مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 24 آذر 1399 مدت مطالعه: 7 دقیقه

افسردگی چیست؟| (علائم، تشخیص آنلاین، درمان + ویدیو و اینفوگرافی)

افسردگی شدید یک بیماری جدی رایج است که می تواند بر نحوه احساس، تفکر و رفتار شما تأثیر منفی بگذارد. خوشبختانه این بیماری قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و  یا از بین رفتن علاقه به فعالیت هایی می شود كه زمانی از آنها لذت می بردید. این می تواند به مشکلات عاطفی و جسمی متنوعی منجر شود و بر توانایی شما  تأثیر بگذارد. در این ویدئو می خواهیم مختصری در رابطه با افسردگی صحبت کنیم. 

 افسردگی در هر زمان و هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین تیم ای سنج قصد دارد در این مقاله اختلال افسردگی را برای شما شرح و توضیح دهد. اختلالی که به گفته متخصصان ممکن است هر فرد در طول عمر خود حداقل یک بار آن را تجربه کند. اختلالی که درصد شیوع بالایی میان جوانان و میانسالان و افراد جامعه دارد و فرد در صورت ابتلا به این اختلال، تجربه هایی سخت و دشوار را به دست می آورد و فرد مبتلا به این اختلال می تواند زندگی فرد و خانواده اش را دستخوش تغییر کند. در ادامه براساس فهرست مطالب به این موضوع به طور ویژه می پردازیم: (پیشنهاد می کنیم ابتدا ویدئو افسردگی چیست را مشاهده نموده و سپس جهت مطالعه بیشتر از مطالب زیر استفاده کنید)

نظر یکی از دوستان متخصص روان شناس را در مورد این اختلال جویا شدیم و از او خواستیم که با حفظ نام و هویت مراجعانش یک مثال در مورد فرد مبتلا به افسردگی برای ما بزند؛ در ادامه صحبت های این متخصص روان شناس را در مورد اختلال افسردگی و چهره آن در میان فرد مبتلا، می خوانیم:

 توجه: در صورتی که تصویر واضح نیست اینجا را کلیک کنید.

افسردگی

داستانی را که در مورد جوان بالا خواندید، نمونه ای از چهره ی افسردگی در بیمار مبتلا به آن بود؛ با در نظر گرفتن داستان بالا در گوشه ای از ذهن تان شما را دعوت می کنیم که در ادامه ی این مقاله با ما همراه شوید.

افسردگی جز کدام دسته از اختلالات طبقه بندی می شود؟

طبق آنچه که در دی اس ام 4 تجدیدنظر شده یعنی یک شماره قبل از دی اس ام 5 آمده است، افرادی وجود دارند که در تنظیم خلق و خو دچار مشکلات جدی هستند و آشفتگی های خلقی و هیجانی را تجربه می کنند. حال دو خلق اصلی را که در اختلال خلقی وجود دارد نام برده است که این دو خلق عبارت اند از:

مانیا 

که فرد در این حالت هیجانات نا مناسب و نامعقول و سطح بالایی از بر انگیختگی را تجربه می کند.

افسردگی

فرد حالاتی از غم و اندوه را تجربه می کند.

اگر فرد فقط حالاتی از غم و ناراحتی و اندوه را تجربه کند می توان گفت فرد به افسردگی اساسی و یا افسردگی یک قطبی مبتلاست . اما نکته اینجاست اگر فرد در کنار حالات غم و اندوه، دوره هایی از مانیا را هم داشته باشد، یعنی حالاتی شامل برانگیختگی بیش از حد معمول و احساسات نا مناسب می توان گفت فرد به دو قطبی مبتلاست.

نکته

نام دیگر مانیا شیدایی است.

پس به همین صورت که در بالا ذکر شد، اختلالات خلقی را می توان به دو دسته تقسیم کرد
اختلالات افسردگی 
اختلالات دو قطبی

اما خلق چیست؟

خلق یا همان مود که بارها و بارها در مکالمات روزانه مان از آن استفاده می کنیم، یک احساس درونی اما پایدار و عمیق تعریف می شود که این احساس می تواند بر درک ما از جهان و محیط اطرافمان تاثیر بگذارد. حال که معنای خلق را در کنار هم دیگر یاد گرفتیم، اجازه بدهید که در مورد کلمه ی عاطفه هم بیشتر بدانیم؛ عاطفه همان نمود و نشانه یا تظاهر بیرونی از خلق است یعنی عاطفه بیانگر خلق ماست. به همین راحتی! حتما شما هم بارها از خودتان و یا اطرافیانتان شنیده اید که گفته اند: امروز رو مود نیستم و یا خلقم تنگه سر به سرم نذار! خلق می تواند در روزمره، طبیعی، بالا و یا نه افسرده باشد. خوب است بدانید که، ویژگی اساسی افسردگی، ملال و ویژگی اساسی مانیا سرخوشی می باشد.

نکته

 در قدیم به اختلالات خلقی، اختلالات عاطفی هم گفته می شده است.

افسردگی چیست؟

آنچه که مارتین سلیگمن از آن تحت عنوان سرما خوردگی روانی یاد می کند، حالاتی از غم و اندوه است. فرد مبتلا به افسردگی دوره هایی از غم و اندوه فراگیر را تجربه می کند.

علائم افسردگی چیست؟

فرد مبتلا به افسردگی می تواند نشانه های رنج آوری را در طول زمان ابتلا به این بیماری تجربه کند. این نشانه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  بی انرژی بودن
خسته و بی حوصله بودن
خیلی بی اشتها و یا با اشتها بودن
کمبود و یا افزایش وزن چشمگیر 
داشتن افکاری در مورد مرگ و خودکشی
احساس دائم عذاب وجدان و حس گناه
عدم تمرکز 
حس بی ارزشی و نالایقی 
سراسیمگی و یا کندی روانی- حرکتی 
بی علاقگی 

فرد افسرده دیگر از مواردی که قبلا برای او خوشایند بوده، لذت نمی برد.( اصطلاح آنهدونیا در روانشناسی برای افرادی به کار برده می شود که از چیزی لذت نمی برند و یا هر چیزی که در گذشته برای آنها خوشایند بوده، امروزه خوشایند نیست و از آن لذت نمی برند.)

افسردگی

هشدار

اگر فردی، پنج مورد از موارد بالا را در حداقل یک دوره دو هفته ای تجربه کند، تشخیص اختلال افسردگی اساسی را از متخصص روانشناس خود می گیرد.

نشانه های افسردگی چیست؟

به طور کلی، چهار مجموعه نشانه به نقل از سلیگمن روان شناس معروف و پدر روانشناسی مثبت نگر برای افسردگی ذکر شده است. این موارد، شامل :

نشانه های هیجانی

مانند: غمگینی و نا امیدی و درماندگی و تنهایی و ...

 نشانه های انگیزشی

مانند: بی ارادگی و برانگیختگی و کندی روانی و ...

نشانه های شناختی

مانند: عزت نفس و اعتماد به نفس کم و دید منفی نسبت به آینده و دنیا و ...

نشانه های جسمانی

مانند: تغییرات جسمی، لاغری بیش از حد، مشکل خواب و ....

افسردگی به چند دسته تقسیم می شود؟

طبق آنچه که در کتابچه راهنمای تشخیصی یعنی همان دی اس ام 5 گفته شده است، افسردگی به موارد زیر تقسیم می شود:

اختلال افسردگی اساسی

اختلال افسردگی اساسی را که در بالا به آن اشاره کردیم، پس از تکرار مکررات در اینجا پرهیز می کنیم .

اختلال افسردگی مداوم

اما اختلال افسردگی مداوم یا افسرده خویی که نام دیگری هم تحت عنوان دیستایمیا دارد، فرد باید حداقا دو مورد از مواردی که در بالا ذکر شد را در مدت زمان حداقل دو سال تجربه کند . البته در کودکان و نوجوانان این مدت زمانی یک سال است.

اختلال بی نطمی خلق اخلال گر

در بی نظمی خلق اخلال گر فرد، طغیان مکرر خشم و عصبانیت را دارد چه به صورت کلامی و رفتاری و خلق فرد در این اختلال مخرب و تحریک پذیر است و این اختلال در فرد مداوم و مزمن و شدید است. حداقل در دو موقعیت و حد اقل سه نشانه و حداقل 12 ماه هم باید وجود داشته باشد.

اختلال ملال پیش از قاعدگی

اما ملال پیش از قاعدگی که در دختران و زنان در هفته منتهی به دوره قاعدگی روی میدهد و فرد را دچار مشکلات خلقی می کند. فرد حداقل پنج نشانه از علائم افسردگی را باید تجربه کند. این اختلال در هفته پس از قاعدگی ناپدید می شود و به کلی از بین می رود.

البته دسته ای دیگر از اختلالاتی که تحت عنوان افسردگی شناخته می شوند هم وجود دارند، مانند:

افسردگی فصلی

فرد در زمان هایی خاص از سال مثلا زمستان یا پاییز افسردگی را تجربه می کند . این اختلال به اختلال عاطفی فصلی هم شناخته می شود.

افسردگی پسا زایمانی

که همانطور که ازنامش هم پیداست، علائم افسردگی اساسی چهار هفته پس از زایمان شروع می شوند.

افسردگی مالیخولیایی

مالیخولیا همان افسردگی اساسی است اما با نشانه های جسمانی غالب تر، بدتر شدن خلق، بی لذتی شدید که همه ی این نشانه ها در اوایل صبح تشدید می شود.

تفاوت افسردگی با غم و اندوه 

تحمل مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا قطع رابطه با یک فرد دشوار است. در چنین شرایطی، احساس غم یا اندوه بوجود می آید. کسانی که متحمل ضرر می شوند اغلب خود را "افسرده" توصیف می کنند. اما غمگین بودن همان افسردگی نیست. روند غم و اندوه برای هر فرد طبیعی و خاص است و برخی از ویژگی های افسردگی را دارد. افسردگی می تواند شامل اندوه شدید و کناره گیری از فعالیت های عادی باشد که از نظر پارامترهای زیر می توانند متفاوت باشند:

در عزاداری، احساسات دردناک موجی به وجود می آیند که غالباً با خاطرات مثبت مردگان آمیخته می شوند. این حالت بعد از چند وقت کاهش می یابد. این در حالی است که افسردگی نمودار کاهشی نداشته و اصطلاحاً افزایشی است.

عزت نفس معمولاً با غم و اندوه حفظ می شود. اما احساس بی ارزشی و تنفر از خود در افسردگی اساسی شایع است.

در هنگام عزاداری، وقتی در مورد آنها فکر می کنید یا رویای پیوستن به یکی از عزیزان مرحوم را دارید، فکر مرگ ممکن است بوجود بیاید. 

غم و افسردگی می تواند همزمان باشد. برای برخی از افراد، مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل، سوء استفاده یا یک فاجعه بزرگ می تواند منجر به افسردگی شود. وقتی غم و افسردگی به طور همزمان رخ می دهد، غم و اندوه قویتر است و طولانی تر از غم و اندوه بدون افسردگی است.

چه چیزی مالیخولیا را با افسردگی متمایز می کند؟

سحر خیزی
بی لذتی شدید
احساس گناه عمیق
کاهش وزن

آزمون هایی که برای سنجش عینی افسردگی به کار می روند، کدام اند؟

شما برای سنجش میزان افسردگی و ارزیابی آن در خود و دیگران می توانید از آزمون های روانشناسی که برای ارزیابی افسردگی طراحی شده اند، استفاده کنید. این آزمون ها عبارت اند از:

آزمون افسردگی بک
همیلتون
راسکین
مقیاس تسونگ

چرا به افسردگی مبتلا می شویم؟

عوامل متعدد بسیاری می تواند در ابتلای افراد به افسردگی نقش داشته باشد. از عوامل زیستی و ژنتیک گرفته تا عوامل اجتماعی و محیطی. مثلا نابهنجاری های زیستی در مغز مانند: کاهش دوپامین، افزایش اسیتل ک.لین به عنوان ناقل های عصبی موجب افسردگی شود. عواملی مانند تجربه تروما و آسیب، مرگ عزیزان، جدایی والدین، ورشکستگی های مالی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی، جنگ و ... همه و همه می تواند از عوامل بروز افسردگی در فرد باشد.

پیش آگهی افسردگی چگونه است؟

اگر فرد افسرده تحصیلات بالایی داشته باشد، متاهل باشد، دوره های افسردگی خفیف را تجربه کرده باشد و کارکرد اجتماعی اش مختل نشده باشد، در هنگام افسردگی سن بالا تری داشته باشد و همچنین روابط دوستانه باثبات و خوبی را داشته باشد، در صورت ابتلا به افسردگی احتمال بیشتری برای درمان و بهبودی برایش وجود دارد. اما اگر، سابقه شدید آسیب و تروما، سو مصرف مواد، مبتلا به اختلال اضطرابی به طور همزمان، و دیستایمی و علائم روان پریشانه داشته باشد ممکن است که روند بهبودی با مشکلاتی پیروی شود.

عوامل خطر برای افسردگی

افسردگی می تواند هرکسی را تحت تأثیر قرار دهد - حتی کسی که به نظر می رسد در شرایط نسبتاً ایده آل زندگی می کند. عوامل مختلفی می توانند در افسردگی نقش داشته باشند:

بیوشیمی: تفاوت در برخی مواد شیمیایی در مغز می تواند منجر به علائم افسردگی شود.

ژنتیک: افسردگی می تواند ارثی باشد. به عنوان مثال، اگر یک دوقلوی همسان از افسردگی رنج می برد، دیگری  حتی تا 70٪ احتمال ابتلا به این بیماری را دارد.

شخصیت: افراد با عزت نفس پایین که به راحتی با استرس کنار می آیند یا به طور کلی بدبین هستند، بیشتر دچار افسردگی می شوند.

عوامل محیطی: خشونت مداوم، بی توجهی، سوء استفاده یا فقر می تواند برخی از افراد را در معرض افسردگی قرار دهد.

شیوع این اختلال چقدر است؟

این اختلال در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و اغلب در ائاخر نوجوانی بروز پیدا می کند. طبق یکی از مقالات منتشر شده در سازمان بهداشت جهانی، حدودا سیصد و چنجاه ملیون نفر در سراسر دنیا افسردگی را تجربه می کنند.

افسردگی

افسردگی و واکنش سوگ چگونه است؟

پس از درگذشت یکی از عزیزان و مرگ او، افراد واکنش های متفاوتی را از خود نشان می دهند و اغلب همه واکنش سوگ را تجربه می کنند. واکنش سوگ یک حالت روان شناختی می باشد که در هنگام از دست دادن عزیزان در افراد اتفاق می افتد و می تواند تو ام با علائم افسردگی و اضطراب برای افراد باشد. این واکنش در مردان سخت تر است و حدود دو ماه زمان می برد.

آیا می توان افسردگی را درمان کرد؟

افسردگی یکی از قابل درمان ترین اختلالات روانی است. 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به افسردگی به خوبی به درمان پاسخ می دهند. تقریباً همه بیماران تا حدودی از علائم خود راحت می شوند. قبل از تشخیص یا درمان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید یک ارزیابی دقیق از جمله مصاحبه و معاینه بدنی را انجام دهد. در برخی موارد، آزمایش خون ممکن است انجام شود تا اطمینان حاصل شود که افسردگی مربوط به بیماری پزشکی نیست، مانند مشکل تیروئید یا کمبود ویتامین. ارزیابی به شناسایی علائم خاص و بررسی تاریخچه پزشکی و خانوادگی و همچنین عوامل فرهنگی و محیطی برای تشخیص و برنامه ریزی کمک می کند. به هر حال دوره های افسردگی بدون درمان ممکن است از شش تا دوازده ما طول بکشد اما با درمان چیزی در حدود سه ماه می باشد. اما چه درمان هایی برای این افراد به کار می رود؟

درمان های روانی – اجتماعی
درمان های شناختی
نور درمانی
دارو درمانی

جمع بندی ای سنج

در این بخش سعی کردیم تا هم به صورت متنی و هم در غالب یک ویدیو در رابطه با افسردگی توضیح دهیم. همه ی ما ممکن است در طول دوران زندگی خود حداقل یک بار دوره هایی از افسردگی را تجربه کنیم و تجربه ی این بیماری نشانه ضعف و ناتوانی در ما نیست و فرد مبتلا نباید هرگز به خاطر ابتلا به این بیماری و یا اختلال روانی برچسب های اجتماعی از سوی دیگران را جدی بگیرد. در هر صورت اگر از افسردگی رنج می برید نگران نباشید این اختلالات  قابل درمان است. سعی کنید در اولین فرصت با یک روانشناس صحبت کنید. همچنین در آخر توصیه می کنیم برای سنجش افسردگی خود به سامانه ارزیابی آنلاین ای سنج مراجعه نمایید.

آیا شما هم از افسردگی رنج می برید؟ به نظر شما چگونه می توان با این اختلال مقابله کرد؟ تجربیات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
09 دی 1399 07:27

ممنونیم از شما

11 بهمن 1399 20:02

بسیار عالی از سایت و مطالبت خوب شما

11 بهمن 1399 20:02

بسیار عالی از سایت و مطالب خوب شما

25 بهمن 1399 01:48

افسردگی بد دردیه والله

04 اسفند 1399 18:09

مطلب خیلی خوبی بود. من قبلا افسرده بودم خیلی سخت گذشت بهم خیلییییی. تقریبا همه چیزایی که اینجا نوشته بودو تجربه کردم جالبه که خیلیاشو نمیدونستم به خاطر افسردگیم بوده

04 اسفند 1399 21:56

تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیار قرار دادین

11 اسفند 1399 06:08

من فقط ۱۴ سالمه اما افسردگی دارم 😐

25 فروردین 1400 11:55

من افسرده ام واقعا😭😭😭

02 اردیبهشت 1400 22:39

باسلام من یک خانم ۳۲ ساله هستم ساکن انگلیس،۲ سال افسرده بودم ولی الان ۴ ماه شدید شده هیچ کس درک ام نمی کنه همسرم دخترم پسرم هیچ کس جدی نمیگیره احساس میکنم خسته شدن