تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
جوانب مثبت و منفی درمان آنلاین مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 05 اسفند 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

جوانب مثبت و منفی درمان آنلاین

بسیاری از روان درمانی ها در مواجهه با اقدامات فاصله اجتماعی مورد نیاز در بحران COVID-19، به صورت آنلاین شده اند، به همين خاطر در این مقاله می خواهیم براساس فهرست مطالب زير جوانب مثبت و منفی درمان آنلاین (Online treatment) را مورد بررسی قرار دهیم:

جوانب مثبت درمان آنلاین

در اين قسمت مي خواهيم برخی از مهم ترین مزایای درمان آنلاین را بررسی کنیم. 

گزینه اي مناسب برای مناطق راه دور

درمان آنلاین، دسترسی به اطلاعات و درمان های بهداشت روان را برای افراد در مناطق روستایی یا دورافتاده فراهم می کند. کسانی که در چنین مناطقی زندگی می کنند ممکن است به هیچ وجه به درمان های دیگر در زمینه بهداشت روان دسترسی نداشته باشند زیرا اقدامات بهداشت روانی در مناطق جغرافیایی آنها محدود است و یا اين كه هیچ گونه درمانی در مناطق آن ها وجود ندارد.همچنين افرادي كه در اين مناطق دور افتاده زندگي مي كنند ديگر نيازي نيست كه براي مراجعه به درمان مجبور به رانندگي و طي كردن مسافت هاي طولاني شوند.

توجه
 اگر اینترنت داشته باشید، درمان آنلاین دسترسی نسبتاً سریع و آساني به درمان را برای شما فراهم می کند که در غیر این صورت به راحتی در اختيار شما نبوده است. 

دسترسی برای افراد با محدودیت های جسمی

درمان آنلاین امکان دسترسی افراد معلول یا حبس شده در خانه را فراهم می کند. هنگام رسیدن به مراقبت های بهداشت روان، تحرک می تواند یک مسئله مهم باشد. به عنوان مثال، یک درمانگر که در خانه خود تمرین می کند، ممکن است برای اسکان کلیه مشتریان بالقوه تنظیم نشده باشد.

گزارش آماري

مطالعات نشان داده است افرادی که به دلایل مختلف مانند بیماری جسمی یا روانی قادر به ترک خانه خود نیستند، اغلب درمان آنلاین را جایگزینی مفید برای تنظیمات روان درمانی سنتی مي دانند.

راحتی و قیمت مناسب

درمان آنلاین نسبتاً مقرون به صرفه و راحت است. از آنجا که در منزل خود در جلسات درمانی به راحتی شرکت خواهید کرد و می توانید جلسات درمانی خود را برای مناسب ترین زمان خود تنظیم کنید. به همين خاطر مي توان گفت درمان آنلاین نسبتاً مقرون به صرفه و راحت است. همچنین امروزه، بسیاری از ارائه دهندگان بیمه‌، خدمات درمان آنلاین را ملزم به پوشش بیمه می کنند. 

توجه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه درمان های آنلاین تحت پوشش بیمه نامه شما قرار می گیرند، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

به هر حال درمانگرانی که  بیماران را بصورت آنلاین معالجه می کنند، هزینه های سربار کمتری مانند اجاره فضای اداری دارند. بنابراین، درمانگران آنلاین اغلب می توانند گزینه های درمانی مقرون به صرفه ای را برای کسانی که تحت پوشش بیمه درمانی نیستند، ارائه دهند.

  در دسترس بودن 

اینترنت دسترسی به درمان های بهداشت روان را بیشتر می کند. افراد ممکن است در صحبت با دوستان و خانواده در مورد مسائل مربوط به مراقبت های بهداشتی جسمی احساس راحتی کنند اما در مورد نگرانی های مربوط به بهداشت روان که به همان اندازه مهم هستند، احساس مشابهی ندارند. به هر حال درمان آنلاین و از راه دور می تواند ابزاری مهم برای کمک به افراد در زمینه یادگیری بیشتر درباره سلامت روانشناختی باشد. حتی اگر احساس می کنید که بهزیستی ذهنی شما قوی است، درمان آنلاین می تواند به شما کمک کند تا از نظر روانشناختی قوی تر شوید. همچنین می توانید در مورد رفتارهای بهداشتی و راهکارهای مقابله ای که منجر به سلامت روانشناختی بهتری می شود، بیشتر بدانید.

نكته

برای بهره مندی از گفتگو با یک متخصص، نیازی به داشتن یک بیماری بالینی نیست و درمان آنلاین می تواند راهی آسان برای شروع کار باشد.

معایب درمان آنلاین

در حالی که درمان آنلاین می تواند به طور بالقوه برای افرادی در شرایط خاص بسیار مفید باشد، اما این روش نسبت به شیوه های درمانی سنتی بدون خطرات و معایب نمی باشد که در ادامه برخی از این معایب را معرفی می کنیم:

عدم پوشش بیمه 

پوشش بیمه ای برای درمان الکترونیکی می تواند به ایالتی که در آن زندگی می کنید و بیمه ای که دارید بستگی دارد. برخی از بیمه نامه ها درمان آنلاین را پوشش نمی دهند. 

عدم اجازه برخی از کشورها به ارائه دهندگان خارج از کشور 

بسیاری از ایالت ها به روانشناسان خارج از کشور اجازه ارائه خدمات را نمی دهند. در چنین مواردی، ارائه دهنده خدمات شما باید هم در ایالت خانه خود و هم در ایالت خانه خود مجوز داشته باشد. 

عنوان

در مقاله ای در زمینه روانشناسی آورده شده که برخی از ایالت ها به روانشناسان اجازه می دهند خدمات بهداشت روان خارج از دولت را برای مدت زمان محدود ارائه دهند. این معمولاً فقط از 10 تا 30 روز در سال تشکیل می شود.

رازداری، حریم خصوصی و فناوری غیرقابل اعتماد

خصوصی نگه داشتن اطلاعات شخصی شما یک نگرانی عمده در روان درمانی است، اما درمان آنلاین لایه ای از پیچیدگی را اضافه می کند. محرمانه بودن در درمان آنلاین به همان اندازه مهم است که در شکل های سنتی ارائه درمان بسیار مهم است. از آنجا که اطلاعات به صورت آنلاین منتقل می شود، وضعیت باعث نشت حریم خصوصی و نگرانی بیشتر می شود. مشکلات فناوری همچنین می تواند دسترسی به درمان را در صورت نیاز به آن دشوار کند.

عدم پاسخگویی به شرایط بحرانی

از آنجا که درمانگران آنلاین از مشتری فاصله دارند، پاسخ سریع و موثر در هنگام بروز بحران دشوار است .اگر مشتری در حال سپری کردن افکار خودکشی است یا دچار یک فاجعه شخصی شده است، ممکن است کمک سریع و مستقیم توسط درمانگر دشوار یا حتی غیرممکن باشد.

عدم مناسب بودن برای بیماری های جدی روانپزشکی 

درمان الکترونیکی می تواند برای شرایط مختلفی مفید باشد، اما نه وقتی که صحبت از افرادی می شود که به درمان مستقیم یا مداخله حضوری نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر اعتیاد جدی دارید یا علائم شدیدتر یا پیچیده تری از بیماری روانی دارید، ممکن است درمان آنلاین توصیه نشود، مگر اینکه سایر روش های درمانی محلی یا در دسترس نیز در برنامه شما نقش داشته باشد. 

چشم پوشی از زبان بدن 

در بسیاری از موارد، درمانگران آنلاین نمی توانند حالات صورت، سیگنال های صوتی یا زبان بدن را ببینند. این سیگنال ها اغلب می توانند کاملاً گویا باشند و تصویر واضح تری از احساسات، افکار، خلق و خو و رفتارهای شما به درمانگر ارائه دهند. برخی از روش های تحویل مانند فناوری انتقال صدا از طریق اینترنت و چت های ویدئویی می توانند تصویر واضح تری از وضعیت ارائه دهند، اما آنها اغلب صمیمیت و پیچیدگی تعاملات دنیای واقعی را ندارند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد جوانب مثبت و منفی درمان آنلاین صحبت شد. به هر حال همانطور که گفته شد این روزها به خاطر شرایط کرونایی، اکثر مشاغل به صورت  آنلاین شده است، به همین خاطر انواع درمان های روان شناختی به صورت آنلاین خدمات خود را ارائه می دهند. که البته این شیوه خدمات رسانی می تواند پیامدهای مثبت (از قبیل؛ گزینه اي مناسب برای مناطق راه دور، دسترسی برای افراد با محدودیت های جسمی، راحتی و قیمت مناسب، در دسترس بودن) و منفی (از قبیل؛ عدم پوشش بیمه، عدم اجازه برخی از کشورها به ارائه دهندگان خارج از کشور، رازداری، حریم خصوصی و فناوری غیرقابل اعتماد، عدم پاسخگویی به شرایط بحرانی،عدم مناسب بودن برای بیماری های جدی روانپزشکی، چشم پوشی از زبان بدن) داشته باشد.
آیا تجربه استفاده از درمان های آنلاین را داشته اید؟ به نظر شما این شیوه درمانی چه پیامدهای مثبت و منفی دارد؟ لطفا دیدگاه و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید