تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
تاثیر ترس از تعهد بر رابطه عاشقانه مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 31 شهریور 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

تاثیر ترس از تعهد بر رابطه عاشقانه

در این مقاله در مورد تاثیر ترس از تعهد بر روابط عاشقانه بحث و بررسی کوتاهی خواهیم داشت.

خیلی از افراد به خاطر ترسی که از شروع یک رابطه دارند، برای همیشه تنهایی و مجردی را انتخاب می کنند. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر بیشتر به این موضوع می پردازیم:

ترس از تعهد در روابط 

اگر تمایل به شروع و یا ادامه ی رابطه را در خود می بینید اما از ترس آسیب دیدن اقدام به شروع رابطه نمی کنید و یا برای گام برداشتن در یک رابطه در تعلل و تلاش هستید، به احتمال زیاد شما با ترس از تعهد در رابطه رو به رو هستید.

این ترس از تعهد می تواند ناشی از مسائل و موارد مختلفی باشد؛ مواردی همچون ترس از طرد شدن، احساس عدم اطمینان در مورد اینکه آیا می توانید همسر و شریک زندگی تان را خوشبخت کنید و یا ترسی که از ارتباط برقرار کردن و شروع یک رابطه بر اساس تجربیاتی که در گذشته داشته اید.

نشانه های ترس از تعهد در رابطه

ترس از تعهد با گذشت زمان آشکار می شود؛ اما برخی علائم اولیه نیز وجود دارد که می تواند به شما ترس از تعهد در رابطه را گوشزد کند و شما باید مراقب این نشانه ها باشید.

خود سرزنش گری و خراب کاری کردن

کریستینا هاتاوی، به عنوان یک متخصص و صاحب نظر علمی معتقد است که، "فردی که از تعهد می ترسد، معمولاً الگوی خانوادگی غلط یا فقدانی را تجربه کرده است که باعث ایجاد احساس امنیت در تنهایی یا عدم سرمایه گذاری احساسی در او شده است."

زمانی که فردی ترس از تعهد در رابطه دارد؛ دائما می ترسد که شریک زندگی او احساسات بیشتر و قوی تری به او داشته باشد و حتی احساسات او بیشتر از احساسات خودش به طرف مقابلش باشد، یا ممکن است شریک زندگی اش رابطه عاطفی شان را به پایان برساند و یا رابطه آن ها زودهنگام خراب و تمام شود و به خوبی پیش نرود.

تلاش زیاد برای برنامه ریزی و حفظ برنامه ها

شخصی که دارای مشغله های کاری بسیار است و زمان کمی را در منزل سپری می کند و آرام و قرار ندارد، ممکن است از شروع رابطه واهمه داشته باشد.

برای مثال می توان گفت کسی که ترس از رابطه دارد، ممکن است سه ماه قبل از تاریخ عروسی اش به شریک زندگی خود نه بگوید و رابطه را بر هم بزند و یا از برنامه ریزی برای داشتن یک تعطیلات خوب با شریک زندگی اش اجتناب کند.

احساسات فردی و ناراحتی های شدید

احساسات شما ممکن است ناراحتی زیادی را در شما موجب شود.

در همه ی روابط و میان زوجین مکالمه های پیچیده ای وجود دارد که ممکن است موجب بحث و یا ناراحتی در یکی از زوجین شود، این ناراحتی های گاه و بی گاه بر اثر مکالمات پیچیده طبیعی است.

اما احساس ناراحتی تا حد اجتناب از مکالمات احساسی یا عدم نمایش احساسات شخصی می تواند نشانه ای از مسائل مربوط به تعهد در فرد باشد.

اگر به داشتن ترس از تعهد در خودتان شک دارید، می توانید برای اثبات و یا رد این شک در خودتان، این سوالات را از خود بپرسید:

آیا شما از رابطه ی کنونی خود راضی هستید اما هنوز زمان زیادی را صرف زیر سوال بردن این رابطه می کنید؟
آیا شما برای فکر کردن در مورد آینده رابطه خود تلاش می کنید؟
آیا شما در برنامه ریزی برای رابطه خود تردید هم دارید؟
آیا صحبت از پیشرفت و پیشبرد رابطه باعث می شود احساس ناراحتی داشته باشید؟
آیا زمانی که آسیب پذیر هستید و از چیزی ناراحتید، شریک زندگی شما از نظر احساسی با شما همراهی و همدلی دارد؟
آیا شریک زندگی شما اغلب از شما می پرسد که در کجای رابطه هستید و آیا دوست دارید که رابطه تان را جلوتر ببرید؟ 
آیا شما از لحاظ عاطفی احساس تعامل یا ارتباط با شریک زندگی خود را دارید؟

برای سنجش دقیق میزان تعهد و علاقه بین خود و پارتنرتان، می توانید تست عشق مثلثی را انجام دهید.

چگونه ترس از تعهد به روابط آسیب می رساند؟

در نهایت، ترس از تعهد می تواند منجر به از بین رفتن رابطه شود.

در برخی موارد، این مرگ رابطه و از بین رفتن آن ممکن است برای فرد کشنده و دردناک باشد؛ خصوصاً اگر یکی از زوجین سعی به برقراری  رابطه داشته باشد در حالی که دیگری از نظر احساسی مشارکتی با او ندارد.

در طول زمان رابطه، شخصی که سعی می کند متعهد باشد، احتمالاً با ترک رابطه، صدمه عمیق، سرخوردگی، سردرگمی، عصبانیت، خجالت و در نهایت بی تفاوتی مواجه خواهد شد و ممکن است که این موارد را تجربه کند.

فردی که از تعهد می ترسد، ممکن است احساس ترس، نگرانی و استرس را تجربه کند.

این فرد ممکن است از خودش به خاطر ناتوانی در پیشرفت رابطه ای که دارد احساس سرخوردگی و احساس گناه داشته باشد؛ زیرا این فرد شاهد آسیبی که به طرف مقابل خود می رساند، می باشد.

در این موارد ممکن است فرد مقابل احساس نا امیدی از شریک زندگی خود داشته باشد چرا که این فرد به جای پیش برد رابطه، فقط رابطه را در وضع کنونی اش نگه داشته است.

توجه

در مخرب ترین و دردناک ترین وضعیت، فردی که دارای مشکلات تعهد در رابطه است ممکن است از، با فاصله گرفتن کامل از خود، بی اعتنایی به شریک رابطه ی خود، تهدید به جدایی یا ایجاد تنش و درگیری غیر ضروری، به عنوان ابزاری برای فرار از رابطه و اتمام رساندن آن استفاده کند.

چگونه بر ترس از تعهد غلبه کنیم؟

هاتاوی می گوید: "اول از همه مهم این است که الگوهای ایجاد کننده این رفتار (رفتاری که منجر به ترس از تهعد می شود) را بشناسیم." و "شما باید بدانید که چرا از تعهد می ترسید."

هاتاوی می گوید بررسی این فرآیند مهم است زیرا، در بسیاری از موارد، "چرایی" دیگر در زندگی شما اهمیت ندارد.

شاید هنوز نتوانسته اید از تجربه ی ناخوشایندی که در گذشته داشته اید رهایی پیدا کنید یا نگران تکرار یک رابطه سمی دیگر که شاهد آن بودید هستید. بررسی این "چرا" به تنهایی می تواند برای شما مفید باشد، اما مزایای صحبت با یک درمانگر را هم دست کم نگیرید.

یکی دیگر از راه های کمک به ترس از تعهد این است که آشکارا و واضح در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنید.

هاتاوی می گوید: «به شریک زندگی خود کمک کنید تا افکار و احساسات شما را درک کنند.

با یک دیگر همکاری کنید و الگوهای حمایتی ای را ایجاد کنید که می تواند به شما در مدیریت افکار و احساسات پیرامون ترس از تعهد در شما کمک کند. 

اگر علاقمند هستید تا بدانید ترس از ازدواج (گاموفوبیا) چیست؟ به پست مورد نظر مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تاثیر ترس از تعهد بر روابط عاشقانه بحث کردیم.

در نهایت باید گفت این که شما این مطلب را می خوانید، ممکن است بدین معنا باشد که، یا امیدوار هستید که الگوی عدم تعهد را در خود متوقف کنید، یا سعی می کنید با کسی که از تعهد می ترسد رابطه برقرار کنید.

در هر صورت، شما تنها نیستید. درک علت اصلی ترس می تواند راهی برای ایجاد یک رابطه عمیق و رضایت بخش برای شما باز کند.

آیا شما هم ترس از تعهد دارید؟ برای رفع این ترس چه کرده اید؟ لطفا تجربیات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

 
 

 

 

بررسی 0 تا 100 برنامه ریزی + تکنیک
توسعه فردی چیست؟
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس + روش های تقویت
اثر دانینگ کروگر چیست؟
انواع مهارت و راه های تقویت آن
عادت چیست و چگونه می‌توانیم عادات بد را تغییر دهیم؟
روانشناسی زرد چیست | معرفی کتاب‌های روانشناسی زرد

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
06 شهریور 1402 14:04

منه بدشانس عاشق کسی شدم که مشکل گاموفوبیا داره. ایشون بسیار انسان پخته و فرزانه و مهربان هست و شدیدا به بنده علاقه داره. میتونم بگم که 90 درصد با معیارهای من برای زندگی مطابقت داره. اما وقتی یه ذره از نظر احساسی بهش نزدیک میشم - وقتی بهش ابراز علاقه میکنم چنان استرس و اضطراب میگیره که نگو. عصبی میشه میگه نمیتونم به کسی نزدیک بشم. الان هم کات کرده. از دست دادن همچین آدمی برام خیلی سخته. تا الان هیچکس رو به اندازه ایشون نزدیک به معیارهای مورد علاقه ام ندیده بودم. ضمنا بنده 46 سالمه. اینو گفتم که فکر نکنین بچه گونه فکر میکنم و کورکورانه عاشق شدم.