تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد.

تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد.

تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد. تست MBTI با تفسیر پیشرفته بصورت رایگان منتشر شد.
مدت مطالعه: 1 دقیقه
ای سنج 31 شهریور 1400 مدت مطالعه: 1 دقیقه

اثر پیگمالیون چیست؟

قبل از این که در مورد اثر پیگمالیون (effect of pygmalion) در علم روان شناسی توضیحی مختصری بدهیم اشاره ای به تاریخچه این مفهوم می اندازیم:
در افسانه­‌های آتن آمده است که مجسمه ساز مشهوری به نام پیگمالیون به شدت از زنان و دختران اطرافش بیزار بود. ولی با وجود این تنفر یک روز تصمیم به ساخت یک مجسمه زن کرد وی گرچه تنفر شدیدی نسبت به این جنسیت داشت ولی تمام تلاش و هنرش را برای این مجسمه و تندیس زیبا گذاشت. در حقیقت این تندیس اوج هنر وی شد و مدتی نگذشته بود که پیگمالیون، دلباخته این مجسمه منحصر به فرد خودش می شود. در نهایت این حس و عشق وی آنقدر عمیق بود که بر این مجسمه تاثیر می گذارد و آن را به یک زن واقعی تبدیل می کند و پیگمالیون با او ازدواج می کند.

افسانه فوق سبب شد که روان شناسی به نام رابرت رُزنتال از آن الهام بگیرد و در مورد یک حقیقت روان شناسی به نام اثر پیگمالیون مطالعه کند. در حقیقت این مفهوم بیانگر این است که هر چی انتظارات بیشتر می شود عملکرد نیز بهتر می شود و باور و اعتقاد فرد به خودش روی عملکردش تاثیر می گذارد. با یک مثال توضیح اولیه را به اتمام می رسانیم:

مثلاً وقتی که یک معلم دانش آموزش را بسیار باهوش و زیرک ببیند، حتی اگر آن دانش آموز در واقعیت از هوش کمی برخودار باشد، ذهنیت معلم باعث می­‌شود که دانش آموز در راستای اثبات این باور حرکت کند و در نهایت فرق موفق و باهوشی شود.

برای شناخت بیشتر اثر پیگمالیون، لطفاً  کلیپ بالا را مشاهده کنید.

آیا اثر پیگمالیون برای شما هم جالب بود؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید