تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چرا جوانان مرتکب خشونت و قتل می شوند؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 20 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چرا جوانان مرتکب خشونت و قتل می شوند؟

امروزه شیوع خشونت و جرم در جوانان به نسبت قدیم افزایش یافته است. بنابر این ما در صدد برآمدیم تا دلایل این مشکل را موشکافی کنیم. در مقاله زیر می توانید علت این امر را بیابید. همچنین فهرست مطالب را می توانید در باکس زیر مشاهده نمایید.

در سال های اخیر به طور فزاینده ای آمریکایی ها و دیگران در سراسر جهان با قتل عام های بی دلیل و متعددی روبرو شده اند. غالباً، هم قربانیان و هم عاملان چنین قتل هایی نوجوان هستند. چرا دانش آموزان دبیرستان همکلاسی ها و معلمان خود را می کشند؟ چنین اتفاقاتی در مورد جامعه ما (آمریکا) چه می گویند؟

عوامل کمک کننده در بروز این اتفاق کدام اند؟ حتی قبل از وقایع آوریل 1999 در دبیرستان کلمباین، انجمن روانشناسی آمریکا (APA) و MTV برای توسعه کارزار و کمپینی برای جلوگیری از خشونت جوانان با یکدیگر متحد شده بودند. با استفاده از این مطالب و منابع دیگر، در این جا برخی از عوامل موثر در جو خشونت فعلی را ذکر خواهیم کرد.

توجه

توجه داشته باشید آمار و ارقام ذکر شده در این مقاله مربوط به کشور آمریکا می باشد. 

عوامل موثر بروز خشونت در جوانان امروزی

در دسترس بودن اسلحه

ایالات متحده برخی از لیبرال ترین قوانین مربوط به اسلحه در جهان را دارد. در حالی که حوادثی از این دست در سایر کشورها اتفاق افتاده است، با این حال در آمریکا سلاح ها به راحتی از نظر کمی در دسترس افراد هستند.

دسترسی به اطلاعات مربوط به مواد منفجره

اینترنت اجازه می دهد اطلاعاتی را به دست بیاوریم که دستیابی به آن روزگاری بسیار دشوار بود. ما همیشه برای به دست آوردن اطلاعات باید به کتابخانه می رفتیم تا بتوانیم اطلاعات کمی از مطالب را پیدا کنیم.

امروز، با فشار یک دکمه، حجم زیادی از این اطلاعات در خانه شما موجود است. جزئیات برخی از مطالب آنلاین بیشتر از هر چیزی است که ممکن است در یک کتابخانه پیدا کنید.

فروپاشی هسته ی خانواده ها

افزایش آمار طلاق و اختلاف خانواده ها، داشتن الگوهای مناسب برای حل تعارض را برای کودکان دشوارتر می کند. کودکان از آن چه می بینند یاد می گیرند نه از آن چه که می شنوند.

خشونت در تلویزیون

در این هفته شاهد چند قتل بوده اید؟

اگر بیش از چند ساعت تلویزیون و فیلم تماشا کرده باشید احتمالاً چندین صحنه ی خشم و مربوط به قتل را فیلم دیده اید. خشونت در فیلم ها باعث ایجاد هیجان و افزایش نرخ خشونت و قتل در دنیای واقعی می شود، اما با این حال تلوزیون در فیلم هایش هنوز رفتارهایی مانند خشونت را نشان می دهد، که نوجوانان دوست دارند از آن ها تقلید کنند.

عدم وجود مرز های اخلاقی

در نسل های گذشته کلیسا و پدران دینی تأثیرات مهمی بر کودکان و جوانان داشتنند. پیش آهنگان پسر و دختران پیش آهنگی که در کلیسا ها با خواندن سرود های مذهبی و انجام فعالیت های دینی، ارزش های اخلاقی را در هسته اصلی آموزش خود قرار می دادند.

در حالی که این مراسم ها و آیین های مذهبی هنوز در کلیسا ها وجود دارند و برپا می شوند، اما نوجوانان کمتر پیش می آید که به سراغ اعمال دینی بروند و امروزه آموزه های اخلاقی که منجر به کاهش خشونت در افراد می شود بخش کمی از زندگی بسیاری از نوجوانان را تشکیل می دهد. 

عدم نظارت والدین

برخی از نوجوانان با وجود داشتن هر دو والد یعنی پدر و مادر در خانواده شان، نظارت کمتری را نسبت به دیگر فرزندان و نسبت به گذشته از پدر و مادر خود دریافت می کنند؛ یعنی پدر و مادر خیلی کمتر به کار های فرزندانشان نظارت دارند.

در حالی که بیشتر نوجوانان مشغول کار های خلاف نیستند و به قولی بمب نمی سازند، اما کاهش درگیری و نظارت والدین یکی از مواردی است که امکان وقوع مواردی از قبیل قتل و خشونت را فراهم می کند.

تجزیه جوامع

در زمانی که من (نویسنده) به دنیا آمدم و بزرگ می شدم، تقریباً همه ی همسایه ها و افراد را وقتی در خیابان خود می دیدم می شناختم و به نظر می رسید در زمان های قدیم، زمان بیشتری برای فعالیت های اوقات فراغت و معاشرت با آدم ها و همسایگان وجود داشت، اما امروز من فقط برخی از همسایگان خود را می شناسم و برای دیگران که نمی شناسم به تکان دادن سر و دست اکتفا می کنم.

سپس برای استراحت و آرامش به خانه خود می روم و در حیاط خودم به تفریح می پردازم. نوجوانانی که با دیگران و دوستانشان در جامعه خود ارتباط دارند، کمتر عصبانیت خود را از راه های تخریبی نشان می دهند.

عصیان نوجوانان

یکی از وظایف تکاملی سال های نوجوانی این است که نوجوانان تلاش می کنند که شخصیت خود را پیدا کنند و به قولی خودشان شوند، که این امر تا حدودی از طریق شورش علیه والدین برای آن ها امکان پذیر است.

به عنوان یک والد، اغلب دشوار است که بفهمیم این عصیان در نوجوانان طبیعی است یا نه و چه زمانی از کنترل خارج شده است. خطوط ارتباطی را با نوجوان خود باز نگه دارید و سعی کنید با آن ها رابطه دوستانه برقرار کنید. اگر ارتباط دوستانه و صمیمی در این دوره کاملاً متوقف شد، خانواده درمانی را در نظر بگیرید.

پیشگیری از خشونت

پرخاشگری نوجوانان در سنین نوجوانی نسبتا افزایش پیدا می کند. شما به عنوان پدر یا مادر نوجوان خود سعی کنید که با فرزندتان همدل و همراه باشید.

برای کاهش خشونت در آن ها با یکدیگر صحبت کنید. توجه داشته باشید که حرف زدن در مورد این مسائل جنبه نصیحت یا سخنرانی به خود نگیرد.

کودکان کم سن و سال باید تشویق شوند تا در کلاس ها و یا انجمن هایی با هدف ایجاد احساس درست و غلط و یاد گرفتن مهارت های زندگی نظیر مهارت های کنترل خشم و نه گفتن شرکت کنند.

از اینکه فرزندان تان را به حال خود رها کنید و در طولانی مدت نظارتی بر اعمال آن ها نداشته باشید، خودداری کنید.

بر دسترسی آن ها به اینترنت نظارت کنید و همچنین آن ها را در فعالیت های خانوادگی و تعطیلات خانوادگی مشارکت دهید.

راه حل های دیگری فراتر از توانایی والدین وجود دارد که والدین می توانند از آن ها کمک بگیرند و از آن ها استفاده کنند؛ مانند: کمک گرفتن از انجمن ها و کانون پرورش نوجوانان برای ثبت نام فرزندان و شرکت در کلاس های تفریحی و یا اردو های دانش آموزی یا استفاده کردن از کلاس های خالی مدرسه برای انجام بازی های فکری یا کلاس های کاردستی و نقاشی و یا رفتن به کلیسا ها برای برنامه های مذهبی.

اگر علاقمند هستید تا بدانید برای نوجوانان چه قوانینی در خانه بگذاریم، به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

با مطالعه و آگاهی داشتن از تغییرات دوره نوجوانی و همراهی فرزندانتان در این دوره و داشتن نظارت درست و کافی بر روی اعمال آن ها می توانید از بروز رفتار های خشونت آمیز که منجر به بزهکاری و یا قتل در نوجوانان می شود، جلوگیری کنید.

اگر در این رابطه نظر یا انتقادی دارید، می توانید آن را برای ما در قالب یک نظر بنویسید.

مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن
چطور نه بگوییم؟ بررسی بهترین روش‌ها
خستگی تصمیم گیری چیست | علل ایجاد و راه غلبه بر آن
بلوغ اجتماعی چیست | بررسی نشانه‌های آن
افسردگی مهاجرت چیست | دلایل و نحوه مدیریت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید