تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
مراقبت افراد مبتلا به زوال عقل مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 10 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

مراقبت افراد مبتلا به زوال عقل

در این مقاله می خواهیم در مورد مراقبت افراد مبتلا به زوال عقل بحث کنیم.  غالباً، افراد مبتلا به آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل امیدوارند که تا آن جا که امکان دارد در خانه خود بمانند. اگر شما مراقب فردی مبتلا به آلزایمر هستید، ممکن است با چالش های  منحصر به فردی  برای به تعادل رسیدن چندین نقش مختلف مانند شریک زندگی، والدین و کارمند بودن رو به رو شوید .بنابراین در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این چالش می پردازیم:

مراقبت افراد مبتلا به زوال عقل

اگر زمان آن فرا برسد که شما به حمایت بیشتری برای نگهداری از فرد مبتلا به زوال عقل نیاز داشته باشید، چندین گزینه برای کمک در مراقبت از فرد مبتلا به زوال عقل وجود دارد.

خدمات بهداشت و درمان خانگی 

مراقبت های بهداشتی در خانه، مراقبت های پزشکی و مساعدت ها و کمک هایی است که در خانه شخصی ارائه می شود. این مراقبت ها  می تواند شامل موارد زیر باشند:
پرستاران حرفه ای
دستیاران پرستاران
فیزیوتراپیست ها
گفتاردرمانگران
متخصصان رژیم درمانی
مددکاران اجتماعی پزشکی

نکته

اصطلاح مراقبت بهداشتی در منزل به طور کلی به  ان دسته از خدماتی گفته می شود که خدمات پزشکی یا مراقبت ارائه می دهند.

چه نوع خدماتی شامل خدمات در منزل می باشد؟

کمک کردن در خوردن دارو و مدیریت دارو ها

شستشو و حمام کردن

گفتار درمانی و یا کار درمانی

کمک برای لباس پوشیدن و نظافت در هنگام صبح

ورزش کردن و انجام حرکات ورزشی

کمک و نظارت بر غذا خوردن

کمک برای اماده سازی و به خواب رفتن

مراقبت از زخم ها

مراقبت از بی اختیاری در کنترل ادرار و دفع

نظارت بر افسردگی و اضطراب و بهداشت روانی افراد .

کارکنان خدمات بهداشت و درمان خانگی می‌توانند تنها چند ساعت در خانه  یا چند ساعت در زمانی هایی که شما نیاز دارید، به شما کمک کنند. برای مثال در صورتی که در محل کار هستید و به کمک نیاز دارید به کمک شما می آیند. همین امر می تواند به شما کمک که با اطمینان از اینکه کارکنان برای کمک به بی اختیاری، رفتارهای دشوار یا چالش های دیگر آموزش دیده اند خیالتان راحت شود و به شما ارامش خاطر دهد.

همیاران و همراهان در خانه 

چندین نوع از خدمات خانگی وجود دارد که می توانید برای کمک، آن ها را استخدام کنید، این خدمات شامل کمک در خانه داری، خرید مواد غذایی و همراهانی که برای پیاده روی با شما بیایند تا از بی حوصلگی در شما جلوگیری کنند و احتمال سرگردانی را کاهش  دهند می باشد. برخلاف خدمات بهداشتی خانگی که در بالا توضیح داده شد، از این خدمات بعضاً به عنوان خدمات مراقبت در منزل یاد می شود، زیرا در آن مراقبت های پزشکی ارائه نمی شود.

خدمات تحویل غذا 

اگر تهیه غذا یا یادآوری در غذا خوردن به طور منظم، بیش از حد برای شما دشواراست، بسیاری از مراکز خدمات ارائه  غذا را در دسترس دارند. این موسسات یک وعده غذای سالم و طبیعی را در اختیارتان قرار می دهند. این خدمات وعده های غذایی می توانند با تأمین تغذیه و کمک رسانی کافی در این زمینه  به حفظ سلامتی و قدرت فرد کمک کنند.

برنامه چرخشی خانواده 

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که سایر اعضای خانوادتان را در منطقه نزدیک محل زندگیتان  دارید، تنظیم یک برنامه و تقسیم مسئولیت های مراقبت، را در نظر بگیرید تا همه وظایف و زمان مورد نیازبرای انجام کارها  توسط مراقب اصلی انجام نشود. بعضی اوقات، اعضای خانواده خوشحال می شوند که کمک کنند و به سادگی باید به سمت تدارکات و چگونگی، چه چیزی و چرا راهنمایی شوند. در مواقع دیگر، ممکن است اعضای خانواده تمایل کمتری به کمک داشته باشند.با این حال، اگر بتوانید با تنظیم یک جلسه خانوادگی این گزینه را بررسی کنید، ممکن است بتوانید برای حمایت از یک دیگر در جهت مراقبت خوب از پدر یا مادر پیرتان، با هم  همکاری کنید. می توانید با هم دیگر و با اعضای مختلف خانواده در مورد آنچه می توانند انجام دهند و کمک کنند، مانند یک روز کامل در هر هفته، دو ساعت بیشتر از وقت ناهار یا یک عصر هر هفته، هم فکری کنید. همچنین می توانید مسئولیت ها را با تعیین فردی خاص برای مراقبت، از لباس پوشیدن، غذا، پرداخت قبض، قرار ملاقات با پزشک، دارو، استحمام و غیره تقسیم کنید. به این ترتیب می توان شیفت کاری خود را به همه افرادی که مراقب هستند یادآوری کنید و همچنین در صورت بروز اتفاقات می توانید با سایر اعضای خانواده تعامل سریع تری داشته باشید.

توجه

هنگامی که در موردی به توافق رسیدید، حتماً آن را بنویسید و در مکانی توافق شده قرار دهید تا از ایجاد هرگونه سردرگمی یا سوتفاهم جلوگیری شود.

برنامه های مراقبت روزانه بزرگسالان 

بسیاری از جوامع محلی برنامه های مراقبت روزانه برای بزرگسالان دارند. این موارد مشابه برنامه های مراقبت از کودک است زیرا شما عزیزان خود را به مکانی می آورید که از آنها مراقبت، تغذیه و فعالیت هایی برای آن ها فراهم شود. تفاوت در این است که مراقبت ها به بزرگسالان مبتلا به زوال عقل انجام می شود و مراقبان برای جنبه های مختلف بیماری آموزش دیده اند. اگرچه بسیاری از برنامه ها به بودجه خصوصی احتیاج دارند، اما ممکن است برخی از موسسه ها کمک مالی یا کمک مالی خیریه در اختیار داشته باشند. برنامه های مراقبت روزانه  برای بزرگسالان می تواند یکی از راه های خوب برای اقامت و ماندن عزیز شما در خانه باشد˛ در حالی که در طول روز که شما در خانه نیستید  آن ها هنوز مراقبت و توجه  دریافت می کنند. بسیاری از این افراد با کارکنان این مراکز بسیار راحت و صمیمی شده  و واقعاً از وقت گذراندن خود در این مراکز لذت می برند.

بازدید از پرستاران و پزشکان 

آیا  شما هم برای انتقال عزیز خود به مطب پزشک مشکلاتی دارید؟ بسیاری از این مراکز و موسسات  یا مناطق اطراف آنها به پرستار و پزشک برای مراجعه به شما مجهز هستند و آن ها برای ارزیابی و مراقبت به منزل شما می فرستند. برخی از این خدمات پزشکی ارائه شده ممکن است تحت پوشش بیمه شما باشند در حالی که برخی دیگر فقط با پرداخت هزینه در دسترس هستند. به صورت آنلاین یا به  دفترچه تلفن خود مراجعه کنید تا ببینید آیا پرستاران و پزشکان مراجعه کننده در منطقه شما برای کمک در منزل برای شما در دسترس هستند یا خیر.

استراحت مراقبت کننده 

اگر شما مراقب اصلی فرد مبتلا به زوال عقل هستید، ممکن است گاهی اوقات به کمک بیشتری نیاز داشته باشید. مراقبت بهداشتی به گونه ای طراحی شده است که این امکان را به فرد مراقبت کننده می دهد که بتواند در میان کار ها و تکالیف منظم و روزمره اش استراحتی داشته باشد. در حقیقت اگر نیاز به کمک و پر کردن این خلا دارید می توانید از مراقبان جایگزین استفاده کنید و کمک بگیرید. مراقبان جایگزین می توانند هنگامی که قصد سفر برای از بین بردن فرسودگی شغلی دارید و یا هنگامی که کار شما در منزل و موسسات زیاد است به کمک شما بیایند.

گزینه های امکانات و تسهیلات 

اگرچه بسیاری از مردم امیدوارند که بتوانند عزیزان خود را در خانه نگه دارند، اما برای برخی از افراد، امکاناتی که مراقبت های خانگی  را ارائه می دهند، بهترین گزینه است. این ممکن است به این دلیل باشد که عزیز آنها به مقدار قابل توجهی مراقبت شبانه روزی نیاز دارد، مراقبت از نظر جسمی یا روحی بسیار دشوار است، رفتارهای چالش آور باعث می شود که مراقبت توسط یک شخص بیش از حد خطرناک باشد یا فقط یک اسایشگاه درمانی بخش مالی برای خرید دارو و ... را پوشش می دهد. امکانات اقامتی برای افراد مبتلا به زوال عقل می تواند شامل خانه های سالمندان، زندگی های  گروهی و کمکی و واحدهای ویژه مراقبت ازافراد  زوال عقل باشد. اینکه کدام انتخاب شما باشد بستگی به میزان مراقبت مورد نیاز، امکانات موجود در جامعه شما و منابع مالی موجود دارد.

مراقبت تسکینی و در بیمارستان ها 

در مراحل پایانی آلزایمر، عزیز شما ممکن است از مراقبت های تسکینی یا بیمارستانی بهره مند شود. مراقبت تسکینی یک مراقبت حمایتی متمرکز بر راحتی است ، در حالی که مراقبت بیمارستانی  نیز بر راحتی متمرکز است اما شامل تصمیم برای عدم مراقبت یا ادامه درمان است. غالباً، برنامه های درمانی برخی از مراقبت های تسکینی و مراقبت از بیمارستان را پوشش می دهند.

چگونه گزینه های مراقبت را در جامعه ای که در آن زندگی می کنیم و در محیط اطرافمان پیدا کنیم ؟

پرسیدن از اطرافیان

ارجاع از طرف دوست یا همسایه اغلب یکی از بهترین راه ها برای یافتن خدمات جامعه است.

 پرسیدن از پزشک

پزشک شما می تواند منبع خوبی  برای پرسیدن از مراکز و موسسه های اجتماعی باشد که خدمات مفیدی را برای عزیزان شما ارائه می دهند.

بررسی آنلاین

منابع مراقبت در جامعه محلی خود را به صورت آنلاین جستجو کنید.

ارتباط با انجمن آلزایمر

مراکز مربوط به  آلزایمر می تواند لیستی از گزینه های محلی برای مراقبت در شهر شما را به شما ارائه دهد ، و همچنین افرادی را که به طور خاص برای کمک به افراد مبتلا به زوال عقل اموزش دیده اند ،را به شما معرفی کنند. مراکز منطقه شما که در مورد پیری فعالیت می کنند  ممکن است بتواند شما را به مراکز های محلی خاصی که از آنها بی اطلاع بودید ارجاع دهند یا با تعیین مکان یا هماهنگی پوشش مالی مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل ، به شما کمک کنند. 

چگونه این گزینه های مراقبتی به ما  کمک می کند ؟

گاهی اوقات، افراد مبتلا به زوال عقل بی قرار، آشفته یا گیج می شوند. اگر آنها با اعضای خانواده در خانه خود زندگی کنند، مراقبانشان ممکن است از ارائه مراقبت 24 ساعته ناامید و خسته شوند. تکمیل مراقبت ها یا در خانه یا از طریق سایر منابع مراقبت می تواند˛ به پرستار فرد مبتلا  اجازه دهد در یک جلسه کاری شرکت کند، کارهایی را انجام دهد، با خانواده خود وقت بگذراند، یا در جایی ساکت کتاب بخواند یا با دوست خود یک فنجان قهوه بخورد. بعلاوه، اگر کار خاصی مانند استحمام یا دوش گرفتن دشوار است، می توانید با کمک این افراد و با تنظیم وقت قبلی مثلا دو بار در هفته حمام، این چالش را برطرف کنید. کمک گرفتن و استفاده از منابع مراقبت، احتمال فرسودگی شغلی شما را کاهش می دهد و این اطمینان  را به شما می دهد که می توانید نیازهای عزیز خود را برآورده کنید.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای نحت عنوان «زوال عقل چیست؟»  را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مراقبت افراد مبتلا به زوال عقل بحث شد. همانطور که گفته شد افراد مبتلا به زوال عقل شدیدا ً نیازمند کمک و همراهی از طرف شما هستند. در نهایت در این رابطه باید اشاره کرد که استفاده از خدمات و راهکار های مراقبت پزشکی برای افرادی که در محیط خانه خود شخص مبتلا به بیماری های زوال عقل را دارند یک راه حل آسان و مناسب هم برای جلوگیری از خستگی ها و هم برای کاهش و رفع تنش میان فرد مبتلا و مراقبت کننده می باشد 
مراقبت شما با افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند چگونه است؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذاری.

حافظه کوتاه مدت چیست؟
تست هوش وکسلر
راه های تقویت حافظه در حین درس خواندن
23 حقیقت جالب در مورد حافظه انسان که باید بدانید
تست هوش استنفورد-بینه
تیرگی مغزی چیست؟
5 روش شگفت انگیز تاثیر استرس بر مغز
نشخوار فکری
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید