویی که اغلب نوعی اعتیاد به رایانه، تلفن همراه، تبلت و اعتیاد به اینترنت در نظر گرفته می شود، نگرانی فزاینده ای برای والدین ایجاد کرده است زیرا بازی های ویدئویی به امری عادی تبدیل شده و بیشتر کودکان را هدف قرار می دهند.

بازی های ویدئویی شامل بازی های رایانه ای، بازی های کنسولی، بازی های ماشینی و حتی تلفن همراه و بازی های پیشرفته ماشینی در شهر بازی ها است.

بازی ها می توانند در سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و تلگرام و ... هم وجود داشته باشند.

از دهه 1950، بازی به یک صنعت پول ساز چند میلیارد دلاری تبدیل شده است.

برخی از افراد نگران تأثیرات طولانی مدت بازی های ویدیویی به ویژه در کودکان هستند. نگرانی ها درباره بازی در چندین سوال مطرح می شود:

"آیا بازی های ویدیویی مضر هستند؟"

"آیا بازی های ویدیویی خشن باعث پرخاشگری می شود؟"

"آیا بازی های ویدیویی اعتیاد آور است؟"

در حالی که تحقیقات در این زمینه بی نتیجه است، اما به نظر می رسد شواهدی وجود دارد که می تواند نشان دهد که، بازی های ویدیویی مضر می باشد، باعث افزایش پرخاشگری و اعتیاد هم می شود. با این حال، این تأثیرات کاملاً در افراد مختلف متفاوت است؛ چرا که افراد دارای ویژگی های شخصیتی منحصر بفردی هستند و ممکن است عوامل زیادی بیش از صرف زمان برای انجام بازی ها در روند تاثیر گذاری بازی ها در افراد دخیل باشند.

علائم و نشانه های اعتیاد به بازی های ویدئویی

تعریف رسمی اعتیاد به بازی های ویدئویی در سازمان های مختلف متفاوت است.

با توجه به این موضوع، بیان اینکه آیا بازی های ویدئویی شما و یا دوستتان را زیاد از حد به خود مشغول کرده و یا اینکه آیا شما معتاد به بازی های ویدئویی هستید اندکی سخت و گیج کننده است.

مانند همه اعتیادها، مهم است که هنگام بررسی احتمال اعتیاد به بازی ویدئویی در افراد، به سادگی میزان زمان صرف شده برای بازی را در نظر نگیرید، بلکه عملکردی را که فرد در مواقع بازی کردن دارد را نیز معیار قرار دهید و آن را هم در نظر بگیرید.

انجام بازی های ویدیویی، به عنوان یک طیف وسیعی از فعالیت های تفریحی، ممکن است مضر نباشد یا نشان دهنده اعتیاد در افراد هم نباشد.

گزارش آماری

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که 1٪ تا 16٪ گیمرها دارای معیارهای اعتیاد هستند. با این حال، تعریف رسمی اعتیاد به بازی های ویدیویی در سازمان های مختلف متفاوت است.

وقتی بازی اعتیاد آور می شود، این امر اصلی ترین راه مقابله با مسئولیت های فرد در زندگی را به عهده می گیرد، در نتیجه سایر حوزه های مهم زندگی نادیده گرفته می شوند یا به طور کلی مختل می شوند.

اعتیاد به بازی های ویدیویی یا استفاده بیش از حد از بازی های ویدیویی، بیشتر در میان بازیکنان جوان در سراسر جهان و در حال بازی های چند نفره مداوم یا بازی های نقش آفرینی آنلاین چند نفره، یا انجام بازی های فردی آنلاین و به طور خلاصه در انواع دیگر بازی ها دیده می شود.

سایتی تحت عنوان MMORPG وجود دارد که، 25٪ از درآمد بازی ها در سراسر جهان را تشکیل می دهند.

این بازی ها جاذبه های زیادی را برای گیمرها در نظر گرفته اند، این بازی ها تعاملی، اجتماعی، رقابتی و در زمان واقعی اتفاق می افتند.

تحقیقات نشان می دهد که MMORPG از نظر ماهیت اعتیادآورتر هستند. در نتیجه، آن ها تأثیرات منفی بیشتری بر سلامت جسمی، عادات خواب و عملکرد تحصیلی دارند.

آیا اعتیاد به بازی ها یک اعتیاد واقعی است؟

مانند سایر اعتیاد های رفتاری، اعتیاد به بازی های ویدیویی همیشه مورد بحث بوده و یک ایده جنجالی است.

در حالی که تحقیقات مربوط به بازی های ویدئویی، برخی از تأثیرات آزار دهنده این بازی ها را نشان می دهد، به ویژه در بازیکنان جوان، کمبود تحقیقات طولانی مدت و شواهد کافی برای نتیجه گیری قطعی که استفاده بیش از حد از بازی های ویدیویی واقعاً یک اعتیاد است، وجود ندارد.

علاوه بر این، پیام های احتیاطی از طرف گروه هایی، مانند انجمن پزشکی آمریکا، که معتقد است بازی های ویدئویی به طور بالقوه مضر هستند، باید با بازاریابی تهاجمی صنعت بازی های ویدئویی رقابت کند، که البته تعجب آور نیست و تحقیقات خود، هیچ تأثیر سو بر این موضوع ندارد.

اختلال بازی در اینترنت در حال حاضر به عنوان یک شرط برای مطالعه بیشتر در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی به عنوان مرجع، برای شرایط سلامت روان گنجانده شده است و به خودی خود اختلال محسوب نمی شود. بنابراین، اگرچه هنوز به طور کامل به عنوان یک اختلال شناخته نشده است، جزو معیارهای پیشنهادی منتشر شده است.

شباهت به دیگر اعتیاد ها

اعتیاد به بازی های ویدئویی از نظر میزان زمان صرف بازی، وابستگی شدید عاطفی به فعالیت و الگوهای مشکلات اجتماعی که معتادان بازی تجربه می کنند، مانند سایر اعتیاد ها است.

مانند سایر اعتیادها، معتادان به بازی نیز مشغول بازی هستند و این امر در روابط خانواده تاثیر گذار است و سایر زمینه های زندگی مانند مدرسه و کار را مختل می کند.هرچه كودكان كمتر بازی های ویدیویی را شروع كنند، احتمال بروز رفتارهایی مانند وابستگی در آن ها کمتر می شود.همانند سایر رفتارهای اعتیادی، طیفی از پاسخ های مختلف به فعالیت وجود دارد.

در حالی که برخی از گیمرها احساس می کنند نمی توانند مدت زمانی را که برای بازی می گذرانند کاهش دهند، اما دیگرانی که  توانایی بازی ندارند، اصلا هوس بازی نمی کنند و به سراغ بازی ها نمی روند.

اثرات مضر

علاوه بر اعتیاد، مشخص شده است که اثرات مضر زیر مربوط به استفاده از بازی های ویدیویی است:

افزایش افکار پرخاشگرانه و رفتارهای پرخاشگرانه، به ویژه در کودکان زیر 10 سال.

افزایش خطر تشنج ناشی از نور، اختلالات اسکلتی - عضلانی اندام فوقانی و افزایش میزان متابولیسم.

کاهش رفتارهای اجتماعی (تعاونی) در تعاملات اجتماعی.  

تحقیقات در مورد افرادی که به بازی های ویدئویی اعتیاد دارند، نشان می دهد که، آن ها از سلامت روان و عملکرد شناختی ضعیف تری برخوردار هستند، از جمله کنترل تکانه ضعیف و علائم ADHD، در مقایسه با افرادی که اعتیاد به بازی های ویدیویی ندارند.

افرادی که به بازی های ویدیویی اعتیاد دارند نیز از نظر عاطفی به افسردگی و اضطراب افزایش یافته مبتلا می شوند و از نظر اجتماعی، احساس انزوای اجتماعی بیشتری می کنند و احتمالاً در استفاده از پورنوگرافی اینترنتی دچار مشکلاتی می شوند.

جمع بندی ای سنج

اگر شما خود به بازی های ویدئویی اعتیاد دارید و یا والد فرزندی هستید که علائم اعتیاد به بازی های ویدئویی را از خود نشان می دهد، سعی کنید با جایگزین کردن راه های مختلف دیگر از اعتیاد خود به بازی های ویدویی کم کنید تا از مشکلات دیگری که ممکن است در زمینه های مختلف دیگر روی دهد جلوگیری کنید.

آیا تجربه بازی های ویدئویی را داشته اید و این احساس به شما دست داده است که به آن اعتیاد پیدا کرده اید؟ تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

علت کمرویی چیست | بهترین روش‌های مدیریت آن
گوش دادن همدلانه چیست | ویژگی و مزایای آن
حل تعارض چیست | اصول و تکنیک‌های آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن
چطور نه بگوییم؟ بررسی بهترین روش‌ها
خستگی تصمیم گیری چیست | علل ایجاد و راه غلبه بر آن
انواع بیماری های مقاربتی | نحوه پیشگیری و درمان
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید