تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 31 فروردین 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

5 راه افزایش هوش هیجانی

 در هوش هیجانی (Emotional Intelligence) فرد توانایی درک و مدیریت برای رفتار خردمندانه در روابط انسانی خود را پیدا می کند. از سوی دیگر از آنجایی که هر فردی 5 هیجان اصلی یه نام شادی، غم، ترس، نفرت و عصبانیت را در زنگی تجربه می کند.
بنابراین با مدیریت کردن این هیجان ها با استفاده از هوش هیجانی خود می تواند در زندگی از رضایت بیشتری برخوردار شود. در کلیپ فوق راههای افزایش هوش هیجانی مطرح می گردد.

5 راه افزایش هوش هیجانی عبارتند از:

 •  ثبت هیجانات 
 • رشد هوش هیجانی
 •  یادگیری مفاهیم جدید
 •  تمرین خود مراقبتی 
 • طعم خوشبختی

متن ویدئو:

به کانال ما خوش آمدید! تا به حال عمیقا از چیزی که گفتید یا کاری که انجام دادید، پشیمان شدید؟ آگاهی اوقات ما بر اساس تکانه های هیجانی عمل می کنیم یا اجازه می دهیم هیجاناتمان ما را تحت کنترل خودشان در بیاورند. ما هیجانات زیادی داریم که تحت کنترل در آوردن ما برای آن ها، خیلی آسان است.
پنج هیجان اصلی شامل، شادی، غم، ترس، عصبانیت، نفرت می باشند که این هیجانات غالبا می توانند به هیجانات بیشتری هم تقسیم شوند، مانند، حسادت، برافروختگی و ناامیدی و سپاس گذاری و قناعت و رضایت.

ممکن است که در نظر گرفتن هیجاناتمان به عنوان نمود بیرونی واکنش های ساده ای که فقط در اثر عوامل تنش زای محیطی ایجاد می شوند، ساده باشد اما حقیقت آن است که کنترل کردن آن ها، ممکن است.

از زمانی که خودتان را به عنوان مدیر هیجانات خود بشناسید، لحظات پشیمانی و ناراحت کننده در زندگی شما کمتر می شود؛ به دست گرفتن هیجانات کار مشکلی است اما هرکس می تواند از پس آن بر بیاید. در این ویدیئو می خواهیم چند نکته برای کمک به شما در خصوص تسلط بر هیجاناتتان ارائه دهیم.

شماره یک: شناخت هیجانات و ساختار زدایی آن ها.

اگر ندانید که چگونه باید احساساتی که دارید را بیان کنید، تسلط بر هیجاناتتان سخت می شود! اما قبل از اینکه بتوانید آنچه احساس می کنید را بیان کنید، باید بدانید که اصلا چه احساسی دارید؛ درک واضحی از آن چه که احساس می کنید، می تواند از راه هایی که ناشی از استرس هستند، جلوگیری کند.
یکی از راه های رشد آگاهی هیجانی، ثبت هیجانات است؛ از خودتان بپرسید چه احساسی دارید و از چه زمانی این احساس شروع شده و چه چیزی باعث ایجاد این احساس خاص شده است؟
این تمرین، برای شناخت هیجانات و از کلی گویی هیجانات شما جلوگیری می کند؛ برای مثال احساس بدی داشتن می تواند به حالات متفاوتی تقسیم شود. مثل مضطرب بودن، احساس بطالت یا وحشت.

مطالعات نشان داده است، نام گذاری به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند؛ وقتی واژگانی را برای هیجانات خود انتخاب کردید، می توانید آن ها را بر اساس نمودهای بیرونی، ساختار زدایی کنید.

احساس فیزیکی یا بدنی روش طبیعی مغز برای کنار آمدن یا مقابله کردن با هیجانات طاقت فرسا است؛ یادگیری و شناخت این نمودها به شما کمک می کند تا از پیچیدگی هیجانات خود خلاص شوید. برای مثال، وقتی مضطرب هستیم ممکن است تپش قلب داشته، منقبض شدن قفسه سینه یا تعریق خود را احساس کنید. وقتی عصبانی هستید، ممکن است احساس گرما داشته باشید طوری که خون به طرف صورت و گردن شما می دود و پوست شما حباب می زند. ممکن است از عصبانیت دندان قروچه کنید یا مشت خود را فشار دهید  یا وقتی غمگین هستیدف ممکن است از نظر جسمی احساس سنگینی داشته باشید و درگیر انگیزه دادن به خودتان برای ترک کردن رخت خوابتان باشید.

شماره دو: رشد هوش هیجانی

پرورش هوش هیجانی شاید اولین قدم در جهت تسلط بر احساسات شما باشد؛ هوش هیجانی کلمه ای جدید و جالب است اما یعنی چه؟ به طور کلی هوش هیجانی شامل شناخت و نام بردن هیجانات، همراه با توانایی مهار و به کار بردن آن ها برای کارهایی خاص و مدیریت هیجانات است.
پرورش هوش هیجانی به شما کمک می کند احساساتتان را در موقعیت های مختلف بهتر توصیف کنید و بنابراین واکنش های متناسبی داشته باشید.
شما ممکن است اغلب هیجانات خود را با یکدیگر قاطی کنید؛ به عنوان مثال، ریختن قهوه روی ژاکت مورد علاقتان به صورت خودکار، بقیه روز شما را خراب می کند اما اگر یاد بگیرید آنچه را که در لحظه احساس می کنید تجربه کنید، می دانید که چه قدم هایی را پس از هر اتفاقی باید بردارید تا روی کل روز شما تاثیر نگذارد.

یکی از مهارت هایی که می تواند به شما در پرورش هوش هیجانی کمک کند، تمرین خودآگاهی است، پس یاد بگیرید، چگونه احساسات خود را مدیریت کنید و چگونه به خودتان انگیزه دهید و همان طور که با دیگران همدلی می کنید، حس همدلی با خود را پرورش دهید.

شماره سه: یادگیری مفاهیم جدید

تجربه چیزهای جدید می تواند ذهن شما را باز کند و دیدگاه های جدیدی به شما معرفی کند که به نوبه خود به شما امکان می دهد، الگوهای رفتاری جدیدی ایجاد کنید. خیلی از ما ترجیح می دهیم به جای اتخاذ الگوی رفتاری جدید، به الگوهای رفتاری تثبیت شده، تکیه کنیم اما داشتن ذهنی پذیرا در ارتباط با زندگی و در نظر گرفتن موقعیت ها از زوایای مختلف، به شما کمک می کند تا در قبال موفقیت ها و شکست های خود مسئولیت های شخصی خود را بشناسید و بپذیرید.
شما می توانید، با تجربه فرهنگ های جدید، یادگیری زبان های جدید یا خواندن کتاب، مفاهیم جدید را یاد بگیرید. یادگیری مفاهیم جدید باعث تحریک سلول های عصبی و کمک به ایجاد ارتباطات جدید می شود. دانشمندان پیشنهاد می کنند، فعالیتی را انجام دهید که چالش برانگیز و مقابله با آن، پیچیده باشد.

شماره چهار: تمرین خود مراقبتی

مراقبت از خود می تواند در میزان مهارت شما بر مدیریت هیجانات خود و احساسات تاثیر بگذارد. دانشمندان دانشگاه نیومکزیکو هایلندز معتقدند که، پیاده روی می تواند جریان خون مغزی را افزایش دهد که باعث شفافیت ذهنی هم می شود.
ورزش نیز احتمال نشخوار فکری و فعالیت عصبی در زیر قشر پیشانی کاهش می دهد، پس بنابراین، سلامت کلی ذهن را بهبود می بخشد.

یکی دیگر از روش هایی که می توانید خود مراقبتی را تمرین کنید، رعایت بهداشت لازم است، مثلا مطمئن باشید که آب کافی می نوشید یا خواب کافی دارید. مراقبه و ارتباط اجتماعی هم به شما کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کنید و هم احساسات خود را بروز دهید.

شماره پنجم: طعم خوشبختی

یکی می گفت که خوشبختی مانند آب و هوا است، میاد و می رود؛ بنابراین سعی کنید وقتی در آن شرایط هستید قدرش را بدانید. لحظاتی که حس می کنید تمام جهان در برابر شما ایستاده اند و شما تنهایید، به نظر می رسد که خوشبختی دست نیافتنی است و به راحتی می توان از آن چشم پوشی کرد اما سعی کنید دقیقا در لحظاتی شادی را پیدا کنید که به نظر می رسد، وجود ندارد.
برای دستاوردهایتان به خودتان تبریک بگویید ، یک دفترچه مثبت اندیشی برای سپاس گذاری از چیزهایی که باعث خوشحالی شما شده است، داشته باشید (یک چیزی مانند صفحات سپاس گذاری در بولت ژورنال).
نیازی نیست که رویدادی باشد که زندگی شما را از این رو به آن رو می کندف بلکه می تواند به سادگی بازی کردن با یک سگ یا خوردن یک بستنی باشد.
مغز ما برای یادآوری تجربیا منفی پافشاری می کند، بنابراین با به خاطر سپردن و حفظ لحظات شاد، این الگو را بهم بزنید؛ این به شما کمک می کند که از کنار هیجانات منفی عبور کنید.

آیا این ویدئو روی بینش شما تاثیری داشت؟ تسلط بر هیجانات به زمان، صبر، تلاش و تمایل شما به مدیریت آن ها نیاز دارد؛ بنابراین مهم است که در این فرآیند با خودتان مهربان باشید؛ در غیر این صورت کار آسانی نیست و با دست اندازهایی رو به رو می شوید.

اگر در مورد تجربه خودتان به سمت پذیرش هیجانات، شفافیت نکاتی دارید، در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. لطفا اگر این ویدئو برای شما کمک کننده بود، لایکش کنید و اگر فکر می کنید می تواند به بقیه کمک کند، آن را به اشتراک بگذارید و مثل همیشه که ممنون بیننده ما بوده اید؛ در ویدئوهای دیگر دوباره شما را خواهیم دید.

هوش هیجانی 4 گانه سالووی و مایر
5 راه افزایش هوش هیجانی
هوش هیجانی چیست؟ انواع، روش تقویت و تست آنلاین
انواع تست های هوش هیجانی

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • برای تسلط بر هیجانات به چه چیزهایی نیاز است؟

  • تسلط بر هیجانات به زمان، صبر، تلاش و تمایل شما به مدیریت آن ها نیاز دارد؛ بنابراین مهم است که در این فرآیند با خودتان مهربان باشید؛ در غیر این صورت کار آسانی نیست و با دست اندازهایی رو به رو می شوید.
 • چه چیزهایی به شناخت هیجانات کمک می کند؟

  • ثبت هیجانات  رشد هوش هیجانی  یادگیری مفاهیم جدید  تمرین خود مراقبتی  طعم خوشبختی و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
19 فروردین 1403 02:56

با سلام انسان مومن و متدینی نیستم اما در برابر بسیاری از اتفاق و هیجات بد. تلخ زیر فشارهای عاطفی و حین گریه تو خلوتم با خودم تکرار کردم : اشرف مخلوقاتم سخت تر از این رو گذروندم دل بسپار به حکمت خدا میگذره میگذره اینم میگذره مهم اینکه الان خودم رو قوی تر و با تجربه تر میبینم.

05 اسفند 1402 23:25

سلام معماهاخیلی عالی وجالب بودن من به خاطر این معماها 5ستاره دادم ممنونم بابت این معماها ....من اینقدر دنبال معما های جالب می‌گشتم که بلاخره پیدا کردم .....🌹🌹🌹💐💐💐

محسن گلکار
19 اردیبهشت 1400 19:13

عالی بود

06 اردیبهشت 1400 04:12

دستتون درد نکنه مفید بود