تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
شیوع افسردگی مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 31 تیر 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

شیوع افسردگی

نتایج مطالعات صورت گرفته در خصوص اختلالات روانی نشان می دهد که افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی می باشد و شیوع آن به قدری زیاد است که از آن تحت عنوان سرما خوردگی روانی یاد می کنند.

بر اساس آمار منتشر شده در بریتانیا میزان شیوع افسردگی در مردان تقریبا ۳ درصد و در زنان، در حدود ۷ درصد است. در دیگر مطالعات، میزان شیوع افسردگی در کل دوران زندگی افراد بیش از این تا حداکثر ۲۶ درصد برای زنان و ۱۲ درصد برای مردان تخمین زده شده است.

در این مقاله نگاهی مختصر به افسردگی و میزان شیوع آن خواهیم داشت.

در صورتی که علاقه مند به مطالعه مقالات بیشتر در زمینه افسردگی هستید، می توانید مقالات و ویدئوهایی مرتبط با افسردگی را در مجله ای سنج مطالعه و دنبال کنید.

امروزه در خیابان های شهر، پاساژها، متروها، حتی در داخل ماشین های شخصی، آدم هایی با ظاهر و روحیات متفاوتی می بینیم. عده ای با ظاهری آراسته عده ای هم شلخته و عده ای هم معمولی.
عده ای برای وقت گذرانی به بیرون آمده اند عده ای هم برای رفع مشکلات روزمره و عده ای هم برای ترک تنهایی، خود را به جمع رسانده اند.

خیلی از این افراد بخاطر مشکلات طاقت فرسای زندگی بی رمق، خسته و زود رنج شده اند افرادی که امید و انگیزه ایی برای ادامه زندگی ندارند و به معنای واقعی دچار افسردگی شده اند. انسان درگیر در چرخ دنده های تمدن پیشرفته امروز، گویی دیگر نمی تواند بار سنگین این همه فشار ناشی از تبعات تمدن را تحمل کند و به افسردگی روی آورده است.

افسردگی چیست؟

افسردگی در دسته اختلالات خلقی قرار گرفته و یک اختلال روانی می باشد. این اختلال هم در کودکان، هم در نوجوانان و هم در بزرگسالان دیده می شود. مشخصه اصلی این اختلال، احساس غم و اندوه شدید است.
فردی که به افسردگی مبتلا باشد، بی رمق و بی حوصله بوده و انگیزه ای برای شروع و انجام کارها ندارد. 

علائم افسردگی چیست؟

برخی از واضح ترین علائم افسردگی عبارت اند از:

 • بدبینی نسبت به آینده
 • ناامیدی و یاس
 • افکار مرگ
 • افکار خودکشی و اقدام به خودکشی
 • تغییر وزن؛ چاقی یا لاغری
 • تغییر الگوی اشتها
 • تغییر الگوی خواب
 • عزت نفس پایین
 • تجربه احساس عذاب وجدان 
 • غم و اندوه شدید
 • و... 

میزان شیوع افسردگی چقدر است؟ 

به هر حال این بیماری را می توان در سرتاسر دنیا در بین افراد مشاهده کرد در واقع افسردگی یکی شایع ترین بیماری های دنیا می باشد که باعث شده است متخصصین زیادی به مطالعه آن بپردازند تا بتوانند نشانه های اصلی، عوامل موثر و راه های درمان افسردگی را شناسایی کنند.

تحقیقات انجام‌ شده در این زمینه نشان می‌دهد که در اروپا و آمریکا ۱۵ تا ۳۰ درصد بزرگسالان در طول زندگی‌شان حتماً یک‌بار به افسردگی عمیق مبتلا شده‌اند. همچنین سازمان بهداشت جهانی گزارش داده است که تقریباً ۱۰۰میلیون نفر در دنیا از بیماری افسردگی رنج می‌برند؛ به همین دلیل در بسیاری از کشورهای دنیا توجه زیادی به بیماری افسردگی می‌شود.

پژوهش های متخصصین نشان داده است که بین افسردگی و استرس و اضطراب ارتباط نزدیکی وجود دارد و کسانی که زمینه استرس و اضطراب دارند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرند و گاهی اوقات استرس عامل تسهیل کننده بروز افسردگی است.

بنا به گزارش وزرات بهداشت آمریکا؛ اضطراب و افسردگی، سالانه ۵۶ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و برای دولت هزینه‌های درمانی بسیار به بار می‌آورد. همچنین کشور انگلیس به دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی از جمله نارضایتی شغلی و تعرض جنسی به کودکان در صدر افراد افسرده در جهان غرب قرار دارد.

به هر حال آمار افسردگی در کشورها در شرایط مختلف فرق می‌کند؛ به‌عنوان مثال در کشورهایی که زلزله یا جنگ اتفاق می‌افتد یا تغییرات اقتصادی و اجتماعی سریع دیده می‌شود، میزان افسردگی بیشتر می‌شود.

از جمله در تهران آمار نشان می‌دهد که نزدیک به ۳۴ درصد تهرانی‌ها دارای نشانه‌هایی از بیماری روانی بوده‌اند؛ ولی آمار مربوط به بیماری‌های روانی و افسردگی در سطح جامعه ایران، حدود ۲۱ تا ۲۵ درصد است.

از سوی دیگر رئیس انجمن روانپزشکان ایران نیز گفته است که بیماری افسردگی تا سال ۲۰۲۰ در رده اول بیماری های شایع در انسان ها به ویژه در گروه بیماری های روانپزشکی دنیا قرار می گیرد.

همچنین بنا بر نتایج پژوهش ها در رابطه با میزان شیوع بیماری افسردگی در دنیا می توان گفت که این بیماری در رده چهارم جهان قرار دارد.

میزان شیوع افسردگی فصلی (SAD) چقدر است؟

نتایج مطالعات نشان می دهد که حدود 5 درصد مردم نسبت به فصل زمستان واکنش های روانی نشان داده و حدود 10 تا 38 درصد افرادی که مبتلا به اختلالات خلقی هستند، دچار افسردگی فصلی نیز می باشند.
همچنین میزان افسردگی فصلی در زنان حدود 3 تا 4 برابر بیشتر از مردان است. 

سن بروز افسردگی چه زمانی است؟

افسردگی می تواند در دوره های سنی مختلف بروز پیدا کند اما بروز این اختلال در سن 20 تا 20 سالگی بیش از دیگر دوره های سنی است و تا 44 سالگی به حداکثر خود می رسد. 

تست ارزیابی افسردگی 

متخصصان سلامت روان به منظور ارزیابی افسردگی در افراد از تست های معتبر استفاده می کنند. یکی از معتبر ترین تست ها در زمینه ارزیابی افسردگی، تست افسردگی بک می باشد. 

در صورتی که تمایل به ارزیابی افسردگی در خود داشته باشید، می توانید تست افسردگی بک را در سایت ای سنج به صورت کاملا رایگان انجام دهید و از تفسیر منحصر به فرد  آن بهره مند شوید. 

جمع بندی ای سنج 

در این مقاله نگاهی مختصر به افسردگی داشتیم و در خصوص میزان شیوع آن صحبت کردیم. 
درآخر عده ای با نگاهی مایوسانه بر این باورند که ای کاش این بیماری خانه خراب کن همچون سایر بیماری ها، با پیشرفت علم و تکنولوژی و انواع واکسن های مختلف قابل پیشگیری بود تا از بروز پیامدها و تبعات آن بر روح و روان انسان جلوگیری کرد، اما افسوس که آدمی با این همه امکانات رو به رشد هنوز نتوانسته روح و روان خود را به تسخیر درآورد و شاید بتوان گفت هرگز نیز نخواهد توانست.

آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

چرا باید درمورد افسردگی با دخترتان صحبت کنید؟
5 طبقه اصلی داروهای ضد افسردگی
مهمترین علائم افسردگی در نوجوانان دختر
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن
افسردگی فصلی چیست | علائم و سریع‌ترین راه درمان
آیا مردان هم پریود می‌شوند؟ بررسی علائم و علل پریود مردانه
افسردگی سایکوتیک چیست | انواع، علائم و راه درمان
اضطراب شبانه چیست | دلیل آن و بهترین روش درمان
افسردگی ماژور چیست؟ علائم، درمان و تشخیص

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • میزان شیوع افسردگی در بریتانیا چقدر است؟

  • ر اساس آمار منتشر شده در بریتانیا میزان شیوع افسردگی در مردان تقریبا ۳ درصد و در زنان، در حدود ۷ درصد است. در دیگر مطالعات، میزان شیوع افسردگی در کل دوران زندگی افراد بیش از این تا حداکثر ۲۶ درصد برای زنان و ۱۲ درصد برای مردان تخمین زده شده است.
 • آیا افسردگی فقط در بزرگسالان دیده می شود؟

  • خیر این بیماری می تواند کودکان و نوجونان را هم درگیر کند.
 • آیا تستی برای ارزیابی افسردگی وجود دارد؟

  • بله، به منظور ارزیابی افسردگی می توان تست افسردگی بک را انجام داد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید