تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

مجموعه مقالات MBTI
ارتباط بین تیپ شخصیتی و شیوه های عشق ورزیدن مدت مطالعه: 8 دقیقه
ای سنج 15 فروردین 1400 مدت مطالعه: 8 دقیقه

ارتباط بین تیپ شخصیتی و شیوه های عشق ورزیدن

در این مقاله می خواهیم در مورد ارتباط بین تیپ های شخصیتی و شیوه های عشق ورزیدن (loving) بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI صحبت کنیم. عشق ورزی و دوست داشتن شیوه های مختلفی دارد که هر فردی براساس تیپ شخصیتی مختص خود می تواند به صورت متفاوتی آن را  از خود نشان دهد. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

عشق ورزی به سبک های مختلف

استرنبرگ عشق را مفهومی می داند که از سه ویژگی و عنصر اصلی به نام های: صمیمیت، دلباختگی و تعهد تشکیل شده است. تحقیقات این محقق نشان داد که از رهگذر درآمیختگی سه عنصر مذکور در عشق، هشت نوع سبک عشق ورزی شکل می گیرد:

 فقدان عشق

در این مورد باید اشاره کرد که هیچکدام از عناصر عشق وجود ندارند. 

عشق دوستانه

رابطه ای است که فقط عنصر صمیمیت در آن حضور دارد(رابطه با دوستان صمیمی).

عشق با دلباختگی (شیفتگی)

در این نوع عشق، شور و هیجان (شهوت) عاری از صمیمیت و تعهد، بر مناسبات و روابط فردی حاکم است. 

  عشق پوچ (تهی)

در این نوع عشق از عناصر سه گانه فقط تعهد وجود دارد(همسرانی که روابطشان را صرفاً به خاطر فرزندان یا آبرویشان نگه داشته اند).

عشق رومانتیک

این نوع عشق، ترکیبی از صمیمیت و هوس می باشد( رابطه همسرانی که تازه بهم رسیده اند  و میزان شور و صمیمیت در میان آنها بالاست).

عشق رفاقتی

این نوع عشق ترکیبی از صمیمیت و تعهد خالی از هوس است(همسرانی که مدت های زیادی با یکدیگر با رضایت کامل در حال زندگی کردن هستند، همچنین رابطه دو همکار که چنین رابطه ای بین آن ها وجود دارد). 

عشق ابلهانه

در این سبک از عشق، میزان هوس و تعهد بالاست. افراد در این عشق در نگاه اول و بدون داشتن شناخت نسبت به هم، عاشق می شوند و خیلی زود بدون اینکه همدیگر را بشناسند، به داشتن رابطه ای فاقد صمیمیت متعهد می شوند.

 عشق کامل

این نوع عشق، ترکیبی از سه حالت صمیمیت، اشتیاق و تعهد است. در این حالت فرد، همسر خود را به عنوان یک انسان دوست دارد و به او احترام می گذارد، به او متعهد است و از طریق برقراری ارتباط درست با او احساس نزدیکی می کند.

کتاب "پنج زبان عشق"

"پنج زبان عشق" کتابی است که توسط گری چاپمن نوشته شده است و شیوه های مختلف عشق و دریافت عشق را شرح می دهد. این زبان های عاشقانه عبارتند از:
کلمات تأیید
لمس فیزیکی
اعمال خدمات
هدیه 
زمان کافی
برای درک عمیق تری از این زبان ها، به مقاله ای که در مورد آنها نوشته شده نگاه دقیق تری بیندازید. هر نوع تیپ شخصیتی مایرز- بریگز عشق را به شیوه های منحصر به فرد خود نشان می دهند، بنابراین ما تصمیم گرفتیم که به زبان عشق هرنوع تیپ شخصیتی بپردازیم.

تیپ های شخصیتی و شیوه های عشق ورزیدن

تیپ شخصیتی INFJ

این تیپ شخصیتی اغلب، بیشترین پاسخ را به کیفیت زمان می دهند، به این معنا که بیشترین زمان صرف شده ی آنها در حضور شریک زندگی  خود است.

این افراد تمرکز روی یکدیگر برایشان مهم است نه روی محیط اطراف.

آنها برای نشان دادن دوست داشتنشان و قدردانی از دیگران بیشتر وقتشان را صرف وقت گذراندن با آنها می کنند بدون آن که  هیچ گونه حواس پرتی ای داشته باشند.

این که آنها زمانی را به عزیزانشان اختصاص می دهند، نشان می دهد که برای عزیزانشان مهم هستند.

لمس فیزیکی به هر طریقی می تواند انجام شود و به راحتی نمی توان آن را تشخیص داد.  برخی فکر می کنند که می توانند از شریک زندگی عاشقانه خود به عنوان راهی برای نشان دادن محبت استفاده کنند، اما به احتمال زیاد دوست ندارند بیشتر از دیگران لمس شوند.  برخی از آنها نیز با اعتماد به سختی دست و پنجه نرم می کنند به همین  دلیل لمس جسمی برای این افراد یک مسئله دشوار است اما یک روش عالی برای احساس راحتی و دوست داشتن است.

اغلب به هدیه دادن به دیگران اهمیت زیادی نمی دهند، اما می توانند بفهمند که این روش هدیه دادن برای نشان دادن عشق است.

آنها خواهان ارتباط عمیق و صمیمانه با مردم هستند و دوست دارند که این رابطه تمرکزی روی موارد مادی( هزینه ای) به دنبال نداشته باشد که این راهی مناسب برای ابراز عشق آنها به دیگران است.

تیپ شخصیتی ENFJ

اغلب بر روی زمان کافی متمرکز می شوند و قدردانی می کنند وقتی کسی می تواند زمانی را به آنها اختصاص دهد زیرا اغلب افراد بسیار مشغولی هستند.

اگر این افراد بتوانند زمانی را به شما اختصاص دهند به این معناست که صمیمانه شما را دوست دارند و از شما مراقبت می کنند.

آنها همچنین از زبان عشق، اعمال خدمات نیز استفاده می کنند.

افراد دارای این تیپ شخصیت اگر کاری برای شخص دیگری انجام دهد به منظور کاهش استرس،  به این معناست که به آن شخص اهمیت زیادی می دهند این ممکن است نحوه ی دریافت عشق نباشد، اما اغلب راهی برای بیان احساساتشان است.

این افراد بسیار علاقه مند به درک دیگران هستند به همین دلیل بدون دانستن آنچه که زبان های عشق هستند معمولا به این نتیجه می رسند که کدام زبان های عشق برای شریک عاشقانه یشان بهتر خواهد بود.

آنها به طور طبیعی بهترین راه را برای خوشحالی شریک زندگی خود را جستجو خواهند کرد.

این افراد همچنین مستعد ابتلا به لمس فیزیکی به عنوان راهی برای دریافت و دادن عشق هستند و اگر آنها در رابطه ی عاشقانه ای باشند از توانایی لمس کردن لذت می برند.

تیپ شخصیتی INFP

زبان عشق برای آنها، شخصی است بنابراین وقتی صحبت از ابراز محبت می شود آنها می تواند روی حیله و تزویر باشند.

گذراندن زمان مناسب و با کیفیت با عزیزانشان برای آنها بسیار مهم است ، زیرا می خواهند در روابط عاشقانه در اولویت قرار بگیرند و اگر احساس کنند شریک زندگی آنها در اولویت آنها نیست ، احساس می کنند که در زندگی برای آنها مهم نیستند.

آنها بیشتر از کلمات تأیید لذت می برند زیرا تقویت مثبت باعث می شود که آنها احساس اطمینان و دوست داشته شدن کنند.  ممکن است در ابتدا نسبت به این تعارفات عصبی به نظر برسند ، اما اگر صادق باشند از شنیدن آنها بسیار لذت می برند.

لمس فیزیکی برای آنها چیز جالبی است ، زیرا داشتن فضایی که خاص خود آنها باشد را ترجیح می دهند.  آنها ممکن است مدت طولانی بمانند بدون اینکه اصلا بخواهند آنها را لمس کنند ، اما بعد متوجه می شوند که بشدت به تماس انسانی احتیاج دارند. این فقط به زمان و صبر نیاز دارد و به شریکی که راه های منحصر به فرد را بفهمد.  بخش عمده ای از تمایل آنها برای لمس شدن ، ناشی از عمق اعتماد آنها به کسی است.

تیپ شخصیتی ENFP

لمس فیزیکی برای آنها، اغلب به عنوان راهی برای دریافت محبت از شریک عاشقانه خود مورد توجه قرار می گیرد.

آنها ممکن است از تحت تأثیر قرار گرفتن غریبه ها لذت نبرند ، اما از شخصی که با او قرار می گذارند یا عاشق او هستند بسیار قدردانی می کنند.

آنها از بودن با شریکی که از خود محبت جسمی(بوسه به پیشانی و ..) نشان می دهد لذت می برند و با او راحت ترند.

این افراد همچنین از دریافت تعارف گاه به گاه و اطمینان کلامی بدشان نمی آید ، این به آنها کمک می کند تا درک کنند که همسرشان چه فکر و احساسی نسبت به آنها دارد.  اگرچه ممکن است به عنوان بالاترین زبان عشق آنها نباشد ، اما آنها اغلب از این زبان برای نشان دادن اهمیت دادن به شریک زندگی خود استفاده می کنند.

اختصاص دادن وقت کافی برای انجام کارهای روزمره ی خود یا کاری که می خواهند برای شخص دیگری که با او هستند انجام دهند یک معضل بزرگ برای آنها است که به این معناست، آنها واقعاً از او مراقبت می کنند و تلاش می کنند بار شریک زندگی خود را سبک کنند.

تیپ شخصیتی INTJ

دانستن این که، کسی می خواهد تمام وقتِ روز خود را صرف بودن با او بکند چیزی است که این افراد را خوشحال می کند.

از شنیدن واژه هایی که از روی خشم به سادگی به آنها گفته می شود خوشحال نمی شوند اما از شنیدن کلمات صادقانه لذت می برد.

این افراد دوست دارند بدانند که آیا شریک عاشقانه ی آنها چیزهایی که می گوید از ته قلبش است یا خیر.

افراد داری این تیپ شخصیت اغلب قادر به قدردانی از تلاش همه ی افراد هستند به ویژه افرادی که به آنها حساس هستند و حتی افرادی که زبان عشق ترجیحی آنها را نداشته باشند.

آنها افرادی منطقی و باهوش هستند و هرکاری خواهند کرد تا عزیزانشان را درک کنند.

تیپ شخصیتی ENTJ

این افراد اغلب استفاده از کلمات تایید را به عنوان زبان اصلی عشق می دانند.

آنها از شنیدن افکار و احساسات صادقانه شریک زندگی خود لذت می برند، و از شریک خود به خاطر داشتن این بیان قدردانی خواهند کرد.

آنها نمی خواهند کلمات جعلی و بیش از حد احساسی را بشنوند، اما به سادگی می خواند به خوبی فکر کنند و اظهارات صادقانه را بشنوند.

این افراد از داشتن زمان کافی لذت می برند، به خصوص از آنجایی که برای آنها دشوار است زمان را از برنامه های خود کنار بگذارند.

اگر کسی برای آنها وقت بگذارد، قطعا از آن قدردانی خواهند کرد و از آن چشم پوشی نخواهند کرد.

برای آنها مهم نیست که زبان عشق طرف مقابلشان چیست همین که کسی احساسات خود را نسبت به آنها به شیوه ای صادقانه بیان می کند اغلب برای آنها لذت بخش است.

آنها به اندازه ی کافی باهوش هستند تا متوجه شوند که فردی که با آنها هست تلاش آگاهانه ای برای خشنود کردن آنها انجام می دهد یا خیر.

تیپ شخصیتی INTP

از بیان احساساتشان نسبت به دیگران به خصوص کسی که عاشقانه به او علاقه مند هستند کاری لذت بخش برای آنها است.

به احتمال زیاد زبان عشق برای آنها کلمات تایید نیست بلکه لمس فیزیکی است.یعنی آنها مایلند از نظر جسمی به کسی نزدیک شوند و این را راهی مناسب برای بیان احساساتشان بدون استفاده از کلمات می دانند.

این افراد زمانی را اختصاص می دهند به نشستن در سکوت با کسی که دوستش دارند و او را نوزاش می کنند.

آنها از شنیدن کلمات تایید لذت می برند اما اغلب از گفتن آن پرهیز می کنند به همین دلیل لمس فیزیکی می تواند یک راه عالی برای بیان احساس و قدردانی آنها باشد.

اعمال خدمات نیز می تواند یک زبان مهم عشق برای آنها باشد.

این افراد به دنبال پیدا کردن راهی هستند تا عزیزانشان بتوانند بهترین زندگی را بکنند و از آن لذت ببرند.

تیپ شخصیتی ENTP

این افراد از شنیدن کلمات تایید بسیار کم لذت می برند حتی اگر بدانند که آن کلمات صادقانه است.

اگرعزیزانشان وقت بگذارند تا به صورت شفاهی بیان کنند که چه احساسی نسبت به آنها دارند ممکن است باعث شود که همه احساس گرمی داشته باشند و آنها از شنیدن این کلمات مثبت لذت ببرند به خصوص اگراقدامات این افراد منعکس کننده چیزی باشد که آنها با آن افراد به اشتراک می گذارند.

این افراد بیان خود را با تاکیدات کلامی، همراه با چند اظهار نظر شوخ و طعنه آمیز بزرگ می کنند.

برای بیان احساساتشان به دیگران به ندرت از هدیه دادن استفاده می کنند.

تیپ شخصیتی ISTJ

افراد دارای این تیپ شخصیت اغلب از اعمال خدمات لذت می برند و در بیان عشق خود به این شکل عالی هستند.

آنها زمانی را در نظر می گیرند تا هرکاری که می توانند برای عزیزانشان انجام دهند.

اگر کسی زمانی را به آنها اختصاص دهد و کار آنها را انجام دهد آنها متوجه می شوند که برای آن فرد اهمیت دارند.

این افراد اغلب افرادی سخت کوش و پر مشغله هستند بنابراین از زمان پایین خود برای آرامش بخشیدن و انجام کارهایی که با عزیزانشان لذت می برند استفاده می کنند.

تمرکز بر روی یکدیگر بدون حواس پرتی اغلب باعث خوشحالی آنها می شود.

تیپ شخصیتی ESTJ

دریافت محبت از افرادی که  دوستشان دارند به خصوص با کلمات تایید برایشان لذت بخش است.

اگر نزدیک ترین افراد به آنها بیان کنند که چقدر دوستشان دارند و از آنها قدردانی کنند باعث می شود که آنها احساس شادی و خوشحالی کنند.

برای این افراد محبت به صورت لمس فیزیکی، در آغوش گرفتن و بوسیدن نزدیک ترین افراد به آنها بهترین راه عالی برای بیان احساساتشان است.

این افراد اغلب ترس از بیان احساسات خود را دارند زیرا آنها احتمالا تجربه ی شنیدن پاسخ های منفی را هنگام ابراز احساسات خود داشتند. این به این معنا نیست که آنها احساسات ندارند در واقع آنها ترس دارند که کسی را از بیان این احساسات خجالت زده کنند.

تیپ شخصیتی ISFJ

این افراد اغلب از اعمال خدمات به عنوان راهی برای ابراز محبت به شریک عاشقانه ی خود و دیگر عزیزانش استفاده می کند.

آنها بسیار سخت کوش هستند و سخت کار می کنند و اغلب انجام یک کار بزرگ باعث خشنودی آنها در این راه می شود.

این که آنها زمان خود را برای آشپزی، تمیز کردن و دیگر وظایف عزیزانشان می گذارند به این معناست که به آنها بسیار اهمیت می دهند.

این افراد به احتمال زیاد از کلمات تایید به عنوان راهی برای دریافت عشق از دیگران لذت می برند.

برای قدردانی از تلاش های خود نیاز به شنیدن جملاتی از عزیزان خود دارند.

تیپ شخصیتی ESFJ

افراد دارای این تیپ شخصیت لمس فیزیکی برایشان اغلب یک راه مهم برای بیان احساس عشقشان است.

آنها اغلب از بیان عشقشان به صورت لمس فیزیکی لذت می برند و اگر احساس کنند که شریک عاشقانه یشان در انجام آن غفلت کرده، بسیار ناراحت می شوند.

این افراد از شنیدن کلمات تایید نیز لذت می برند به خصوص اگر عزیزانشان برای قدردانی از آنها از این کلمات استفاده کنند.

آنها اغلب عشق خود را با اعمال خدمات بیان می کنند و برای مراقبت از نیازهای دیگران به سختی کار خواهند کذد.

اغلب تلاش می کنند تا بفهمند چه چیزی باعث خوشحالی شریک عاشقانه آنها می شود و برای ابراز محبت خود به هر نحوی که مناسب تر است استفاده می کنند.

تیپ شخصیتی ISTP

افراد دارای این تیپ شخصیت اغلب از لمس فیزیکی و زمان کافی،  از زبان های عشق لذت می برند.

این افراد نمی توانند احساسات خود را به صورت کلمات بیان کنند  و اغلب احساساتشان را به صورت  لمس فیزیکی نشان می دهند.

آنها اغلب از تنها بودن لذت می برند وتنها زمانی  از کسی مراقبت می کنند که دوست دارند در حضورشان باشند.

این افراد احساسات خود را به صورت آشکارا بیان نمی کند اما از احساس  وابستگی به شریک عاشقانه ی خود لذت می برند.

تیپ شخصیتی ESTP

آنها با هدیه دادن به عزیزانشان محبتشان را به آنها نشان می دهند. و در واقع راهی است که به عزیزانشان نشان دهند که در طول روز به آنها فکر می کنند.

اگر کسی زمانی از وقت خود را به آنها اختصاص دهد به این معناست که برای آنها اهمیت دارد.

این افراد از هدیه دادن به دیگران  برای بیان محبتشان استفاده می کنند که این در کنار لمس فیزیکی قرار دارد، زیرا زبان عشق به این افراد کمک می کند تا به شریک عاشقانه ی خود متصل شوند.

تیپ شخصیتی ISFP

برای این افراد صرف زمان با عزیزانشان بسیار مهم است و می خواهند نزدیکی به عزیزانشان را احساس کنند.

آنها می خواهند بدانند افرادی که دوست دارند آنها را به عنوان یک اولویت تعیین می کند یا خیر، چون این امر در روابط عاشقانه بسیار مهم است.

این افراد نیز تحت تاثیر کلمات تایید قرار می گیرند و از شنیدن آن لذت می برند.

تقویت کلامی برای این افراد بسیار مهم است زیرا آنها از آنچه می توانند از آنچه شریک عاشقانه یشان به آنها می گوید صدمه بینند.

آنها به شنیدن کلمات تشویق نیاز دارند و از شنیدن هر گونه کلمات انتقادی زجر می کشند.

تیپ شخصیتی ESFP

این افراد از دریافت و دادن هدیه به عنوان راهی برای بیان عواطف خود لذت می برند.

هدیه دادن یک بازنمایی فیزیکی از احساسات خودشان نسبت به دیگری است.

آنها از لمس فیزیکی به عنوان به عنوان راهی برای بیان عشق به مردم نزدیک( هر کسی که دوستش دارند) استفاده می کنند.

زبان عاشقانه ی این افراد بیشتر فیزیکی است.

هدیه دادن این واقعیت را برای آنها یادآوری می کند که آنها زمانی را برای انتخاب این مورد خاص انتخاب کرده اند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد ارتباط بین تیپ های شخصیتی و شیوه عشق ورزیدن صحبت کردیم. بنابراین در مورد این موضوع بحث شد که ببینیم که هر تیپ شخصیتی به چه  شیوه ایی عشق ورزی خود را نشان می دهند. در ادامه هر 16 تیپ شخصیتی به تفکیک مورد بررسی قرار گرفتند.

آیا شیوه عشق ورزی شما با تیپ شخصیتی تان تناسب دارد؟ لطفا دیدگاه و نظرات خوتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ارتباط بین تیپ شخصیتی و سطوح جاه طلبی
معرفی تیپ MBTI هر شخصیت در سریال بازی مرکب
ارتباط بین تیپ شخصیتی و نحوه واکنش به تعریف و تمجید
ارتباط بین تیپ شخصیتی و حساس بودن
ارتباط بین تیپ شخصیتی و محترم بودن
ارتباط بین تیپ شخصیتی و لمس فیزیکی
ارتباط بین تیپ شخصیتی و خودکنترلی
ارتباط بین تیپ شخصیتی و جنبه احمقانه فرد
ارتباط بین تیپ شخصیتی و روابط معیوب
ارتباط بین تیپ شخصیتی و جدی بودن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید