تست هوش IQ ریون را هم اکنون انجام دهید

تست هوش IQ ریون را هم اکنون انجام دهید

تست هوش IQ ریون را هم اکنون انجام دهید تست هوش IQ ریون را هم اکنون انجام دهید
پست وبلاگی
بخشش در زندگی و انواع آن مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 06 مرداد 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

بخشش در زندگی و انواع آن

کلمه بخشش برای گوش بسیار آشنا است، اما برداشت متفاوتی از این کلمه وجود دارد. در طول زندگی بارها و بارها از والدین و دیگران کلمه بخشش را در ضربالمثل های مختلف شنیده ایم. با این حال، بسیاری از افسانه ها و اعتقادات گمراه کننده ای وجود دارد که برای درک درست بخشش گمراه کننده هستند. اما به طور کلی بخشایشگری تمایل به همدلی با فرد گناهکار است که از روی تواضع توسط فرد بخشنده اعمال می شود. همچنین می توان بخشش را عملی ارادی دانست که در آن فرد از حق عصبانیت و مقابله با فرد خاطی چشم پوشی می کند.

 

بخشش و همراهی

بخشش در زندگی

بررسی ها نشان می دهد که بخشش چندین نوع دارد. برخی از آنها در سازماندهی مجدد، بهبود و توسعه سیستم روابط مفید هستند. بعضی نیز باعث رشد سیستم خانواده و اعضای آن می شوند. در یکی از مطالعات این حوزه بخشش به هفت نوع تقسیم می شود:
۱- عفو ناپخته و شتابزده: این نوع بخشش زودتر از هرگونه تسویه حساب از طرف مقابل صورت می گیرد. گاهی اوقات این بیش از یک روش ظریف برای اجتناب از بخشش است. با این حال، بخشش زودگذر و شتابزده همیشه یک پدیده مصنوعی و بی اثر نیست.
۲- بخشش مبتنی بر بازداری: در این نوع بخشش، یکی از طرفین، نیاز به بخشش را انکار می کند یا از آن اجتناب می کند. به عنوان مثال، یکی از طرفین صریحا اظهار می کند که اقدامات یا اقدامات طرف مقابل، چنان دردناک است که هیچ کس قادر نیست فردی را که از درد رنج می برد، اجبار کند که او را ببخشد. در چنین وضعیتی، یک یا هر دو طرف بر این باورند که هزینه ورود به فرآیند بخشش سنگین تر از هزینه از دست رفتن رابطه است.
۳- بخشش مشروط: این نوع بخشش زمانی اتفاق می افتد که فردی عذرخواهی می کند، متعهد می شود رفتار خود را تغییر دهد. این روند و سایر پروسه های مذاکره ای که منجر به صلح و آرامش می شود رایج می باشد.
۴- شبه بخشش: این یک بخشش عجولانه است و بر این باور است که قبلا تلاش کرده بود تا سیستم را در یک رابطه قبل از تعارض حفظ کند. بسیاری از بازی ها (بیایید وانمود کنیم) اجازه می دهد تا پیوسته ظرفیت ارتباط برقرار وجود داشته باشد، اما این امکان تنها بر اساس انکار درگیری و پیامدهای آن انجام می شود.
۵- بخشش زیرکانه: این نوع از بخشش به این منظور به کار می رود تا از درگیری متناقض هنگامی که یک رابطه ناعادلانه است، جلوگیری شود. این تقاضا برای بخشش فراتر از تسلیم بی قید و شرط فرد است.
۶- بخشش ملال آور: در این بخشندگی، فرد بی نهایت سعی دارد تحمل و مدارا کند، که البته در برقراری رابطه و یا از بین بردن رابطه ناخوشایند نخواهد شد.
۷- بخشش واقعی: این روش بخشش مجموعه ای از عوامل شناختی، عاطفی و رفتاری است که نقطه ضعف های رابطه را شناخته و بر آن تسلط دارند. این نوع بخشش ویژگی ها خاص خود را دارد. اولا نوع دوستانه می باشد و به خاطر فرد مقال و رابطه صورت می گیرد.

بخشش در زندگی

بخشش در زندگی

بی قید و شرط است و انتظاری برای پاسخ متقابل وجود ندارد. یک روند تحولی است و باعث جلوگیری از عواطف منفی نسبت به فرد خاطی می گردد. همچنین این نوع بخشش ناگهانی نیت و طی زمان صورت می گیرد. بخشش واقعی سه عامل شناختی، رفتاری و عاطفی دارد. مولفه شناختی آن شامل ارزیابی واقعی از وضعیت است. به عنوان مثال، شناخت اینکه انتقاد و انتقامجویی بی فایده است و بن بست حل نشده مانع رضایت بالقوه فعلی یا آینده می شود و اگر این حل شود، می توان رابطه درستی برقرار کرد.عنصر عاطفی بخشش واقعی شامل احساس اعتماد به نفس بالا، احساسات منفی کم، احساس همدلی با فرد مقابل و حل و فصل مشکلات عاطفی است. در نهایت، در بخش رفتاری عذرخواهی، تقاضای عفو و ابراز تمایل برای ایجاد تغییرات رخ می دهد.

[kkstarratings]

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

10 آبان 1401 17:38

مرحبا واقعا استفاده کردم