تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
هدایایی برای مبتلایان به آلزایمر یا زوال عقل مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 05 فروردین 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

هدایایی برای مبتلایان به آلزایمر یا زوال عقل

در این مقاله می خواهیم هدایایی را برای مبتلایان به آلزایمر معرفی کنیم. اگر به دنبال هدیه ایی مناسب برای کسی که با  بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل درگیر است، می باشید حتما هدایایی که در این مقاله معرفی شده است را مطالعه نمایید. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

فهرست مطالب

آلزایمر یا زوال عقل چیست؟

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. بیماری آلزایمر 2 تا 5 درصد اشخاص مسن را دربر می‌گیرد و گاهی هم بر اشخاص جوانتر حمله می‌کند. به نظر می‌رسد که بیماری آلزایمر در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه هیپو کامپ که معمولا مقدار زیادی استیل کولین تولید می‌کنند بوجود می‌آید. 

علایم و نشانه‌های بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر در نخستین مراحلش معمولا 10 علامت هشدار دارد:

اختلال حافظه

از دست دادن یا كاهش انگیزه زندگی

اختلال در انجام وظایف روزمره

اختلال در قضاوت

گم کردن زمان و مكان

اختلال در گفتار

تغییرات شخصیتی

اختلال در تفكر

تغییر در خلق و خو

جابه‌جا گذاشتن وسایل

هدایای آلزایمر یا زوال عقل در مرحله خفیف یا اولیه

جعبه کارت با پاکت های از قبل مهر شده

 نوشتن یادداشت برای خانواده و دوستان می تواند یک فعالیت لذت بخش برای برخی از افراد در مراحل اولیه زوال عقل باشد. با تهیه چندین کارت خالی و پاکت های از قبل مهر شده می توانید به آنها کمک کنید تا این فعالیت را ادامه دهند.

تقویم عکس خانوادگی

یک تقویم سالانه با  تاریخ تولد، سالگرد و سایر روزهای خاص مشخص کنید. همچنین می توانید به هر ماه عکس اضافه کنید. قبل از شروع، می توانید با جمع آوری عکس های خانوادگی دیجیتالی که می توانید در تقویم وارد کنید، شروع کنید.

ساعت با زمان، روز و تاریخ

ساعتی که شامل ساعت، تاریخ و روز هفته باشد می تواند یک هدیه فوق العاده برای کسی باشد که با  گرایش به زوال عقل دست و پنجه نرم می کند. 

گوشی هوشمند

یک تلفن هوشمند به شما امکان می دهد چندین شماره تلفن از افراد مهم را به همراه یک عکس برای هر شخص در تلفن ذخیره کنید. عزیز شما، به سادگی باید دکمه ای را فشار دهد که تصویر شخصی را که می خواهد با او صحبت کند نشان دهد و شماره به طور خودکار شماره گیری می شود. به هر حال اگر به خاطر سپردن شماره های مهم تلفن ها را دشوار کند، این روش می تواند مفید باشد.

آلبوم عکس

یک آلبوم عکس با تصاویر خانواده و دوستان خود قرار دهید. مطمئن شوید که تصاویر را با نام و رابطه فرد، مانند " ارسلان، برادرزاده" یا "سارا، دختر" ، برچسب زده اید. همچنین می توانید توضیحات کوتاه یا زیرنویس ها را وارد کنید.

به آنها اجازه دهید هدیه دهنده باشد

با عضو خانواده یا دوست خود وقت بگذارید و به آنها کمک کنید تا برای عزیزانشان چند هدیه آنلاین انتخاب و خریداری کنند. بسیاری از افرادی که به زوال عقل زندگی می کنند ممکن است در مراجعه به فروشگاه مشکل داشته باشند و ممکن است نتوانند به طور مستقل خرید آنلاین را انجام دهند ، اما ممکن است این فرصت را داشته باشند که برای دیگران هدیه آنلاین انتخاب و خریداری کنند.

نامه تشکرآمیز 

وقت بگذارید و نامه ای به عزیزتان بنویسید، از آنها بخاطر چیزهای خاصی که به شما آموخته اند تشکر کنید و چند خاطره خاص را که برای شما رقم زده اند ذکر کنید. گرچه این هدیه در فروشگاه قابل خریداری نیست، اما می تواند یکی از موارد مورد علاقه آنها باشد.

کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان می تواند آرامش و تحریک ذهنی را فراهم کند. مطمئن شوید که کتابی را انتخاب کرده اید که برای بزرگسالان طراحی شده باشد، نه کتاب رنگ آمیزی کودک. 

یادگاری های تیم ورزشی مورد علاقه

چه کارت های بیس بال، چه یک ویدیوی برجسته از بزرگترین ملاقات های مایکل جوردن و یا کتابی در مورد شگفت انگیزترین عکس های گل و .... به عنوان یادگاری های ورزشی می توانند برای کسانی که (یا بدون) زوال عقل دارند و علاقمند به  ورزش هستند، یک هدیه بسیار معنی دار باشد. 

بازی های فکری

برخی از افرادی که به زوال عقل در مراحل اولیه مبتلا هستند ممکن است با انجام جدول کلمات متقاطع، بازی های کلمه یابی یا سایر بازی های مغزی که ذهن آنها را جلب می کند، از فعال نگه داشتن مغز لذت ببرند.

موسیقی مورد علاقه

بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل دیگر از موسیقی لذت می برند. موسیقی بدون توجه به اینکه کدام مرحله از زوال عقل را تجربه می کند، هدیه مفیدی است. 

کتابها و مجلات جذاب

به همان صورتی  که موسیقی ممکن است برای مبتلایان به آلزایمر لذت ایجاد کند، همچنین یک مجله جذاب هم می تواند این کارایی را داشته باشد. به عنوان مثال، یک پرستار ممکن است از جستجوی مجله ای در مورد دنیای پزشکی لذت ببرد یا یک مکانیک بازنشسته ممکن است عاشق نگاه کردن به اتومبیل ها و موتورهای کلاسیک باشد. 

هدایای آلزایمر یا زوال عقل در مرحله میانی یا اواخر مرحله

سیستم ردیابی GPS

آیا عزیز شما زمانی که به بیرون می رود مدام گم می شود؟ اگر می خواهید کاری کنید که در صورت گم شدن، بتوانید به او کمک کنید، یک سیستم ردیابی GPS را در تهیه کنید. با کمک این سیستم، می توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید که در صورت ترک منطقه ای از قبل تعیین شده به شما هشدار دهد و همچنین می توانید از طریق گوشی های هوشمند نظارت مداوم را فراهم کنید.

دستبند شناسایی پزشکی

یک دستبند شناسایی پزشکی می تواند کمی آرامش خاطر شما و عزیزانتان را فراهم کند. دستبندها اغلب این امکان را دارند که نام فرد، شرایط پزشکی، اطلاعات تماس و موارد دیگر را ذکر کنند. 

جواهرات لباس

جواهرات  لباس ممکن است هدیه مناسبی برای عزیز شما باشد که از مد و رنگ لذت می برد. اگر مهره هایی در جواهرات وجود دارد، مطمئن باشید که آنها به طور ایمن به هم چسبیده اند تا خطر خفگی ایجاد نکنند.

لوسیون معطر

بعضی از افراد به خوبی به لوسیون دست یا بدن پاسخ می دهند. برخی رایحه ها ممکن است به آنها کمک کند تا احساس آرامش کنند یا خاطرات و احساسات شادی را برانگیزانند. گاهی اوقات ممکن است در بوجود آمدن  حس بویایی  یا توانایی تشخیص برخی بوها در بیماری آلزایمر کاهش یابد، اما آنها هنوز هم از احساس لوسیون مرطوب کننده لذت می برند. 

ماساژ درمانی مجاز

در  نظر داشته باشید شخصی را استخدام کرده و یک ماساژ آرام و حرفه ای ارائه دهید. اگر عزیز شما مسن است، اطمینان حاصل کنید که درمانگر تجربه کار کافی  را دارد. مطالعات نشان داده است که ماساژ برای کنترل درد و اضطراب مفید است، با این حال ، مهم است که احساسات عزیز خود را در مورد ماساژ بدانید. به عنوان مثال، اگر آنها نتوانند به تنهایی بلند شوند و حرکت کنند، آیا حتی ماساژ را تحسین می کنند؟ در هر صورت آیا آنها لمس را دوست دارند یا اینکه باعث ناراحتی آنها می شود؟

لباس راحت

چند مورد لباس خریداری کنید که پوشیدن و تعویض آنها راحت باشد. 

دمپایی

 ممکن است عزیز شما وقت زیادی را در خانه یا خانه سالمندان بگذراند، بنابراین یک دمپایی زیبا می تواند یک هدیه قابل تأمل باشد.

پتو یا روپوش دامانی

اگر مادر شما بیشتر اوقات روی صندلی چرخدار می نشیند، ممکن است بخواهید برای او یک روپوش دامان تهیه کنید. روپوش دامان یک چیز راحت است که به دور پاها می پیچد. روپوش دامان معمولاً در اندازه و شکل مناسب است تا روی زمین نکشد و در چرخ های صندلی گیر نکند. روپوش های دامنی به صورت آنلاین در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطلب فوق، پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «شناسایی عوامل موثر بر بیماری آلزایمر » را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله انواع هدایا برای افراد مبتلا به الزایمر یا زوال عقل معرفی شد. همانطور که گفته شد در بعضی از خانواده ها افرادی هستند که دچار این اختلال شده اند که برای کمک به این افراد می توانید هدایای مختلفی تهیه کرد تا آنها خوشحال شوند. هدایایی از قبیل: مجلات، تقویم، آلبوم، ساعت، موبایل هوشمند و ...  می تواند به هدایای تاثیر گذار معرفی شوند.
آیا تا به حال با فردی که دچار آلزایمر یا زوال عقل می باشد ارتباط داشته اید؟ چه هدیه ایی برای او در نظر گرفته اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید