شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
پست وبلاگی
چاقی در دوران بارداری مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 03 خرداد 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چاقی در دوران بارداری

وزن در دوران بارداری اغلب از مواردی است که درباره آن صحبت می شود، اگرچه بیشتر بحث ها در مورد افزایش وزن در دوران بارداری است. مسئله دیگر این است که اگر کسی دوره بارداری اش را با اضافه وزن شروع کند، چه اتفاقاتی را ممکن است در طول دوره بارداری خود تجربه کند؟ در این مقاله قصد داریم پیرامون این مباحث صحبت کنیم. همچنین می توانید فهرست مطالب را از باکس زیر مشاهده کنید.

چاقی در بارداری چگونه تعریف می شود؟

بیشتر افراد بارداری را با اضافه وزن شروع می کنند. اضافه وزن به عنوان شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 29/9 تعریف می شود، در حالی که چاقی به عنوان BMI بالای 30 تعریف می شود. این همان تعاریفی است که قبل از بارداری برای چاقی و اضافه وزن به کار رفته است. BMI معمولاً بر روی وزن قبل از بارداری و نه افزایش وزن در بارداری محاسبه می شود.

چاقی چگونه بر بارداری تأثیر می گذارد؟

اولین مسئله ای که ممکن است فردی با اضافه وزن یا چاقی، هنگام تلاش برای باردار شدن با آن روبرو شود، مشکل در بارداری است. بین 38-88٪ افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. PCOS یکی از رایج ترین دلایل ناباروری است. علاوه بر این، چاقی با اختلالاتی نظیر، تولید مثل مانند عدم تخمک گذاری، اختلالات قاعدگی و مشکل در تولید مثل رابطه دارد و در بروز این اختلالات نقش دارد. پس از بارداری، عوارض بالقوه دیگری نیز وجود دارد، از جمله افزایش خطر ابتلا به:

عوارض پس از بارداری

برخی از نقایص مادرزادی مانند نقص لوله عصبی

سقط جنین

دیابت بارداری

آپنه خواب

  پره اکلامپسی

ماکروزومی (جنین بزرگتر از حد طبیعی)

تولد زودرس

مرده زایی

عفونت کیسه آمنیوتیک (کوریوآمنیونیت)

زایمان با سزارین

هر یک از این مسائل خطرات خاص خود را در ارتباط با بارداری دارد و این می تواند به این معنی باشد که شما، نیاز به تعداد ویزیت بیشتر، مراقبت های دوران بارداری، به داروها یا نظارت دقیق نیاز دارید. این یکی از دلایل اهمیت مراقبت های دوران بارداری و اهمیت وزن است که باید در این دوره در شما متناسب باشد.

افزایش وزن در دوران بارداری

یک چیز واضح است: حتی اگر بارداری را با اضافه وزن شروع کنید، همچنان افزایش وزن در بارداری مهم است. فردی با اضافه وزن یا چاقی برای بارداری سالم باید وزن کمتری داشته باشد، چرا که در روند بارداری، باز هم افزایش وزن خواهد داشت. برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند، افزایش وزن 15 تا 25 پوند پیش بینی می شود. برای افراد باردار با دوقلوها، این هدف افزایش وزن در کل به 31 تا 50 پوند افزایش می یابد. اگر در ابتدای بارداری و چاق هستید، پزشکان افزایش وزن در کل بین 11 تا 20 پوند را در دوران بارداری شما پیش بینی می کند. اگر منتظر فرزند دوقلو خود هستید، این افزایش وزن  در کل به 25 تا 42 پوند افزایش می یابد.

کاهش وزن در دوران بارداری

توصیه نمی شود کسی در بارداری سعی در کاهش وزن داشته باشد. این مهم نیست که وزن اولیه شما چقدر است. رژیم گرفتن در بارداری کودک شما را از کالری مورد نیاز محروم می کند. همچنین می تواند منجر به تولد نوزادی بیش از حد کوچک شود. ولی این بدان معنا نیست که شما باید هرچه می خواهید بخورید. رژیم غذایی کاملاً مغذی و پر از غذاهای مفید برای بارداری و کودک شما بسیار بهتر از رژیم های پرکالری و بی کیفیت است.

زایمان در افراد چاق

نظرات بسیاری در مورد زایمان در افراد با اضافه وزن یا چاقی وجود دارد. تحقیقات به روشن شدن این نظرات و قرار دادن آن ها در یک زمینه پزشکی مدرن کمک کرده است. افراد بارداری که چاق هستند، ممکن است خطر بیشتری برای:

القای زایمان

زایمان سزارین

زایمانی در مرحله اول طولانی مدت، داشته باشند.

افراد دارای اضافه وزن یا چاقی ممکن است مرحله اول زایمان طولانی تری داشته باشند، دقیقا در زمانی که دهانه رحم در حین زایمان گشاد می شود. یک پزشک ممکن است نیاز داشته باشد که در این مرحله از زایمان وقت اضافی را برای سالم ماندن والدین و جنین و قرار گرفتن در وضعیت بهتری را طلب کند.

بیهوشی اپیدورال در زنان با وزن بالاتر امکان پذیر است، اگرچه از نظر فنی برای متخصص بیهوشی چالش برانگیزتر است. اگرشما هم در این گروه قرار می گیرید، یک مشاوره قبل از زایمان با بخش بیهوشی در بیمارستان خود در نظر بگیرید. به این ترتیب ممکن است شگفتی های کمتری در حین زایمان برای شما رخ دهد. علاوه بر مرحله اول طولانی مدت زایمان، مشخص شده است که چاقی یک عامل خطر مستقل برای مرحله دوم زایمان طولانی مدت نیز است. همچنین به این نکته مهم توجه داشته باشید که، به نظر می رسد افزایش BMI در برابر پارگی درجه سوم یا چهارم بر روی پرینه تأثیر محافظتی دارد.

القای زایمان و زایمان سزارین

سزارین برای افراد دارای اضافه وزن و چاقی موضوعات خاص خود را دارد. توجه به این نکته مهم است که یک سزارین برنامه ریزی شده هم برای فرد به تنهایی باعث بهبود عوارض نوزادی یا مادر نمی شود. خطر نیاز به سزارین همان طور که تصور می شود، ساده نیست.

دلایل سزارین در مبتلایان به چاقی عبارتند از

زایمان امکان پذیر نیست و جنین در کانال زایمان گیر کرده است.

پریشانی جنین

ماکروزومی

و ....

افراد مبتلا به چاقی کمتر پیش می آید که به صورت طبیعی زایمان کنند و هنگام شروع فرآیند زایمان، کمتر زایمان واژینال دارند. به همین دلایل، القا و افزایش بیشتر زایمان سزارین در آنها رایج است، به همین دلیل ممکن است در افراد مبتلا به چاقی تعداد سزارین های بیشتری وجود داشته باشد. آنچه ما می دانیم این است که افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، میزان عوارض بیشتری دارند در حین زایمان دارند و این عوارش شامل خطرات طولانی شدن بارداری و خطرات القا و زایمان بالقوه سزارین است. زایمان به روش سزارین از نظر تیم بیهوشی و جراح از نظر فنی چالش برانگیزتر است.

هشدار

چاقی یک عامل خطر برای زایمان ناکارآمد است.

برنامه ریزی پیش از بارداری برای آینده:

در حالت ایده آل، چاقی و مسائل مربوط به وزن قبل از بارداری مطرح می شوند. آنچه کارشناسان در این مورد اتفاق نظر دارند این است که در صورت امکان، قبل از اقدام به بارداری باید وزن خود را کاهش دهید. حتی فقط 5-7% کاهش وزن می تواند خطرات بارداری مرتبط با چاقی را کاهش دهد. اگر در کاهش وزن مشکل دارید یا ترجیح شما این است که برای باردار شدن صبر نکنید، مطمئن باشید و تلاش کنید تا حدی معیار های سلامتی برای بچه دار شدن را داشته باشید. غربالگری خوب پیش از بارداری برای سلامتی می تواند مشکلات احتمالی سلامتی را شناسایی کند و می توانید موارد منفی قبل از بارداری را برطرف کنید. این به سلامت بارداری آینده شما کمک می کند.

چه کسانی برچسب بارداری پر خطر را دریافت می کنند؟

بسیاری از افراد به دلیل چاقی خود را در رده های پر خطر قرار می دهند. حتی در صورت عدم وجود مشکلات مزمن، ممکن است با مداخلات یا آزمایشاتی برای بارداری روبرو شوید. در حالی که اضافه وزن و چاقی ممکن است خطر ابتلا به برخی از عوارض را افزایش دهد، اما این بدان معنا نیست که در بارداری کاملاً عوارضی خواهید داشت. بلکه به راحتی احتمال وقوع این عوارض بیشتر است.

حتی با داشتن برچسب پرخطر، هنوز هم می توانید نوع حاملگی و زایمان مورد نظر خود را داشته باشید. این امر تا حد زیادی به عملی که شما انتخاب کرده اید و فلسفه راهنمایی پزشک شما بستگی دارد. شما به عنوان یک فرد باردار حقوقی دارید و می توانید از آن ها استفاده کنید. در صورت لزوم، این امر می تواند منجر به یافتن یک پزشک جدید باشد.

اگر احساس می کنید به دلیل وزنتان با شما رفتار بدی می شود چه کاری باید انجام دهید

برچسبی که افراد به علت وزن خود از دیگران میگیرند، ممکن است در حین مراقبت های بارداری معمول باشد. اگر از رفتاری که با شما می شود حس خوبی ندارید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک یا ماما ممکن است متوجه نشوند که شما از برنامه های مراقبت خود احساس بدی دارید و به شما این امکان را می دهد تا تغییراتی را در این برنامه ها ایجاد کنید. اگر در انجام این کار به صورت حضوری راحت نیستید، نوشتن نامه به پزشک خود را در نظر بگیرید.

جمع بندی ای سنج

به عنوان یک فرد باردار، شما حق دارید با احترام و مراقبت های مناسب بارداری و یا شرایط پزشکی با شما رفتار شود. این شامل اطمینان از داشتن تجهیزات پزشکی مناسب، به عنوان مثال، یک دستگاه فشار خون مناسب (برای اطمینان از اندازه گیری کافی فشار خون)، مقیاس هایی که وزن شما را به طور دقیق وزن می کنند و مبلمان متناسب با شما، از جمله تخت های زایمان و جداول زمانی مربوط به زایمان باشد. اگر بعد از اینکه نیازها و درخواست خود را با پزشکان خود در میان گذاشتید، نگرانی های شما برطرف نشد و رضایتتان در این مورد جلب نشد، به دنبال گروه های مراقبتی و پزشکان دیگر باشید. اما پیش از هر چیز سعی کنید که قبل از بارداری نکات مربوط به وزن و سلامتیتان را مد نظر قرار دهید.

آیا تجربه چاقی در دوران بارداری داشته اید؟ چگونه توانستید به تناسب برسید؟ تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید