تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
16 راه برای رسیدن به خوشبختی واقعی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 15 آذر 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

16 راه برای رسیدن به خوشبختی واقعی

در این مقاله می خواهیم در مورد خوشبختی واقعی صحبت کنیم. این روزها اکثر آدم ها بر این باور هستند که مسیر زندگی و سبک زندگی نشان از آن دارد که روز به روز داریم از خوشبختی فاصله میگیریم ولی با خواندن این مقاله می توانید راهکارهایی را در زندگی تان پیاده کنید که بتوانید همیشه احساس خوشبختی و شادی داشته باشید. در ادامه براساس فهرست زیر در مورد خوشبختی بحث می کنیم: 

خوشبختی واقعی

مارتین سلیگمن، پیشگام روانشناسی مثبت، در مورد "خوشبختی واقعی" تحقیقات و پژوهش های زیادی انجام داده است به همین خاطر وی اشاره می کند که حس شادی هر فردی با مقولاتی چون سخت کوشی، تعهد به زندگی، رابطه مستحکم زناشویی و ... مرتبط می باشد یعنی عوامل نامبرده می تواند سبب ارتقای شادی در بین افراد شود. از سوی دیگر باید اذعان نمود که دیگر مطالعات نشان داده است احساس شادی چیزی فراتر از نبود استرس است، یعنی باید گفت که بین فعالیت های ضد استرس و شادی رابطه معناداری وجود دارد.

در نهایت دکتر مایکل فریش، استاد دانشگاه بیلور و یکی دیگر از پیشگامان روانشناسی مثبت ، 16 زمینه مختلف زندگی را کشف کرده است که به خوشبختی انسان کمک می کنند. اندازه گیری میزان رضایت در این زمینه ها می تواند به اندازه گیری سطح کلی شادی و رضایت از زندگی فرد کمک کند.

نکته

بسیاری از مواردی که موجب خوشبختی می شوند، استرس را هم از بین می برند، مانند ورزش، خلاقیت، ایجاد دوستی، حفظ خانه منظم و لذت بردن از کار.

چگونه زندگی خود را شادتر کنیم؟

در زیر لیستی از 16 ویژگی مختلف مفید برای شادی و خوشبختی آورده شده است که در ادامه اشاره ای کوتاه بر هر یک می کنیم:

سلامتی

 سعی کنید سلامتی خود را حفظ کنید. مشکلات سلامتی می تواند استرس را تشدید کرده و از انجام برخی کارهایی که باعث خوشحالی و از بین بردن استرس می شود، جلوگیری کند.

عزت نفس

 عزت نفس پایین بسیاری از زمینه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین داشتن عزت نفس بالا ارتباط مستقیم و تاثیرگذاری با شادی دارد.

اهداف، ارزشها و زندگی معنوی

هر فردی با مدیریت زندگی و داشتن این سه چیز می تواند احساس خوشبختی را در درونش زنده نگه دارد. چرا که وجود هدف، ارزش و یک زندگی معنوی به زندگی هر فردی معنا می بخشد و معنابخشی سبب می گردد که هر واقعه ای که سبب استرس در فرد می شود را کاهش دهد.

پول

 درست است که پول بیشتر از حد معینی شادی بیشتری برای شما نخواهد داشت. با این حال پول کم می تواند استرس و مشکلاتی را به خوشبختی شما وارد کند. داشتن پول کافی برای یک زندگی راحت مهم است. بنابراین افراد با وجود داشتن یک زندگی معنوی حداقل پول را برای بدست آوردن خوشبختی لازم دارند.

شغل

داشتن یک شغل که با روحیات شما هماهنگ باشد مهم می باشد. بنابراین داشتن شغل به تنهایی نمی تواند ضامن شادی شما باشد چرا که شغل باید با تیپ شخصیتی، استعداد و علاقه و تخصص شما سازگار باشد.

بازی

 اوقات فراغت، تفریح​​ -و به عبارتی رها کردن خود- همه اینها برای میزان شادی و استرس شما مهم هستند. نیازی نیست که همیشه بازی کنید، اما در زندگی خود واقعاً به سرگرمی نیاز دارید. بنابراین آن دسته از افراد که کل زندگی را جدی گرفته اند با تمام داشتن ویژگی های خوب نمی توانند شادی به معنای واقعی را تجربه کنند. پس لازم است که گاهی خارج از برنامه جدی خود رفتار کنید و خود را رها کنید تا یک استراحت مطلق داشته باشید.

یادگیری

یادگیری مهارت های جدید با رضایت درونی فرد همراه است و می تواند منابع بیشتری در زندگی برای کاهش استرس و افزایش شادی به شما بدهد. یادگیری یکی از فعالیت هایی می باشد که می تواند سبب گردد فرد در هر شرایط به حس رضایت درونی برسد. مهم نیست محتوای یادگیری چه چیزی باشد درواقع فرایند یادگیری ذهن انسان را باز نگه می دارد و سبب خوشحالی و شادی فرد می گردد.

خلاقیت

در حقیقت، فعالیت های هنری مبتنی بر خلاقیت برای سلامتی و سعادت کسانی که خود را خلاق نمی دانند مفید واقع شده است. مطالعات نشان داده است که افرادی که از ذهن خلاقی برخوردار هستند بیشتر به سمت شادی می روند البته به شرط اینکه سایر جنیه ها را رعایت کنند.

کمک کردن

 یافتن راه هایی برای تمرین ازخودگذشتگی می تواند شما را شادتر و تحت فشار قرار دهد. بنابراین کمک کردن به دیگران و وقت گذاشتن برای آنان ارتباط مستقیمی با روحیه شادی می تواند داشته باشد.

عشق

عشق سبب حفظ احساس شادی در زندگی میگردد. البته در اینجا منظور داشتن یک عشق به معنایی واقعی می باشد عشقی که بتوانید در سایه ی آن هر دو به اوج برسید.

دوستان

 حفظ یک حلقه پشتیبانی، هرچند کوچک، می تواند به شما کمک کند تقریباً در هر زمینه از زندگی احساس خوشبختی کنید و می تواند یک دفاع عالی در برابر استرس باشد.

کودکان

کودکان به زندگی ما معنا می بخشند و همچنین لبخند می زنند و می خندند.

اقوام

 بودن در کنار اقوام می تواند زندگی شما را سرگرم کننده، حمایت کننده و معنی دار نگه دارد.

خانه

داشتن خانه ای که به عنوان پناهگاهی در برابر فشارهای روانی عمل کند، مهم است. در واقع داشتن خانه می تواند هر محیط کوچکی باشد که فردا به دور از واقعه های محیط بیرون بتواند در آن جا به آرامش درونی برسد و بتواند در آن به خلوت بنشیند.

همسایگی

زندگی در یک منطقه عاری از مشاجره و خطرات، می تواند خوشبختی را افزایش دهد و استرس را کاهش دهد. بنابریان زندگی کردن در یک محیطی که دارای همسایگان آرام و بدون حاشیه می باشد خیلی تاثیر گذار می تواند باشد.

اجتماع

 یکی از مواردی که در شادی یک فرد می تواند تاثیر گذار باشد میزان عضویت وی در اجتماع های متفاوت می باشد. این اجتماع می تواند اجتماعی از همسایگان باشد یا دوستان یا همکلاسی ها و با هر اجتماع دیگری که براساس یک سری باورهای مشترک شکل می گیرد.

جمع بندی ای سنج

در واقع اگر هر فردی این نکته را بداند که وجود استرس در زندگی یکی از موانع بزرگ وی برای بدست آوردن شادی می باشد مطمعنا برای کاهش آن دست از تلاش بر نمی دارد. بنابراین اگرشما بتوانید در زندگی تان یک برنامه ریزی منظم داشته باشید به آسانی می توانید برای کاهش استرس خود در زندگی قدم بردارید. در این برنامه ریزی باید فراموش نکنید که باید همه نکات لازم برای بدست آوردن شادی رعایت کنید. مثلاً اگر تمام زمان خود را صرف کار کنید از جنبه ی معنوی خود دور می مانید. به هر حال با رعایت همه جوانب می توانید شادی را در زندگی خود به ارمغان بیاورید.

دیدگاه شما در رابطه با رسیدن به خوشبختی واقعی چیست؟ آیا کلاٌ امکان رسیدن وجود دارد؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید

پیشنهاد می کنیم برای بهبود برنامه ریزی خود در زندگی و افزایش خوشبختی خود مقاله ای با عنوان «آیا شما هم در برنامه ریزی مشکل دارید؟» را حتما مطالعه کنید. 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
11 تیر 1402 21:38

ممنون مفید بود