تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: انضباط شخصی برای موفقیت در 19 روز

جلسه 18

دوره: انضباط شخصی برای موفقیت در 19 روز

جلسه 18
دوره آموزشی
عملگرایی برای رسیدن به موفقیت مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 20 آبان 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

عملگرایی برای رسیدن به موفقیت

در مرحله قبل به بخش دوم از فرایند خودانضباطی یعنی آمادگی پرداخته و تمرین شش قدمی را مطرح نمودیم. در این جلسه می خواهیم عملگرایی و روش انجام آن را برایتان شرح دهیم. در ادامه اهداف این جلسه را با هم مرور می کنیم:


هدف جلسه: رفتن به سوی عملگرایی در مسیر تغییر

انتظار از جلسه:   یادگیری مدیریت زمان و صرف وقت برای تمرین بیشتر

پیش نیاز: قبل از شروع این جلسه باید ترس های اصلی و ابزارهای قدرت را بشناسیم.

شرایط سنی: نوجوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی


اهداف و مواردی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

مرحله () خودانضباطی: عمل گرایی

به مرحله ی عمل از فرایند خودانضباطی خوش آمدید. اما قبل از این باید از آمادگی خود مطمئن شوید. آیا برای عمل حاضر هستید؟

نیاز است تا بدانید که:

شما باید اطلاعات روانشناختی موجود در دوره ی ده روزه را یاد گرفته باشید. البته نیازی نیست تا همه چیز را بدانید اما نیاز دارید تا اصول و مبانی استفاده از ابزارها و تکنیک هایی را که با شخصیت، اهداف و موقعیت شما متناسب است را بدانید.

نیاز است تا بدانید که:

شما باید از نحوه ی تاثیر هاید شخصی خود آگاه باشید. از چه تاکتیک هایی استفاده می کند؟ چه هنگام؟ چرا؟ شما به دانستن این موارد در مسیر حرکت خود احتیاج خواهید داشت.

نیاز است تا بدانید که:

چطور از هر پنج ابزار استفاده کنید؟ هر چه بیشتر از آنها استفاده کنید آسانتر خواهند شد. هنگامی که هاید شما را از رسیدن به خودانضباطی دور می کند، سریعا از خودتان بپرسید: «من چه چیزی به خود می گویم که مرا از برداشتن این قدم منصرف می کند؟» و سپس منتظر پاسخی باشید که منشاء آن در ترس ها، زهرها و باورهای خودمخربی است که در فصل های قبلی یاد گرفته اید. هنگامی که پاسخ خود را گرفتید می توانید از ابزارهای خود برای مقابله با تاثیر هاید استفاده کنید و انگیزه ی خود را بازیابید. از گفتگوهای درونی به نحو هشیارانه بخصوص قبل از خواب یا اوایل صبح استفاده کنید. در طول روز از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید و آن را مرتبا در ذهن خود تکرار کنید. استفاده از این ابزارها آسان و پاداش دهنده است. در ضمن استفاده از پاداش ها را نیز از یاد نبرید.

نیاز است تا بدانید که:

هنگامی که هاید در حال کاهش تاثیر خودانضباطی و افزایش موانع برای شماست باید برای پاسخ به تلاش های هاید که با هدف منحرف کردن شما از مسیر اصلی تان صورت می گیرد آماده باشید.

در مرحله ی عمل چه باید کرد؟

یک فهرست کار روزانه ی ساده تهیه کنید. برای اولین فهرست می توانید از همانی که در مرحله ی آمادگی ساخته اید استفاده کنید. این بار در کنار هر قدم به جای تخمین برای آماده شدن، مقدار زمانی که برای انجام واقعی عمل لازم است را تخمین بزنید. هنگام نوشتن قدم های خود به یاد داشته باشید که این قدم ها باید کوچک باشند.

نکته مهم

به یاد داشته باشید که احتمالا شما زمان لازم برای قدم های ناخوشایند را بیشتر تخمین زده و مقدار زمان لازم برای قدم های خوشایند را کمتر تخمین خواهید زد. البته خبر خوش این است که معمولا قدم های ناخوشایند زودتر از آنچه تصور می شود به انجام خواهند رسید.

یک دقیقه تمرین آرمیدگی را قبل از برداشتن هر قدم انجام دهید.

هر قدم را به صورت کامل انجام دهید.

در پایان هر روز به فهرست خود نگاه بیندازید. به خودتان پاداش دهید، اهمیتی ندارد که تعداد قدم های کمی برای رسیدن به هدف های خود برداشته اید. قدم های کوچک معمولا زود به نتیجه می رسند. برای تکمیل هر قدم از خودتان تشکر کنید و تکالیف و قدم های انجام نشده را در فهرست کار روز بعد خود قرار بدهید. اگر یک قدم را برای پنج روز متوالی در فهرست خود قرار دادید، شاید لازم باشد که آن قدم را به قدم های  کوچکتر تبدیل کنید و یا اینکه باید به گفتگوی درونی خود در رابطه با آن قدم توجه کنید.

اهمیت مدیریت زمان

استفاده ی هشیارانه ی شما از زمان و موقعیت نقش مهمی را در فرایند خودانضباطی، بخصوص در مرحله ی عمل ایفا می کند. اما اهمیت مدیریت زمان را بیش از حد و اهمیت مدیریت خود را کمتر از حد تخمین نزنید. بدون مدیریت خود، نظام مدیریت زمان برای شما موثر نخواهد بود. علاوه بر این هیچ کس واقعا نمی تواند زمان را مدیریت کند. شما تنها می توانید خودتان را مدیریت کنید. مقدار زمان در ساعات، روزها، ماهها، و سالها بدون توجه به اینکه شما کاری را انجام بدهید یا ندهید ثابت باقی می ماند. هر برنامه ریزی ای که می کنید در شبانه روز 24 ساعت وقت دارید. با اینکه شما می توانید انتخاب ها و رفتارهای خود را به نحوی هدایت کنید که از هر روز بیشتر از آنچه انتظار دارید به دست بیاورید، اما باز هم محدود به همان 24 ساعت هستید. بنابراین ساعت ها، دقایق، و روزها را به عنوان دوست خود بنگرید نه به صورت ابرهای سیاه و شومی که بر سر راه زندگی شما قرار گرفته اند. برای پیشرفت خودانضباطی خود یک زمان شروع در نظر بگیرید. همچنین وقتی یک نقطه ی پایان مشخص کنید هاید احساس آرامش خواهد داشت.

نکات مهم در مرحله عملگرایی

از همه ی ابزارهای خود در طی مرحله ی عمل استفاده کنید. ویتامین های ذهنی خود را مرتبا تغییر دهید تا شاهد کاهش تاثیر آنها نباشید. معمولا تغییرات به صورت هفتگی می تواند برای اکثر افراد مناسب باشد. در مورد گفتگوی درونی نیز همین کار را انجام دهید. حتی پس از فهمیدن این نکته که یکی از ابزارها بیشتر از بقیه در مورد شما موثر است، خودتان را به همان ابزار محدود نکنید و از ابزارهای مختلف استفاده کنید. استفاده از پاداش ها را نیز فراموش نکنید. همچنین با هر مشکلی در این مرحله مواجه شدید به عقب بازگردید و اطلاعات روانشناختی که در دوره ی ده روزه با آنها آشنا شدید را بررسی کنید. تصمیم و آمادگی خود را مورد وارسی قرار دهید. با کمی جستجو و بررسی خیلی زود متوجه خواهید شد که چگونه می توان بر مشکل فائق آمد.

اگر هر ازگاهی در مرحله ی عمل با لغزش و اشتباه مواجه شدید، اهمیت چندانی به آن ندهید. این یک اتفاق عادی است و باید انتظار آن را داشته باشید. انتظار کامل بودن نداشته باشید و خود را سرزنش نکنید. بالعکس برای اینکه تلاش خود را انجام داده اید به خودتان پاداش بدهید. این نحوه ی برخورد با اشتباهات باعث ترغیب روانشناختی شما برای بازگشت هر چه زودتر به عمل خواهد شد. تحقیر و تنزیل عملکرد خود و پایین آوردن اعتماد به نفس یکی از حقه های مورد علاقه ی هاید است. در دام آن نیفتید.

برنامه جلسه بعدمان چیست؟

در این مرحله فاز سوم خودانضباطی یعنی عمل گرایی را فراگرفتیم. اکنون شما آماده ی عمل کردن هستید. مرحله ی بعدی تکمیل و تداوم عمل است که در آن با راههای حفظ و ادامه ی مسیر آشنا خواهید شد.

لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید