پست وبلاگی
انزوای اجتماعی و درمان آن مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 17 آبان 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

انزوای اجتماعی و درمان آن

آیا تا به حال با افرادی که هیچ تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارند، ارتباط داشته اید؟

به نظر شما تمایل به انزوا و عدم برقراری ارتباط چه تاثیراتی می تواند بر افراد داشته باشد؟ در این مقاله قرار است در مورد انزوای اجتماعی و درمان آن مطالبی را انتشار دهیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب، به شرح زیر است:

گذری بر رفتار انزوای اجتماعی

: علی شنیدم با دوستات نمیری بیرون. خیلی وقته ندیدیشونا،چرا نمیری؟
: نه نمیرم دوست ندارم...
: چرا خب؟!
: نمی خوام دیگه ولم كن
: حداقل بیا دو دقیقه پیش ما بشین دائما تو اتاقتی فقط
: نمی خوام
: حداقل درست حسابی حرف بزن ببینم دردت چیه
: ای بابا مامان ولم كن دیگه
معلوم هست داری چیكار میكنی؟ خب من نگرانتم. اولش فكر كردم فقط زمان نیاز داری تا خودتو پیدا كنی و فكر می كردم درست میشه ولی هی بدتر داره میشه دیگه حتی دو دقیقه نمیای پیش خانوادت بشینی...

به نظر شما این مشكل علی، چه تاثیراتی بر او می گذارد؟ فكر می كنید علی به چه دلیل این چنین رفتار میكند؟ چه طور این مشكل را می توان حل كرد؟

همه ی ما می دانیم كه ارتباطات اجتماعی برای همه ی افراد از اهمیت بالایی برخودار است. در حقیقت می توان گفت ارتباطات اجتماعی جزو نیاز های اولیه ی هر فرد است. اما تكنولوژی های جدید ارتباطی توانسته تا حدود زیادی در شیوه ی زندگی، كار و تفریح و... تغییر چشمگیری ایجاد كند و همچنین باعث بوجود آمدن ارزش ها و اندیشه های مختلف شود و انسان دچار یك دوگانگی در عقاید و هنجار های سنتی و  مدرن شود.

این تحولات در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... باعث بوجود آمدن یك بی ثباتی در شخصیت فرد می شود. با توجه به این بی ثباتی در شخصیت و هویت، فردگرایی و تكه تكه شدن اجتماع در جوامع بوجود خواهد آمد. تمامی این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر كه به آنها خواهیم پرداخت، باعث بوجود آمدن پدیده ایی به نام انزوای اجتماعی می شود.

 انزوای اجتماعی به چه معناست؟

انزوای اجتماعی(Social Isolation) مفهومی نسبتا جدید است كه در حوزه های مختلف مثل روانشناسی و جامعه شناسی  بررسی می شود. برای انزوای اجتماعی تعاریف مختلفی  وجود دارد؛

برای مثال دلسی اعتقاد دارد، انزوای اجتماعی یعنی نداشتن ارتباطات و تماس های اجتماعی چه كمی (میزان روابط)، چه كیفی (كیفیت روابط).
همچنین سیمن معتقد است كه، انزوای اجتماعی به معنی احساس فاصله و عدم تعلق با ارزش های جامعه است. (دقت كنید كه در تعریف سیمن كیفیت و میزان روابط اهمیت ندارد!).

  یوریك معتقداست كه،  انزوای اجتماعی به معنی عدم وجود پیوند اجتماعی فرد با جامعه است.

تعاریفی كه گفته شد و بسیاری از تعاریف دیگر همگی تفاوت هایی باهم دارند اما از طرفی در همه ی آن ها یك ویژگی مشترك وجود دارد و آن فاصله و نداشتن اتصال است.

ویژگی های انزوای اجتماعی کدام اند؟

 زندگی بدون همراهی
سطح پایین تماس های اجتماعی
حمایت اجتماعی کم
احساس جدایی از دیگران
منزوی بودن 
رنج بردن از تنهایی 

انزوای اجتماعی چند بعد دارد؟ 

دسته بندی های متفاوتی برای انزوای اجتماعی توضیح داده شده است؛ اما به طور كل می توانیم بگوییم انزوای اجتماعی دارای دو بعد است:

 بعد عینی: به معنای میزان ارتباطات اجتماعی و عضویت گروهی
بعد ذهنی: به معنای سنجش  از روابط شخصی، میزان حمایت دریافتی و احساس تنهایی

تاثیرات انزوای اجتماعی

انزوای اجتماعی زمینه را برای انواع آسیب های اجتماعی فراهم می كند.
انزوای اجتماعی امكان وقوع جرم را افزایش می دهد.
همچنین امكان دست یابی به فرصت های مختلف زندگی مثل اشتغال را كاهش می دهد
 در نتیجه فقر و محرومیت را در جامعه پایدار می كند.

تاثیرات انزوای اجتماعی در سطح فردی

طبق تحقیقات انجام شده انزوای اجتماعی، در سطح فردی می تواند باعث برخی مسائل شود؛ این مسائل عبارت اند از: 

نداشتن شریك در زندگی
نداشتن مهارت در برقراری ارتباط
ارزیابی و سنجش نادرست از عملكرد خود
نداشتن اعتماد به نفس كافی

تاثیرات انزوای اجتماعی در سطح جامعه

افزایش انزوای اجتماعی در جامعه می تواند باعث برخی مسائل شود؛ این مسائل عبارت اند از: 

ایجاد اختلال اجتماعی شود چون حس تعلق به جامعه را كاهش می دهد. 
انزوای اجتماعی  در نهایت باعث كاهش مشاركت اجتماعی و جمعی  می شود.

انزوای اجتماعی را چگونه درمان کنیم؟ 

تماس با نزدیكان

پیشنهاد می كنیم شماره تلفن خود و یا ایمیل و هر راه ارتباطی را با دوستان و نزدیكان داشته باشید. زمانی را تنظیم كنید تا با نزدیكانتان باشید و هر زمان هم امكان بازدید نداشتید از طریق تلفن و... با آنها در ارتباط باشید.

بیرون بروید

 زمانی را به قدم زدن و بیرون رفتن اختصاص دهید. می توانید به باغبانی و... بپردازید.

ورزش كنید

 می توانید در باشگاه ثبت نام كنید و یا با استفاده از برنامه های موجود به صورت آنلاین ورزش كنید. حتی می توانید روزانه ساعاتی را پیاده روی كنید.سعی كنید تا آنجا كه می توانید از این طریق فعال باشید.

در گروه های مختلف عضو شوید

برای مثال می توانید در گروه های كتاب خوانی و یا باشگاه های ورزش عضو شوید. بطور كل سعی كنید در اجتماع باشید چون وقتی تنها باشید بیش از حد بر خودتان تمركز می كنید اما وقتی در جمع هستید، تمركزتان به بیرون جلب می شود و در نیتجه احساس عدم وتعلق و تنهایی هم كمتر حس می شود.

غذای سالم بخورید

وقتی می توانید از سلامت خود مطمئن باشید كه غذای سالم بخورید. سعی كنید سبزیجات و میوه مصرف كنید باعث ایجاد خوشحالی و كاهش انزوا و احساس تنهایی می شوند.

خواب مناسب

سعی كنید در یك زمان مشخص بخوابید و بیدار شوید و مدت زمان خوابتان متعادل باشد.

یادگیری مهارت جدید

سعی كنید مهارت های جدید یاد بگیرید و بهتر آنكه بتوانید در آن ها خلاقیت به خرج بدهید. انجام فعالیت های خلاقانه می توانند از احساس تنهایی جلوگیری كنند. برای مثال می توانید بافندگی، قلاب بافی و ... یاد بگیرید.

اخبار منفی را کمتر دنبال کنید

در روز یك میزان ثابتی را مشخص كنید (برای مثال 20 دقیقه) و بیشتر از آن بر اخبار بد تمركز نكنید و تمركز خود را بر كارها و اتفاقات مثبت بگذارید.

جمع بندی ای سنج 

در این مقاله در مورد انزوای اجتماعی و درمان آن صحبت کردیم. در نهایت باید گفت انزوای اجتماعی، مفهومی روانشناختی اجتماعی است كه نه تنها بر كم بودن و یا نبودن روابط و ارتباطات تاكید دارد بلكه بر میزان كیفیت روابط فرد با اطرافش هم اشاره دارد. لازم است بگوییم كه این كیفیت بستگی به عملكرد و حمایت دریافتی فرد از روابط دریافت می كند، دارد. 

آیا شما هم انزوای اجتماعی را تجربه کرده اید؟ برای مقابله با آن چه راهکارهایی را به کار بردید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید