تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
مشخصات شغلی مددکار اجتماعی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 18 مرداد 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

مشخصات شغلی مددکار اجتماعی

در این مقاله مشخصات شغلی مددکار اجتماعی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در ادامه جهت آگاهی بخشی برای افراد در جهت رشته مددکاری اجتماعی توضیحات لازم براساس فهرست مطالب زیر ارائه خواهد شد. 

 مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی یک حوزه شغلی هیجان انگیز است که ارتباط زیادی با روانشناسی دارد.

آیا به دنبال شغلی هستید که سودآور و در عین حال چالش برانگیز باشد؟ آیا می خواهید با کمک به مردم برای غلبه بر مشکلات و بهبود زندگی شان، به جامعه کمک کنید؟

مددکاری اجتماعی با این توصیف مطابقت دارد؛ به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان کارشناسی روانشناسی این رشته را دنبال می کنند.

در حالی که بسیاری از افرادی که در این زمینه کار می کنند، قبل از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی خود را در زمینه مددکاری اجتماعی آغاز می کنند، اما برخی از گرایش های روانشناسی پس از کسب مدرک، ترجیح می دهند به برنامه کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی روی آورند.

بنابراین مددکار اجتماعی دقیقاً چیست؟

این متخصصان سلامت روان به افراد با طیف وسیعی از مسائل، از جمله مشکلات روانی، مالی، بهداشتی، روابط و سوء مصرف مواد کمک می کنند.

مددکار به مددجو که می تواند یک فرد یا گروه یا جامعه باشد در شناسایی مشکل و شناخت توانایی ها و قوت ضعف برای حل مشکلات با توجه به منابعی که فرد در اختیار دارد، کمک می کند.

پس مددکاری از مشاوره، فعالیت حرفه ای و تدابیر مختلف برای حل مشکلات تشکیل شده است و می تواند در قالب فردی، نهادی، سازمانی، موسسات رفاهی عرضه شود.

مددکاران به افراد مختلفی که نیاز به حمایت دارند، مانند کودکان و والدین با شرایط سخت، سالمندان، افراد با ناتوانی های ذهنی، جوانانی که نیاز به مراقبت دارند،  افراد مبتلا به اعتیاد، افراد بی خانمان، بچه های بی سرپرست کمک می کنند.

در مورد کار مددکاران اجتماعی، الزامات آموزشی و چشم انداز شغلی پیش بینی شده در این زمینه بیشتر بیاموزید.

توجه

آمار و ارقام ارائه شده در این مقاله مربوط به جامعه ایرانی نمی باشد. محتوای ارائه شده در مورد آمار و ارقام مربوط به ایالت متحده آمریکا می باشد.

انواع خدمات مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی به سه صورت، فردی، جامعه ای  و گروهی صورت می گیرد:

در مددکاری فردی، خدمات حرفه ای به فرد و خانواده او ارائه می شود تا مشکلات فرد حل شود و توانمندی های او زیاد و در نهایت فرد به خودکفایی برسد.
در مددکاری جامعه ای، خدمات مددکاری اجتماعی در سطح جامعه توسعه و تعمیم پیدا می کند و گروه های مختلف را در بستر جامعه شامل می شود.
در مددکاری گروهی، به گروهی خاص از افراد کمک می شود که استعدادهایشان رشد پیدا کند و قابلیت هایشان افزایش پیدا کند تا بتوانند بر مشکلات خود غلبه کتتد و بهترین راهکارها را پیدا کنند.

حقایق کوتاه در مورد مددکاری اجتماعی

 •  بر اساس گزارش اداره آمار کار، مددکاران اجتماعی در سال 2018 تقریبا 707،400 شغل داشته اند.
 •  اکثر مشاغل در این زمینه نیاز به مدرک کارشناسی ارشد در مددکاری اجتماعی دارند. 
 • مددکاران اجتماعی در محیط های مختلفی از جمله بیمارستان ها، کلینیک های سلامت روان، مدارس، آژانس های غیرانتفاعی و دفاتر دولتی استخدام می شوند.

مددکاران چه کاری انجام می دهند؟

حوزه مددکاری اجتماعی از نظریه های اجتماعی برای درک مشکلات انسانی، کمک به بهبود زندگی مردم و بهبود کل جامعه استفاده می کند.

بسیاری از کسانی که در این زمینه کار می کنند در زمینه های خاصی مانند کمک به کودکان و کمک به مردم در حل مشکلات تهدید کننده زندگی، یا کمک به افراد برای غلبه بر اعتیاد تخصص دارند.

مددکاران اجتماعی:

 •  به عنوان حامی مراجعان خود عمل می کنند.
 •  به مراجعان آموزش دهید و مهارت های جدیدی را به آن ها می آموزند 
 • مراجعان را به منابع ضروری در جامعه پیوند می دهند
 •  از مراجعان آسیب پذیر محافظت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که منافع آن ها رعایت می شود 
 • به مراجعانی که نیاز به پشتیبانی و کمک دارند، مشاوره می دهند
 •  مشکلات اجتماعی را جستجو می کنند تا به دنبال درمان باشند.

محیط کار

بر اساس آمار اداره کار ایالات متحده، تقریبا نیمی از تمام مددکاران اجتماعی به عنوان مددکار اجتماعی کودک، خانواده و مدرسه مشغول به کار هستند، روندی که پیش بینی می شود تا سال 2028 ادامه یابد.

آژانس های دولتی سه نفر از هر ده مددکار اجتماعی را در سطح ایالتی و محلی استخدام می کنند. حرفه ای هایی که در پست های دولتی کار می کنند ممکن است ارزیابی های مربوط به رفاه کودکان را انجام دهند، به افرادی که به کمک عمومی نیاز دارند کمک کنند و با افرادی که با مجرم در تماس بوده اند در سیستم قضایی همکاری کنند.

اطلاعات حقوق و دستمزد

حقوق می تواند بر اساس عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، سابقه تحصیلی و منطقه تخصصی متفاوت باشد. به گفته انجمن ملی مددکاران اجتماعی، افرادی که تازه کار خود را با مدرک کارشناسی در زمینه مددکاری اجتماعی آغاز کرده اند، درآمد متوسط ​​سالانه 31،327 دلار دریافت می کنند.

متوسط ​​درآمد کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند 44418 دلار است.

وزارت کار ایالات متحده درآمد متوسط ​​سالانه زیر را برای حوزه های مختلف تخصصی در مددکاری اجتماعی گزارش می کند:

 •  مددکاران اجتماعی کودک، خانواده و مدرسه: 46،270 دلار
 •  سلامت روان و سوء مصرف مواد مددکاران اجتماعی: 44،840 دلار
 •  مددکاران اجتماعی بهداشت و درمان: 56،200 دلار

الزامات آموزشی

برای تبدیل شدن به یک مددکار اجتماعی، مدرک کارشناسی مددکاری اجتماعی (BSW) حداقل شرط لازم است. با این حال، برخی از افراد دارای مدرک روانشناسی، جامعه شناسی و تحصیلات قادر به یافتن مشاغل ابتدایی در مددکاری اجتماعی هستند.

اگر به ارائه خدمات درمانی علاقه دارید، مدرک کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی (MSW) مورد نیاز است. آیا به تدریس در سطح دانشگاه یا انجام تحقیقات علاقه دارید؟ 

پس باید مدرک دکتری مددکاری اجتماعی (DSW) را کسب کنید.

الزامات بر اساس ایالت متفاوت است، اما اکثر ایالت ها از مددکاران اجتماعی می خواهند که دارای مجوز، ثبت نام یا گواهینامه در زمینه خود باشند. به عنوان مثال، تبدیل شدن به یک مجوز اجتماعی بالینی دارای مجوز به طور کلی مستلزم شرکت در آزمون و تکمیل حداقل دو سال تجربه بالینی تحت نظارت است.

زیرشاخه تخصصی این رشته

 مددکاران اجتماعی پزشکی و بهداشت عمومی

کسانی که در زمینه خدمات درمانی پزشکی یا بهداشت عمومی تخصص دارند، خدمات روانی اجتماعی را به افراد، خانواده ها و گروه هایی که از بیماری های حاد، مزمن و در مراحل پایانی رنج می برند، ارائه می دهند و همچنین به خانواده هایی که از عزیزان بیمار مراقبت می کنند، کمک می کنند.

 مددکاران اجتماعی کودک، خانواده و مدرسه

مددکاران اجتماعی کودک، خانواده و مدرسه با کودکان و خانواده ها کار می کنند. برخی در محیط های مدرسه برای کمک به کودکان با مسائل تحصیلی، اجتماعی و عاطفی کار می کنند.

دیگران ممکن است با فرزند خوانده ها کار کنند، به فرزند خواندگی کمک کنند و به والدین مجرد نیز راهنمایی هایی را ارائه کنند.

 سلامت روان و سوءمصرف مواد مددکاران اجتماعی

مددکاران اجتماعی سلامت روان و سوء مصرف مواد، افراد مبتلا به مشکلات روانی یا مشکلات اعتیاد و سوء مصرف مواد را ارزیابی و درمان می کنند.

متخصصان در این حوزه تخصصی ممکن است مشاوره بحران، درمان فردی، گروه درمانی، آموزش مهارت ها و خدمات توانبخشی روانی - اجتماعی ارائه دهند.

چشم انداز شغلی

دفتر آمار کار ایالات متحده پیش بینی می کند که مشاغل مددکاری اجتماعی از سال 2018 تا 2028 ، 11 درصد رشد خواهد کرد که بسیار سریع تر از میانگین برای همه مشاغل است.

در حالی که پیش بینی می شود فرصت های شغلی در مناطق شهری رقابتی تر خواهد بود، وزارت کار پیشنهاد می کند که تقاضای شغل در مناطق روستایی نیز خوب خواهد بود.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مشخصات شغلی مددکار اجتماعی بحث شد. در نهایت با توجه به توضیحات لازم در مورد مددکاری اجتماعی، باید اشاره کرد اگر شما هم علاقه مند به کمک به دیگران و تاثیر گذاری در جامعه از طریق کمک به دیگران در زمینه های سلامت روان و حوزه اجتماعی هستید، مددکاری می تواند شغل مناسبی برای شما باشد.

لازم به ذکر است که در جامعه ایرانی هم روند رو به رشدی برای انتخاب این رشته شغلی وجود دارد.

 آیا شما هم علاقه مند به انتخاب رشته مددکاری اجتماعی هستید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

سلامت سازمانی چیست | آیا سازمان سالمی دارید؟
پورتفولیو چیست | نحوه ساخت آن
0 تا 100 موفقیت در مصاحبه شغلی
سوالات پر تکرار در مصاحبه شغلی
شتابدهنده چیست و چگونه به رشد استارتاپ‌ها کمک می‌کند؟
ساختار سازمانی چیست | نحوه طراحی آن
وجدان کاری چیست | نحوه تقویت آن
سواد چیست | بررسی انواع آن
بررسی 0 تا 100 مشاوره شغلی | مزایای آن
طوفان فکری چیست | بهترین تکنیک ایده یابی

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • مددکاری اجتماعی چیست؟

  • پس مددکاری از مشاوره، فعالیت حرفه ای و تدابیر مختلف برای حل مشکلات تشکیل شده است و می تواند در قالب فردی، نهادی، سازمانی، موسسات رفاهی عرضه شود.
 • انواع خدمات مددکاری اجتماعی چیست؟

  • به صورت فردی، گروهی و جامعه ای می باشد.
 • مددکاری اجتماعی مناسب کدام تیپ های شخصیتی در MBTI است؟

  • ENFJ.INFJ.ENFP.INFP. ESFJ.ISFJ.ESFP.ISFP
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید