تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
با کودکان مان در مورد فقر صحبت کنیم مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 16 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

با کودکان مان در مورد فقر صحبت کنیم

در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه صحبت کردن والدین با فرزندانشان در رابطه با فقر بحث کنیم. نکته ایی که وجود دارد این است که  فقر یک مشکل پیچیده ای است که می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که درک آن برای کودکان خردسال بسیار دشوار است اما باید گفت هر چقدر هم مساله فقر و بی پناهی یک موضوع پیچیده ایی باشد والدین باید حتما در مورد این موضوع با کودکان صحبت کنند. مساله فقر و توضیح دادن آن به کودکان از آن جهت مهم انگاشته می شود که بچه ها ممکن است درک نکنند که چرا بعضی از همسن و سالانشان در مدرسه کیف ندارند، یا چرا کفش های کهنه می پوشند و یا چرا یک فرد بی خانمان در خیابان درخواست پول می کند؟

بنابراین این درک نکردن ها سبب می شود که او در مورد افرادی که زیر خط فقر زندگی می کنند، قضاوت ها و برداشت های نادرستی بکند. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

چرا باید درباره فقر صحبت کنید؟

در برهه ای از زمان، کودک شما متوجه خواهد شد که برخی از افراد به اندازه دیگران پول ندارند و احتمالاً در این باره سوالاتی دارند. احتمال این وجود دارد که برخی از همکلاسی های کودک شما با مسائلی مانند عدم امنیت غذایی و بی خانمانی دست و پنجه نرم می کنند. به همین خاطر دیر یاد زود فرزندان شما با مساله فقر آشنا می شوند پس چه بهتر قبل از این که بخواهند ارزیابی های نادرستی در مورد افراد فقیر جامعه داشته باشند، شما ذهنشان را در مورد مساله فقر روشن کنید.

گزارش آماری

تخمین زده می شود که از هر پنج کودک در ایالات متحده یکی در فقر زندگی می کند. بسیاری از این کودکان والدین شاغل دارند، اما دستمزد پایین و کار ناپایدار باعث می شود که آنها زیر خط فقر زندگی کنند.

تاثیر فقر بر خانواده

کودکانی که در فقر زندگی می کنند شرایط خیلی سخت و باورنکردنی را تجریه می کنند. به هر حال فقر از طرق زیر بر خانواده ها تأثیر می گذارد:

مشکلات آموزشی

 کودکانی که در فقر زندگی می کنند ، مشکلات یادگیری بیشتری دارند و احتمال ادامه تحصیل آنها کمتر است.

فقر آموزشی

مشکلات رفتاری

 فقر بر رشد اجتماعی و عاطفی کودک تأثیر می گذارد. کودکانی که در فقر بزرگ می شوند بیشتر دچار مشکلات رفتاری می شوند.

فقر رفتاری

مشکلات سلامت جسمی

 بی بضاعتی در دوران کودکی با افزایش میزان آسم، چاقی، مشکلات رشد زبان و افزایش خطر آسیب همراه است.

فقر مشکلات جسمی

مشکلات بهداشت روان

 فقر بسیاری از اختلالات روانی از جمله استرس را افزایش می دهد.

فقر بهداشت روان

کاهش رفاه عمومی

 تحقیقات نشان می دهد فقر بزرگترین تهدید برای رفاه کودکان است و می تواند عواقب مادام العمر داشته باشد.

کاهش رفاه عمومی

با کودکان خود صحبت کنید

برگزاری گفتگو درباره فقر می تواند فرصتی برای آموزش فرزند شما و همچنین زمانی برای درک فقرا باشد. وقتی کودک شما کمی بیشتر در مورد اینکه چرا بعضی از افراد متفاوت زندگی می کنند فکر می کند، مطمئناً با افرادی که فقر را تجربه می کنند همدلی بیشتری پیدا می کنند.
در حین گفتگو به دنبال راه حل هایی باشید تا مسئله فقر را به طور طبیعی مطرح کنید و همچنین این موضوع را به صورت کاملا شفاف و روشن برای کودک تعریف کنید.
می توانید زمانی را که در حال توزیع نذر یا کار خیر در بین فقرا هستید با کودکان خود این کار را انجام بدهید و در این حین مساله فقر را برای کودکانتان شرح دهید.
در صحبت هایتان به هیچ عنوان فقر را به عنوان یک مساله عادی نشان ندهید. در واقع باید به آن ها توضیح بدهید فقر در جامعه یعنی وجود بی عدالتی و نابرابری در جامعه می باشد.
در حین گفتگو با کودکان تان حتما اشاره کنید که علایق افراد فقیر مثل همه آدم های دیگر است. یعنی آن ها هم دوست دارند درس بخوانند، لباس خوب بپوشند، ماشین و خانه داشته باشند و حتی آن ها دوست دارند که عاشق بشوند.

اولین واکنش کودکان به فقر

در برهه ای از زمان، کودک شما متوجه می شود که همسالان یا اعضای جامعه آنها در فقر زندگی می کنند. برای همین سوالاتی از این قبیل می پرسند:

چرا همکلاسی ام هر روز لباس یکسانی را در مدرسه می پوشد؟
چرا این زن آمده تا از مردم پول بخواهد؟
چرا این مرد کفش هایش پاره است؟
چرا دوستم می گوید ناهار را در مدرسه رایگان دریافت می کند؟

اگر کودک شما چنین سوالاتی را مطرح می کند، نشانه این است که او آماده دریافت اطلاعات بیشتر است. دادن جواب های متناسب با سن او مهم است.

برای کودکان دبستانی توضیحات ساده بدهید

کودکان پول یا اقتصاد را نمی فهمند. به همین خاطر امکان دارد با دیدن یک کودک فقیر در خیابان این سوال را بپرسند که: "چرا والدین آنها برای خرید مواد غذایی آن ها را به فروشگاه مواد غذایی نمی برند؟" در جواب دادن به این قبیل سوالات باید بدانید که کودک شما هنوز به سنی نرسیده است که بخواهید مسائل را خیلی دقیق برای آن ها توضیح دهید کافیست بگویید که: "بعضی از افراد نمی توانند پول کافی برای خرید مواد غذایی برای زندگی در بیاورند".

دلایل اصلی فقر

و اما اگر بخواهید از دلایل اصلی فقر برای فرزندان بزرگ ر که در سن نوجوانی هستند نام ببرید می توانید به موارد زیر اشاره کنید:

کمبود شغل با دستمزد مناسب
کمبود آموزش
نابرابری در جامعه
شکاف درآمد بین فقیر و غنی
هزینه های بالای مراقبت های بهداشتی و مراقبت از کودکان
اعتیاد و بیماری روانی
معلولیت جسمی
حاشینه نشینی و فقر

توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

دلایل فقر

به پیام هایی که با عمل یا گفتار ارسال می کنید توجه کنید

والدین باید مراقب باشند که کودکانشان آنها را همیشه زیر نظر دارند مثلا نوع برخورد آن ها با فقرا می تواند برای کودک سوال برانگیز و یا حتی الگو باشد. در ادامه پیام هایی که والدین با عمل و یا گفتارشان به نحو عمدی و یا نخواسته به فرزندانشان انتقال می دهند آورده شده است: وقتی از کنار یک فرد فقیر در خیابان به سرعت رد می شوید و اصلا توجهی به آن نمی کنید این حرکت می تواند برای کودک سوال برانگیز باشد که آیا این نحوه برخورد درست است یا خیر؟ و این تصور در ذهن کودک شکل می گیرد که حتما فرد بی خانمان از جنس دیگری است و می شود به او  بی احترامی کرد.

بنابراین اگر به فرد بینوا کمک نمی کنید باید یک دلیل قانع کننده برای فرزندتان بیاورید. مثلاً  بگویید: "من به فقیر پول نمی دهم، زیرا نمی دانم آنها چگونه می خواهند آن را خرج کنند. اما گاهی اوقات می توانیم چیزی برای خوردن آنها بخریم." یا این که بگویید: "به جای کمک کردن، پول خود را به برنامه های کمک به بی خانمان ها اهدا می کنم." همچنین والدین باید مراقب صحبت  کردن هایشان باشند مثلا نگویند که "میخواهم سخت و با تلاش زیاد کار کنم تا بتوانم در آینده در خانه ای خوب زندگی کنم" این می تواند این نتیجه را برای فرزند داشته باشد که افراد فقیر در جامعه افرادی هستند که در زندگی شان اهل کار نبوده اند و ایامشان را با تنبلی گذرانده اند بنابراین فقر و بدبختی حق آنان می باشد.

فرزندتان را درگیر کار خیر کنید

هنگامی که فرزندانتان مستقیماً در کمک به نیازمندان نقش دارند، می توانند نحوه مبارزه با فقر را بهتر درک کنند. بنابراین هنگامی که قصد کمک به فقرا را دارید (حالا چه کمک به فقرای در خیابان و یا چه فقرایی که زیر نظر کمیته هایی خیریه هستند)، سعی کنید فرزندان را وارد این عمل کنید و از آن ها بخواهید پولی که قرار است شما به فقرا بدهید آن ها این کار را انجام بدهند. می توانید با فرزندتان به لوازم التحریر بروید و از او بخواهید که به میزان مبلغی که مدنظر دارید لوازم مختلف برای دانش آموزان بی بضاعت تهیه کند.

البته لازم به ذکر است که یک نکته را در حین کمک به فقرا نباید فراموش کرد، یادتان باشد وقتی کودکان فقیر کمک را از همسن و سالش دریافت میکند می تواند برای او خیلی عذاب آور باشد حتی اگر بهترین هدیه را دریافت کنند. پس بهترین عمل خیر این است که افراد بی بضاعت متوجه این کمک نشوند.

نکته

وقتی کودکان می بینند که می توانند برای ایجاد تغییر در جامعه و کاهش فقر قدم بردارند، مطمئناً احساس می کنند که در آینده می توانند برای کارهای مهربانانه به طور جدی وارد میدان شوند و تغییرات شگرفی را در این زمینه بوجود آورند.

جمع بندی ای سنج

همانطور که در این مقاله مطالعه کردیم متوجه شدیم فقر مساله ای می باشد که حتما در مورد آن باید با فرزندانمان صحبت کنیم. چرا که زمانی که فرزند ما پدیده ی فقر را بشناسد و آگاه باشد که فقر محصول بی عدالتی در جامعه می باشد دیگر به همکلاسی خود که کفش های کهنه می پوشد و یا  دست فروشی که جوراب می فروشد نگاه مغرورانه نمی اندازد  و سعی می کند برای کاهش آن در جامعه تمام تلاش خودش را بکند.

دیدگاه شما در رابطه با فقر چیست؟ به نظر شما از چه سنی باید فررزندان را با این مساله در جامعه آشنا کنیم؟ و اصلا این کار چه تاثیراتی می تواند بر روی فرزند بگذارد؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید