تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
آیا شما در شغل مناسب خود هستید؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 20 بهمن 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

آیا شما در شغل مناسب خود هستید؟

یکی از انتخاب های زندگی که می تواند برای فرد سخت و دشوار باشد، انتخاب شغل می باشد در حقیقت این انتخاب حتی با کمک یک مشاور شغلی هم می تواند استرس زا باشد یعنی در کنار یک مشاور هم همچنان احساس کنید که نمی توانید شغل مورد نظرتان را بدست بیاورید.

و اما سوالی که مطرح می شود این است  که آیا شما علاقه زیادی به انتخاب شغل خود دارید، یا اینکه این میزان اشتیاقی که شما دارید آیا شایسته شغل تان است؟ در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این مباحث می پردازیم:

مسیر ایده آل خود را پیدا کنید

آماندا آندینو، مربی جذب نیرو می گوید: "برای افراد انتخاب شغل دشوار است چرا که گاهی باید بین علاقه و پول یکی را انتخاب کنید همچنان که خیلی از افراد به جای شغل مورد علاقه خود روی پول تمرکز کنند.

در واقع این افراد ممکن است شغلی را در زندگی خود انتخاب کنند که نه تنها هیچ علاقه ای  به آن ندارند  بلکه آن را به عنوان یک محیط یا کاری خسته کننده نگاه می کنند در حالی که می تواند مزایای اقتصادی خوبی داشته باشد. 

در ادامه 5 نکته آورده شده است تا با مطالعه آن ها بتوانید به پاسخِ سوالِ پر تکرار شغل مناسب من چیست؟ دست بیابید و در مسیر ایده آل خود تصمیم بگیرید.

تعیین کنید که آیا در شغل اشتباه قرار نگرفته اید

زمانی که درزندگی برنامه و قصد این را دارید که شغل خود را تغییر دهید، احتمالاً مدتی در مورد این موضوع و چالش ها و مشکلاتی که دارد فکرکرده اید و یا اینکه با دوستانتان به طور خصوصی صحبت کرده اید.

در هر صورت ابتدا شما باید شما باید تعیین کنید که آِیا شما در یک رشته اشتباه هستید یا فقط در یک محیط اشتباه به سر می برید. اگر [شغل] اشتباهی را انتخاب کرده اید، سعی کنید کاملاً وقت بگذارید و از خودتان بپرسید دلیل اشتباه بودن شغل تان چیست؟ چه چیزی شما را ناراضی می کند؟. آندینو می گوی:"اطمینان حاصل کنید که قبل از رفتن به کار بعدی، آنچه را که می خواستید پیدا کرده اید." 

در هر صورت یادتان باشد شاید لازم باشد که بیشتر تحقیق کنید که مشخص کنید چه چیزی واقعاً شما را در کار آزار می دهد. اگر غالباً در شغل فعلی خود احساس اضطراب، بی حوصلگی یا استرس دارید و با وظایف روزمره خود دست و پنجه نرم می کنید یا دوست ندارید، ممکن است انتقال شغل لازم باشد.

زمانی که شما هر روز صبح  به طور هیجان زده برای رفتن به محل کار خود بلند می شوید مطمئن باشید شغل مناسب خود را انتخاب کرده اید. و در این صورت شما مشتاقانه منتظر چالش های روز خود هستید و واقعاً مشتاق روز کاری خود هستید. همچنین می دانید که وقتی با اعتقادات و ارزش های شرکتی که در آن کار می کنید همسو شوید، شغل مناسب را پیدا کرده اید.

آنچه را که میخواهید و یا نمی خواهید را دریابید

افراد به دلایل زیادی در مسیر شغلی اشتباه قرار می گیرند. آنها ممکن است شغل خود را برای جلب رضایت یک دوست یا یکی از اعضای خانواده، یا این که شغل را برای دستیابی به وضعیت یا حقوق خاص انتخاب کنند یا صرفاً به این دلیل که در آن زمان ایده خوبی به نظر می رسید.

به ما آموخته اند كه اگر در كاری مهارت داریم، باید این كار را به عنوان شغل حرفه ای انجام دهیم. مشکل این است که ما اغلب در چندین کار تبحر داریم و در مورد چندین چیز مشتاق هستیم.

در نتیجه باید یادتان باشد که باید شغلی را انتخاب کنید که هر دو مولفه در آن وجود داشته باشد. یعنی شغلی را انتخاب کنیم که هم در آن تبحر داشته باشیم و هم به آن اشتیاق داشه باشیم.

در هر صورت هنگام تصمیم گیری در مورد یافتن شغل مورد نظر، بهتر است در مورد اهداف نهایی خود دقیق باشید. با پرسیدن سوالات زیر می توانید این اهداف را کشف کنید:

از انجام چه کاری لذت میبری؟

هنگام انجام کارهایی که از آنها لذت می برید از چه مهارت هایی استفاده می کنید؟

برای شما چه چیزی معنی زیادی دارد؟

در چه کاری خوب عمل می کنید؟

دیگران در مورد شما چه چیزهایی را تحسین می کنند و چرا؟

به نظرتان چه کارهایی انجام می دهید که نسبت به دیگران بهتر هستید؟

هنگامی که به این سوالات پاسخ دادید، تعیین مکان شما برای انجام کار و کارهایی که باید برای رسیدن به آنجا انجام دهید آسان تر خواهد بود.

پیشینه و شخصیت خودتان را به طور دقیق ارزیابی کنید

وقتی می دانید که از حرفه خود چه می خواهید، صلاحیت خود را برای مشاغل در آن زمینه ارزیابی کنید. در ادامه دو مورد از مهمترین عوامل در انتخاب مسیر ایده آل شما آورده شده است:
رزومه (تحصیلات ، تجربه قبلی ، مهارتهای عملی)

شخصیت (ویژگیهای شخصیت ، علایق ، ارزشها) 

هر دو باید در نظر گرفته شوند اما بسته به شغل مورد نظر شما، شخصیت شما ممکن است از رزومه مهمتر باشد.

بدیهی است که برای مشاغل بسیار فنی مانند مهندسی، پزشکی و حقوق، آموزش و رزومه بسیار مهم است با این حال، برای نقش های" نرم تر "، از جمله مدیریت اجرایی، ویژگی های شخصیتی - مانند تعهد به محل کار و کارمندان ، اخلاق کاری و همدلی قوی - از اهمیت بیشتری برخوردار است. چرا که شما می توانید مهارت های لازم را در گذر زمان آموزش ببینید، اما نمی توانید نگرش و اخلاق ذاتی تان را آموزش ببینید. 

داشتن مدرک در رشته انتخابی خود مطمئناً می تواند کمک کند، اما نداشتن آن لزوما مانع شغل شما نمی شود. فردی با استعدادهای مناسب و تمایل به یادگیری می تواند برای موقعیت مناسب باشد، حتی اگر تحصیلات رسمی در آن زمینه نداشته باشید. در حالت ایده آل، شغل شما باید مکانی باشد که شخصیت و رزومه شما را تلاقی دهد.

هشدار

اگر واقعا هنوز مطمئن نیسستید که چه شغلی را می خواهید فعلاً برای انتخاب  نهایی شغل دست نگه دارید. درضمن سعی کنید تا زمانی که شغل تان را با شخصیت و رزومه تان همسو نکردید دست به انتخاب نزنید.

در نهایت شما باید چند نکته را امتحان کنید تا بتوانید تصمیم خود را در مورد مسیر شغلی خود تعیین کنید. چرا که پریدن از کار به کار دیگر همیشه ناامید کننده خواهد بود. به یک استارت آپ بپیوندید. یادتان باشد که اغلب شرکت های نوپا به همه کارها احتیاج دارند.

انجام تست های شغلی، می تواند به شما در شناسایی شغل مناسب ویژگی های شما بسیار کمک کننده باشد.

دیدگاه مشاوران شغلی را در نظر بگیرید

از آنجایی که این روزها در همه زمینه ها از قبیل انواع معاملات گوناگون(خرید خودرو، خرید زمین و ملک و ...) تحصیلات، شغل، ازدواج و، طلاق، و... مشاوران مختص به خود وجود دارد. بنابراین برای انتخاب شغل نیز می توانید نزد مشاوران شغلی بروید و از دیدگاه آن ها هم بهر ببرید.

البته یادتان باشد که قرار نیست حتما صفرتا صد صحبت ها و پیشنهادات مشاوران را در زندگی شغلی خود پیاده کنید. چرا که شما فقط می خواهید توصیه هایی که با رزومه و شخصیت شما سازگار است را انتخاب کنید. در نهایت این خود شما هستید که باید تصمیم نهایی را بگیرید. چون به غیر از شما کس دیگه ایی شناخت صد در صدی از شما ندارد.   
یکی از مشاوران شغلی  خاطرنشان کرد که توصیه های بیرونی می تواند بسیار مفید باشد، اما فقط در صورت کنترل خود و سوال های خاصی که در کشف خود و تحقیقات شغلی شما کمک می کند.  

هیچ گزینه شغلی را به سمت خود نبندید

کارشناسان شغلی می گویند مهم نیست که مرحله زندگی یا حرفه شما چیست، مهمترین چیزی که باید در انتخاب شغل به خاطر بسپارید این است که گزینه های خود را باز نگه دارید. اگر به تازگی وارد بازار کار می شوید، زمانی را برای کشف علایق خود بیاموزید و در مورد مسیرهای مختلف شغلی اطلاعات کسب کنید.

در هر صورت به غرایز خود اعتماد کنید و از تردیدهای ناخوشایند خودداری کنید و بدانید که آزمایش و خطا در انتخاب مسیر شغلی بخشی از این روند است. همین مورد را می توان برای افرادی که تغییر شغلی ایجاد می کنند نیز بیان کرد.

کانگ گفت ، برای رسیدن به اهداف حرفه ای خود هرگز دیر نیست. حتی اگر در مسیر اشتباهی قرار گرفته باشید، باز هم می توانید به شغلی بروید که شاید فکرش را هم نکرده باشید اما این کار شما را بسیار شادتر از شغل فعلی خود خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

پیشنهاد می گردد مقاله ایی تحت عنوان «اهمیت تست های شخصیت شناسی در پیدا کردن شغل مناسب» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد شغل مناسب صحبت شد. از آن جایی که این روزها اکثر افراد برای پیدا کردن شغل مناسب خود همچنان درگیر دورراهی های مختلف هستند به همین خاطر در این مقاله نکاتی لازم ارائه شد تا فرد بتواند با پیاده سازی این نکات در زندگی شخصی خود، شغل مورد نظر خودش را انتخاب کند.
آیا شما هم در زندگی برای پیدا کردن شغل مناسب خود دچار استرس شده اید؟ لطفا دیدگاه خودتان را در مورد نکات مطرح شده در این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. 

 
 

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید