تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
بهترین درمان افسردگی کودکان بدون دارو مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 07 اسفند 1400 مدت مطالعه: 6 دقیقه

بهترین درمان افسردگی کودکان بدون دارو

اگر از طرفی احساس می کنید که کودک تان شادابی و سرحالی همیشگی را ندارد و مثل سایر کودکان بازیگوش نیست، از طرف دیگر از درمان افسردگی کودک تان با دارو هراس دارید، می توانید شیوه های درمان افسردگی بدون دارو از قبیل: اصلاح سبک زندگی، پیروی از یک رژیم غذایی، گذراندن وقت با حیوانات خانگی، ورزش منظم، خواب منظم را در زندگی خود به کار ببرید.

افسردگی در کودکان

تجربه افسردگی در کودکان همانند بزرگسالان امری طبیعی و شایع است؛ کودکان نیز همانند بزرگسالان فراز و نشیب های عاطفی را تجربه می کنند. تجربه احساس ناراحتی برای مدت طولانی در کودکان می تواند نشانه ی افسردگی باشد. والدین باید نسبت به نشانه های افسردگی در کودکان حساس و دقیق باشند.

اگرچه کودکان به طور طبیعی در حین رشد و تکامل دچار نوسانات خلقی می شوند، اما افسردگی متفاوت است. این اختلال می تواند بر نحوه تعامل کودکان با دوستان و خانواده تأثیر بگذارد.

افسردگی ممکن است کودک را با عدم لذت بردن از انواع فعالیت ها در مدرسه، خانه، فعالیت های دوستانه یا عادی مواجه کند. در کودکان، اغلب افسردگی و اضطراب دست به دست هم می دهند. حتما می دانید که اضطراب یک وضعیت روان شناختی است که باعث احساس ترس، وحشت یا نگرانی در مورد موقعیت های روزمره می شود.

برای سنجش افسردگی در کودکان و نوجوانان، می توان از تست افسردگی کودک نوجوان ماریاکواس استفاده نمود.

درمان افسردگی کودکان در خانه (بدون دارو)

همچنین برای درمان کودک مبتلا به افسردگی می توان روش های درمانی موثر دیگری را به کار برد. این روش عبارت است از:

 اصلاح سبک زندگی

تغییر و اصلاح سبک زندگی به کودک کمک می کند تا از پس مبارزه با افسردگی بر بیاید. شما به عنوان یک مادر یا پدر باید کودک خود را تشویق کنید تا انتخاب های سالم داشته باشند و سبک زندگی سالمی را انتخاب کنند. می پرسید منظورمان چیست؟
خیلی ساده است! به کودک خود کمک کنید تغذیه سالم، الگوی خواب درست و تحرک کافی داشته باشد.

رفتارهای سالمی که به درمان افسردگی کمک می کنند، عبارت اند از:

 پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و سالم

 یک رژیم غذایی سالم به سلامت جسم و روان کمک می کند؛ پس طبیعی به نظر می رسد که کودک خود را تشویق کنید تا یک رژیم غذایی سالم داشته باشد. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم باید:

 •  مصرف تنقلات را کاهش دهید.
 • نوشیدنی های قندی را حذف کنید.
 • سبزیجات، میوه، کربوهیدرات و پروتئین بدون چربی را در برنامه غذایی کودک بگنجانید.

 داشتن خواب کافی

خواب بی کیفیت می تواند از نشانه های افسردگی باشد و علائم افسردگی را تشدید کند. وظیفه شما به عنوان یک والد این است که مطمئن شوید کودک شما یک برنامه زمانی ثابت برای رفتن به تخت خواب و بیدار شدن از خواب دارد.
کودک شما باید زمان کافی را برای استراحت در شب داشته باشد.
می خواهم یک نکته را در این باره به شما بگوییم؛ کودک فقط برای خوابیدن باید به تخت خواب خود برود. نقاشی کشیدن، تلوزیون دیدن، بازی کردن در تخت را فراموش کنید!
وسایل هایی مانند تلوزیون، تلفن همراه، تبلت و غیره که بر روند خواب کودک تاثیر می گذارند را از اتاق خواب او بیرون بیاورید.

 ورزش منظم

طبق بررسی ها، ورزش منظم و تحرک بدنی در پیشگیری و تسکین علائم افسردگی موثر است. بر اساس یک مطالعه که در سال 2018 انجام شده است، فقط یک ساعت ورزش در هفته می تواند برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی در آینده مفید باشد.

فرزند خود را تشویق کنید که روزانه ورزش کند و تحرک داشته باشد. برای این کار می توانید او را به پارک برده و یا با او به پیاده روی بروید.

 گذران اوقات در طبیعت

یکی از مهم ترین راهکارهایی که می توانید برای درمان افسردگی کودکان در نظر بگیرید، گذران اوقات در طبیعت است. محیط یکنواخت خانه باعث بی حوصلگی کودکان می شود و خلق افسرده را در کودک تقویت می کند.

بنابراین روزهای تعطیل یا هر زمان که وقت خالی داشتید، خودتان را به پیک نیک خانوادگی دعوت کنید. غذا خوردن در طبیعت، بازی کردن، تنفس هوای سالم به کاهش علائم افسردگی در کودکان کمک می کند. 

 صرف وقت با حیوان خانگی

داشتن یک حیوان خانگی ممکن است به کاهش علائم افسردگی، استرس و بهبود خلق کمک کند؛ طبق مطالعات صورت گرفته، زمانی که حیوان خانگی را در آغوش می گیریم در بدن ما هورمونی به نام اکسی توسین که هورمونی مرتبط با خلق و خوی مثبت است، ترشح می شود.

همچنین، مطالعات به ما می گویند، افرادی که حیوان خانگی دارند، کمتر احساس تنهایی دارند، رضایت بیشتری از زندگی دارند، عزت نفس آن ها بالاتر است، خلق و خوی مثبت تری دارند.
حیوان خانگی باعث می شود شما هدفمند تر زندگی کنید. به نظر می رسد، اگر شرایط برای نگهداری از حیوان خانگی فراهم باشد، فضا برای کاهش علائم افسردگی فراهم تر می شود. 

 کاهش مصرف کافئین

مواد غذایی مانند قهوه، شکلات، نوشابه و..دارای مقادیری از کافئین هستند؛ یکی از راهکارهایی کاهش افسردگی بدون دارو مصرف کمتر کافئین است. سعی کنید مواد خوراکی از این قبیل را را کمتر مصرف کنید و اگر مصرف این مواد غذایی در کودک شما زیاد است، یک جایگزین مناسب برای آن پیدا کنید.

درمان گیاهی افسردگی کودکان

درمان گیاهی جز راهکارهای درمانی خانگی می باشد؛ پیش از هرچیز باید بدانید روان درمانی موثر ترین درمان برای بهبود افسردگی است اما با مشورت پزشک، استفاده از برخی گیاهان دارویی می تواند بر بهبود خلق و خوی فرد مبتلا تاثیر داشته باشد.

برخی از گیاهان دارویی موثر در درمان افسردگی عبارت اند از:

 • مخمر سنت جان؛ که یک مکمل دارویی گیاهی بوده و بر عملکرد سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین تاثیر می گذارد و می تواند منجر به بهبود خلق و خو شود.

 • جینسینگ؛ این مکمل دارویی از ریشه گیاه جینسینگ می باشد و بر بهود خلق، کاهش استرس و اضطراب و افزایش انرژی نقش دارد.

 • بابونه؛ بر تسکین نشانه های افسردگی تاثیر دارد.

 • اسطوخودوس؛ برای ایجاد آرامش، کاهش اضطراب، بهبود خواب موثر است.

 • زعفران؛ شادی آور است و بر کاهش نشانه های افسردگی تاثیر دارد

 • و سایر موارد
بیشتر بدانید

بر اساس آمار رسمی، انجمن روان روانشناسی کودکان آمریکا، نرخ شیوع افسردگی در میان کودکان 3 درصد می باشد. بیشتر کودکانی که تحت درمان قرار می گیرند، پس از گذشت دو ماه از شدت علائمشان کم می شود.

 روان درمانی

اگر به دنبال یک درمان موثر برای کودک خود هستید، باید به شما بگوییم، روان درمانی یک درمان موثر برای کودک مبتلا به افسردگی می باشد. روان درمانی یعنی چه؟ اغلب افراد روان درمانی را با گفتار درمانی هم معنا می دانند اما این یک تعبیر درست از روان درمانی نیست.
اگر بخواهیم خیلی خلاصه روان درمان را تعریف کنیم باید بگوییم، در فرآیند روان درمانی، روان درمانگر و مراجع در یک اتاق نشسته و با یکدیگر گفتگو می کنند.
روان درمانی انواع مختلفی دارد؛ مثلا روان درمانی به صورت فردی، گروهی، خانوادگی انجام می شود.

روان درمانگران برای درمان افسردگی از رویکرد های مختلفی استفاده می کنند؛ این رویکرد ها عبارت اند از:

 درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد از 4 بخش اصلی تشکیل شده است و این 4 بخش عبارت اند از: توجه آگاهی، پذیرش، تعهد و تغییر رفتار. در این درمان ما نمی خواهیم احساسات بد و منفی را به کل حذف کنیم بلکه سعی می کنیم به درک و پذیرشی از این احساسات برسیم.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به کودک کمک می کند به شناخت و درک درستی از آنچه که در ذهنش می گذرد و با آن مبارزه می کند، برسد.

 درمان شناختی رفتاری (CBT)

در این درمان، رفتار، افکار و احساسات ناکارآمد مورد هدف قرار می گیرند و روان درمانگر با کمک مراجع سعی می کند این مجموعه ی ناکارآمد را از بین ببرند.
در این درمان به کودک یاد داده می شود، الگوهای فکری و احساسات منفی و مضری را که بر رفتار ها و اعمالش تاثیر می گذارد، بشناسد و درک کند.

 رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

به نظرتان این درمان که به درمان جدلی هم معروف است، چگونه به کودک کمک می کند؟ تمام سعی این درمان این است که به کودک کمک کند تا یاد بگیرد چگونه باید با استرس و احساسات منفی کنار بیاید، در لحظه زندگی کند و بتواند احساساتش را تنظیم کند و روابط خوبی با همسالان و اعضای خانواده برقرار کند.

 درمان بین فردی (IPT)

تمرکز اصلی در این درمان بر تعاملات و ارتباطات کودک با دیگران است؛ در این درمان سعی می شود روابط مشکل ساز اصلاح شود. وظیفه ی دیگری که روان درمانگر در این درمان بر عهده دارد، در نظر گرفتن و تمرکز بر تاثیر روابط ناکارآمد بر وضعیت عاطفی کودک است.

 درمان مبتنی بر ذهنی سازی (MBT)

همین طور که مشخص است، سر و کار این درمان با فرآیند های ذهنی است. روان درمانگر در این درمان چه کاری انجام می دهد؟ او بر توانایی کودک در تشخیص افکار، احساسات، آرزوها و خواسته ها و نحوه ارتباط آن ها با رفتار تمرکز می کند و از این طریق سعی می کند به کودک کمک کند.

 درمان تعاملی والد - کودک (PCIT)

پایه اصلی این درمان، برقراری ارتباط پدر و مادر با کودک است. در این درمان، روان درمانگر سعی می کند یک ارتباط مثبت و قوی سازنده میان والدین و کودک برقرار کند.

خانواده درمانی

خانواده درمانی نوعی درمان است که برای کمک به مسائلی که به طور خاص بر سلامت روان و عملکرد خانواده تأثیر می گذارد، طراحی شده و اجرا می شود.

خانواده درمانی می تواند به تک تک اعضای خانواده کمک کند تا روابط صمیمانه تر و قوی تری داشته باشند، ارتباطاتشان را بهبود بخشند و تعارضات درون سیستم خانواده را مدیریت کنند.

برای درمان افسردگی در کودکان، می توان از خانواده درمانی استفاده کرد. برخی اهداف اولیه خانواده درمانی کمک برای ایجاد جو سالم و مثبت تر در خانواده، حل مسائل خانوادگی، کمک به فرد مبتلا به اختلال روانی در خانواده و بررسی عوامل تاثیر گذار خانوادگی در ایجاد بیماری است.

بازی درمانی

روان درمانگر از بازی برای درمان کودک مبتلا به افسردگی استفاده می کند اما باید بگوییم انجام همه ی این بازی ها هدفمند است.

روان درمانگر از اسباب بازی ها، لگو، انواع عروسک ها، نقاشی و رنگ آمیزی و .. استفاده می کند تا به کودک کمک کند، احساساتش را بشناسد، تشخیص دهد و در مورد احساساتش صحبت کند و در نهایت بتواند احساساتش را ابراز کند.

 روان درمانی روان پویشی

به شناسایی الگوهای رفتاری معمولی، دفاع ها و پاسخ به درگیری ها و کشمکش های درونی و ذهنی کودک کمک می کند.

 درمان حمایتی

درمان حمایتی نیز یکی از بهترین درمان ها است. به کمک این درمان به کودک کمک می کنند تا استرسش را مدیریت کند، عزت نفسش را بهبود ببخشد، رفتار های درستش را از رفتارهای غلطش تشخیص دهد. در نهایت در این درمان از کودک حمایت می شود.

نکته

برای درمان کودک مبتلا به افسردگی ابتدا باید یک درمانگر مسلط و حاذق که در حوزه کودک فعالیت می کند، انتخاب کنید. درمانگر با توجه به شرایط کودک، بهترین نوع درمان را انتخاب می کند و پیش می برد.

 توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

درمان افسردگی کودکان بدون دارو

علائم افسردگی در کودکان

والدین باید به علائم افسردگی در کودک توجه داشته باشند، برخی علائم افسردگی در کودکان شامل موارد زیر می شود:

 • مشکلات رفتاری در مدرسه
 • تغییر در عادات غذایی یا خوابیدن
 • احساس غم و اندوه یا ناامیدی
 • عدم علاقه به فعالیت های سرگرم کننده
 • سطح انرژی پایین یا خستگی عمومی
 • تغییرات خلقی، مانند تحریک پذیری و احساس گناه
 • غمگینی یا بد خلقی
 • گریه کردن
 • انرژی کم 
 • مشکل در تمرکز 
 • افکار مرتبط با مرگ
 • و...

دلایل افسردگی در کودکان

افسردگی دوران کودکی ممکن است در نتیجه ترکیبی از عوامل بروز پیدا کند.  این عوامل خطر به تنهایی ممکن است باعث اختلال افسردگی نشوند، اما ترکیب آن ها با یکدیگر ممکن است دردسر ساز شود.

برخی دلایل ابتلا به افسردگی در کودکان شامل موارد زیر می شود:

 • مشکلات جسمانی؛ ابتلای کودک به یک بیماری سخت و لاعلاج.
 •   رویداد های استرس زا؛ اتفاقاتی که کودک را در خانه، مدرسه، مهمانی ها و غیره تحت فشار قرار می دهد و او را مضطرب می کند.
 • عوامل محیطی؛ وضعیت نا به سامان خانه و خانواده، دعوای والدین، هرج و مرج و آشفتگی در محیط خانه.
 • سابقه خانوادگی؛ ابتلای یکی از اعضای خانواده به اختلالات خلقی مانند افسردگی یا دوقطبی.
 • عدم تعادل هورمونی؛ برهم خوردن تعادل هورمون ها. 
 • و...

آیا افسردگی در کودکان قابل پیشگیری است؟

اولین گام در پیشگیری از افسردگی در کودکان، شناخت نشانه های افسردگی در آن هاست . اگر والدین نشانه های افسردگی در کودکان را بشناسند و در صورت مشاهده هرگونه نشانه افسردگی یا تردید نسبت به وجود نشانه، با یک متخصص سلامت روان مشورت کنند، با به کار بردن راهکارهای درمانی مختلف، می توانند از پیشروی اختلال افسردگی در کودک جلوگیری کنند.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد بهترین درمان افسردگی کودکان بدون دارو صحبت کردیم. سلامت روان کودکان همچون سلامت جسم آنان اهمیت دارد. همچنین ابتلای به افسردگی در کودکان، امری نادر نیست و بالعکس کاملا ممکن است.

در صورت تشخیص نشانه های افسردگی در کودکان، به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید و بهترین درمان را پس از مشورت با روان درمانگر اتخاذ کنید. ابتلای به افسردگی در کودکان بر عملکرد کودکان در حوزه های مختلف تاثیر می گذارد اما خوشبختانه درمان مناسب به کودک کمک می کند با بیماری مقابله کند و زندگی عادی داشته باشد.

 آیا مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

 
 

 

 

چرا باید درمورد افسردگی با دخترتان صحبت کنید؟
5 طبقه اصلی داروهای ضد افسردگی
مهمترین علائم افسردگی در نوجوانان دختر
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن
افسردگی فصلی چیست | علائم و سریع‌ترین راه درمان
افسردگی سایکوتیک چیست | انواع، علائم و راه درمان
اضطراب شبانه چیست | دلیل آن و بهترین روش درمان
افسردگی ماژور چیست؟ علائم، درمان و تشخیص

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • آیا کودکان افسرده می شوند؟

  • بله ابتلا به افسردگی در کودکان همانند بزرگسالان ممکن و رایج است.
 • نشانه های افسردگی در کودکان چیست؟

  • غم و ناراحتی، تحریک پذیری خلق، نگرانی و اضطراب، گریه بی امان و..
 • گیاهان موثر برای درمان افسردگی کدام اند؟

  • جینسینگ، اسطوخودوس، بابونه، زعفران و..
 • چند نمونه درمان موثر برای افسردگی کودکان کدام اند؟

  • خانواده درمانی، درمان شناختی رفتاری، درمان تعاملی والد کودک و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید