تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
تاثیر دوستان بر درک موقعیت های استرس زا مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 24 شهریور 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

تاثیر دوستان بر درک موقعیت های استرس زا

زندگی سرشار از موقعیت های پر استرس می باشد؛ صورتحساب های پرداخت نشده، مسائل بهداشتی، تنش های شغلی و … همه این گونه هستند. گاهی  اوقات میزان این تنش ها به شدت افزایش پیدا می کند.
اما در این میان نمی توان از نقش دوستان خوب بر کاهش موقعیت استرس زا؛ غافل شد! در این مقاله نگاهی بر تاثیر دوستان بر درک موقعیت استرس زا خواهیم داشت.
 
 
موقعیت های استرس زا

موقعیت استرس زا چیست و به چه چیزی گفته می شود؟

موقعیت استرس زا تعاریف متعددی دارد و برای تعریف آن نمی توان به یک تعریف کوتاه بسنده کرد؛ موقعیت استرس زا شرایطی است که در آن استرس و تنش تجربه می شود.
شرایطی که فرد در آن تحت فشار مشکلات قرار می گیرد و گاه توانایی مقابله با شرایط را از دست می دهد. 

عوامل ایجاد کننده شرایط استرس زا

شرایط استرس زا به دلایل متفاوت ایجاد می شود و به یک دلیل مشخص محدود نمی شود؛ این شرایط ممکن است تحت تاثیر عوامل زیر به وجود بیاید:

 • تغییرات زندگی
 • مشکلات مرتبط با کار
 • مهاجرت
 • ازدواج
 • مشغله بیش از اندازه
 • بچه دار شدن
 • کمال گرایی
 • منفی نگری
 • بدبینی
 • و....

پیامدهای تجربه استرس 

استرس نه تنها سبب بروز مشکلات جسمانی می شود بلکه سلامت روانی ما را نیز تهدید کرده و سبب کاهش طول عمر می شود. تحقیقات نشان داده است که استرس باعث افزایش فشار خون، کاهش  توانایی سیستم ایمنی در حفاظت از بدن، بروز مشکلاتی در خواب شده و ما را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها می کند.
استرس می تواند باعث بدتر شدن شرایط جسمانی شود یا دردهای مزمن را ایجاد کند. همچنین، استرس با چاقی و سایر اختلالات خوردن در ارتباط است و می تواند بر عملکرد جنسی تاثیر منفی داشته باشد.
ابتلا به مشکلات گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر، مشکلات پوستی مانند ریزش مو، آکنه و آگزما و غیره از دیگر عوارض یا پیامدهای نامطلوب تجربه استرس در طولانی مدت می باشد. 
 
پیامدهای تجربه استرس
 

راهکارهای مقابله با استرس 

آیا دوران کودکی خود و زمانی را که نگران این بودید که هیولا به شما صدمه بزند را به خاطر  دارید؟ شما بعد از آن که بزرگ  تر شدید، در می یابید که هیولا واقعی نیست، مدتی بعدتر  متوجه شدید که هیولا  نمادی از مسائل  استرس زا است و نه جانوری دلهره آور که در زیر تخت شما زندگی می کند!
محققان راهکارهای  جدیدی برای کاهش  فشار، موقعیت های اضطراب زا ارائه کرده اند.
برخی از این روش ها بر تکنیک ارزیابی مجدد متمرکز شده اند؛ یعنی شما به بازبینی دوباره ی آن چالش پرداخته و مشاهده می کنید که چه انرژی اضافه را صرف آن کرده اید در صورتی که می توانستید آن را صرف رسیدن به اهدافتان بکنید.

از جمله راهکارهایی که به کاهش استرس کمک می کند، ورزش کردن، داشتن پیاده روی روزانه و مصرف غذای سالم می باشد؛ به عبارت دیگر، سبک زندگی سالم از شدت نشانه های استرس و اضطراب می کاهد. 

اما راه حل دیگری نیز وجود دارد؛ اینکه ما برداشت مان را درباره ی موقعیت استرس زا تغییر دهیم و شرایطی ایجاد شود تا ما آن موقعیت را  کم استرس تر تخمین بزنیم.
حضور دوستان در کنار شما یکی از عواملی است که سبب کاهش تخمین شما از استرس زا بودن یک موقعیت می شود.
برای مثال در مطالعه ای از افراد خواستند تا مقدار شیب یک تپه را تخمین بزنند. افرادی که به همراه دوستانشان بودند، تصور می کردند که آن تپه شیب کم تری دارد.
در مطالعه ی دیگری تصویری از یک متهم را به افراد نشان دادند و از آن ها خواستند تا وضعیت جسمانی آن ها را تخمین بزنند؛ افرادی که تنها بودند تخمین بیشتری از وضعیت فیزیکی و نیرومندی آن شخص داشتند.
این مطالعات برای افرادی که در حال تجربه ی شرایط استرس زا بوده و به دنبال تسکین هستند چه معنایی دارد؟
شما باید توجه داشته باشید که تنها بودن در کنار افراد مختلف و داشتن رابطه با آن ها کافی نیست بلکه دوستانتان باید افرادی شجاع و خوش بین باشند تا تاثیر خوبی بر نگرش شما داشته باشند.
دوستان خوب، تاثیر مثبت به سزایی بر سلامت روان دارند؛ نتایج مطالعات نشان می دهد، دوستی با افراد مثبت و خوش بین باعث کاهش نشانه های افسردگی، استرس و اضطراب شده و حتی امید به زندگی فرد را بالا می برد. کناره گیری از انزوا و روی آوردن به دوستان خوب، به هر فردی که به نوعی با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می کند و درگیر اضطراب است، پیشنهاد می شود. 

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در خصوص تاثیر دوستان بر درک موقعیت های استرس زا صحبت کردیم؛ موقعیت های استرس زا برای هر فردی پیش می آید و دلایل مختلفی برای ایجاد آن وجود دارد؛ از طرفی نگرش افراد در خصوص موقعیت های استرس زا و نحوه مقابله با آن با یکدیگر متفاوت است.
نتایج مطالعات نشان می هد، دوستان خوب با تاثیری مثبتی که بر روحیه و نگرش دارند، می توانند به فرد در جهت مقابله بهتر با استرس کمک کنند.
آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • آیا دوستان می توانند از شدت نشانه های استرس کم کنند؟

  • بله؛ دوستان خوب، تاثیر مثبت به سزایی بر سلامت روان دارند؛ نتایج مطالعات نشان می دهد، دوستی با افراد مثبت و خوش بین باعث کاهش نشانه های افسردگی، استرس و اضطراب شده و حتی امید به زندگی فرد را بالا می برد. کناره گیری از انزوا و روی آوردن به دوستان خوب، به هر فردی که به نوعی با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می کند و درگیر اضطراب است، پیشنهاد می شود.
 • تکنیک ارزیابی مجدد برای کاهش استرس چیست؟

  • یعنی شما به بازبینی دوباره ی آن چالش پرداخته و مشاهده می کنید که چه انرژی اضافه را صرف آن کرده اید در صورتی که می توانستید آن را صرف رسیدن به اهدافتان بکنید.
 • چرا درگیر شرایط استرس زا می شویم؟

  • تجربه استرس به دلایل متفاوتی روی می دهد؛ از جمله دلایل آن اشاره به مهاجرت، فرزند آوری، بچه دار شدن و ... دارد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید