تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 25 دی 1400 مدت مطالعه: 7 دقیقه

بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود

فکر می کنم همه ی ما انسان ها دوست داشته باشیم، بدن سالم و طول عمر بیشتر داشته باشیم. چه کسی دوست ندارد که سالیان سال، با بدن سالم زندگی کند و از زندگی خودش لذت ببرد؟ به نظر هیچ کس.

اما آیا راه حلی وجود دارد؟ البته که بله! تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از ضعیف شدن آن، از بهترین راهکارهای طول عمر بیشتر و بهبود وضعیت جسمانی می باشد.

اگر نمی دانید که چه اشتباهاتی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود، این مقاله را بخوانید. این مقاله اختصاص به بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود، دارد. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

سیستم ایمنی بدن چیست؟

بدن انسان برای اینکه در مقابل بیماری ها، ویروس و باکتری مقاوم باشد، باید یک سپر ایمنی داشته باشد؛ سیستم ایمنی یا دستگاه ایمنی بدن همان سپری است که در مقابل بیماری ها قرار می گیرد و ویروس و باکتری و بیماری های بیگانه را سلول های بدن تشخیص می دهد و با مبارزه علیه این ویروس ها، از بدن محافظت می کند.

سیستم ایمنی بدن شامل چیست؟

اگر از شما سوال بپرسند، سیستم ایمنی بدن شما، شامل چه اندام هایی می شود، چه پاسخی خواهید داد؟ آیا می دانستید که اندام های متفاوت بدن در کارکرد سیستم ایمنی نقش دارند و از شما در برابر بیماری ها دفاع می کنند؟ سیستم ایمنی بدن، شامل موارد زیر می شود:

 •  پوست
 •  گلبول های سفید
 • گلبول های قرمز
 •  سیستم لنفاوی
 •  مغز استخوان
 •  طحال
 •  آنتی بادی
 •  هورمون ها

علائم سیستم ایمنی بدن ضعیف

سیستم ایمنی اگر ضعیف شود، نشانه های آن در فرد قابل مشاهده می باشد. برخی از نشانه ها و علائم ضعف سیستم ایمنی عبارت اند از:

 •  احساس خستگی زیاد 
 • افت سطح انرژی
 •  عملکرد نامناسب دستگاه گوارش؛ مانند ابتلا به یبوست و اسهال 
 • عدم التیام سریع زخم
 •  ابتلا به عفونت به صورت مکرر
 •  و ....

چه چیزهایی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند؟

پیش تر خواندیم که برای ارتقای وضعیت جسمانی و جلوگیری از بیمار شدن، سیستم ایمنی باید قوی باشد؛ خوشبختانه با به کار بردن راهکارهای مختلف، می توان سیستم ایمنی را تقویت کرد. اما علاوه بر به کار بردن راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی، باید از اشتباهاتی که منجر به ضعف سیستم ایمنی می شوند، دوری کنیم.
آیا در مورد اشتباهاتی که منجر به ضعف سیستم ایمنی می شوند، اطلاع دارید؟ در ادامه قرار است مواردی که منجر به ضعف سیستم ایمنی می شوند را بررسی کنیم؛ این موارد عبارت اند از:

در صورت تمایل به دانستن راهکارهایی در مورد تقویت سیستم ایمنی بدن، می توانید به مقاله ی چطور سیستم ایمنی خود راتقویت کنیم؟ در مجله ای سنج، مراجعه کنید.

 عدم شستشوی دست ها

ضعف سیستم ایمنی با عدم شستشوی دست ها در ارتباط است؛ اگر می خواهید سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و از ضعیف شدن آن جلوگیری کنید، دست های خود را، به خصوص قبل ازخارج شدن از سرویس بهداشتی، بشویید.
نکته مهمی که در رابطه با شستشوی دست ها وجود دارد، این است که، شستشوی دست ها در هر بار، باید ظرف مدت سی ثانیه صورت بگیرد.

توجه

پس از خرید در فروشگاه، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و دست زدن به پول، حتما دست های خود را بشویید؛ لمس کالا در فروشگاه و شلوغی وسایل نقلیه، لمس دستگیره ها و .. باعث آلوده شدن دست ها می شود.

 عدم برقراری ارتباط با دیگران

اصلا تعجب نکنید، آیا می دانستید برقراری ارتباط با دیگران و تعاملات اجتماعی سیستم ایمنی را تقویت کرده و بالعکس تنهایی و انزوا، سیستم ایمنی شما را تضعیف می کند؟ بنابراین برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی، زمان هایی را با دوستان خود و به معاشرت با دیگران اختصاص دهید و از تنها ماندن در طولانی مدت، اجتناب کنید.

 عدم مصرف ویتامین

اگر ویتامین دی (D) مصرف نمی کنید، احتمالا با ضعف سیستم عصبی مواجه خواهید شد؛ مصرف ویتامین ها به خصوص ویتامین دی، تاثیر زیادی بر تقویت سیستم ایمنی دارد. بنابراین پس از مشورت با یک پزشک و طبق تجویز او، مصرف ویتامین دی را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 عدم خواب مناسب

باید بدانید، خواب نامناسب و بدون کیفیت، تاثیر منفی زیادی بر سیستم ایمنی دارد و زمینه ساز ضعف سیستم ایمنی می شود. بنابراین یک فرد بزرگسال روزانه و به صورت میانگین به 7 یا 8 ساعت خواب و یک نوجوان به جهت قرار گرفتن در سنین حساس رشدی به 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد.

بنابراین فعالیت های اضافه را کنسل کنید و برنامه خود را به گونه ای تنظیم کنید که قبل از 11 شب بخوابید و صبح خود را با انرژی مضاعف شروع کنید.

 عدم مدیریت استرس

استرس و تنش، دشمن بزرگ سیستم ایمنی می باشد؛ هر زمان که استرس می گیرید و تنشی را تجربه می کنید، روند ضعف سیستم ایمنی را تسهیل می کنید. اگر بخواهیم واقع بین باشیم، باید بگوییم که اجتناب از استرس در همه ی موقعیت های زندگی غیر ممکن است اما مدیریت استرس کاملا ممکن می باشد.

اگر توانایی بالایی در مدیریت استرس ندارید، می توانید راهکارهای مدیریت استرس را با کمک گرفتن از کتاب، مقالات، فیلم های آموزشی، جستجو در اینترنت و ... بیاموزید.
آیا میدانستید رابطه معناداری بین افسردگی و کاهش سیستم ایمنی بدن وجود دارد؟!

 واکسن نزدن

به توصیه پزشکان عمل کنید و سر موقع واکسن بزنید؛ واکسن ها تاثیر زیادی بر تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از ضعف آن دارد. یک نمونه واکسنی که از ضعف سیستم ایمنی جلوگیری می کند، واکسن آنفولانزا می باشد؛  پزشکان بزرگسالان واجد شرایط را برای زدن این واکسن هر ساله تشویق می کنند.

 ورزش نکردن

بی تحرکی و تنبلی زمینه ساز ضعف سیستم ایمنی می باشد؛ قرار نیست بیش از اندازه به خودتان فشار بیاورید و خودتان را به انجام حرکات سخت ورزشی مجبور کنید، اگر طرفدار ورزش روزانه نیستید، برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی، فقط کافی است روزانه تحرک داشته باشید؛ پیاده روی بهترین گزینه پیشنهادی ما به شماست.

حتی اگر امکان بیرون رفتن از خانه را نداشتید، می توانید در خانه پیاده روی کنید؛ چرا که نه! مسیر آشپزخانه به اتاق ها یا پذیرایی را چندین بار طی کنید، بله این هم یک نوع پیاده روی است! 

 مصرف بیش از اندازه الکل

نوشیدن بیش از اندازه و به عبارت دیگر، سومصرف در نوشیدنی های الکلی مشکلات جدی را برای شما به وجود می آورد. از جمله مشکلات مصرف الکل، ضعف سیستم ایمنی و عملکرد نامناسب در برابر بیماری ها می باشد. بنابراین، مصرف الکل را تاجایی که برایتان امکان دارد، محدود کنید.

 محدود نکردن مصرف قند

قند و شکر علاوه بر اینکه باعث چاقی می شوند، باعث ایجاد التهاب در درون بافت های بدن نیز می شوند؛ التهاب درون بافت ها، گلبول های سفید را کاهش می دهد و زمانی که گلبول سفید کم شود، سیستم ایمنی بدن، ضعیف می شود.

طبیعی است که برای بهود وضعیت سیستم ایمنی باید در حد امکان از مصرف بیش از اندازه قند و شکر اجتناب کرد.

 توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید. 

ضعف سیستم ایمنی

 عدم کاهش وزن

اضافه وزن، سلامت بدن را به خطر می اندازد. چربی های انباشته در بدن به عملکرد سیستم ایمنی آسیب می رساند. بنابراین نه برای حرف دیگران بلکه فقط به خاطر سلامتی خودتان، وزن خود را در حد متعادل نگه دارید و از وزن اضافه خود، کم کنید.

 عدم نوشیدن آب به اندازه کافی

این راهکار به ظاهر ساده نقش مهمی در جلوگیری از ضعیف شدن سیستم ایمنی دارد. اگر به اندازه کافی در طول روز آب ننوشید، بدن شما دهیدراته می شود. علاوه بر آن، از طریق نوشیدن آب، مواد مغذی و اکسیژن به سلول های بدن می رسد. اگر به اندازه آب مصرف کنید، باکتری ها از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

 مصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک

باید بدانید مصرف آنتی بیوتیک فقط باید به تجویز پزشک باشد. اگر مواقعی که احساس سرماخوردگی، بیماری و .. دارید و به صورت سرخود و بیش از اندازه آنتی بیوتیک بخورید، به سیستم ایمنی خود آسیب می رسانید.

 تمیز نکردن تلفن همراه

تلفن همراه اگر به صورت مرتب تمیز نشود، یکی از آلوده ترین وسایل است. همه ی ما در طول روز و ساعت بسیاری سرگرم تلفن همراه می باشیم؛ اگر تلفن همراه ما تمیز نباشد، دستان ما آلوده می شود و ما ممکن است دست خود را به چشم، صورت و ... بزنیم، در این صورت چه اتفاقی برای ما می افتد؟

برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی، تلفن همراه خود را مرتبا با الکل تمیز کنید؛ به خصوص زمانی که از بیرون به منزل می روید و در محیط های عمومی از تلفن همراه استفاده کرده اید.

 عدم مصرف روی

روی یک ماده معدنی مهم برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی می باشد. اگر می خواهید از ضعف سیستم ایمنی جلوگیری کنید، مواد غذایی حاوی روی همچون عدس، لوبیا سفید، زرده تخ مرغ، جو دو سر و ... مصرف کنید.

 استعمال دخانیات

چرا سیگار بر ضعف سیستم ایمنی تاثیر می گذارد؟ جواب این سوال راحت است؛ نیکوتین موجود در سیگار بر توانایی موثر بدن بر مقابله با میکروب ها اثر می گذارد. بنابراین اگر از دخانیاتی همچون سیگار، قلیون، سیگار الکترونیکی و .. دوری کنید تا حد زیادی می توانید از ضعف سیستم ایمنی جلوگیری کنید.

 مصرف داروهای خاص

مصرف برخی داروهای خاص، منجر به ضعف سیستم ایمنی می شود. برای مثال، افرادی که برای بیماری لوپوس، سندروم روده تحریک پذیر، آلرژی و .. دارو مصرف می کنند، این داروها سیستم ایمنی را ضعیف می کنند. بنابراین اگر می خواهید از ضعف سیستم ایمنی جلوگیری کنید، قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.

 دوری از نور خورشید

نه خیلی زیاد و نه خیلی کم، باید در معرض نور خورشید قرار بگیریم. نور خورشید به سبب تولید ویتامین D  و کمک به تقویت عملکرد سلول های T که برای دفاع از بدن مهم هستند، به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. همان طور که می دانید ویتامین D علاوه بر نقشی که در تقویت سیستم ایمنی دارد بر سلامت استخوان ها هم تاثیر می گذارد.

بنابراین در صورت امکان، حدودا ده تا پانزده دقیقا صبح ها روبه روی نور خورشید بایستید و در ساعاتی که نور خورشید شدید است، ضمن استفاده از ضد آفتاب برای مدت زمان کوتاهی در معرض نور خورشید قرار بگیرید. 

 برهم خوردن تعادل هورمون ها

عملکرد صحیح غدد فوق کلیه بر سیستم ایمنی تاثیر می گذارد. برای اینکه غدد فوق کلیه عملکرد صحیحی داشته باشد و ترشح هورمون ها در تعادل باشد، باید خواب کافی، تغذیه مناسب داشته باشیم و از عامل استرس دوری کنیم و مصرف بیش از اندازه مواد قندی را حذف کنیم. در این صورت از ضعف سیستم ایمنی جلوگیری خواهیم کرد. 

با دانستن این نکته که چطور سیستم ایمنی بدنمان را تقویت کنیم، می توانیم از ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنمان جلوگیری کنیم.

وجود غم و اندوه و عدم حل آنان

غم و اندوه می تواند تاثیری بسیاری بر سلامتی بگذارد و حتی منجر به عملکرد ضعیف سیستم ایمنی یا سرکوب آن شود. وقتی غصه می خوریم یا اندوه زیادی را به دلایل مختلف تجربه می کنیم، مجموعه واکنش های مختلفی را از خود نشان می دهیم.
مثلا ممکن است در مواقع ناراحتی، کم غذا بخوریم، اشتها نداشته باشیم، کم بخوابیم، تمرکزمان را از دست بدهیم، عصبانی باشیم و... اگر نتوانیم غم و اندوه خود را بپذیریم، برای حل آن تلاش کنیم، مسلما ممکن است مجموعه این حالات و واکنش ها ماندگار شود و در این حالت است که مجموعه این عوامل دست به دست هم داده و باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود.

اشعه ماوراء بنفش

همان طور که می دانید اشعه ماورا بنفش، یک اشعه نامرئی بوده که از انرژی طبیعی و توسط خورشید تولید می شود که می تواند روی پوست تاثیر بگذارد.

پیش تر و در مقالات قبلی اشاره کردیم که سیستم ایمنی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که پوست یکی از آن ها است. زمانی که فرد در مقابل اشعه ماورا بنفش به مدت طولانی قرار بگیرد، ممکن است عملکرد سیستم ایمنی اش با تغییراتی مواجه شود.
اشعه ماورا بنفش می تواند پاسخ های ایمنی را سرکوب کند و در این حالت با تاثیری که بر پوست می گذارد، توانایی بدن برای مقابله با بیماری ها از جمله سرطان پوست را کاهش دهد.
یکی از راهکارهایی که می توان به منظور کاهش تاثیر منفی اشعه ماورا بنفش به کار برد، استفاده از کرم های ضد آفتاب است.

مصرف بسیار کم میوه و سبزیجات

بنابر نظر پزشکان و متخصصان تغذیه، هر فردی باید روزانه میوه و سبزیجات مصرف کند. انواع مختلف میوه و سبزی دارای فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین و ... است و بخشی از نیاز بدن به مواد مغذی از مصرف میوه و سبزیجات تامین می شود.
بنابراین عدم مصرف میوه و سبزیجات می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد و ضعیف کند.

نداشتن رابطه جنسی

بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات، نداشتن رابطه جنسی تاثیر مستقیمی بر سیستم ایمنی بدن دارد. رابطه جنسی کم یا نداشتن رابطه جنسی به ضعف سیستم ایمنی بدن منجر شده و باعث کاهش رضایت از زندگی می شود.

خارج نشدن از منزل

انزوا، تنهایی و گوشه گیری و خارج نشدن از منزل به ضعف سیستم ایمنی کمک می کند. عدم معاشرت با دوستان و افرادی که دوستشان داریم، قرار نگرفتن در معرض نور خورشید که حاوی لنفوسیت است و عدم تحرک می تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی شود.

درمان سیستم ایمنی بدن ضعیف

خوشبختانه ضعف سیستم ایمنی قابل درمان است و می توان سیستم ایمنی بدن را با به کار بردن راهکارهایی ارتقا داد.
مراجعه به پزشک و دریافت داروهای تقویت سیستم ایمنی و مصرف داروهای گیاهی که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند بر جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی تاثیر دارد.

از دیگر سو، خواب کافی حداقل 7 ساعت در روز، رعایت بهداشت، تغذیه مناسب که شامل انواع ویتامین، مواد معدنی، پروتئین و ... می شود، انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن، مدیریت استرس، ورزش و تحرک بدنی، صرف زمان با دوستان و در طبیعت و... به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. 

در صورت تمایل می توانید مقاله، چطور سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟ + راهکار را در مجله ای سنج مطالعه کنید. 

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود، صحبت کردیم. سیستم ایمنی نقش مهمی در مبارزه با بیماری ها دارد. هرچه سیستم ایمنی سالم تر و قوی تری داشته باشیم، سلامت جسمانیمان ارتقا پیدا کرده و احتمالا طول عمر بیشتری خواهیم داشت.

برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی، باید از انجام اشتباهات مرتبط با ضعف سیستم ایمنی اجتناب کنید. 

شما برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی، از کدام یک از راهکار هایی که در این مقاله گفته شده است، استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • سیستم ایمنی چیست؟

  • بدن انسان برای اینکه در مقابل بیماری ها، ویروس و باکتری مقاوم باشد، باید یک سپر ایمنی داشته باشد؛ سیستم ایمنی یا دستگاه ایمنی بدن همان سپری است که در مقابل بیماری ها قرار می گیرد و ویروس و باکتری و بیماری های بیگانه را سلول های بدن تشخیص می دهد و با مبارزه علیه این ویروس ها، از بدن محافظت می کند.
 • سیستم ایمنی بدن شامل چیست؟

  • پوست، گلبول های سفید، گلبول های قرمز، سیستم لنفاوی، مغز استخوان، طحال، آنتی بادی، هورمون ها
 • علائم ضعف سیستم ایمنی چیست؟

  • احساس خستگی زیاد، افت سطح انرژی، عملکرد نامناسب دستگاه گوارش؛ مانند ابتلا به یبوست و اسهال، عدم التیام سریع زخم، ابتلا به عفونت به صورت مکرر و...
 • چه چیزی سیستم ایمنی را ضعیف می کند؟

  • عدم شستشوی دست ها، قرار نگرفتن در معرض آفتاب، نخوردن ویتامین و ....
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید