تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
8 نشانه و ویژگی یک فرد کاریزماتیک مدت مطالعه: 8 دقیقه
ای سنج 07 دی 1400 مدت مطالعه: 8 دقیقه

8 نشانه و ویژگی یک فرد کاریزماتیک

از کجا می‌دانید که یک فرد کاریزماتیک هستید؟ با شنیدن کلمه کاریزماتیک چه کسی را در ذهنتان تصور می‌کنید؟ یک موسیقیدان برجسته؟ یا یک دوست؟ چه چیزی در مورد او باعث شد تا فکر کنید که کاریزماتیک است؟

در این مقاله قرار است در مورد ویژگی و نشانه های یک فرد کاریزماتیک صحبت کنیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

کاریزما یعنی چه؟

به طور کلی کاریزما توانایی یک نفر برای مجاب کردن، وسوسه کردن یا مجذوب کردن افراد به روشی خاص، برای رسیدن به آنچه می‌خواهند تعریف می‌شود.

در حالی که برخی معتقدند که این یک ویژگی طبیعی در یک فرد است، عده‌ای دیگر بر این عقیده هستند که کاریزما را می‌توان به وجود آورد و پرورش داد.

به طور معمول، ممکن است بتوانید تشخیص دهید که یک نفر کاریزماتیک است یا نه، اما مشخص کردن ویژگی های یک فرد کاریزماتیک می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد. سخت تر از همه این است که مجموعه رفتارهای مختلفی وجود دارد که ممکن است رفتارهای یک فرد کاریزماتیک تلقی شوند.

به عنوان مثال، برخی از افراد هستند که خیلی صحبت نمی‌کنند اما می‌توانند به نوعی تاثیرگذار باشند، در حالی که افرادی هستند که زیاد و از صمیم قلبشان صحبت می‌کنند و می توانند به همان اندازه کاریزماتیک باشند. به معنای دیگر، عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند فردی را کاریزماتیک جلوه دهد.

اگر بخواهیم دیدگاهی را که در پاراگراف اول توضیح داده شد در نظر بگیریم، کاریزما نتیجه توانایی برقراری ارتباط حرفه‌ای است که در راستای مهارت های بین فردی قرار می‌گیرد.

از این رو، این‌ها چیزهایی هستند که ممکن است یک فرد در زندگی بیاموزد.

برخی از ویژگی های یک شخصیت کاریزماتیک یا نشانه های یک فرد کاریزماتیک در ادامه ذکر شده است. این کار به ساده تر کردن طبقه بندی نگرش ها و رفتارها تحت عنوان کاريزما، کمک کرده و بنابراین، به ایجاد یک شخصیت کاریزماتیک نیز کمک می‌کند.

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد که شما شخصیت گیرا و مجذوب کننده‌ای دارید.

ویژگی های یک شخصیت کاریزماتیک

تعداد زیادی ویژگی وجود دارد که شخصیت کاریزماتیک را شکل می‌دهد، که همه آن‌ها می‌توانند نشان دهنده این باشند که کاریزما در چه مواردی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور کلی، تقریبا هر حرفه ای در جهان به یک سطحی از مهارت ارتباطات بین فردی نیاز دارد. از این رو، می توان گفت که رسیدن به یک سطح خاصی از کاریزما برای همه مورد نیاز است.

 در طول سال‌ها، شخصیت‌های متعددی از کاریزما برای الهام بخشیدن و ترغیب مردم به سمت یک هدف خاص استفاده کرده اند؛ خواه برای خرید چیزی يا صدها مایل سفر برای شرکت در یک جشنواره موسیقی باشد. افراد کاریزماتیک برای خود یا اهداف خود پیروان متعددی جمع کرده اند.

اینجاست که ممکن است از خود بپرسید که آیا خطراتی از جانب یک شخصیت کاریزماتیک برای ما وجود دارد یا خیر؟ حق دارید که اینطور فکر کنید!

در طول تاریخ، شاید موفق ترین رهبران جهان از یک جهت کاریزماتیک بودند و از جهت دیگر از کاریزما برای تشویق به رفتن به جنگ، تصویب یک لایحه يا پيشبرد برنامه‌های سیاسی خود استفاده می‌کردند.

خوب، این کارها را چطور انجام دادند؟

 نفوذ یا ترغیب

به گفته روانشناسان، افراد کاریزماتیک می‌توانند به نسبت راحت تر بر دیگران تاثیر بگذارند. اما این دقیقا چیست؟ تاثیرگذاری عموما به عنوان توانایی رهبری و القای احساس حضور فرد و شناخته شدن به اطرافيان در نظر گرفته می‌شود.

توضیح دادن درباره حضور کمی دشوار است، اما معمولا به این موضوع اشاره دارد که یک شخص در یک گروه چقدر مورد توجه یا سرآمد است. گفته می‌شود کسانی که با اعتماد به نفس اند، پرشور، امیدوار و سازگار هستند.

مهارت‌های رهبری شایسته قائدتا در موقعیت‌های مختلف رسمی آموخته و تمرین می‌شود، ممکن است مهارت های رهبری خود را در طول یک پروژه گروهی کشف کنید و یا مجبور شوید که یک موقعیت خطرناک را کنترل کنید تا وضعیت تثبیت شود.

 خوش بینی

یکی دیگر از ویژگی های اساسی، خوش بینی است. بیشتر افراد کاریزماتیک تمایل دارند نسبت به آینده خوش بین و امیدوار باشند، زیرا به این معناست که امیدواری به بهترین ها از درون افراد نشات می‌گیرد. خوش بینی، در نوع خودش:

 •  احساس اعتماد به نفس و انعطاف پذیری(سازگاری) را به فرد القا می‌کند به افراد این امکان را می دهد تا در صورت شکست خوردن سریع تر به حالت عادی باز گردند. 
 • خوش بین بودن، به فرد این امکان را می دهد که دیگران را مجاب به انجام کارهایی کند که یک انسان دوست دارد انجام دهد.
 •  بنابراین، اعتماد به نفس زمانی می‌تواند مفید واقع شود که کسی بخواهد دیگران را متقاعد کند تا کارهای مختلفی انجام دهند، مثلا یک رستوران جديد امتحان کنید، زیرا احساس می‌کنیدکه نیاز به یک تغيير دارید.

 برخی ادعا می‌کنند که خوش بینی مسری است و این نگرش درست است. زمینه هایی که تفکر مثبت در آن‌ها مفید است، مذاکره و حل مشکل در میان موارد متعدد اثر گذار است. با این حال خوش بینی می‌تواند مفید و گاهی اوقات حتى برای جلب نظر کسی ضروری باشد.

 رفتار صمیمانه

رفتار صمیمانه به مهارت مردمی بودن اشاره دارد. گفته می‌شود که اگر کسی در میان گروه‌های مختلفی از مردم به خوبی برخورد کند، دارای رفتار صمیمانه هستند، زیرا می‌توانند با افراد مذکور گفتگوهای هیجان‌انگیز و متفکرانه داشته باشند.

رفتار صمیمانه نشان می‌دهد که فرد از اختلاف و یا درگیری نیز دوری می‌کند، فرد گاهی اوقات در موقعیت های پرتنش، آرامش خود را حفظ می‌کند.

بنابراین یک فرد کاریزماتیک کسی است که ‌بتواند با متحد کردن گروهی از افراد، برای یک هدف یا یک ایده آن‌ها را راضی کند.

 توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید. 

ویژگی فرد کاریزماتیک

نشانه های یک فرد کاریزماتیک

بسیاری از این رفتارهای ذکر شده توسط افراد کاریزماتیک در بسیاری از موقعیت‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند. اگرچه نمی‌توان همه را به راحتی اندازه گیری کرد، اما شناسایی برخی از نشانه های اصلی می‌تواند به کسانی که مایل به کار بر روی زبان بدن خود هستند کمک کند تا آن را در روابط و حرفه خود به کار بگیرند.

برای مثال که یک فرد کاریزماتیک باعث می‌شود تا اطرافیانش احساس راحتی بیشتری کنند. این راحتی را می توان هم با کلمات هم با لحن صحبت کردن و هم با حرکات او تعریف کرد.

به عنوان مثال، شخصی در یک رویداد رسمی ممکن است خود را همراه با لبخندی بر روی صورتش معرفی کند تا تنش و ناراحتی را از بین ببرد.

یک نشانه دیگر این است که در حالی که شخص دیگری در حال صحبت است بیشتر به او توجه می‌کند. برخی ممکن است این را در دسته ادب طبقه بندی کنند، اما بسته به شرایط می‌تواند در دسته کاریزما نیز قرار گیرد. به عنوان مثال، توجه به حرف های شخص در حال صحبت، به جای چک کردن تلفن، باعث می شود که بیشتر با اعتماد به نفس و تیزبین به نظر برسید.

 اکنون که ویژگی های کلیدی شخصیت یک فرد کاریزماتیک را مورد بحث قرار دادیم، اجازه دهید به برخی از نشانه های آن بپردازیم. در اینجا نشانه های قابل توجه یک فرد کاریزماتیک آمده است:

 مهارت های شنیداری

هر فرد موفق و جذابی در یک مقطع شنونده مشتاقی بوده است. در عصر رسانه های اجتماعی که دامنه توجه به افراد به طور چشمگیری کم شده است، از گوش دادن با دقت به یک همکار یا شریک عشقی بسیار بیشتر قدردانی می شود.

ممکن است متوجه شوید که گروهی از افراد بدون وقفه با یکدیگر چت می‌کنند اما در عین حال، فردی از همان گروه با دقت به صحبت‌ها گوش می‌دهد و به آن پاسخ می‌دهد، به احتمال زياد او همان فرد کاریزماتیک گروه است.

داشتن مهارت‌های شنیداری مناسب برای  فردی که بخواهد توانایی های ارتباطی سالم و کاربردی اش را توسعه دهد، بسیار مهم است. همچنین ابزار لازم برای برقراری ارتباط با افراد دیگر است که در نهایت مهارت های بین فردی را بهبود می‌بخشد.

همچنین این ذهنیت را که همه افراد کاریزماتیک سخنران هستند، را می‌شکند. طیف وسیعی از رفتارها وجود دارد که افراد مجذوب آن می شوند و از این رو به عنوان یک ویژگی کاریزماتیک طبقه بندی می شوند.

 توانایی رهبری

در اکثر مواقع افراد کاریزماتیک را در موقعیت های رهبری خواهید دید. این به این دلیل است که فرایند رسیدن به موقعیت رهبری نیازمند یک سری  الگوهای رفتاری و ویژگی‌های شخصیتی است که با کاریزما ارتباط مستقیم دارد.

یکی از راه های ارزیابی این کار، نگاهی به رفتارهای رهبران برجسته جهان و مديران ارشد اجرایی شرکت های بزرگ در جهان است. ممکن است متوجه شوید که این افراد علاوه بر اینکه محرک‌های عالی‌ای هستند، چشم اندازی را نیز به دیگران نشان می دهند که عموم مردم عاشقش می‌شوند و از آن الهام می گیرند.

از این رو یک رهبر خوب کسی است که برنامه یا هدفی دارد که خودش و توانایی اش را وقف رسیدن به آن کند.

آنها ممکن است تصمیمات جسورانه و بحث برانگیزی بگیرند که ممکن است بسیاری او را سرزنش کنند، اما اعتماد آنها به موفقیت و توانایی رهبری شان آن‌ها را به یک فرد کاریزماتیک تبدیل می کند.

 تمرین همدلی

شاید یکی از نشانه‌های نادیده گرفته شده و در عین حال حیاتی ترین نشانه تمرین همدلی باشد. ممکن است از خودتان بپرسید که چه زمانی کسی از نردبان مرتبه‌های اجتماعی بالا رفته و با مهربانی اش احترام به دست آورده است؟

نمونه های زیادی از افرادی وجود دارند که قلب میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده اند.

همدلی بر روان انسان اثری مست کننده دارد. در میان این همه بی عدالتی و هرج و مرج، اغلب غافلگیر کننده است که در افراد همدلی پیدا کنیم. به عنوان مثال، اپرا وینفری را در نظر بگیرید.

 وينفری که مسلما مشهورترین مدیر رسانه‌ای، بازیگر، مجری برنامه های گفتگو محور، تهیه کننده تلویزیونی و یک مدافع حقوق بشر است، به تنهایی به یک رهبر بزرگ تبدیل شده است و معنای یک زن سياه پوست بودن را دوباره باز تعریف می‌کند. او یکی از کاریزماتیک ترین افراد قرن بیست و یکم است.

اپرا وینفری

"رهبری، همدلی و داشتن توانایی ارتباط با مردم برای الهام بخشیدن و توانمندسازی زندگی آن‌ها است. این نشان می‌دهد که چقدر همدلی می‌تواند در ساخت خود و دیگران حیاتی باشد."

 تیز هوشی

آیا تا به حال متوجه شده اید که فردی به یک جوک واکنش نشان می‌دهد، اما واکنش او بیشتر از جوک مورد توجه و تحسين مردم قرار می‌گیرد؟ آن رفتار نشان دهنده داشتن ذهنی تیزبین و با توجه است.

تیزبین بودن یکی از آن نشانه هایی است که یک فرد کاریزماتیک را از عموم مردم متمایز می‌کند. تیز هوش بودن نیازمند این است که فرد كلمات و عبارات خود را با دقت انتخاب کند، اما مهارت های شنیداری عالی نقش مهم تری را ایفا می‌کنند.

در نظر اکثر مردم تیز هوش بودن ممکن است به باهوش تر یا شوخ تر بودن تعبیر شود، اما این یک راه برای تشخیص کاریزما است.

فردی که خنده دارترین بازخورد را دارد و همچنین فردی که با توجه به شرایط به موقعیت دردسر ساز با طعنه پاسخ می‌دهد می تواند تیزبین ترین باشد. حتی شخصی که در یک مورد اشتیاق ساختگی از خود نشان می‌دهد، اگر از نظر استراتژیک کار درستی انجام داده باشد، می تواند فرد باهوشی باشد.

 اعتماد

اکثر مردم معتقدند هر کاری که باید انجام شود اگر با اطمینان انجام نشود، مردم آن را از بین خواهند برد! اطمینان به باور به توانایی های کسی و احساسات خود اشاره دارد که به آن‌ها قدرت تصمیم گیری می‌دهد تا بر اساس آن عمل کنند.

برای این اطمینان، باید به قطعیت چیزی ایمان داشته باشید. برای برخی، این اطمینان معنای دینی یا معنوی دارد، یعنی ایمان به اطلاع از وجود بهشت جهنم، و خدا.

در مقابل، دیگران انتخاب می‌کنند تا به آنچه که می‌توانند ببینند و لمس کنند اعتقاد داشته باشند مانند افراد، روابط، قدرت و غیره.

از اعتماد به نفس برای گمراه کردن مردم نیز استفاده شده است. به عنوان مثال، بسیاری از مردم بصورت احمقانه‌ای به وعده های دیگران که از ذات خوب آن‌ها به نفع خود سوء استفاده کرده اند اعم از مالی، اجتماعی یا غیره، ایمان آورده اند.

 بنابراین، باید این اطمینان حاصل شود که انگیزه های شما خالص و واقعی است، زیرا تنها کسانی که در قلب و اعمال خود نیت خیر و خوبی دارند می توانند شخصیت کاریزماتیک خود را حفظ کنند. دیگران در نهایت از نمایش چهره دروغین خود خسته خواهند شد.

زبان بدن افراد کاریزماتیک

شاید دوست داشته باشید بدانید، زبان بدن افراد کاریزماتیک چگونه است و فرم بدنی کاریزماتیک ها در چه حالتی است. در این خصوص باید بگوییم:

کاریزماتیک ها صاف راه می روند و به هنگام راه رفتن قوز نمی کنند یا خمیده راه نمی روند اما در عین حال عضلاتشان منعطف می باشد. به هنگام نشستن، رو به جلو می نشیند و آماده گوش دادن به صحبت های دیگران هستند و به هنگام پاسخگویی به سوالات کمی به سمت عقب متمایل می شوند. آن ها در صحبت کردن راحت هستند و ژست های غیر طبیعی نمی گیرند و سعی می کنند خود واقعیشان باشند.
کاریزماتیک ها به موقع لبخند می زنند، به موقع سر تکان می دهند، به موقع از خود واکنش نشان می دهند. به هنگام مکالمه ارتباط چشمی برقرار می کنند؛ یادتان باشد ارتباط چشمی تاثیر به سزایی در نشان دادن کاریزما و اعتماد به نفس دارد.
کاریزماتیک ها دست به سینه نمینشینند چرا که این حالت، کمی تدافعی به نظر می رسد. گاهی اوقات برای تاثیر گذاری بیشتر زبان بدن فرد مقابل را تقلید می کنند و به هنگام نشستن یا ایستادن فاصله مناسب را با دیگران حفظ می کنند.

آیا افراد به صورت مادرزادی کاریزماتیک هستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، خیر! همه ی افراد از زمانی که متولد می شوند کاریزماتیک به دنیا نمی آیند. شخصیت کاریزماتیک با تمرین قابل یادگیری و اکتساب است و اگر فردی بخواهد کاریزماتیک باشد، می توان با تمرین این ویژگی را در خود افزایش دهد.

چگونه به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شویم؟

اگر دوست دارید به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شوید باید در ابتدا برای اکتساب ویژگی های افراد کاریزماتیک تلاش کنید و سپس زبان بدن این افراد را تمرین کنید. ارتقا اعتماد به نفس، یادگیری مبانی گفتگو و صحبت کردن، برقراری ارتباط چشمی با مخاطب به شما در کاریزماتیک شدن کمک می کند.

افراد کاریزماتیک تاریخ

شاید برای شما سوال شود، افراد کاریزماتیک تاریخ چه کسانی بودند؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 • ناپلئون بناپارت؛ او علی رغم قد کوتاه، لکنت زبان در کودکی و تجربیات تلخی که داشت یک رهبر شجاع، بی باک و باهوش بود.
 • فیدل کاسترو؛ او موافقان و مخالفان زیادی دارد اما بسیاری از مردم کوبا به دلیل اصلاحات اجتماعی که او در کوبا ایجاد کرد او را دوست دارند.
 • وینستون چرچیل؛ این مرد پرشور، پر انرژی و با اراده به عنوان یکی از عالی مقامان دولت بریتانیا رفتار خوبی با زیردستان و کارمندان خود نداشت اما در میان مردم از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.
 • ماهاتما گاندی؛ فداکاری ها و اقدامات انسان دوستانه گاندی، رهبر هندی بر هیچ کس پوشیده نیست. این مرد بزرگ جز افراد کاریزماتیک تاریخ محسوب می شود.
 • آدولف هیتلر؛ شاید کمتر کسی به آدولف هیتلر علاقه مند باشد اما او جز شخصیت های کاریزماتیک تاریخی محسوب می شود که به دلیل باور راسخ به برتری نازی ها، جنگ و کشتار زیادی را به راه انداخت.
 • مارتین لوتر کینگ؛ اگرچه که او موفق کسب تمام اهدافش نشد اما او از پیشگامان نهضت حقوق مدنی آمریکا به شمار می رود.
 • نلسون ماندلا؛ رهبر سیاه پوستی که علیه تبعیض نژادی مبارزه کرد و در نهایت به اتهام خراب کاری و خیانت علیه امنیت ملی دستگیر و 27 سال از عمر خود را در زندان سپری کرد.

نقش اعتماد به نفس در افزایش کاریزما

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که به افراد کمک می کند کاریزما خود را تقویت کنند و کاریزماتیک تر دیده شوند. در واقع اعتماد به نفس در افزایش کاریزما تاثیر دارد. عموم مردم جذب افرادی می شوند که در ظاهر اعتماد به نفس بالایی دارند.
باور به خود، دوست داشتن خود مهم ترین ویژگی یک فرد کاریزماتیک است.

معرفی کتاب درباره شخصیت کاریزماتیک

اگر شما هم جز علاقه مندان به مطالعه کتاب هستید و دوست دارید کتابی در زمینه شخصیت های کاریزماتیک و کاریزما بخوانید، ای سنج مطالعه  کتب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

 • کتاب کاریزما که توسط حمید ظریفی نوشته شده است و به بیان ویژگی های شخصیتی افراد کاریزما می پردازد.
 • کتاب افسانه کاریزما؛ هنر جذاب بودن که توسط فاکس کابان نوشته شده است؛ در این کتاب به مزایای کاریزماتیک بودن و ویژگی های افراد کاریزماتیک اشاره شده است.
 • کتاب قوانین کاریزما، نوشته کرت مورتنسن است و در این کتاب به نکاتی در مورد افزایش کاریزما شخصی اشاره می شود.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ویژگی و نشانه های فرد کاریزماتیک صحبت کردیم. با در نظر گرفتن ویژگی هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد در برنامه‌های روزمره خود و همچنین مطالعه نشانه‌های کاریزما، شما نیز می‌توانید به یک شخصیت کاریزماتیک تبدیل شوید.

و اما در نهایت یک ویژگی دیگر که می‌تواند کاریزماتیک تلقی شود عبارت است از، تاكيد بر موفقیت و دستاوردهای دیگران و اشاره نکردن به کمبود های آنان

 آیا خودتان را فردی کاریزماتیک می دانید؟ شما کدام یک از ویژگی ها و نشانه های فرد کاریزماتیک را دارید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

ارتباط بین تیپ شخصیتی و سطوح جاه طلبی
معرفی تیپ MBTI هر شخصیت در سریال بازی مرکب
ارتباط بین تیپ شخصیتی و نحوه واکنش به تعریف و تمجید
ارتباط بین تیپ شخصیتی و حساس بودن
ارتباط بین تیپ شخصیتی و محترم بودن
ارتباط بین تیپ شخصیتی و لمس فیزیکی
ارتباط بین تیپ شخصیتی و خودکنترلی
ارتباط بین تیپ شخصیتی و جنبه احمقانه فرد
ارتباط بین تیپ شخصیتی و روابط معیوب
ارتباط بین تیپ شخصیتی و جدی بودن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • کاریزما چیست؟

  • به طور کلی کاریزما توانایی یک نفر برای مجاب کردن، وسوسه کردن یا مجذوب کردن افراد به روشی خاص، برای رسیدن به آنچه می‌خواهند تعریف می‌شود.
 • ویژگی های یک شخصیت کاریزماتیک چیست؟

  • نفوذ و ترغیب، خوش بینی، رفتار صمیمانه، اعتماد به نفس و غیره.
 • آیا کاریزما یک ویژگی ذاتی است؟

  • خیر کاریزما یک ویژگی شخصیتی قابل اکتساب و ارتقا است که قابل یادگیری می باشد.
 • برای کاریزماتیک بودن چه باید کرد؟

  • برای کاریزماتیک بودن باید ویژگی شخصیتی افراد کاریزماتیک را تمرین کرد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید