تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان

تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان

تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان
پست وبلاگی
گروه درمانی اختلال وحشت زدگی مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 11 خرداد 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

گروه درمانی اختلال وحشت زدگی

در این پست می خواهیم یکی از درمان های اختلال وحشت زدگی یا حمله پانیک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. در صورت تشخیص اختلال وحشت زدگی، پزشک یا متخصص بهداشت روان ممکن است شما را به گروه درمانی ارجاع دهد. احتمالاً از خود بپرسید که چگونه گروه درمانی به شما کمک می کند تا با علائم خود کنار بیایید؛ به همین خاطر در ادامه براساس فهرست مطالب زیر این موضوع را بیشتر تشریح می کنیم:

گروه درمانی چیست؟

همان طور که از نام آن پیداست، گروه درمانی شامل روان درمانی در یک محیط گروهی است. به طور معمول، یک یا چند متخصص واجد شرایط، روند گروه درمانی را تسهیل می کنند. مجری ها مسئول برنامه ریزی فعالیت های گروه، غربالگری اعضا، تعیین موضوع یا اهداف گروه و هدایت جهت کلی گروه هستند.

گروه درمانگر همچنین در مورد ساختار کلی جلسات گروه درمانی، از جمله تاریخ، زمان و مکان تصمیم گیری می کند. مجری و اعضا حدوداً یک تا دو ساعت در هفته در یک مکان خصوصی با هم ملاقات می کنند. جلسات گروه درمانی می تواند محدود باشد، در طی چند هفته انجام شود یا بدون پایان باشد. بیشتر گروه ها از سه تا حداکثر پانزده عضو تشکیل می شوند. مجری تعیین خواهد کرد که آیا این گروه برای عضویت اعضای جدید باز خواهد بود یا یک گروه بسته خواهد بود که اعضای مشابه و قدیمی خود را در کل حفظ خواهد کرد. هنگامی که اعضای گروه یکدیگر را ملاقات می کنند، صندلی ها به طور کلی در یک دایره قرار می گیرند تا روابط و اشتراک میان اعضای گروه را تقویت کنند.

روند گروه درمانی

روند گروه درمانی به طور معمول در چند مرحله اتفاق می افتد. راه های مفهوم سازی این امر به این عبارت است:
شکل گیری
کار کردن
پایان یا اتمام کار

مرحله شکل گیری

در مرحله شکل گیری، شرکت کنندگان خود را معرفی می کنند و شروع به شناختن یکدیگر می کنند. ممکن است در ابتدا شکل گیری در گروه درمانی ترسناک به نظر برسد، اما برای رشد هر یک از اعضا در فرآیند گروه درمانی، اشتراک و انسجام میان آن ها لازم است.

مرحله کار کردن

در مرحله بعدی، که مرحله کار عمیق تر در یادگیری شرایط و حل مسئله می باشد؛ این امر از طریق مشارکت در تمرینات، فعالیت های مهارت افزایی، بحث در مورد پیشرفت، تعیین هدف و سایر فعالیت های گروهی رخ می دهد.

مرحله اتمام کار

در مرحله نهایی یا پایان گروه، شرکت کنندگان شروع به تغییر نگاه به آینده و تعیین نحوه استفاده از آنچه که آموخته اند در زندگی خارج از گروه می کنند. این مرحله نهایی به چگونگی برنامه ریزی اعضا برای حفظ موفقیت پس از درمان متمرکز است.

مزایای درمان گروهی برای اختلال وحشت زدگی چیست؟

حضور در گروه درمانی فواید زیادی دارد. برخی از رایج ترین مزایای گروه درمانی برای اختلال وحشت زدگی عبارتند از:

حمایت اجتماعی

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی با احساس تنهایی و انزوا روبرو هستند. خانواده و دوستان ممکن است سعی کنند عزیزشان را که به این اختلال مبتلاست حمایت کنند اما شاید نتوانند مبارزه عزیزانشان را برای از بین بردن این اختلال درک کنند. گروه درمانی احساس تعلق را در افراد ایجاد می کند، به افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی اجازه می دهد تا با دیگران، مهارت برقراری رابطه را یاد بگیرند و با یک دیگر ارتباط برقرار کنند. مسلما همه اعضای گروه از تجربیات یکسانی برخوردار نخواهند بود، اما اعضا قادر به درک و فهم یکدیگر با علائم مشترک اختلال وحشت زدگی هستند. 

نکته

از طریق گروه درمانی، اعضا می توانند احساس امنیت و حمایت کنند زیرا در پیشرفت، عقب نشینی، آرزوها و اهداف خود و یکدیگر سهیم هستند.

  انگیزه و الهام

انگیزه و الهام؛ نه تنها گروه درمانی خود پذیرشی را ارائه می دهد، بلکه می تواند پاسخگویی را برای اعضا فراهم کند. مردم معمولاً بیشتر تمایل دارند که روی اهداف کار کنند، زیرا دیگران آن ها را برای دستیابی به اهداف و ارزوها مسئول می دانند. کار کردن روی موضوعات در یک محیط گروهی می تواند بسیار محرک و موجب انگیزه بیشتر در افراد باشد. اعضای گروه ممکن است از به اشتراک گذاشتن ایده ها و مشاهده موفقیت دیگران الهام بگیرند. گروه درمانی می تواند احساس امید را القا کند، باعث تشویق شود و در مسیر بهبودی افراد از یک دیگر الهام بگیرند.

رشد شخصی و مدیریت علائم

رشد شخصی و مدیریت علائم؛ که هدف اصلی از گروه درمانی است، و کمک به مدیریت علائم می کند. از طریق این گروه درمانی ها، به فرد این توانایی داده می شود که روش های جدیدی برای کنار آمدن و مواجه با مشکلات و علائم را امتحان کند. و بازخورد های ارائه شده توسط اعضای دیگر گروه می تواند به افزایش خودآگاهی کمک کند. گروه درمانی همچنین به اعضای گروه این امکان را می دهد که:
احساسات منفی خود را کنار بگذارند
استرس را کاهش دهند
اعتماد به نفس را بهبود بخشند
روش های جدیدی برای کنترل اضطراب یاد بگیرند.پ

نوع روان درمانی مورد استفاده برای گروه درمانی به آموزش و رویکرد نظری درمانگر بستگی دارد. بسیاری از گروه ها با استفاده از تکنیک های درمان شناختی رفتاری (CBT) ، که در درمان اختلالات اضطرابی موثر است، باعث بهبود و تسهیل روند درمانی در افراد می شوند. بسیاری از تکنیک های CBT برای قالب گروهی مانند نقش آفرینی، بازسازی شناختی و اصلاح رفتار مناسب است. برای ادامه تمرینات در گروه در بین جلسات، ممکن است تکالیف منزل، مانند تمرینات نوشتاری، نیز هر هفته تعیین شود.
با گروه درمانی شروع کنید: گروه درمانی غالباً از طریق بیمارستان ها، کلینیک ها، اقدامات خصوصی و آژانس های غیردولتی در جامعه ارائه می شود. برخی از گروه ها ممکن است به طور خاص بر مدیریت اختلال وحشت زدگی تمرکز کنند. گروه های دیگر ممکن است عمومی تر باشند، و درمورد موضوعات رایج مبتلایان به اختلالات اضطرابی مانند غلبه بر تفکر منفی، یادگیری تکنیک های آرام سازی و آموزش ابراز وجود تمرکز کنند.

جمع بندی ای سنج

اگر شما هم به اختلال پانیک یا وحشت زدگی مبتلا هستید و در صدد درمان این بیماری در خود می باشید، گروه درمانی معمولاً تنها بخشی از برنامه درمانی فرد است. برنامه درمانی شما ممکن است شامل سایر گزینه های درمانی موثر مانند روان درمانی فردی و داروهای اختلال وحشت باشد. ارائه دهنده خدمات درمانی به شما کمک می کند تا تعیین کنید کدام گزینه های درمانی برای نیازها و درمان شما مناسب تر است.
آیا تا به حال دچار اختلال وحشت زدگی شده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید