تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
نور درمانی و استفاده از آن در بیماری آلزایمر مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 10 خرداد 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

نور درمانی و استفاده از آن در بیماری آلزایمر

ما در این مقاله سعی داریم از یک روش تقریبا جدید و موثر در در درمان بیماری های مرتبط با زوال عقل از جمله آلزایمر صحبت کنیم. این روش درمانی، نور درمانی نامیده می شود. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

نوردرمانی

نور درمانی با نورهای به اصطلاح روشن و پر نور، شامل قرار گرفتن منظم در معرض نور در هر جایی از پنج تا 30 برابر روشن تر از چراغ های معمولی درمکان های مختلف مانند: مطب یا خانه و یا دفتر کار است.

در این روش، چراغی در یک جعبه با صفحه ای قرار دارد که نور را پخش می کند. و از فردی که تحت درمان با نور شدید است، خواسته می شود هر روز برای مدت زمان مشخصی مقابل منبع نور بنشیند و از آن استفاده کند.

در ابتدا برای افرادی که با اختلال افسردگی عاطفی فصلی (SAD) دست و پنجه نرم می کنند، برای درمان مشکلات شبانه روزی، درست درمواقعی که مردم در خواب خوب شبانه مشکل دارند، از نور درمانی روشن استفاده شده است.

اخیراً، روش درمانی با نور روشن مورد تحقیق و پژوهش محققان و استفاده آنان در درمان افراد قرار گرفته است و به عنوان یک روش درمانی مکمل برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل های مرتبط استفاده می شود، زیرا ممکن است مزایای مشابهی با استفاده از دارو داشته باشد، اما پتانسیل عوارض جانبی منفی یا تداخلات دارویی را نداشته باشد.  

مزایای مثبت و بالقوه

چندین مزیت احتمالی نور درمانی در زوال عقل و آلزایمر وجود دارد. این موارد شامل نکات زیر است:

چرخه خواب بهبود یافته

اختلالات خواب یک مشکل رایج در آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل است و داروهای تحریک خواب یا خواب آور دارای خطرات و عوارض جانبی قابل توجهی برای این مبتلایان هستند.

یک مطالعه در مورد عادت های خواب، 11 بیمار در خانه سالمندان که مبتلا به زوال عقل بودند را ردیابی کرد و به بررسی آنان پرداخت؛ طبق نتایج دریافتند که عادات خواب آن ها پس از درمان با نور شدید به طور قابل توجهی بهبود پیدا کرده است.

چندین مطالعه دیگر نیز تأثیر مشابه نور درمانی را نشان داده اند. یک مطالعه ترکیبی از نور درمانی با پیاده روی، و ارتباط این دو را اندازه گیری کرد و دریافتند که هنگامی که افراد روزانه به پیاده روی و راه رفتن در زیر نور می پردازند، نور درمانی کارآمد است و باعث بهبود قابل توجهی در عادات خواب می شود.

مطالعه دیگری ترکیبی از نور درمانی با استفاده از ملاتونین را بررسی کرد.

محققان دریافتند که شرکت کنندگان، که همه آن ها به زوال عقل مبتلا بودند، هنگامی که در معرض نور درمانی شدید قرار گرفتند، بهبود در چرخه خواب خود را تجربه کردند، اما جالب است بدانید، این اتفاق زمانی که نور درمانی با ملاتونین ترکیب شد، نیفتاد.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که تجویز نور درمانی در صبح برای افراد مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط​​، اختلالات خواب را در برخی از شرکت کنندگان کاهش داده است.

کاهش سرگردانی

برخی تحقیقات نشان داده است که علاوه بر بهبود چرخه خواب و بیداری، نور درمانی نیز سرگردانی را برای افراد مبتلا به زوال عقل در طول شب کاهش می دهد.

سرگردانی می تواند یک نگرانی جدی در رفتار مبتلایان به زوال عقل باشد، چرا که می تواند ایمنی فرد مبتلا به زوال عقل و همچنین الگوی خواب فرد و مراقب او را تحت تأثیر قرار دهد.

شناخت بهبود یافته

نور درمانی روشن با نمره های بهبود یافته در آزمون ذهنی مینی همراه است، آزمایشی که توانایی شناختی را اندازه گیری می کند.

افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل عروقی بودند و در معرض نور درمانی شدید قرار گرفتند، نمرات قابل توجهی در MMSE را نشان دادند، در حالی که وقتی در معرض نور درمانی کم تری قرار گرفتند، هیچ تغییری در امتیازات نشان ندادند.

مطالعه دیگر عملکرد شناختی پس از نور درمانی را بهبود بخشید، اما فقط برای کسانی که در مراحل اولیه آلزایمر بودند، برخلاف افرادی که در مراحل میانی یا بعدی بودند. 

عملکرد رفتاری بهبود یافته

یک مطالعه دیگر نشان داد که شرکت کنندگانی، که همه آن ها مبتلا به زوال عقل بودند، در رفتارهای چالش برانگیز که اغلب همراه با آلزایمر هستند، بهبودی مشاهده شده است.

با این حال، مطالعه دیگری در مقایسه با افراد مبتلا به زوال عقل در معرض نور درمانی، میزان تحریک و تنش را مقایسه کرد و هیچ تفاوتی در تحریک بین آن ها مشاهده نکرد.

کاهش افسردگی و تنش

مطالعه ای بر روی 60 بزرگسال مسن مبتلا به زوال عقل و اثرات نور درمانی روشن را در مقایسه با قرار گرفتن در معرض نور کم شدت، اندازه گیری کرد. این مطالعه نشان داد که نور درمانی با کاهش قابل توجهی از میزان افسردگی و تحریک و تنش همراه است.

مطالعه دوم همچنین نشان داد که علائم افسردگی در افراد مبتلا به تمام مراحل زوال عقل، از جمله در مراحل آخر، با قرار گرفتن در معرض نور درمانی بهبود می یابد.

هشدار

لطفا توجه داشته باشید که اگر شما و عزیزانتان از خدمات و درمان های نوردرمانی استفاده می کنید و از آن بهره مند هستید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا چندین موقعیت وجود دارد که ممکن است از نظر پزشکی برای شما مناسب نباشد یا حتی مضر باشد تا اینکه استفاده ای برای شما داشته باشد.

اگر علاقمند هستید تا درباره شناسایی عوامل موثر بر بیماری آلزایمر بدانید، به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در حالی که روش درمانی نور روشن به عنوان درمانی برای SAD یا افسردگی فصلی به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است، اما برای اثبات اثربخشی آن در بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل، هنوز به مطالعات بیشتر و دقیق تری نیاز است.

با این حال، با توجه به اینکه ما هنوز در مورد در دسترس بودن درمان های موثر برای زوال عقل بسیار محدود هستیم، نور درمانی روشن، روشی نوین بخش از رویکرد مکمل برای بهبود کیفیت زندگی در کسانی که با زوال عقل زندگی می کنند، است و در درمان این مبتلایان گامی رو به جلو است چرا که معایب استفاده از دارو ها را برای این افراد به همراه ندارد. 

آیا تا به حال به اهمیت نوردرمانی در بیماری آلزایمر پی برده بودید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

بیش فعالی چیست | علائم و راه های درمان
هیپنوتیزم چیست | کاربرد آن
افسردگی فصلی چیست | علائم و سریع‌ترین راه درمان
اختلال خواب چیست و چگونه درمان می شود؟
اختلال دیسلکسیا چیست | علائم و راه‌های درمان
آیا مردان هم پریود می‌شوند؟ بررسی علائم و علل پریود مردانه
افسردگی سایکوتیک چیست | انواع، علائم و راه درمان
اختلال اضطراب بیماری چیست | علائم و راه های درمان
آگورافوبیا چیست | بررسی علائم، روش درمان و مقابله
اختلال خواب گردی چیست | بهترین روش درمان

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید