تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
زوال عقل چیست؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 09 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

زوال عقل چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد زوال عقل (Dementia) بحث کنیم. این مفهوم اصطلاحی کلی برای از دست دادن توانایی حل مسئله حافظه، زبان و سایر توانایی‌های تفکر هر فرد می باشد که می‌تواند در زندگی روزمره تداخل بوجود آورد. این اختلالات به دلیل تغییرات غیر طبیعی مغز می باشد و در درجات مختلفی طبقه‌بندی شده‌اند. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

زوال عقل

زوال عقل اصطلاحی گسترده است که به زوال عملکرد شناختی اشاره دارد. زوال عقل، شامل موارد زیر می باشد:
مشکلات تفکر
یادآوری
یادگیری
قضاوت
استدلال 
زبان 
اگرچه کاهش این عملکرد های شناختی، در بسیاری از این مناطق مغزی، بخشی از روند پیری است، اما یک فرد مبتلا به زوال عقل  بیش از حد طبیعی، در سن خود بدتر می شود. گفته شده است، هر چه  که بیشتر عمر کنید، احتمال اینکه شما نوعی زوال عقل داشته باشید بیشتر است. در حقیقت، ممکن است  نیمی از افراد بالای 85 سال، نوعی زوال عقل را تجربه کنند. زوال عقل طیف گسترده ای از شرایط پزشکی خاص از جمله آلزایمر - که شایع ترین شکل زوال عقل است - را شامل می شود، انواع زوال زیر ترکیبی از دو یا چند نوع زوال عقل است که از انواع زوال عقل می باشد:
زوال عقل بدن لوئی
زوال عقل عروق
زوال عقل موقتی 
زوال عقل مختلط

علائم زوال عقل

علائم زوال عقل، بسته به نوع خاص و پیشرفت این بیماری متفاوت است. در اوایل، علائم اغلب جزئی و با شروع تدریجی علائم بیشتر مشاهده می شوند. به همین دلیل، زوال عقل ممکن است توسط دوستان یا خانواده مورد توجه قرار نگیرد. با پیشرفت نقص عملکرد های شناختی، علائم بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و انجام کارهای معمول مانند مراقبت از خود دشوارتر می شود و در نهایت منجر به قطع زندگی روزمره و عملکرد مستقل می شود. برخی از علائم رایج زوال عقل عبارتند از:

فراموشی

از دست دادن حافظه

تغییرات خلق و خوی

مشکل در تمرکز

مشکلات استدلال و قضاوت

گیج شدن در مورد زمان و مکان 

گم شدن در مکان های آشنا

فراموش کردن نام خانواده و دوستان نزدیک

دشواری در انجام کارهای روزمره ی آشنا

مشکلات زبان و مشکل در یافتن کلمات مناسب

کناره گیری از معاشرت و منزوی شدن

تغییر در عملکرد های اجرایی (دشواری در انجام برنامه ریزی)

علل زوال عقل

هیچ دلیلی برای زوال عقل وجود ندارد. همانطور که گفته شد، انواع زوال عقل از آسیب سلول های مغزی ناشی می شود. علاوه بر این، هر نوع زوال عقل ممکن است با آسیب های مختلف و مناطق مختلف مغز همراه باشد. به طور کلی، آسیب به سلول های مغزی در توانایی آنها برای برقراری ارتباط با یکدیگر اختلال ایجاد می کند، که منجر به مشکلات رفتار و تفکر می شود. علائم زوال عقل می تواند به دلیل شرایطی زیر ایجاد شود:
افسردگی
کمبود ویتامین ب 12
اختلالات تیروئید
سندرم ورنیک-کورساکف
هیدروسفالی تحت فشار طبیعی 
مصرف برخی داروها

توجه

اما برخلاف آلزایمر و سایر بیماریهای پیشرونده مغزی، این علل علائم زوال عقل ممکن است برگشت پذیر باشد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گویند: قوی ترین عامل خطر زوال عقل افزایش سن است. بسیاری از علائم با افزایش سن در افراد شایع است، با این حال، آنها می گویند بیشتر موارد زوال عقل افراد 65 سال به بالا را درگیر می کند. علاوه بر این ، آنها سابقه خانوادگی، سلامت ضعیف قلب، آسیب مغز آسیب دیده و نژاد / قومیت را از عواملی عنوان می کنند که خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

انواع زوال عقل

انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد. موارد زیر شایع ترین آن هاست:

بیماری آلزایمر

این بیماری، 60  تا 80 درصد موارد را شامل می شود، یک بیماری پیشرونده مغزی است که بر حافظه، روند فکر، رفتار و توانایی به خاطر آوردن اطلاعات تازه آموخته شده تأثیر می گذارد.

دمانس عروقی

عروقی در نتیجه جریان خون ناکافی به مناطق مختلف مغز اتفاق می افتد. این نوع زوال عقل خصوصاً به دنبال سکته مغزی، مهارت های تفکر را تغییر می دهد. طبق  تخمین ها زوال عقل عروقی بعد از آلزایمر به عنوان دومین نوع شایع زوال عقل گزارش شده است که 5 تا 10 درصد موارد را شامل می شود.

زوال عقل بدن لویی

زوال عقل بدن لوئی ناشی از رسوبات میکروسکوپی غیرطبیعی است که به مرور زمان به سلول های مغزی آسیب می رساند. این سومین نوع شایع زوال عقل پس از آلزایمر و زوال عقل عروقی است. علائم شامل:  تغییر در تفکر و استدلال، گیجی، کندی، اختلالات خواب و دیگر موارد می باشد .

فراموشی پیشانی گیجگاهی 

این بیماری به گروهی از اختلالات اشاره دارد که در اثر از دست دادن پیشرونده سلول عصبی در لوب های پیشانی یا گیجگاهی مغز ایجاد می شود. علائم شامل زوال رفتار و شخصیت و دشواری زبان، هم  در تولید و هم درک است.

زوال عقل مخلوط 

این ترکیبی از دو یا چند نوع زوال عقل است که در افراد مسن شایع است. فردی با آلزایمر و زوال عقل عروقی نمونه ای از زوال عقل مخلوط است.

تشخیص زوال عقل

از آنجا که زوال عقل کاهش عملکرد شناختی را توصیف می کند و در نتیجه انواع مختلفی از زوال عقل را به وجود می آورد، هیچ آزمایشی برای تعیین اینکه کسی به این بیماری مبتلا است وجود ندارد. با در نظر گرفتن این نکته، پزشک معاینه جسمی کاملی را انجام می دهد که شامل یک شرح حال پزشکی عمیق، آزمایش آزمایشگاهی و اسکن مغز مانند ام آر آی و سی نی اسکن، نیز می شود تا مشخص کند علائمی که بروز می دهید مربوط به زوال عقل است یا خیر. بسته به آموزش پزشک، آنها ممکن است ارزیابی های بیشتری را برای تعیین نوع زوال عقل انجام دهند. در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد شما را به متخصصی مانند متخصص مغز و اعصاب که می تواند تشخیص دقیق بدهد ارجاع دهند.

درمان 

درمان زوال عقل به نوع و علت اصلی آن بستگی دارد. متأسفانه، برای چندین شکل زوال عقل، مانند آلزایمر، هیچ درمانی شناخته شده برای جلوگیری از پیشرفت بیماری وجود ندارد. با این حال، مداخلاتی وجود دارد که پزشک می تواند توصیه کند، مانند داروهایی که ممکن است به طور موقت از شدت علائم بکاهد، روان درمانی و تغییر سبک زندگی نیز می تواند موثر واقع شود .

دارو

چندین داروی مورد تأیید FDA برای درمان علائم زوال عقل به ویژه در بیماری آلزایمر در دسترس است. برای آلزایمر خفیف تا متوسط​​، پزشک ممکن است داروهایی زیر را برای کمک به کاهش علائم و کنترل رفتار توصیه کند:
Razadyne (گالانتامین) 
Exelon (ریواستیگمین)
Aricept  (دونپزیل) 
با پیشرفت بیماری، پزشک ممکن است دارویی به نام Namenda (ممانتین) را توصیه کند که برای موارد متوسط ​​تا شدید آلزایمر مناسب است. این دارو ممکن است به کاهش علائم کمک کند و به شما امکان می دهد عملکردهای روزانه را بیشتر از آنچه بدون دارو انجام می دهید، حفظ کنید.

روان درمانی 

پزشک شما همچنین ممکن است مراقبت تسکینی، روان درمانی یا مشاوره را برای کمک به شما در درک تشخیص و یادگیری روش های جدید برای مقابله با زوال عقل، به شما توصیه کند. هدف از این نوع درمان بهبود کیفیت زندگی شما است. برای اعضای خانواده و مراقبان، مشاوره خانواده باید در نظر گرفته شود.

تسهیلات مراقبت از حافظه

هنگامی که زوال عقل به شدیدترین مرحله خود می رسد، ممکن است خانواده ها نیاز به در نظر گرفتن محل دائمی برای نگهداری از فرد در یک مرکز مراقبت از حافظه داشته باشند. این امر معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که مراقبت  ازشخص  در خانه دشوار شود. مراقبت از حافظه می تواند در یک واحد تخصصی در یک مرکز زندگی به کمک دیگران یا در یک اقامتگاه مجهز انجام شود که فقط افراد مبتلا به انواع شدید زوال عقل مانند بیماری آلزایمر را در این مراکز نگهداری می کنند.

کنار آمدن 

اگر شما یا کسی که دوستش دارید با یکی از اعضای خانوادتان  با علائم زوال عقل روبرو هستید ، تمرین های مراقبت از خود و دستیابی به کمک بسیار مهم است. اگرچه انواع خاصی از زوال عقل ، مانند زوال عقل نورودژنراتیو( مرگ تدریجی سلول های مغز در اثر افزایش سن ) ، هیچ درمانی ندارند ، اما ممکن است پزشک برای درمان موقت علائم و کمک به زندگی روزمره ، درمان های دارویی و سایر اصلاحات سبک زندگی را امتحان کند. آنها همچنین ممکن است مشاوره را برای بیمار و مراقب او توصیه کنند. هنگامی که بیماری هایی مانند آلزایمر شروع به پیشرفت می کنند ، ممکن است لازم باشد ˛  فرد پشتیبانی برای کمک های اضافی مانند مراقبت در خانه ، کمک به زندگی یا مراقبت های دائمی در یک مرکز مراقبت از حافظه داشته باشد.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «هدایایی برای مبتلایان به آلزایمر یا زوال عقل» را حتما مطالعه نمایید

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مفهوم زوال عقل بحث شد. همانطور که گففته شد زوال عقل یک بیماری واحد نیست. این اصطلاح برای طیف وسیعی از اختلالات ناشی از کاهش توانایی در مهارت‌هایی مانند حافظه، تفکر، رفتار و توانایی انجام فعالیت‌های روزمره به کار برده می‌شود. همچنین شایع ترین زوال عقل هم شامل بیماری آلزایمر، دمانس عروقی، زوال عقل بدن لویی، فراموشی پیشانی گیجگاهی و زوال عقل مخلوط می باشد. در نهایت از آن جا که این اختلال بیشتر کاهش عملکرد شناختی را مورد بررسی قرار می دهد آزمایش دقیقی برای بررسی این که چه کسی درگیر این مساله است وجود ندارد. گرچه در نهایت توسط آزمایشات مختلف می توانید بررسی کنید که آیا نشانه هایی که دارید مربوط به این اختلال است یا خیر.
برای پیشگیری از مبتلا شدن به زوال عقل چه راهکارهایی را انجام داده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اختلال سلوک (CD) چیست؟
بیماری، اختلال و سندروم چه تفاوتی باهم دارند؟
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
کاکولد چیست؟ انواع کاکولدیسم و درمان آن
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) چیست؟ علائم و درمان آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید