تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
درمان های طبیعی برای آسم مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 30 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 7 دقیقه

درمان های طبیعی برای آسم

انواع روش های درمانی و مکمل های غذایی برای حمایت از پیشگیری از آسم استفاده می شود، اما هیچ یک جایگزین درمان استاندارد نیستند. در این مقاله قصد داریم تا درمان های طبیعی برای بیماری آسم را برای شما شرح دهیم.

همچنین می توانید فهرست مطالب را از باکس زیر مشاهده نمایید.

درمان های طبیعی برای آسم

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که باعث دشواری در تنفس می شود. مجاری تنفسی ریه ها که لوله های برونش نامیده می شوند، در این بیماری ملتهب می شوند. عضلات اطراف سفت شده و مخاط تولید می شود، که مجاری تنفسی را بیشتر باریک می کند.

این یک بیماری جدی است که نباید تحت خود درمانی قرار بگیرد. اگر مبتلا به آسم هستید یا علائم آسم را تجربه می کنید، باید قبل از انجام هرگونه درمان طبیعی با پزشک مشورت کنید و برای تهیه یک برنامه اقدام آسم به صورت جداگانه باید با پزشک کار کنید.

تکنیک های ذهن و بدن

انواع روش های ذهنی، درمانی، و روش های مراقبت از خود توسط افراد مبتلا به آسم برای کنار آمدن با علائم و کاهش استرس که می تواند علائم آسم را تحریک کند، استفاده می شود.

هشدار

خود درمانی و اجتناب یا تأخیر در مراقبت های استاندارد باعث شعله ور شدن آسم می شود و ممکن است عواقب جدی داشته باشد که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا حتی مرگ می شود.

تمرینات تنفسی

از تکنیک های تنفسی متنوعی برای درمان آسم استفاده می شود و تحقیقات اولیه برخی از مزایای بالقوه این تکنیک ها را نشان می دهد، با این حال تحقیقات بیشتری لازم است.

تمرینات تنفسی معمولاً فرد را به آرامش تشویق می کنند و بر اصلاح الگوی تنفس، تنفس از راه بینی و قفسه دنده پایین و تنفس شکمی تمرکز می کنند.

یک بررسی در سال 2020 از 22 مطالعه که شامل 2880 شرکت کننده مبتلا به آسم خفیف تا متوسط ​​بود، نتیجه گرفت که تمرینات تنفسی برای آسم ممکن است تأثیرات مثبتی بر کیفیت زندگی، علائم هیپرتیراسیون و عملکرد ریه داشته باشد.

نتایج مربوط به علائم کلی آسم بی نتیجه بود و نویسندگان اظهار داشتند که در بسیاری از مطالعات از روش های بد و نادرست استفاده شده است.

برای کاوش در این مزایای بالقوه، شناسایی هرگونه اثر سو و تجزیه و تحلیل اینکه کدام روش ها می توانند مفید باشند، به مطالعات با کیفیت تر بیشتری نیاز است.

این تکنیک های تنفسی شامل انواع زیر است:

پرانایاما (روش تنفسی در یوگا)

ممکن است از انواع روش های دستکاری نفس مانند تنفس عمیق، ریتمیک بینی، بازدم طولانی و تنفس از سوراخ بینی استفاده شود. در این بررسی، بیش از نیمی از مطالعات مربوط به پرانایاما بود.

تکنیک تنفس Buteyko

این روش توسط محقق روسی کنستانتین پاولوویچ توسعه یافته است؛ این روش شامل تمرینات تنفس کم عمق است که شبیه انواع خاصی از پرانایاما است.

بر این اساس است که افزایش سطح دی اکسید کربن در خون از طریق تنفس کم عمق ممکن است باعث گشاد شدن عضلات صاف مجاری هوایی شود، اما این موضوع ثابت نشده است.

منتقدان می گویند این روش تنفسی گران است، و هیچ تفاوتی در میزان دی اکسید کربن در خون ایجاد نمی کند، سطح بالاتر دی اکسید کربن یک استراتژی موثر نیست و هرگونه تأثیر این روش ممکن است به دلیل آرامش عمومی در فرد باشد.

تنفس عمیق دیافراگمی

این نوع تنفس بر حرکت دیافراگم، عضله ای گنبدی شکل، در زیر ریه ها متمرکز است.

روش Papworth

این روش که توسط فیزیوتراپیست های تنفسی استفاده می شود، تکنیک های آرام سازی را با تنفس آرام دیافراگم و تنفس بینی ادغام می کند و بر انطباق الگوهای تنفسی متناسب با فعالیت فعلی شما متمرکز است.

مراقبه و ذهن آگاهی

مراقبه و ذهن آگاهی ممکن است به کاهش استرس و بهبود کنترل آسم کمک کند.

مطالعه مداخله هشت هفته ای کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) برای افراد مبتلا به آسم نشان داد که، در حالی که MBSR منجر به بهبود عملکرد واقعی ریه نمی شود، کیفیت زندگی مرتبط با آسم را افزایش می دهد و استرس را در بیماران آسم مداوم در مقایسه با یک گروه کنترل کمتر می کند و به نظر می رسید که مزایای آن پایدار است و اثرات آن هنوز یک سال پس از آموزش در افراد مشهود است.

علاوه بر این، درصد شرکت کنندگان در مطالعه مبتلا به آسم به خوبی کنترل شده در گروه MBSR از 7.3٪ در ابتدا به 19.4٪ در یک پیگیری 12 ماهه در مقایسه با 7.5٪ به 7.9٪ در یک گروه کنترل که MBSR را انجام نمی دهند، رسیده است.

  آموزش ذهن آگاهی در تحقیق شامل سه تکنیک اصلی بود

 اسکن بدن: توجه آرام و آهسته به قسمت های مختلف بدن منتقل می شود تا احساسات را به وجود آورد و باعث آرامش شود.

 مراقبه نشستن: تمرکز بر روی تنفس و بیرون آوردن و آگاهی از افکار و احساسات است بدون اینکه بخواهید آن ها را تحلیل و قضاوت کنید.

کشش آرام: هدف این است که آگاهی ذهن را در حین حرکت آهسته افزایش دهیم.

در این مطالعه همچنین به افراد شرکت کننده تمرینات ذهن آگاهی هدایت شده، داده شد و به آن ها گفته شد: شش روز در هفته به مدت 30 دقیقه تمرین کنند. مطالعه دیگر با مداخله MBSR هشت هفته ای نشان داد که، کسانی که MBSR را تمرین می کنند، در مقایسه با گروه کنترل یعنی گروهی که تمرین نمی کنند، التهاب کمتری را پس از استرس تجربه می کنند.

این نشان می دهد که مداخلات با هدف واکنش عاطفی ممکن است در کاهش التهاب و به طور بالقوه، نتایج در شرایط التهابی مزمن موثر باشد.

اگرچه، مطالعه MBSR دیگر که به دنبال درمان آسم بود، به طور خاص هیچ مزیتی برای التهاب ریه پیدا نکرد.

می توانید هر روز با چند دقیقه مراقبه ذهن آگاهی شروع کنید و در بیشتر روزهای هفته به آرامی تا 30 دقیقه ادامه دهید.

برای اسکن بدن، از پاهای خود شروع کنید و به احساس آن ها فکر کنید و سعی کنید آن ها را آرام کنید و بر اساس ناحیه و قسمت بدن حرکت خود را تا رسیدن به سر خود ادامه دهید.

در مراقبه ای نشسته یا در حین کشش ملایم، روی دم و بازدم تمرکز کنید. افکار سرگردان را مشاهده کنید اما سعی کنید زیاد با آن ها درگیر نشوید. فقط آن ها را تصدیق کنید و به تمرکز بر نفس خود برگردید.

  تایچی

تحقیقات نشان می دهد که تمرین قرن تایچی به مدت قرن ها در میان مردمان، که نوعی ورزش آهسته و رزمی، است، ممکن است کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری های مزمن را بهبود بخشد.

در حالی که تحقیقات در مورد تایچی و آسم کم است، یک مطالعه کوچک روی 38 کودک دبستانی (20 دانش آموز مبتلا به آسم و 18 دانش آموز بدون آسم) نشان داد که پس از تمرین یک ساعت تایچی هفتگی به مدت 12 هفته، عملکرد ریه ها و راه های هوایی التهاب هم در کودکان مبتلا به آسم خفیف و هم در بیماران فاقد آسم بهبود یافت.

کودکان مبتلا به آسم در پرسشنامه کیفیت زندگی پس از مداخله نیز امتیاز بهتری کسب کردند. نتایج مقدماتی است و برای تأیید یافته ها به اندازه های نمونه بزرگتری نیاز است.

محققان همچنین پیشنهاد می کنند که تایچی به کودکان مبتلا به آسم اجازه می دهد بدون داشتن چنین خطر بیشتری در ایجاد علائم آسم که با ورزش شدیدتر اتفاق می افتد، فعال باشند.

در حالی که هنگام تمرین تایچی صدمات جدی بعید به نظر می رسد، اما خطر درد یا درد وجود دارد.

  یوگا

یک بررسی در سال 2016 از 15 مطالعه  در مورد یوگا برای آسم با بیش از 1000 شرکت کننده به این نتیجه رسید که، یوگا احتمالاً منجر به بهبودهای جزئی در کیفیت زندگی و علائم آسم می شود، اما با این وجود نتایج بالقوه ای برای بهبود عملکرد ریه هنوز نامشخص است.

محققان هشدار دادند که برای تأیید نتایج و بررسی بیشتر مزایای احتمالی یا هرگونه اثرات سو، به اندازه های بزرگتر نمونه نیاز است.

مطالعه ای که در بررسی انجام شد و در مورد بزرگسالان مبتلا به آسم خفیف تا متوسط ​​مداوم انجام شد، نشان داد که کسانی که سه بار در هفته و به مدت 10 هفته یوگا تمرین می کنند، در کیفیت زندگی و تنوع ضربان قلب در مقایسه با گروه کنترل که یوگا انجام نمی دهند، بهبود بیشتری یافته اند.

تنوع ضربان قلب، اندازه گیری زمان بین ضربان های قلب است و می تواند یک شاخص کلی برای سلامتی باشد.

در حالی که صدمات جدی در یوگا نادر است، این عمل به خصوص در بزرگسالان بالای 65 سال خطرات پیچ خوردگی یا کشیدگی را به همراه دارد.

  بازخورد زیستی

از بیوفیدبک گاهی به عنوان درمان مکمل آسم استفاده می شود.

این درمان شامل استفاده از دستگاه های نظارت الکترونیکی، مانند دستگاه های مختلف برای تغییر ضربان قلب یا امواج مغزی، برای کمک به تشخیص زمانی است که برخی از تکنیک ها، مانند تجسم یا تنفس کند، تأثیر مستقیم بر روی مانیتور دارند.

ایده این است که این حلقه بازخورد می تواند به شما کمک کند تکنیک هایی را برای آرام سازی بهتر و کنترل علائم آسم و بهبود بالقوه عملکرد ریه یاد بگیرید.

طب سوزنی

چند آزمایش بالینی کوچک نشان می دهد که طب سوزنی، یک داروی سنتی چینی (TCM)، می تواند به بهبود علائم آسم یا کاهش نیاز به داروها در کودکان کمک کند. اما به طور کلی تحقیق در این زمینه متناقض است و به آزمایش های کنترل تصادفی با کیفیت بالا نیاز است.

طب سوزنی شامل تحریک نقاط خاصی از بدن است که به طور معمول با قرار دادن سوزن های نازک در پوست انجام می شود.

به طور کلی درد  در این درمان به خوبی تحمل می شود اما ممکن است در مکان هایی که سوزن زده می شود، درد یا حساسیت وجود داشته باشد. سایر عوارض جانبی احتمالی شامل بثورات پوستی، واکنش های آلرژیک، کبودی و سرگیجه است.

حمام بخار

تنفس در بخار گرم می تواند برای برخی از افراد مبتلا به آسم تسکین دهنده باشد زیرا ممکن است به پاکسازی مخاطی که می تواند تنفس را دشوارتر کرده و آرامش را تشویق کند، کمک کند، اما تحقیقات در این مورد فاقد اعتبار لازم است.

درمان می تواند شامل پر کردن حمام با بخار از حمام یا دوش آب گرم، صرف وقت در سونا یا استفاده از دستگاه بخار قابل حمل در خانه باشد. اگر هوای گرم برای شما محرک است، از این نوع درمان اجتناب کنید.

غذاها و مکمل های غذایی

داشتن یک رژیم غذایی سالم ممکن است برای آسم مفید باشد و برخی از غذاها و مکمل ها برای پیشگیری از آسم وجود دارد. هر زمان ممکن است، منابع غذایی مواد مغذی را انتخاب کنید؛ زیرا مکمل ها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنظیم نشده اند.

آن ها از نظر ایمنی آزمایش نشده اند و گاهی نمی توان فهمید که دوز و محتوای آن با برچسب محصول سازگار است یا نه.

همیشه مصرف مکمل را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا معروف است که برخی از آن ها با داروها تداخل دارند. همچنین، به یاد داشته باشید که ایمنی مکمل ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که دارای شرایط پزشکی هستند ثابت نشده است.

میوه ها و سبزیجات

علاوه بر تمام مزایای کلی سلامتی، مصرف یک رژیم غذایی متعادل پر از میوه و سبزیجات، ممکن است به آسم کمک کند. اینکه میوه ها و سبزیجات دقیقاً چگونه می توانند به آسم کمک کنند هنوز مشخص نیست، اما گفته می شود که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی پشت این پشتیبانی است.

مطالعات در همین بررسی که به بررسی پاسخ های ایمنی پرداخته بودند، نشان داد که رژیم های غذایی غنی از میوه و سبزیجات بر روی التهاب مجاری تنفسی یا بدن تأثیر محافظتی دارند.

زردچوبه و کورکومین

کورکومین ماده اصلی فعال در زردچوبه، ریشه و ادویه ای است که معمولاً در غذاهای جنوب آسیا مانند ادویه کاری استفاده می شود و دارای اثرات ضدالتهابی است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مکمل های کورکومین ممکن است یک درمان موثر برای آسم باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

یک مطالعه کوچک روی بیماران مبتلا به آسم برونش خفیف تا متوسط ​​نشان داد که به کسانی که روزانه 500 میلی گرم کپسول کورکومین به مدت 30 روز داده می شود، بهبود عملکرد ریه از جمله حجم اکتشاف اجباری (FEV1) مشاهده شده است.

اسیدهای چرب امگا 3

اعتقاد بر این است که یکی از چربی های اصلی ایجاد کننده التهاب در رژیم های غذایی ما اسید آراشیدونیک است. اسید آراشیدونیک در غذاهای خاصی مانند زرده تخم مرغ، صدف و گوشت یافت می شود.

تصور می شود که مصرف کمتر این غذاها باعث کاهش التهاب و علائم آسم می شود. اسید آراشیدونیک همچنین می تواند در بدن ما تولید شود.

استراتژی دیگر برای کاهش سطح اسید آراشیدونیک افزایش مصرف چربی های مفید مانند EPA (اسید ایکوزاپنتائوئیک) از ماهی های چرب (ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ماهی تن، شاه ماهی، ساردین) یا روغن ماهی و GLA (اسید گاما-لینولنیک) از گل گاو زبان است.

نیگلا ساتیوا

دانه های Nigella sativa از یک گیاه گلدار بومی آسیای جنوبی و مدیترانه می آید. دانه های سیاه کوچک و روغن سیاه دانه یک ماده اصلی فعال تیموکینون است که ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد. این دانه با نام زیره سیاه هم شناخته می شود.

عسل

از عسل همچنین برای سال ها به عنوان یک داروی طبیعی برای سرفه استفاده می شود و مطالعات نشان داده است که یک قاشق عسل می تواند به کاهش علائم سرفه در بزرگسالان و کودکان بالای 1 سال کمک کند.

همچنین حاوی آنتی اکسیدان و خواص ضد میکروبی است که ممکن است به بهبودی کمک کند. یک مطالعه که با مقایسه اثرات عسل، داروی سرفه (دکسترومتورفان) و آنتی هیستامین (دیفن هیدرامین) بر سرفه شبانه به دلیل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در 139 کودک نشان داد که عسل بیشترین تسکین علائم را دارد.

این احتمال وجود دارد که مبتلایان به آسم که سرفه شبانه دارند با 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل برخی از مزایا را در بهبود علائم سرفه مشاهده کنند.

زنجبیل

تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل می تواند خاصیت آرام سازی برونش داشته باشد. هنوز مطالعات بالینی کمی در مورد استفاده از زنجبیل در بیماران مبتلا به آسم وجود دارد و بررسی شده است.

یک مطالعه کنترل موردی بر روی 25 فرد مبتلا به آسم نشان داد که عصاره های زنجبیل می تواند با تأثیر بر سلول های اصلی که علائم آن در مجاری هوایی است، به کنترل آسم کمک کند.

سیر

در حالی که استفاده از سیر برای آسم به طور مستقیم بررسی نشده است، تحقیقات نشان می دهد که عصاره های سیر و سیر خام دارای خواص ضد التهابی هستند.

باتربر

باتربر یک درختچه چند ساله است که در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی رشد می کند. ترکیبات فعال پتاسین و ایزوپتازین هستند که اعتقاد بر این است که اسپاسم عضلات صاف را کاهش می دهند و دارای اثر ضد التهابی هستند.

بروملین

بروملین عصاره آناناس است که ممکن است خاصیت ضدالتهابی داشته باشد.

در حالی که این مطالعه روی انسان مبتلا به آسم مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما یک مطالعه حیوانی از محققان دانشگاه کانکتیکات نشان داد که، بروملین باعث کاهش التهاب مجاری تنفسی در حیوانات مبتلا به بیماری آلرژیک مجاری تنفسی می شود.

همه این ها نکته های مهمی است ولی به این معنی نیست که در همه ی افراد مفید است.

نکته

به دلیل فقدان شواهد کاملاً حمایتی، توصیه کردن هر نوع داروی جایگزین برای آسم خیلی زود است. اگر قصد استفاده از هر یک از این روش های درمانی مکمل را دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

جمع بندی ای سنج

در بسیاری از بیماری ها می توان با روش های طبیعی به درمان آنان پرداخت. بهتر است ابتدا درمان های طبیعی را امتحان کنید و سپس در صورت عدم پاسخ مطلوب، به درمان های دیگر روی بیاورید. در نهایت با استفاده از روش های طبیعی ذکر شده می توانید ز بروز آسم و تشدید آن جلوگیری نمایید.

آیا تجربه ی  بیماری آسم را داشته اید؟ روش خاصی را سراغ دارید که به بهبود این بیماری کمک کند؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

حل تعارض چیست | اصول و تکنیک‌های آن
مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید