پست وبلاگی
انواع عشق مدت مطالعه: 1 دقیقه
ای سنج 15 بهمن 1398 مدت مطالعه: 1 دقیقه

انواع عشق

جان لی در سال ۱۹۷۰، پس از بررسی های متعدد در بیش از هزاران نفر، انواع عشق را به ۶ گروه تقسیم کرد:
-عشق رومانتیک
افرادی که این نوع عشق را تجربه می کنند، بیشتر تحت تاثیر جنبه های جسمانی فرد مقابل خود قرار گرفته و از تماس فیزیکی و لمس کردن فرد مقابل خود لذت می برند.
-عشق مالکانه:
افرادی که در این گروه قرار می گیرند عشق را توام با وسواس فکری زیاد نسبت به معشوق خود تجربه می کنند. آن ها دائماً نگران از دست دادن معشوق خود هستند. گرچه عشق این افراد به یکدیگر روز به روز بیشتر می شود اما رابطه ی آن ها با پیچ و خم هایی نیز همراه است که احتمالاً سبب بروز آشفتگی هایی می شود.

عشق رمانتیک

انواع عشق

-عشق همیارانه:
در این عشق افراد یاری گر یکدیگر بوده و نسبت به هم بسیار متعهد می باشد. آن ها سعی می کنند تا جایی که از دستشان بر می آید به یکدیگر کمک کرده و زمینه های پیشرفت یکدیگر را فراهم سازند.
-عشق بازیگوشانه:
افرادی که در این دسته قرار می گیرند، چندان متعهد نبوده و بیشتر تمایل به برقراری روابط جنسی متعدد به نیت کسب لذت های مقطعی دارند.

انواع عشق

-عشق نوع دوستانه:
افرادی که چنین عشقی را تجربه می کنند، در روابط خود از خود گذشتگی فراوانی نشان می دهند. آن ها تمایل دارند تا هرکاری که از دستشان بر می آید برای شریک عاطفی خود، انجام دهند.
-عشق منطقی:
افرادی که این رویکرد را در روابط عاطفی خود در پیش می گیرند، سعی می کنند بر مبنای واقعیت و بر طبق ملاک هایی که دارند فردی مناسب را انتخاب کنند. به دلیل اینکه افراد بر طبق شناخت هایی که کسب کرده اند، وارد رابطه عاطفی می شوند، به نظر می رسد از رابطه ی خود رضایت زیادی دارند.
بر طبق نظر آلن، افراد در دوره های مختلفی زندگی خود، ترکیبی از این رویکرد ها را تجربه خواهند کرد.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید