پست وبلاگی
راهنمای کاملاً عملی برای رسیدن به موفقیت مدت مطالعه: 9 دقیقه
ای سنج 27 دی 1400 مدت مطالعه: 9 دقیقه

راهنمای کاملاً عملی برای رسیدن به موفقیت

شما موفقیت را در چه چیزی می بینید؟ از نظر شما قرار گرفتن در چه موقعیت و جایگاهی به معنای کسب موفقیت است؟ واقعیت امر این است که، موفقیت تعریف واحدی ندارد؛ یعنی چه؟ یعنی هر فرد با توجه به دیدگاه خودش موفقیت را تعریف می کند.

اگر همین حالا در ذهنتان به این موضوع فکر می کنید که، با این تفاسیر شاید به تعداد آدم های روی زمین، تعاریف متعدد از موفقیت وجود دارد، باید بگوییم بله! کاملا درست است! اما توجه داشته باشید موفقیت تنها در داشتن ثروت بسیار و پولدار تر شدن معنا نمی شود.

خوب، با این تفاسیر اگر فردی از شما درخواست کند، راهنمای او در رسیدن به موفقیت باشید و با بیان راهکارها و اقدامات عملی، اقداماتی که در واقعیت ممکن باشند و صرفا جنبه شعاری نداشته باشند، به او کمک کنید، چه راهکارهای عملی به او پیشنهاد می دهید؟

با کمک این مقاله، می توانید یک راهنمای خوب برای دیگران باشید؛ این مقاله اختصاص به راهنمای کاملا عملی برای رسیدن به موفقیت دارد. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

موفقیت چیست؟ موفق کیست؟

وقتی می خواهیم موفقیت را تعریف کنیم، نباید بر یک جنبه خاص تاکید داشته باشیم؛ به عنوان مثال، فردی که پولدار است را موفق بدانیم! این یک تعریف اشتباه از موفقیت است.

به طور کلی موفقیت باید از ابعاد مختلف بررسی شود؛ موفقیت یعنی، من از لحاظ سلامتی، آرامش، جایگاه شغلی، جایگاه تحصیلی، زندگی شخصی، از نظر معنویت، برقراری ارتباط با دیگران و بسیاری از مسائل دیگر، عملکرد خوبی داشته باشم و بتوانم به جایگاهی که مورد قبول و مد نظر خودم می باشد، برسم.

و فرد موفق فردی است که، در عین حال، بتواند بر تمام ابعاد، یعنی رشد شخصی، رشد اجتماعی و ... خودش کار کند، با داشتن اهداف سازنده و نگرش مثبت، به سمت موفقیت قدم بردارد.

ویژگی افراد موفق

قطعا برخی ویژگی ها و خصیصه ها در موفقیت افراد سهم دارند. ویژگی هایی که ذاتی یا اکتسابی می باشند. برخی از ویژگی های افراد موفق، شامل موارد زیر است:

 •  عزت نفس
 •  اعتماد به نفس 
 • پذیرش خود
 •  قدرت ریسک پذیری
 •  اراده و پشتکار
 •  صبر 
 • و ...

برای موفقیت چه باید کرد؟

راهنمایی که عملی نباشد و در واقعیت نتوان از آن استفاده کرد، چه فایده ای دارد؟ اگر قرار است، اقدامات و راهکارهایی را برای موفقیت مورد استفاده قرار دهیم، بهتر است این راهکارها و راهنمایی های ما، در عمل قابل اجرا و استفاده باشد. اگر راهکاری قابل اجرا نباشد، دیدگاه فرد را نسبت به موفقیت عوض می کند و زمینه ساز یاس و دلسردی می شود.

مطالبی که در ادامه می خوانید، راهنمای عملی شما برای رسیدن به موفقیت است؛ پس با ما همراه شوید:

 در دوره های آموزشی شرکت کنید

شما برای دستیابی به موفقیت، در هر زمینه ای باید یک سری اطلاعات و پیش فرض در مورد آن موضوع داشته باشید. پس از آن باید مهارت و اطلاعات خود را در آن زمینه ارتقا دهید. راهکار عملی ارتقای مهارت، دانش و آگاهی، شرکت در سمینارها، کارگاه ها و کلاس های آموزشی است.

موفقیت
مزیت این دوره ها، کوتاه بودن زمان برگزاری و ارائه اطلاعات جامع و کاربردی می باشد. 

نکته

اگر امکان شرکت در دوره های آموزشی را ندارید، می توانید در خصوص اطلاعات مد نظرتان در یوتیوب، صفحات مجازی جستجو کنید و یا کتابی را در این زمینه مطالعه کنید.

 فهرستی از اهداف تعیین کنید

نوشتن اهداف بر روی یک برگه کاغذ، یک راهکار عملی آسان و قابل اجرا است. شما چند دقیقه از روز و در نهایت چند ساعت از سال را به مکتوب کردن اهداف روی کاغذ اختصاص می دهید اما نتیجه ی آن را خواهید دید.

موفقیت

باید توجه داشته باشید، اهداف غیر قابل باور، اهدافی که در نتیجه خیال پردازی، باشند، در این لیست جایی ندارد. شما برای تعیین اهداف باید نکاتی را مد نظر قرار دهید؛ برخی از این نکات عبارت اند از:

 •  مکتوب کردن اهداف؛ نوشتن اهداف به پایبندی بیشتر برای انجام آن می انجامد.
 •  واضح بودن اهداف؛ اهداف شما باید دقیق و روشن باشند.
 •  واقعی بودن اهداف؛ اهداف غیر واقع بینانه شما را از رسیدن به موفقیت باز می دارند.
 •  ذکر جزئیات اهداف؛ در نوشتن اهداف ذکر جزئیات مانند زمان و مکان و ... لازم است.
 •  تجسم اهداف؛ تصویر سازی و تجسم اهداف به شما در موفقیت بیشتر کمک خواهد کرد.
 •  تعیین مهلت زمانی برای اهداف؛ هر هدفی باید مدت زمان داشته باشد. 
 • اولویت بندی اهداف؛ اهداف شما باید باید بر اساس اولویت فهرست شوند.

بنابر این برنامه ریزی یکی از کمک کننده ترین مولفه ها در حوزه رسیدن به موفقیت است، دانستن بهترین روش های برنامه ریزی برای رسیدن موفقیت امری واجب است.

 با افراد مثبت ارتباط برقرار کنید

دوستان مثبت، خوش بین و خوش فکر شما را به موفقیت نزدیک می کنند.

یافتن افرادی مثبت برای معاشرت یک راهکار عملی دیگر برای رسیدن به موفقیت است. اگر زمانی را برای پیدا کردن دوست صرف می کنید، به دنبال دوستی با افرادی باشید که برقراری رابطه با آن ها، به شما ضرر نرساند.

موفقیت
دوستانی که نگرش و ذهنیت باز به مسائل دارند،از صفاتی چون حسادت، نامهربانی به دورند، شما را در مسیر موفقیت همراهی می کنند و از زمانی که شما دست از تلاش برای موفقیت بردارید، با دادن روحیه، انگیزه شما برای شروع دوباره می شوند.

 تصویر سازی ذهنی داشته باشید

ذهن ما هرگز از افکار خالی نمی شوند؛ بنابراین چرا به اهداف و موارد مثبت که زمینه ساز موفقیت ما هستند، فکر نکنیم؟ در میان افکار هر روزه، جایی برای تصویر سازی ذهنی و تجسم اهداف باز کنید.

شب ها قبل از خواب، به اهداف خود فکر کنید؛ برای فردی خریدن یک ماشین مدل بالا هدف است، چه عیبی دارد این فرد شب ها قبل از خواب، خودش را در ماشین مدل بالا تصور کند و روز ها برای رسیدن به این هدف تلاش کند؟

موفقیت

 زاویه دید خود را تغییر دهید

تغییر زاویه دید، یک راهکار عملی دیگر برای موفقیت است. تعصب را کنار بگذارید و انعطاف پذیر باشید. پذیرای دیدگاه دیگران بودن، دید شما را به مسائل مختلف عوض می کند.

حتی گاها در مورد دیدگاه های مخالف با دیدگاه خود فکر کنید، این دیدگاه ها را مورد ارزیابی قرار دهید و بر افکار و ایده های خود، پافشاری نکنید.

موفقیت

 صداقت پیشه کنید

صداقت در همه ی موارد بهترین راهکار است؛ برای رسیدن به موفقیت لازم است با خودتان صادق باشید؛ اگر مهارت ندارید، اطلاعاتتان در مورد یک موضوع کم است، علاقه ای به انجام یک کار ندارید و ... به خودتان دروغ نگویید و خود را ملزم به انجام آن کار ندانید.

موفقیت
با راهنمایی گرفتن از دیگران، پیدا کردن راه حل های دیگر، می توانید دوباره در مسیر موفقیت قدم بردارید حتی اگر به صورت موقتی از مسیر منحرف شده باشید.

 توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید. 

راهنمای عملی برای موفقیت

 به خودتان تکیه کنید

هیچ کس مثل خودتان نمی تواند به خودتان کمک کند، با خودتان دشمنی نکنید و دوست خودتان باشید. با اعتماد به نفس بالا و تکیه بر خودتان، در مسیر موفقیت قدم بردارید.

اگر موفقیت را در کسب مدارک تحصیلی بالا می دانید، هیچ کس جز خودتان نمی تواند موفق به کسب مدارک تحصیلی عالیه شود. بنابراین از خودتان کمک بگیرید و جا نزنید.

موفقیت

 برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کردن یک راه حل عملی دیگر برای رسیدن به موفقیت است. برای برنامه ریزی بهانه تراشی نکنید. بسیاری از افراد در مقابل برنامه ریزی کردن مقاومت می کنند و این کار را بیهوده و بی اثر می دانند. اما لازم است بدانید، برنامه ریزی و نوشتن آن به شما کمک می کند.

موفقیت
برای رسیدن به موفقیت و برنامه ریزی، به یک ذهن آماده، یک کاغذ و قلم نیاز دارید. اگر فکر می کنید، مهارت لازم در برنامه ریزی کردن ندارید، از یک مشاور کمک بگیرید، کتاب بخوانید و در مورد راهکارهای برنامه ریزی در اینترنت جستجو کنید.

 استراحت کنید

درست است که باید برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید و در رسیدن به موفقیت ثابت قدم باشید اما باید توجه کنید، وسواس بیش از اندازه به خرج دهید. در مسیر رسیدن به موفقیت، لازم است کنار بزنید و زمانی را برای استراحت صرف کنید.

موفقیت
در زمان استراحت به انجام فعالیت و تفریحاتی بپردازید که برای شما دلنشین و لذت بخش است و باب سلیقه شما می باشد.

 تمرین و تکرار داشته باشید

شما نمی توانید راه یک روزه را یک شبه بروید؛ برای موفقیت نیاز به تمرین و تکرار دارید. شما باید در مورد مسائل مختلف، آزمون و خطا داشته باشید تا بتوانید به موفقیت دست پیدا کنید. هرگز دست از تلاش بر ندارید و نا امید نشوید. نا امیدی دشمن موفقیت است.

موفقیت

 متعهد باشید

تعهد کلید اصلی موفقیت است. نسبت به برنامه ها، اهداف خود متعهد باشید. اهداف دقیق، برنامه ریزی مناسب، اولویت بندی کارها به شما در موفقیت و تعهد بیشتر کمک می کند.

موفقیت

 به فرآیند کار توجه داشته باشید

فقط به دنبال کسب نتیجه و دست یافتن به پیامد کار نباشید؛ بهتر است از مسیر انجام فعالیت ها لذت ببرید. اگر تمرکز خود را از نتیجه کار بردارید، پذیرای یادگیری موارد جدید که در مسیر برای شما روی می دهد، خواهید شد.

موفقیت

 زمان را مدیریت کنید

یکی دیگر از راهکارهای عملی دستیابی به موفقیت، مدیریت زمان است. اگر می خواهید موفق شوید، باید بتوانید از زمان خود به خوبی استفاده کنید. مهارت شما در مدیریت زمان شما را به موفقیت نزدیک تر می کند.

بنابراین، اگر می خواهید موفق شوید باید از زمان خود به خوبی استفاده کنید و زمان های غیر قابل استفاده را به حداقل برسانید.

موفقیت

جایگزین کردن عادت های بد با عادت های درست

عادات بد زندگی شما را مختل کرده و تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود شما از دستیابی به اهدافتان جا بمانید. عادات منفی سلامت روان و جسم شما را به خطر می اندازند و وقت و انرژی شما را هدر می دهند.

بنابراین اگر می خواهید موفق شوید، باید عادات بد خود را شناسایی کنید، آن ها را با عادات مثبت جایگزین کنید و سعی کنید آن ها را تکرار نکنید.
تا حد امکان و تا جایی که می توانید محرک هایی که باعث بروز عادات بد می شود را شناسایی و قطع کنید، از فرد یک فرد متخصص در زمینه اصلاح عادات کمک بگیرید و با افرادی معاشرت کنید که زندگی شبیه شما دارند.

تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس پایین تاثیر زیادی بر عدم موفقیت دارد. باید بگوییم عزت نفس پایین ریشه در تجربیات آسیب زا دوران کودکی دارد و با رویداد های منفی زندگی بدتر می شود.

فردی که عزت نفس پایینی دارد، خودش را نسبت به محیط ناتوان می بیند و اغلب دچار اختلالات روانی می شود. اگر می خواهید در مسیر موفقیت قدم بردارید و دستاوردهای بزرگی را در زندگی به دست بیاورید باید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

به جهت ارتقای عزت نفس و اعتماد به نفس می توانید، لیستی از نقاط قوت و دستاورد هایی که در زندگی کسب کرده اید، تهیه کنید، در مورد خودتان مثبت فکر کنید، برای توسعه فردی تلاش کنید.

لباس هایی را بپوشید که به شما حس خوبی می دهد، غذایی را انتخاب کنید که مورد علاقه شماست و ورزش را فراموش نکنید. همچنین از محدوده امن خود خارج شوید و به فعالیت هایی را انجام دهید که شما را خوشحال می کند.

درک قانون جذب

احتمالا چیزهایی در مورد قانون جذب می دانید؛ بسیاری از افراد بر این باورند که قانون جذب بر موفقیت تاثیر می گذارد. بر اساس قانون جذب، شما می توانید با ارسال انرژی مناسب به جهان به هر چیزی که می خواهید برسید. آنچه در این قانون مهم است، استفاده از برخی اصول برای تغییر طرز فکر، مثبت اندیشی و درک قدرت خود است.

درک قانون ارتعاش

قانون ارتعاش بخشی از قانون جذب است؛ بر اساس قانون ارتعاش، برای رسیدن به موفقیت، آرزوها و اهداف باید ارتعاش آن را به کائنات و جهان هستی بفرستید. بر اساس این قانون فرد با درخواست هایی که دارد در مسیر جذب و رسیدن به خواسته هایش قرار می گیرد.

تکنیک های رسیدن به هدف و موفقیت

تکنیک های رسیدن به هدف یا هدف گذاری اصول و چارچوبی هستند که با استفاده از آن ها می توان به توسعه و پیشرفت و هدف دست پیدا کرد. تکنیک های هدف گذاری به افراد کمک می کنند که اهدافشان را با تمرکز و توجه بیشتری دنبال کنند.

برخی از تکنیک های رسیدن به هدف و موفقیت شامل موارد زیر می شود:

تکنیک SMART؛ این تکنیک مخفف کلمات خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و محدود به زمان است.
خاص بودن به معنای انتخاب اهدافی است که به صورت واضح و روشن آن ها را تعریف کرده اید. قابل اندازه گیری بیانگر آن است که هدف شما باید مشخص و پس از گذشت زمان قابل ارزیابی باشد. دست یافتی بودن اشاره به آن دارد که هدف نباید دور از دسترس و غیرواقعی باشد.
واقع بینانه بودن اشاره به این موضوع دارد که هدف شما باید بر اساس واقعیت باشد و خیالی نباشد و مطمئن شوید که رسیدن به آن با تلاش ممکن خواهد بود. محدود بودن به زمان هم یعنی شما باید برای رسیدن به هدف زمان تعیین کنید و برنامه ریزی داشته باشید.

تکنیک HARD یا سخت؛ این تکنیک مخفف کلمات از صمیم قلب، متحرک، ضروری و دشوار است؛ اهداف خود را از صمیم قلب انتخاب کنید و برای رسیدن به آن ها از هیچ تلاشی دریغ نکنید و متوقف نشوید. در مسیر رسیدن به اهداف مهارت های مورد نیاز خود را یاد بگیرید و خود را ارتقا دهید و در نهایت اهدافی را انتخاب کنید که شما را به چالش بکشد و در مسیر رسیدن به اهداف چیزهای مختلف یاد بگیرید آنگاه احساس موفقیت زیادی خواهید کرد.

تکنیک اهداف خرد یا کوچک؛ در این تکنیک به جای تعیین یک هدف بزرگ، می توانید چندین هدف کوچکتر تعیین کنید که می تواند به شما در دستیابی به یک هدف کلی کمک کند.
داشتن اهداف کوچک تر و دست یافتنی می تواند به شما کمک کند با انگیزه بمانید و پیشرفتی را که به دست آورده اید به شما یادآوری کند. برای دستیابی به اهداف کوچک به خود پاداش دهید و به طور منظم پیشرفت خود را بررسی کنید.

تکنیک اهداف مبتنی بر ارزش؛ دستیابی به اهداف در صورتی که با ارزش هایی که برای شما مهم هستند هماهنگ باشد، ممکن است آسان تر باشد. برای مثال، اگر مدام دیر به محل کار می‌رسید، اما مسئولیت را یک ارزش مهم می‌دانید، هدف خود را برای رسیدن به موقع تعیین کنید و به خود یادآوری کنید که انجام این کار ضروری است.
اگر می خواهید مسئولیت پذیر باشید و به دیگران نشان دهید که مسئولیت ارزشمند است، این مسئله ممکن است شما را برای تکمیل این هدف ترغیب کند.

تکنیک اهداف تک کلمه ای؛ این تکنیک بر سادگی تاکید دارد. کلمه ای را پیدا کنید که هدف شما را توصیف کند و از آن به عنوان انگیزه خود استفاده کنید. این به شما امکان می دهد هدفی را پیدا کنید که به یاد ماندنی و ساده باشد، که می تواند به هدف گذاران جدید کمک کند تا چیزی دست یافتنی و قابل انجام برای خود پیدا کنند.

تکنیک اهداف بصری؛ برخی افراد استفاده از نمایش های بصری اهداف خود را آسان تر می دانند. تصور کنید هدف شما چگونه به نظر می رسد و تصویری را پیدا کنید که نشان دهنده آن باشد.
تصاویر خود را در جایی قرار دهید که ممکن است هر روز با آن ها روبرو شوید، مانند آینه اتاق خواب، درب یخچال یا داشبورد ماشین. از تصویر به عنوان پس زمینه لپ تاپ یا تلفن خود استفاده کنید. یک نقل قول مربوط به آن را پیدا کنید و آن را به مانیتور خود بچسبانید. هر بار که تصویر را می بینید، هدف یا دلیل خود را برای دستیابی به آن یادآوری کنید.

نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت

برای رسیدن به موفقیت باید برنامه ریزی کرد؛ اما چگونگی برنامه ریزی مهم است. برای رسیدن به اهداف خود باید:

 • بدانید چه چیزی می خواهید و به دنبال چه چیزی هستید.
 • یک برنامه دست یافتنی تنظیم کنید.
 • لیستی از مراحلی که باید انجام دهید تهیه کنید و قدم به قدم کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید.
 • دست به عمل بزنید و منفعل نباشید.
 • مطالعه کنید و به تجربیات دیگران گوش فرا دهید.
 • یک برنامه جایگزین داشته باشید.
 • اهداف خود را به صورت دوره ای بررسی کنید.
 • مثبت اندیشی و جملات تاکیدی را فراموش نکنید و به خودتان یادآوری کنید که می توانید.
 • اهدافتان را تجسم و در ذهن ترسیم کنید.

برای رسیدن به موفقیت چه کارهایی لازم است؟

برای رسیدن به به موفقیت فقط کافی است به مواردی که در این مقاله اشاره کردیم توجه داشته باشید و برای انجام هر کدام از راهکارها برنامه ریزی کنید. فراموش نکنید که مسیر موفقیت پر از چالش است و باید چالش ها را به چشم فرصت ببینید و از آن ها نهایت استفاده را داشته باشید؛ از شکست خوردن نترسید و واهمه نداشته باشید و در نهایت منفعل نباشید و متوقف نشوید.

سرعت دهنده های موفقیت چیست؟

در این مقاله به عوامل تاثیرگذار زیادی بر موفقیت اشاره کردیم؛ هر کدام از این عوامل تاثیر شگرفی بر موفقیت دارد اما انگیزه و اشتیاق را می توان به عنوان سرعت دهنده های موفقیت معرفی کرد.
انگیزه و اشتیاق برای انسان مانند سوخت برای خودرو می ماند؛ انگیزه و اشتیاق همان نیرو محرکه ای است که سرعت رسیدن به موفقیت را دو چندان می کند.

موانع دستیابی به موفقیت کدام است؟

اغلب افراد موفق بودن و کسب موفقیت را دوست دارند و می دانند که باید برای موفقیت باید تلاش کنند. در مسیر رسیدن به موفقیت ممکن است چالش ها و موانعی وجود داشته باشد که شناسایی این چالش ها و موانع می تواند به عملکرد بهتر در مسیر موفقیت منجر شود.

برخی از موانع دستیابی به موفقیت عبارت اند از:

 • نداشتن هدف و برنامه ریزی
 • عدم تمرکز
 •  اراده ضعیف
 • تلاش برای جلب رضایت دیگران
 • ترس از شکست خوردن
 • عدم خودباوری و خودکارآمدی
 • کمال گرایی بیش از اندازه
 • پشتکار نداشتن
 • و...

معرفی کتاب درباره رسیدن به موفقیت

در صورت تمایل می توانید مقاله، لیست بهترین کتاب ها در مورد موفقیت، را در مجله ای سنج مطالعه کنید. در این مقاله به معرفی کتاب هایی در مورد رسیدن به موفقیت بحث و بررسی داشته ایم.

اگر تمایل به مطالعه کتاب در زمینه موفقیت دارید، می توانید با مطالعه کتاب های زیر شروع کنید:

 • بخواهید تا به شما داده شود؛ نویسندگان این کتاب استر و جری هیکس می باشند.
 • قله ها و دره ها؛ نویسنده این کتاب اسپنسر جانسون می باشد. مطالعه این کتاب به شما کمک می کند عملکرد خوبی در مواقع سختی و چالش ها داشته باشید.
 • اثر مرکب؛ نویسنده این کتاب دارن هاردی است؛ این کتاب به تاثیر عادات در زندگی اشاره می کند.
 • چهار اثر از فلورانس اسکاول شین؛ نویسنده این کتاب فلورانس اسکاول شین است و در این کتاب در مورد قواعد بازی زندگی صحبت می شود.
 • محدودیت صفر؛ نویسنده این کتاب جو ویتالی است. در این کتاب از رازهای قدیمی و آنچه در ناخودآگاه انسان می گذرد، صحبت می شود.
 • و...

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد، راهنمای کاملا عملی برای رسیدن به موفقیت صحبت کردیم. اگر قرار است فردی به موفقیت دست پیدا کند، باید واقع بین باشد و از راهکارهایی استفاده کند که، در عمل قابل اجرا باشند. اگر راهکارهای رسیدن به موفقیت دور از ذهن و غیر قابل اجرا باشد، رسیدن به موفقیت سخت خواهد شد.

 شما از کدام راهکارهای عملی ذکر شده در این مقاله برای رسیدن به موفقیت استفاده کرده اید؟ نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

جوجه تیغی در استراتژی چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • موفقیت چیست؟

  • به طور کلی موفقیت باید از ابعاد مختلف بررسی شود؛ موفقیت یعنی، من از لحاظ سلامتی، آرامش، جایگاه شغلی، جایگاه تحصیلی، زندگی شخصی، از نظر معنویت، برقراری ارتباط با دیگران و بسیاری از مسائل دیگر، عملکرد خوبی داشته باشم و بتوانم به جایگاهی که مورد قبول و مد نظر خودم می باشد، برسم.
 • ویژگی های فرد موفق چیست؟

  • عزت نفس، اعتماد به نفس، پذیرش خود، قدرت ریسک پذیری، اراده و پشتکار، صبر
 • برای موفقیت چه می توان کرد؟

  • به منظور کسب موفقیت می توان از مجموعه راهکارهای مختلف کمک گرفت؛ راهکارهایی همچون شرکت در دوره های آموزشی، برقراری ارتباط با افراد مثبت و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید