پست وبلاگی
سوء رفتار و بی توجهی به سالمندان مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 16 فروردین 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

سوء رفتار و بی توجهی به سالمندان

در این مقاله می خواهیم در مورد سوء رفتار و بی توجهی به سالمندان صحبت کنیم. سوء رفتار با سالخوردگان، عملی است که باعث آسیب رساندن به یک فرد مسن می شود یا احتمال ایجاد آن را دارد. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

سوء رفتار و بی توجهی به سالمندان

برخی از سو استفاده های رفتاری از سالخوردگان (که بعضاً به آنها بهره برداری نیز گفته می شود) شامل یک اقدام عمدی است. برای مثال، برنامه ریزی برای پول گرفتن از سالمند توسط همسایه. متأسفانه، سوء استفاده از افراد مسن همچنین می تواند یک واکنش خود به خودی باشد. به عنوان مثال، عواملی مانند فرسودگی شغلی پرستار هنگامی که یک مراقب صبر خود را از دست می دهد و به مادرش ضربه می زند، می تواند باعث سوء رفتار شود. 

بیشتر بخوانید

با توجه به مطلب فرسوگی شغلی فوق، پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «شناسایی عوامل موثر بر فرسودگی شغلی» را حتما مطالعه نمایید.

اگرچه صحبت در مورد آزار سالمندان می تواند ناراحت کننده باشد، اما از آنجا که می تواند تأثیر بسزایی در ایمنی و کیفیت زندگی افراد مسن داشته باشد بسیار مهم می باشد. یادگیری بیشتر در مورد آزار سالمندان می تواند آگاهی شما را در مورد انواع مختلف این رفتار افزایش دهد و به شما کمک  می کند تا بتوانید علائم آن را تشخیص دهید و از مراحلی که می توانید برای کاهش خطر استفاده کنید را درک کنید. 

انواع سوء رفتار

چندین نوع سوء رفتار و بی توجهی وجود دارد که ممکن است بزرگسالان مسن را تحت تأثیر قرار دهد. سوء رفتار از سالمندان شامل موارد زیر است:

جسمی

آزار جسمی شامل ضربه، لگد زدن، هل دادن، سیلی زدن، گاز گرفتن و سایر خشونت های جسمی است. خشونت خانگی نوعی آزار جسمی است که در آن الگویی از خشونت توسط همسر یا شریک زندگی در خانواده برای کنترل فرد وجود دارد.

لفظی، عاطفی یا روانی

سوء استفاده كلامی، عاطفی یا روانی شامل استفاده از ارعاب، تحقیر یا تهدید برای كنترل شخص دیگر و همچنین داد زدن، صدا زدن و توهین های كلامی است.

جنسی

سوء استفاده جنسی شامل طیف گسترده ای از رفتارها از جمله نگاه های نامناسب جنسی و تماس جنسی غیر توافقی از هر نوع است. 

مالی یا دارایی

این نوع سوء استفاده بعضاً "سو استفاده از اموال" نیز خوانده می شود و شامل گرفتن یا سواستفاده از پول شخص یا وسایل او بدون اجازه فرد است. 

غفلت از خود 

غفلت از خود زمانی است که فردی به اندازه کافی از خود مراقبت نکند. ممکن است فاقد غذا یا آب کافی، دارو، بهداشت یا مکانی امن برای زندگی باشند. اگر کسی نتواند خودش را استحمام کند، و یا به علت فراموشی ذهنی، داروها و غذای کافی نخورد دچار غفلت از خود شده است.

آمار و اطلاعات

جدیدترین داده ها حاکی از آن است که تقریباً 10 درصد از بزرگسالان بالای 60 سال نوعی سوء استفاده و سوء رفتار از سالمندان را تجربه کرده اند و در نتیجه هر ساله 5 میلیون مورد سوءرفتار . بی توجهی قرار می گیرند.

طبق کمیته ملی پیشگیری از آزار سالمندان، 84 درصد سوءاستفاده ها به مقامات گزارش نمی شود.

هر ساله ده ها میلیارد دلار سوء رفتار به دلیل از دست دادن دستمزد، خدمات درمانی، خدمات اجتماعی و هزینه های حقوقی می باشد.

مرکز ملی سوء استفاده از سالخوردگان گزارش می دهد که تقریباً 86 درصد مرتکبان، خودشان قربانی هستند و بیشتر اوقات همسر یا کودک بالغ هستند.

نکته

بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل به دلیل اختلال در حافظه، قضاوت ضعیف، عدم توانایی در استقلال و ترس از عواقب، سالمند را در معرض خطر سوء استفاده قرار می دهد. افراد مبتلا به زوال عقل می توانند در موقعیتی آسیب پذیر قرار بگیرند که نیاز به کمک دارند و ممکن است به راحتی به شخصی که نباید اعتماد کنند، اعتماد کنند. تعامل اجتماعی آنها غالباً محدود است، که این امر فرصت سوء استفاده را افزایش می دهد.

عوامل خطر

انزوای اجتماعی

اختلال در سلامت جسمی و عملکرد

زن بودن

درآمد کمتر

بدون همسر

علائم و نشانه ها

کبودی مکرر

کبودی روی بازوها ممکن است نشانه محکم و با خشونت گرفتن فرد سالمند باش. لازم به یادآوری است که پوست یک فرد مسن اغلب شکننده است و به راحتی کبود می شود، بنابراین کبودی همیشه به معنای سوء رفتار نیست. داروهای خاصی مانند رقیق کننده های خون یا استروئیدها نیز می توانند به راحتی باعث کبودی پوست سالمند شوند.

صدمات غیر قابل توضیح

فرد نمی تواند آنچه اتفاق افتاده را توضیح دهد، یا اعضای خانواده توضیحات متفاوتی دارند که به نظر نمی رسد با سناریو متناسب باشد.

درد یا خونریزی

 اگر توضیحی در مورد درد یا خونریزی واژن یا مقعد وجود ندارد، باید بررسی شود.

 صورت حساب های پرداخت نشده

فرد سالمند شروع به دریافت اخطار قبض های معوقه می کند یا چک ها برگشت داده می شوند زیرا بودجه کافی نیست.

 سوالات نامناسب از یک مراقب

اگر به عنوان مثال، دستیار در خانه شروع به پرسیدن سوالات بیشتر در مورد امور مالی کسی می کند، این می تواند نشان دهنده یک پرچم قرمز باشد.

 عدم وجود غذا یا دارو

سالمند فاقد تغذیه کافی است و داروهای خود را به طور منظم مصرف نمی کند.

 عدم درمان مناسب

 اگر سالمند دارای زخم های شکمی (زخم بستر) باشد که تحت درمان قرار نمی گیرند، این می تواند نشانه غفلت باشد.

انزوا

 مراقب ممکن است سالمند را منزوی کند تا نشانه های سوء رفتار را پنهان کند یا او را کنترل کند.

کناره گیری

فرد مسن ممکن است از نظر عاطفی کنار رفته و افسرده به نظر برسد.

پریشانی عاطفی

ممکن است فرد مکرراً گریه کند یا مضطرب یا نگران به نظر برسد.

جلوگیری از سوء رفتار 

از سالمند سوال بپرسید

آگاه باشید

وضعیت داخل خانه را بررسی کنید

نظارت بر منابع مالی سالمند را در نظر بگیرید

زندگی سالمند را مورد توجه قرار دهید

از اضافه بار و فرسودگی شغلی مراقبان سالمند جلوگیری کنید

بدانید که چگونه با رفتارهای چالش برانگیز در آلزایمر و سایر زوال عقل کنار بیایید

در صورت مشکوک به سوء رفتار و بی توجهی به سالمند چه باید کرد؟

اگر فرد مسن در خانه خودش زندگی می کند، باید با بخش خدمات محافظتی بزرگسالان محلی تماس بگیرید. همچنین می توانید با مددکاران اجتماعی، پرسنل پزشکی یا اداره پلیس محلی مشورت کنید. اگر فرد مسن در تأسیساتی مانند خانه سالمندان یا زندگی مساعدت زندگی می کند، باید نگرانی های خود را به مدیر آن مرکز گزارش دهید. همچنین می توانید سوء رفتار مشکوک را به آژانس های دولتی خود که ناظر بر خانه های سالمندان است گزارش دهید.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق، پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «10 چالش مهم سالمندی که باید با آن مقابله کنیم» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد سوء رفتار و بی توجهی به سالمندان صحبت کردیم. همان طور که گفته شد اگرچه صحبت در مورد آزار سالمندان می تواند ناراحت کننده باشد، اما مساله ای است که باید به طور جدی آن را بررسی کرد. همچنان که گفته شد سوء رفتار انواع گوناگونی از قبیل : جسمی، جنسی، عاطفی، لفظی، غفلت و ... می باشد. این سوء رفتار دارای علائم و نشانه هایی از قبیل کبودی، درد، عدم درمان مناسب، عدم دارو و تغذیه مناسب و .. می باشد، که فرد باید با دیدن این نشانه ها در اسرع وقت به سازمان های مربوطه گزارش خود را بدهد.
اگر شاهد بی توجهی به سالمند باشید چه واکنشی از خود نشان می دهید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با  به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید