تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
مهارت هایی که کودک باید قبل از مهد کودک آن ها را بشناسد مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 17 خرداد 1400 مدت مطالعه: 7 دقیقه

مهارت هایی که کودک باید قبل از مهد کودک آن ها را بشناسد

مهد کودک تاثیر به سزایی در موفقیت تحصیلی کودکان در آینده دارد؛ اما پیش از آغاز دوره مهدکودک، کودکان باید مجموعه ای مهارت های لازم را بیاموزند و آمادگی برای حضور در مهد کودک را داشته باشند. در این مقاله می خواهیم مهارت هایی که کودک قبل از مهد باید آن ها را بشناسد را به شما معرفی کنیم.
می توان گفت مهارت ها لازمه ی زندگی افراد می باشد به همین خاطر در ادامه براساس فهرست مطالب زیر این مهارت ها توضیح داده خواهند شد:

مهارت ها

چند کاری که می توانید انجام دهید تا فرزندانتان برای مدرسه رفتن آماده شوند:

شما به عنوان یک والد می خواهید اطمینان حاصل کنید که برای آماده سازی کودک خود در مهد کودک همه ی تلاش خود را کرده اید.اما، "آمادگی برای کودکستان" واقعاً در این روزگار به چه معناست؟

شاید شما نگران باشید که از آنجا که کودکستان شامل کلاس اول ابتدایی است، شما باید به کودک خود یاد دهید که چگونه قبل از شروع  مدرسه، بخواند (این کار را نمی کنید). یا نگران این هستید که اگر بیش از حد به آن ها بیاموزید، آن ها در نشستن در کلاس هایی که همه چیز را می دانند حوصله شان سر می رود، اما واقعاً از نظر اجتماعی و رشدی این موارد برای  کسب نمره بالایی کافی نیستند.

مهارت های کودکان متفاوت است

قبل از اینکه کودکتان را برای رفتن به مهد کودک آماده کنید، یک موضوع را به یاد داشته باشید: مربیان مهد کودک می دانند که کودکان هنگام شروع مهد کودک، از یک دیگر بسیار متفاوت هستند.

کلاس های کودکستان طوری طراحی شده اند که برای همه نوع گروه از بچه ها که با یک دیگر متفاوت هستند، مناسب باشند. بعضی از بچه ها به تازگی وارد پنج سالگی شده اند درحالی که عده دیگر شش ساله اند.

برخی فقط چند حرف الفبا را تشخیص می دهند در حالی که دیگران کلمات کوتاه را می خوانند. همه ی این مهارت های آکادمیک که در بچه ها بسیار متفاوت هستند برای شروع مهد کودک خوب است.

چک لیست آمادگی برای مهد کودک

کودک پیش از ورود به مهدکودک باید در زمینه های زیر آمادگی داشته باشد:

 • رشد اجتماعی و عاطفی؛ آمادگی در زمینه هایی مانند، بیان احساسات و خواسته ها به روش مناسب، دنبال کردن دستورالعمل ها و درک قوانین، آمادگی در همکاری و به اشتراک گذاشتن وسایل با دیگر هم بازی ها، توانایی دور ماندن از والدین و ایجاد و حفظ رابطه دوستی.
 • زبان و ارتباطات؛ آمادگی در زمینه هایی مانند گوش دادن به داستان ها و مکالمات، بیان ایده ها و منتقل کردن آن به دیگران، شناسایی صداهای خاص، شناسایی نام خود و نوشتن آن، فهم و درک واژگان.
 • آمادگی در زمینه مهارت های شناختی؛ آمادگی در زمینه هایی مانند، شناسایی رنگ ها و اشکال، شمارش اعداد، شناسایی و طبقه بندی اشیا، درک الگوها و حل مسائل و معماها و...
 • آمادگی در زمینه رشد فیزیکی؛ آمادگی در زمینه هایی مانند، در دست گرفتن مداد، برش کاغذ، پریدن، حفظ تعادل، نگه داشتن توپ یا دیگر اشیا و ...

استانداردهای اصلی مشترک 

البته که، داشتن برخی از مهارت های  پیش زمینه می تواند انتقال به مهد کودک را برای کودک بسیار آسان کند. این منابع پس از مرور استانداردهای مشترک اصلی در هنرهای زبانی و ریاضیات ایجاد شد تا مشخص شود، کودکستان های سراسر کشور چه چیزهایی را یاد می گیرند.

لیست ساده مهارت های مهد کودک برای هر موضوع اصلی (ریاضی، خواندن و نوشتن) در زیر آمده است. پیروی از لیست مهارت ها، فعالیت های آموزشی جهت تهیه یا معرفی ایده به شما پیشنهاد می شود.

توجه

در بسیاری از موارد فقط آشنایی با یک مهارت یا مفهوم کافی است، کودک شما نیازی به تسلط بر همه ی آن ها قبل از مهد کودک نخواهد داشت.

هدف این لیست  آماده سازی کودک به سادگی و راحتی برای مهد کودک است. اگر فکر می کنید فرزند شما آماده است تا بیش از آنچه در اینجا است یاد بگیرد، مطمئناً می توانید فراتر از آنچه در اینجا است به فرزند خود بیاموزید بدون اینکه نگران باشید که به طریقی برای فعالیت های او در مهد کودک مشکل ایجاد می شود.

ایده هایی که در اینجا ارائه  شده است، حداقل مواردی است که کودک باید برای آن بسیار خوب آماده شود.

کمی بیشتر دانستن صدمه ای به فرزند شما نخواهد زد و حتی ممکن است به انتقال راحت کودک شما به مهد کودک کمک کند.

مهارت های ریاضی

در ادامه مهارت های ریاضی، در مهد کودک ها آورده شده است:

 •  جمع و تفریق کردن اعداد
 •  شمارش از یک تا ده یا بیشتر
 •  توصیف کردن اشیا با استفاده از اندازه‌، طول و وزن شان
 •  شناسایی اشکال  دو بعدی و 3 بعدی
 •  شناسایی اشکال مثلث، مربع، مستطیل، لوزی، دایره، هرم، مکعب، منشور و کره
 • یادگیری مقایسه دو شی
 • دسته بندی و مرتب کردن اشیا
 •  فهمیدن نحوه جمع یا تفریق برای رسیدن به عدد ده

 معرفی فعالیت های آموزشی

در زیر فعالیت های آموزشی پیشنهاد شده برای استفاده در معرفی مفاهیم کلیدی ریاضیات قبل از مهد کودک ارائه شده است:

 تا 20 بشمارید این می تواند به راحتی حفظ کلمات یک، دو، سه باشد 

با شمردن اشیا تا ده آشنا شوید. مثلاً شمردن تا ده اسباب بازی. همچنین می توانید گروهی از اشیا را تعیین کنید (آن را زیر 10 نگه دارید) و از کودک خود بخواهید آن را بشمارد. اگر کودک شما  برای این کار آماده نیست، از او بخواهید آن ها را با شما بشمارد.

اگر کودک شما بیش از ۲۰ مورد به طور کلامی شمارش کرده باشد، از او بخواهید دو به دو به شمارش اعداد بپردازد. برای نشان دادن این مسئله می توانید ده جفت کفش در یک ردیف قرار دهید.

ابتدا کفش ها را یک به یک بشمارید، سپس این کار را دوباره انجام دهید ولی این بار فقط با هر جفت و دو به دو بشمارید.  

 در مورد تفاوت بین اشکال تخت و اشکال حجم دار صحبت کنید
یک دایره کاغذ مسطح، در مقایسه با یک توپ، یک مربع روی کاغذ در مقایسه با یک بلوک. به طور مرتب در مورد نام شکل ها صحبت کنید.

موارد را با نام شکل توصیف کنید، مثلا پیتزا یک شکل دایره است.

 با کودک خود در مورد اندازه گیری های مختلف صحبت کنید
به او نشان دهید که اجسام از نظر وزن قابل اندازه گیری هستند. می توانید خودتان را وزن کنید و سپس فرزندتان را در مقیاسی برای نشان دادن بسنجید. همچنین می توانید خط کش به آن ها نشان دهید و می توان اشیا را از نظر طولی اندازه گرفت.

به اعداد یک ساعت اشاره کرده و به آن ها بگویید که ساعت ها زمان را اندازه می گیرند. در این مرحله، شما فقط اشاره می کنید که اعداد برای انواع مختلف اندازه گیری استفاده می شوند، نه اینکه روش اندازه گیری را آموزش دهید.

 با تعداد کوچکتر می توان به اعداد بزرگتر دست یافت
 به عنوان مثال، وقتی پنج اسباب بازی دارید، آن ها را تا پنج عدد بشمارید. سپس اسباب بازی ها را به دو و سه اسباب بازی جدا کنید، دو و سه را بشمارید، آنها را کنار هم قرار دهید و تا پنج بشمارید.

 هنگام صحبت با کودک خود از کلمات موقعیت استفاده کنید. توجه آن ها را به خود جلب کنید. مثلا در مورد عکس، از کلمات در مقابل / پشت، در بالا / پایین، در کنار و کنار آن صحبت کنید.

مهارت های  خواندن

کودکان در مهد کودک مهارت های مربوط به خواندن را دنبال می کنند:

 •  نحوه خواندن کلمات تک هجا نحوه خواندن کلمات از چپ به راست و بالا به پایین صفحه 
 • حروف صدا دار بلند و کوتاه اینکه کلمات با یک فاصله از هم جدا شده و کلمات گفتاری با حروف و زبان نوشتاری  ممکن است متفاوت نشان داده شوند 
 • حروف بزرگ و کوچک حروف الفبا و صداهایی که هر حرف ایجاد می کند
 •  برای شناسایی شخصیت های اصلی، اتفاقات و وقایع موجود در یک داستان برای خواندن و درک خوانندگان سطح بسیار مبتدی، به عنوان مثال "خوانندگان که فقط آوا ها را می شناسند" یا "خوانندگانی که متن را می توانند بخوانند."
 •  برای شناخت انواع متداول متن، مانند کتاب های داستان و شعر
 •  برای شناخت عنوان، نویسنده، تصویرگر، و جلوی، پشت و عنوان کتاب برای درک چگونگی پشتیبانی تصاویر از متن در یک داستان

مهارت های خواندن

بسیاری از والدین امروزی در مورد اهمیت مطالعه مرتب و مکرربرای رشد مهارت های خوب پیش از خواندن برای فرزندشان چیزهایی شنیده اند.

در زیر ایده هایی برای فعالیت مطالعه و خواندن آورده شده است که مفاهیم خواندن را به کودک شما در مهد کودک معرفی می کند:

 انواع کتاب های مختلف را برای کودک خود بخوانید
 کتاب های داستان ،کتاب های قافیه و شعر، کتاب های غیر داستانی با حقایقی درباره حیوانات یا طبیعت، کتاب هایی که وقایع و موقعیت های واقعی را توصیف می کنند برای آن ها بخوانید.

 کودک خود را با قافیه ها و آهنگ های کودکانه آشنا کنید 
به آن ها این موارد را بیاموزید؛ تا به کودک کمک کند الگوهای زبان را تشخیص دهد. می توانید از آن ها بخواهید که به شما بگویند کدام کلمات قافیه هستند یا اینکه آیا آن ها می توانند آهنگ و قافیه را با شما زمزمه کنند.

 به کودک خود بیاموزید که حداقل ده حرف را تشخیص دهد
 بهترین زمان برای شروع یاد دادن حروف کوچک نام آن هاست، زیرا این نوع یادگیری مورد توجه فرزند شما قرار خواهد گرفت. همچنین می توانید از حروف نام خود، نام حیوانات خانگی، اشیا یا غذاهای مورد علاقه آن ها استفاده کنید.

 به کودک خود بیاموزید که آهنگ الفبا را بخواند.
با این کار نام تمام حروف به کودک شما معرفی می شود و استفاده از آهنگ باعث می شود کودک به راحتی آنان را به خاطر بسپارد.

 هنگام خواندن کتاب، گاهی اوقات به برخی از قوانین اساسی خواندن اشاره کنید.
یک قانون این است که شما کتاب را از جلو به عقب بخوانید.

مهارت های نوشتن 

در مهد کودک، بچه ها معمولاً مهارت های نوشتاری زیر را می آموزند:

 •  با کمک برخی از مکان ها، افراد و اتفاقات آشنا را برایش توصیف کنید.
 •  کاوش با استفاده از ابزارهای دیجیتال برای تولید و انتشار نوشتار با کمک بزرگسالان. 
 • کلمات ساده یک هجایی را برای آنان هجی کنید. بفهمند سوال چیست و اینکه چه کسی، چه چیزی، کی، کجا، چرا و چگونه،  کلمات پرسشی هستند. 
 • برای توضیح آنچه در داستان یا متنی برای کودک خوانده شده است، از نقاشی، صحبت یا نوشتن استفاده کنید. 
 • از نقاشی، نوشتن یا صحبت برای توضیح وقایع، مانند آنچه در آخر هفته یا در یک رویداد انجام داده اند، استفاده کنید.
 •  از اسم، فعل و حرف اضافه به درستی استفاده کنید. 
 • با پشتیبانی و حمایت، به سوالات آنان پاسخ دهید و جزئیات را به نقاشی / صحبت کردن / نوشتن آن ها از یک داستان یا رویداد اضافه کنید. 
 • با استفاده از طراحی، گفتار یا نوشتن، در یک گروه کار کنید تا به سوالات آنان پاسخ دهید یا اتفاقات را توضیح دهید. 
 • تمام حروف بزرگ و کوچک حروف الفبا را بنویسید.

 فعالیت های نوشتن

بین مهارت های خواندن و نوشتن در مرحله خواندن و نوشتن همپوشانی زیادی وجود دارد.

فعالیت های خواندن در بالا به طور مستقیم از مهارت های نوشتاری قبل از خواندن پشتیبانی می کند. در زیر ایده هایی وجود دارد که باید با کودک انجام دهید تا آن ها را برای نوشتن در مهد کودک آماده کند:

 کودک خود را به رنگ آمیزی و نقاشی ترغیب کنید
آشنایی با ابزار نوشتن و دانستن چگونگی انجام حتی طراحی های ساده، آن ها را برای استفاده از نقاشی ها برای روایت یک داستان آماده می کند.

 قبل از حضور در مدرسه به فرزندتان اجازه دهید از چند ابزار دیجیتالی استفاده کند
 بازی کردن روی رایانه و تبلت یا تلفن همراه، کودک شما را با رسانه های دیجیتال آشنا می کند که آن ها را برای استاندارد جدید استفاده از رسانه های دیجیتال برای تولید و انتشار نوشتار آماده می کند.

 با کودک خود زیاد صحبت کنید
انواع سوالات را از آن ها بپرسید که باعث  شود کودکتان درباره ی پاسخ یک سوال فکر کنند.

 از کودک خود سوالاتی در مورد چیزهای آشنا که برای آن ها اتفاق افتاده  بپرسید
مانند "امروز چه کار کردی؟" "در تاریخ بازی با دوست خود چه کار کردید؟" می توانید این درخواست را به کتاب هایی که برای فرزندتان خوانده اید تعمیم دهید و از آن ها بخواهید که به شما در مورد اینکه در کتاب داستان چه اتفاقی افتاده است، بگوید.

 به کودک خود بیاموزید که نام خود را بنویسد
 روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به کودک خود یاد دهید نام خود را بنویسد. هنگامی که کودک شما نحوه نوشتن نام خود را بداند، می تواند نام خود را روی تکالیف مدرسه اش بنویسد.

توجه

آنچه بیشترین اهمیت را دارد این چیزی نیست که کودک شما هنگام شروع مهد کودک از قبل می داند، بلکه این که کودک شما آماده یادگیری است، مهم است.

اگر علاقمند هستید تا با بهترین بازی ها برای رشد کودکان آشنا شوید، به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

چرا آماده کردن کودک برای مهد کودک مهم است؟

مهد کودک می تواند مسیر موفقیت تحصیلی فرزند شما را در آینده هموارتر کند؛ مهارت هایی که کودک در مهد کودک می آموزد، برای آینده او کارآمد است و هرچه کودک با پایه قوی تر به مدرسه برود، احتمال موفقیت او بیشتر و چالش های او کمتر است.

از دیگر سو، مهدکودک  تاثیر جدی در یادگیری و آموختن مهارت های اجتماعی دارد، کودکان در مهدکودک دوست یابی، همکاری و انجام کار گروهی را یاد می گیرند.پس مهم است که پیش از رفتن به مهدکودک برخی مهارت ها را بیاموزند.

آماده شدن برای اولین روز مهد کودک

آماده شدن برای اولین روز مهدکودک سخت نیست؛ استرس نداشته باشید! و فقط به چند نکته توجه کنید:

 • هم شما و هم کودک شب به موقع بخوابید تا صبح روز بعد انرژی کافی داشته باشید.
 • هم شما و هم کودک صبحانه خوب و انرژی زا بخورید.
 • لباس های خود و کودک را از شب قبل آماده کنید.
 • برای جلوگیری از گم شدن وسایل کودک به آن ها برچسب بزنید.
 • پس از ورود به مهد کودک سریع خداحافظی کنید و فرآیند خداحافظی را طول ندهید.

چالش های رایج برای رفتن به مهد کودک

برخی از مهم ترین چالش هایی که پیش از رفتن به مهد کودک توسط فرزندان تجربه می شود، عبارت اند از:

 • دلتنگی
 • اضطراب جدایی
 • مشکلات تحصیلی

جمع بندی ای سنج

آموختن یک سری از فعالیت ها و مهارت ها قبل از آغاز دوره مدرسه و مهد کودک می تواند برای فرزندتان مفید باشد.

اگرچه کودک شما ممکن است وقتی چیزی را می داند یا مهارتی را که بلد است، از قبل احساس غرور کند، اما تشویق فرزندتان وقتی کاری را برای خود چالشی می داند یا فهمیدن و یادگیری چیزی را که نمی داند، بسیار مهم است.
 آیا مهارت های معرفی شده برای کودکان شما مفید می باشد؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن
چطور نه بگوییم؟ بررسی بهترین روش‌ها
خستگی تصمیم گیری چیست | علل ایجاد و راه غلبه بر آن
بلوغ اجتماعی چیست | بررسی نشانه‌های آن
افسردگی مهاجرت چیست | دلایل و نحوه مدیریت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • چگونه باید مهارت های نوشتاری را قبل از رفتن به مهد کودک به او آموخت؟

  • با کمک برخی از مکان ها، افراد و اتفاقات آشنا را برایش توصیف کنید.  کاوش با استفاده از ابزارهای دیجیتال برای تولید و انتشار نوشتار با کمک بزرگسالان.  کلمات ساده یک هجایی را برای آنان هجی کنید. بفهمند سوال چیست و اینکه چه کسی، چه چیزی، کی، کجا، چرا و چگونه،  کلمات پرسشی هستند.  برای توضیح آنچه در داستان یا متنی برای کودک خوانده شده است، از نقاشی، صحبت یا نوشتن استفاده کنید.  از نقاشی، نوشتن یا صحبت برای توضیح وقایع، مانند آنچه در آخر هفته یا در یک رویداد انجام داده اند، استفاده کنید.  از اسم، فعل و حرف اضافه به درستی استفاده کنید.  با پشتیبانی و حمایت، به سوالات آنان پاسخ دهید و جزئیات را به نقاشی / صحبت کردن / نوشتن آن ها از یک داستان یا رویداد اضافه کنید.  با استفاده از طراحی، گفتار یا نوشتن، در یک گروه کار کنید تا به سوالات آنان پاسخ دهید یا اتفاقات را توضیح دهید.  تمام حروف بزرگ و کوچک حروف الفبا را بنویسید.
 • برخی از مهم ترین چالش هایی که کودکان پیش از رفتن به مهد کودک تجربه می کنند، چیست؟

  • دلتنگی، اضطراب جدایی و مشکلات تحصیلی و...
 • چرا رفتن به مهد کودک مهم است؟

  • چون مهدکودک بر موفقیت تحصیلی کودک در آینده تاثیر می گذارد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید