تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
چرا باید درمورد افسردگی با دخترتان صحبت کنید؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 14 فروردین 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چرا باید درمورد افسردگی با دخترتان صحبت کنید؟

در این مقاله می خواهیم در مورد افسردگی در دختران بحث کنیم. از آنجایی که افسردگی در بین نوجوانان - به ویژه دختران نوجوان - در حال افزایش است اما بیشتر دختران، درمان مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. از سوی دیگر از آن جا که به افسردگی، برچسب اختلال روانی زده می شود بنابراین، هنوز برای برخی از والدین، تابو می باشد. والدینِ دیگر نیز، دانش کافی در مورد افسردگی ندارند یا در تلاش هستند تا بدانند چگونه این مسئله را مطرح کنند. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

میزان افسردگی در بین نوجوانان

محققان دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ گزارش دادند که میزان افسردگی بالینی از سال 2004 تا 2014 در میان نوجوانان 37 درصد رشد کرده است. در حالی که نرخ افسردگی در برخی از جمعیت های مسن نیز در حال افزایش است، اما در مقایسه با نوجوانان، افزایش چندانی ندارد. تقریباً 11٪ نوجوانان سالیانه افسردگی را تجربه می کنند. این تعداد در دختران به 17.3 درصد می رسد. 

توجه

افسردگی درمان نشده می تواند عواقب مهلکی داشته باشد. دومین علت مرگ و میر در افراد بین 10 تا 24 سال، خودکشی است.

چرا دختران نوجوان، احتمالاً بیشتر دچار افسردگی می شوند؟

دلیل واضحی وجود ندارد که چرا چنین افزایشی در افسردگی در دختران نوجوان دیده شده است. محققان دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، گمان می کنند که این امر می تواند به دلیل میزان بالاترعوامل خطر افسردگی باشد. به عنوان مثال، دختران ممکن است بیشتر از پسران در معرض آزار و اذیت اینترنتی قرار گیرند. 

گزارش آماری

مطالعات نشان می دهد دختران نوجوان  بیشتر از پسران نوجوان از تلفن های هوشمند استفاده می کنند و استفاده نامناسب از تلفن همراه با افسردگی، رابطه دارد.

در مطالعه ای که در سال 2014 در  مجله Clinical Psychological Science منتشر شد، محققان دریافتند دختران نوجوان به دلیل نحوه اجتماعی شدن، بیشتر از پسران در معرض خطر افسردگی قرار دارند.  آنها ممکن است اختلافات و خصومت بیشتری را با دوستان و همسالان خود تجربه کنند. همچنین ممکن است تشویق شوند که با دوستانشان در مورد مشکلاتشان، بیشتر صحبت کنند. اما به جای یافتن راه حل، به بحث مداوم در مورد مشکلاتشان می پردازند. برای دختران نوجوان طبیعی است که، گاهی اوقات کمی خودشیفتگی داشته باشند. ممکن است همه  کارها را شخصاً انجام دهند یا از رفتارنامناسب  دیگران، بسیار آزرده خاطر شوند. این امر طبیعی است و با با پختگی فرد، بهتر می شود. اما می تواند خطر ابتلا به افسردگی دخترتان را نیز افزایش دهد.

چگونه با دخترتان در مورد سلامت روان او صحبت کنید

اگرچه آگاهی از علائم افسردگی در هر نوجوان بسیار مهم است، اما بسیار مهم است که بطور ویژه مراقب بروز این علائم در دخترتان باشید همچنین مهم است که در مورد افسردگی با دخترتان صحبت کنید. دختران نوجوان ممکن است افسردگی خود را تشخیص ندهند. در عوض، ممکن است علائم جسمی مانند درد معده یا سردرد را تجربه کنند، احساس خستگی مداوم داشته باشد و افزایش تحریک پذیری رادر آن ها مشاهده کنید.  همچنین ممکن است نداند چگونه به شما بگوید که اوقات سختی را می گذراند. البته اگر شما مکالمات مربوط به افسردگی را آغاز کنید، نیز ممکن است احساس کند مجبور به گفتگو شده است. در اینجا روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها  می توانید به افزایش  سلامت روان نوجوان خود در قالب گفتگو کمک کنید:

  از حال و هوای او بپرسید

گاهی اوقات موضوع خلق نوجوان را مطرح کنید. مطمئن شوید که این کار را به صورت دوستانه انجام می دهید. به جای اینکه بگویید: "شما خیلی بدخلق هستید"، بپرسید:"حال شما خوب است؟" تصریح کنید که او می تواند در مورد غمگین بودن، عصبانیت یا هر احساس دیگری که تجربه می کند با شما صحبت کند.

به او بگویید حاضرید او را به دیدار یک درمانگر ببرید

اکثرنوجوانان راحت نیستند که از والدین خود بخواهند با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنند، و بسیاری از آنها تشخیص نمی دهند که این امر، یک نیاز است. مایل باشید ابتدا آن را مطرح کنید و به او بگویید اگر فکر می کند این کار می تواند مفید باشد، مایلید قرار ملاقات را بگذارید.

او را تشویق کنید که با پزشک خود صحبت کند

در زمان معاینه به نوجوان خود اجازه دهید تا تنها با پزشک صحبت کند. او را تشویق کنید که در مورد هر گونه سوال جسمی یا موارد مربوط به سلامتی یا نگرانی هایش صحبت کند.

به زمان هایی که تلاش کرده اید اشاره کنید

اگر تا به حال با افسردگی یا سایر مشکلات بهداشت روان دست به گریبان بوده اید، درمورد آن با نوجوان خود صحبت کنید. فقط مطمئن شوید که زندگی خود را با مسائل نوجوانتان  مقایسه نمی کنید.

در مورد اینکه آیا او فکر می کند همسالانش افسرده هستند یا نه بحث کنید

از نوجوان بپرسید آیا فکر می کند بچه های دیگر در مدرسه یا دوستانش با افسردگی دست به گریبان هستند. او ممکن است تمایل داشته باشد وقتی که در مورد افراد دیگر صحبت می کند، مسائل را باز کند. 

اخبار مربوط به بهداشت روان را مطرح کنید

درباره داستان هایی که در اخبار می بینید و ممکن است در مورد آزار و اذیت اینترنتی، افسردگی یا خودکشی باشد صحبت کنید. دیدگاه نوجوان را در مورد آن داستان ها بپرسید . در مورد چگونگی حل این مسائل به شیوه ای سالم بحث کنید.

از او بپرسید اگر افسرده باشد چه می کند؟

اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما در صورت احساس افسردگی می تواند برنامه ای را که برای بهبود وضعیت خود درنظر گرفته است انجام دهد. این امر که او  با چه کسی می تواند صحبت کند و  برای کمک به اوبه کجا  باید مراجعه کنید را مطرح نمایید.

برای نوجوان خود کمک بگیرید

اگر فکر می کنید نوجوان شما افسرده است، در این مورد با او صحبت کنید. قرار ملاقات با پزشک وی را تنظیم کنید تا در مورد نگرانی های شما نیز صحبت کند. پزشک ممکن است وی را برای ارزیابی و درمان بیشتر به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد. افسردگی در نوجوانان، بصورت چشمگیری، قابل درمان است. گفتگو درمانی، دارو یا ترکیبی از هر دو می تواند به نوجوان  کمک کند احساس بهتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «علائم افسردگی چیست؟» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد افسردگی در بین دختران صحبت کردیم. همانطور که گفته شد والدین باید سعی کنند با دختران خود در مورد افسردگی آن ها صحبت کنند. روش هایی گوناگونی برای افزایش  سلامت روان نوجوان خود در قالب گفتگو مطرح شد از قبیل: پرسیدن حال و احوالات وی، آیا همسالانش افسرده هستند یا خیر؟، مطرح کردن اخبار مربوط به افسردگی، اگر افسرده باشد چه کند و ... .
آیا شما با دختران تان در مورد افسردگی شان صحبت می کنید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید