تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 12 خرداد 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

حقایقی در مورد عشق

عشق یکی از مهم ترین اتفاقات در زندگی هر فرد می باشد.

گرچه افراد مختلف، نگاه ها و رویکردهای مختلفی نسبت به عشق دارند، عده ای عشق را حقیتِ راستین می پندارند و همیشه در تخیلاتشان آن را مرور می کنند و عده ای دیگر آن را دروغ محض می پندارند و سعی می کنند از فضای رمانتیک و عشق همیشه دوری کنند.

اما خارج از این نگاه ها، ما می خواهیم در مورد عشق حقایقی را در غالب یک کلیپ به شما ارائه دهیم.

 •  عشق خانمان سوز است ... 
 • عشق دردها را تسکین می دهد ... 
 • عشق سریع اتفاق می افتد ... 
 • عشق اعتیاد آور است ... 
 • و ...

مابقی حقایق عشق را در کلیپ مشاهده کنید.

با انجام تست عشق، میتوانید میزان و سبک عشقتان را نسبت به طرف مقابل بیابید.

متن ویدئو: 

ای سنجیای عزیر سلام! قبل از شروع می خواهم تشکر کنم از حمایت هایی که از ما می کنید؛ لطفا پس از اتمام این ویدئو، نظرتان را برای ما در قسمت کامنت بنویسید.
این ویدئو را با عشق شروع می کنیم که مهم ترین عنصر در زندگی هر انسانی است.

در سال 2015، یک محقق 75 ساله داده هایی را در مورد زندگی 268 نفر از افراد که به دنبال شادتر زندگی کردن بودند، منتشر کرد. این کلید چیزی نبود جز عشق! عشق تغییرت می دهد، عشق راهنمایی ات می کند و حتی می تواند نابودت کند.
از نظر علمی مرموز و قدرتمند است و به سختی می توان آن را توضیح داد؛ در ادامه کمک می کنیم بهت تا این احساس خارق العاده را بهتر و بیشتر بشناسی.

10 حقیقت روانشناسی در مورد عشق وجود داره که ممکن است آن ها را ندانید:

حقیقت اول: عشق خانمان سوز است.

در سال 2017 طبق تحقیقاتی متوجه شدند که عشق ادراک از درد را حتی بدون آسیب دیدگی یا بیماری، افزایش می دهد. عشق می تواند درد جسمانی را ایجاد یا حتی تقویت کند. واقعا همه این ها اتفاق میوفتد؟ اما چگونه ممکن است؟ از نظر آناتومیک درد و عشق باهم در مغز شما ترکیب می شوند و مناطق مخصوص درد و عشق باهم همپوشانی دارند و بنابراین این احساسات از نظر روانی با یکدیگر درگیر می شود و رابطه میان عشق و درد گیج کننده تر و پیچیده تر می شود.
به عنوان مثال، شکسته شدن قلب می تواند فریبت دهد و باعث شود شما دردی را حس کنید که اصلا وجود ندارد؛ شاید تا به حال شکسته شدن قلب را تجربه کرده باشید اما قلب شما، از عشق شکسته نشده است بلکه در این حالت دردها با هم ترکیب می شوند و این حس را به شما می دهند.

حقیقت دوم: عشق می تواند دردها را تسکین دهد.

بله عجیب است اما عشق در عین حال که باعث درد می شود، می تواند دردها را هم تسکین دهد و التیام بخش هم باشد. طبق مطالعه در سال 2017 که نشام می اد عشق می تواند منجر به تضعیف، درد و سر شدگی جسمی و روانی شود، این احساس قدرتمند مناطقی از قشر پیش پیشانی را فعال می کند و باعث احساس راحتی، امنیت و صمیمیت می شود.
وقتی این مناطق از مغز فعال می شود باعث می شود که درد کم شود و عشق تقریبا مانند یک مسکن عمل کند. نهایتا عشق مانند یک شمشیر دو لبه است؛ گاهی ما را ایمن و خوشحال می کند و گاهی ما را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند!

حقیقت سوم: عشق سریع اتفاق میوفتد.

عاشق شدن در بیشتر مردم بین چیزی حدود 3 تا 5 ماه طول می کشد؛ اما مغز شما سریع تر از چیزی که شما فکر می کنید، عاشق می شود. در سال 19997 آرون و همکاران کشف جالبی در مورد عشق و مغز انسان داشتند؛ مغز شما فقط یک ساعت زمان برای عاشق شدن نیاز دارد و در موارد نادر فقط 5 دقیقه زمان می برد که شما عاشق شوید.
عشق پایدار به رشد و بلوغ نیاز دارد اما می تواند بلافاصله بعد دیدن فرد مقابل شعله ور شود.

حقیقت چهارم: عشق اعتیاد آور است.

در سال 2010، طبق مطالعه ای که بر اساس تصویر برداری های مغزی انجام شد شباهت های زیادی در مغز بین زمانی که فرد عاشق می شود یا معتاد می شود، در مغز پیدا شد و فهمیدند که عشق اعتیاد آور است و مغز شما به هنگام عاشقی مغز شما یک سرخوشی کورکورانه را تجربه می کند که این سرخوشی از انتقال دهنده های شیمیایی مانند دوپامین، اکسی توسین و آدرنالین ناشی می شود و گروهی از مخدرها و داروها پاسخی دقیقا یکسان در مغز شما ایجاد می کنند؛ البته که فقط شکل یکسانی ندارند و عشق هم اعتیاد آور است. مثلا، همان طور که اعتیاد ما را ترغیب می کند به استفاده مجدد از مواد، عشق نزدیکی به معشوق را طلب می کند و این یکی از دلایلی است که در زمان جدایی احساس استرس و حال بد عاشق می شود و جالب است بدانید که خطر افسردگی را هم افزایش می دهد.
نتیجه می گیریم که عشق پرشور، خوب یا بد مثل اعتیاد به مواد مخدر است.

حقیقت پنجم: عشق تعارض به همراه دارد.

همه ی ما در مورد اینکه افراد متضادها را جذب می کنند، شنیده ایم؛ اما واقعیتی در این داستان قدیمی وجود دارد؟ شبیه بودن همیشه یک دستور العمل برای عشق نیست، عشق برای زنده ماندن گاهی نیاز به تعارض دارد. علاقه و حس کنجکاوی باعث ایجاد مصالحه می شود و به شما این امکان را می دهد از شرایط زندگی خودتان یاد بگیرید؛ این نه تنها باعث تقویت ارتباط می شود بلکه عشق میان شما را حفظ می کند و امن نگهش می دارد.

حقیقت ششم: عشق عادلانه بازی می کند.

آیا به شما حس بدی دست می دهد اگر شرایط معشوق زندگی شما از شما بالاتر باشد؟ عشق یک تساوی جهانی در روابط پایدار است که باعث می شود فرد به سمت افرادی با سطح برابر مطلوبیت اجتماعی کشیده شود. گاهی اوقات دو نفر از نظر فیزیکی و جسمانی با یکدیگر برابر اند، گاهی اوقات یکی جذاب تر و یکی موفق تر است، وقتی عشق وجود داشته باشد، رابطه دوستانه و خلاقانه به وجود می آید که برای داشتن هر رابطه پایدار اساسی است.
اگر نگران هستید که شریک زندگی شما بیش از حد خوب است، به خودتان اعتبار و ارزش بیشتری بدهید.

حقیقت هفتم:  عشق جهان شمول است.

یعنی اینکه آدم ها در روابط به دنبال رشد فردی و رشد زوجی هستند اما فقط گونه انسان نیست که به دنبال نیمه گمشده خود می گردد. طبق مطالعه ای که در سال 2017 بین لامبر و همکارانش انجام شد، در گونه های دیگر هم رابطه هایی با طول عمر و مدت زمان بیشتر وجود دارد. حیواناتی هم مانند قوها و گرگ ها به دنبال یافتن شریک زندگی برای تقسیم کردن و گذراندن زندگی به همراه یکدیگر هستند و این بدان معنی است که عشق چیزی نیست که فقط مختص انسان باشد بلکه چیزی است که در DNA ما موجودات وجود دارد.

حقیقت هشتم: عشق خلاقیت را به وجود می آورد.

عشق برای هنرمندان و نویسندگان بی شماری در طول تاریخ، الهام بخش بوده است و آن ها را تحت تاثیر قرار داده است و این تصادفی نبوده است. نتیجه مطالعه ای در سال 2009 نشان می دهد که عشق نحوه تفکر شما را تغییر می دهد و موجب تفکر خلاق می شود.
روش جدید تفکر، شیوه تجزیه و تحلیل، پردازش احساسات و تجربیات را شکل می دهد و اینجاست که هنر و ادبیات و نقاشی تبدیل به دریچه ای برای بیان احساسات جدید و پیچیده می شود.

حقیقت نهم: عشق استرس را تسکین می دهد.

استرس و اضطراب حاصل از یک روز طولانی می تواند با تعاملات عاشقلنه رفع شود و این می تواند خلق و خوی شما را تغییر دهد. مطالعات نشان می دهند، تعاملات کوچک و برقراری رابطه با آن هایی که برای ما عزیز هستند، استرس را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و به همین سادگی می توانید دست همسر خود را بگیرید و تنشی که در هفته گذشته پشت سر گذاشتید را کاهش دهید.
هرچه رابطه طولانی تر باشد، قدرت لمس فیزیکی بیشتر و جادویی تر می شود؛ معشوقه می تواند، منبع،  امنیت، آرامش و راحتی در زندگی شما باشد و برای همین است که لمس کم و کوچک می تواند استرس های شما را کم کند.

حقیقت دهم: عشق گاهی فریبت می دهد.

بعد از جدایی چه حسی دارید؟ گاهی نبود عشق درد را در نظرت جذاب تر می کند؟ این تجربه شگفت آور و مشترک از دشمنی خاطراتی که با او دارید و ایده آل سازی ها نشئت می گیرد. شما چیزی را می خواهید به این دلیل که جای خالی آن را احساس می کنید و این موقعست که مغز شما را فریب می دهد و احساس می کنید هنوز عاشق آن فرد هستید.
اگرچه می دانید که این حس در اعماق وجود شما واقعی نیست.

 اگر شما هم عشق را در زندگی تجربه کرده اید، برامون بنویسید که این عشق کمک کننده بوده یا آسیب رسان؟ مرسی از اینکه همراه ما بودید؛ ایسنج مرجع تست های روانشناسی آنلاین.

 نگاه شما در مورد عشق چیست؟ کدام یک از حقایق دهگانه در مورد عشق را تجربه کرده اید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اثر پیگمالیون چیست؟
چقدر خودت را می شناسی؟
خودشیفته ها را بهتر بشناسید
دوران پساکرونا و آسیب هایی که باهامون می مونن
آشنایی با اختلالات رایج جنسی
ماری جوانا و عوارضش رو بیشتر بشناسید
چه زمانی برای ازدواج آماده ایم؟
دیسیپلین فردی چطور اتفاق میفته؟
12 نشانه خطر در روابط عاشقانه

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • آیا عشق می تواند دردها را تسکین دهد؟

  • بله عجیب است اما عشق در عین حال که باعث درد می شود، می تواند دردها را هم تسکین دهد و التیام بخش هم باشد. طبق مطالعه در سال 2017 که نشام می اد عشق می تواند منجر به تضعیف، درد و سر شدگی جسمی و روانی شود، این احساس قدرتمند مناطقی از قشر پیش پیشانی را فعال می کند و باعث احساس راحتی، امنیت و صمیمیت می شود. وقتی این مناطق از مغز فعال می شود باعث می شود که درد کم شود و عشق تقریبا مانند یک مسکن عمل کند. نهایتا عشق مانند یک شمشیر دو لبه است؛ گاهی ما را ایمن و خوشحال می کند و گاهی ما را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند!
 • آیا عشق اعتیاد آور است؟

  • در سال 2010، طبق مطالعه ای که بر اساس تصویر برداری های مغزی انجام شد شباهت های زیادی در مغز بین زمانی که فرد عاشق می شود یا معتاد می شود، در مغز پیدا شد و فهمیدند که عشق اعتیاد آور است و مغز شما به هنگام عاشقی مغز شما یک سرخوشی کورکورانه را تجربه می کند که این سرخوشی از انتقال دهنده های شیمیایی مانند دوپامین، اکسی توسین و آدرنالین ناشی می شود و گروهی از مخدرها و داروها پاسخی دقیقا یکسان در مغز شما ایجاد می کنند؛ البته که فقط شکل یکسانی ندارند و عشق هم اعتیاد آور است. مثلا، همان طور که اعتیاد ما را ترغیب می کند به استفاده مجدد از مواد، عشق نزدیکی به معشوق را طلب می کند و این یکی از دلایلی است که در زمان جدایی احساس استرس و حال بد عاشق می شود و جالب است بدانید که خطر افسردگی را هم افزایش می دهد. نتیجه می گیریم که عشق پرشور، خوب یا بد مثل اعتیاد به مواد مخدر است.
 • آیا عشق فقط شامل انسان ها می شود؟

  • خیر، عشق جهان شمول است. یعنی اینکه آدم ها در روابط به دنبال رشد فردی و رشد زوجی هستند اما فقط گونه انسان نیست که به دنبال نیمه گمشده خود می گردد. طبق مطالعه ای که در سال 2017 بین لامبر و همکارانش انجام شد، در گونه های دیگر هم رابطه هایی با طول عمر و مدت زمان بیشتر وجود دارد. حیواناتی هم مانند قوها و گرگ ها به دنبال یافتن شریک زندگی برای تقسیم کردن و گذراندن زندگی به همراه یکدیگر هستند و این بدان معنی است که عشق چیزی نیست که فقط مختص انسان باشد بلکه چیزی است که در DNA ما موجودات وجود دارد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
28 تیر 1401 14:26

من عاشق شدم عشقم چیز جذابی هست

08 اردیبهشت 1401 21:24

عشق با تعریف عمومی آسیب رسان هست ولی آنچه که باعث تعالی انسان میشه درد هست . به قول عطار ذرهٔ عشق از همه آفاق به ...ذرهٔ درد از همه عشاق به یا علت برتری بشر بر ملائک رو ، درد بیان کرده قدسیان را عشق هست و درد نیست درد را جز آدمی در خَورد نیست و این هم نکته ای در انتها ساقيا خون جگر در جام کن گر نداري درد از ما وام کن عشق را دردي ببايد پرده سوز گاه جان را پرده در گه پرده دوز

14 آذر 1400 21:16

عشق اعتیاد اورهست زمانی حال خیلی بدی داری بدترین حال ممکن داری با اون بهترین حال ممکن میگیری قلبت براش به تپش در می یاد عشق میشه آرامش بخشت فکرکردن بهش دیدن عکسش بهترین حال میگیری انگار انرژی زیاد میشه زمانی هم دلتنگ باشی چیزی جز اون نمیتونه آرومت کنه عشق میشه تمام وجودت ضربان قلبم حاضری خودت ناراحت باشی اما اون نه ناراحتیش بدترین ضربه به خودت میشه موفقیت اون بیشتر باعث خوشحالی من میشه حاضری براش هرکاری کنی