تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 31 مرداد 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

تکنیک قلعه حافظه برای افزایش حافظه

یکی از دغدغه های مهم افراد، داشتن یک حافظه قوی می باشد. به طوری که در طول شبانه روز، موضوعات مختلف را کمتر فراموش کنند و بتوانند از طریق یادگیری های روز افزون دانش و اعتماد به نفس خودشان را ارتقاء دهند.

در هر صورت تکنیک های مختلفی برای افزایش حافظه وجود دارد که از طریق آن افراد با به کار گیری و بهره مندی از راهکارهای مختلف حافظه خود را تقویت می کنند.

شما زمانی که حافظه خودتان را تقویت می کنید به راحتی می توانید شماره تلفن های مختلف یا اتفاقاتی مربوط به گذشته و یا اصلا لیست خرید روزانه خودتان را به راحتی به یاد می آورید.

 •  در ادامه می خواهیم در مورد یکی از تکنیک های افزایش حافظه یعنی تکنیک قلعه حافظه صحبت کنیم. این تکنیک، از زمان های خیلی قدیم هم استفاده می شده است.

در این تکنیک شما چشم هایتان را می بندید و یک محیط مثل محل کارتان را تصور می کنید.

در ادامه یک تصویری ذهنی از چیزی که می خواهید را به خاطر بیاورید. پس از جای گذاری اطلاعات و مواردی که می خواهید آن ها را به یاد بیاورید، قلعه حافظه تشکیل می شود.

در نهایت بعدها هر وقت می خواهید چیزی را به یاد بیاورید باید به این قلعه حافظه برگردید.

اگر علاقمند هستید تا درباره کارکرد حافظه در مقابل خاطرات بدانید، به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

برای شناخت بیشتر  تکنیک قلعه حافظه، لطفاً  کلیپ بالا را مشاهده کنید.

متن ویدئو:

سلام! امروز یک تکنیک عالی داریم برای یادآوری اعداد، حقایق و چیزای دیگه ای مثل لیست خرید. تکنیک قلعه حافظه! این تکنیک از زمان های قدیم هم وجود داشته؛ این تکنیک از زمان های قدیم هم وجود داشته و به عنوان روش لوکی شناخته می شده!

 

قهرمان حافظه ماروین والونیوس از این روش برای یادآوریه 4050 عدد و رقم باینری، در سی دقیقه یا یک دسته 52 تایی از کارت هارو تو سی و سه ثانیه استفاده کرد.

حالا اینجا می خوایم در مورد این تکنیک بیشتر صحبت کنیم؛ چشماتون رو ببندید و سعی کنید یه فضای آشنا مثل فضای یه خونه،مدرسه، یا دفتر کار رو تصور  کنین و بعد یه تصویر ذهنی از یه چیزی که دوست دارین به خاطر بیارین رو بهش اضافه کنین.

برای یادآوری یه سری چیزا می تونین از اتاق های خاصی استفاده کنین و تصور کنین که چی جوری می تونین به دنبال یه مسیر خاص تو این فضا قدم بزنین. همینجور که دارین راه میرین، چیزایی رو که میخواین به یاد بیارین رو تو فضا های مختلف جای گذاری کنین.

به صورت ایده آل، یادآوری و تصور چیز ها به روش های بامزه و خنده دار و دیوانه کننده می تونه به یادآوری چیزها کمک کنه! پس از جایگذاری اطلاعات و مواردی که میخوایم اونا رو به خاطر بیاریم قلعه حافظه ما تکمیل میشه!

روزی که به قلعه حافظه خود رجوع کنیم و بخوایم از اطلاعاتی که توشه چیزی رو به یاد بیاریم باید برگردیم به همون قلعه! و باید تمرکز و البته تصور کنیم که در رو باز می کنیم و  در همون مسیر خاص قدم میزنیم وقتی از محل خاصی که اطلاعات رو در اون جایگذاری کردیم رد میشیم و عبور می کنیم اطلاعات دوباره به ذهن ما بر می گردن.

 بیاین با هم دیگه سعی کنیم 7 مورد رو برای پختن یه پنکیک به یادمون بیاریم!

مرحله یک: در رو باز می کنین و یه استکان پر از ارد  و کنار کفشا میبینین، مرحله دو:وارد اتاق خوابتون میشین تو تخته خواب، یه قاشق بیکینیگ پودر خوابیده. مرحله سه : تو پذیرایی یه تخم مرغ گنده نشسته و داره تلوزیون میبینه، مرحله چهار: و بالای تلوزیون یه لیوان شیر قرار داره، مرحله پنج:وارد آشپزخونه میشین و میبینین که شیش تا قاشق چایخوری دارن دور روغن گیاهی میرقصن، مرحله  شیش:از خونه خارج میشین و میرین تو حیاط اما حیاط پر از قوطی های شکره و وسط حیاط یه قاشق چایخوری لباسی مثل باغبونا پوشیده. مرحله هفت: برمیگردی و میری سمت دستشویی تنها چیزی که باقی مونده نصف قاشق چای خوری نمکه. حالا خودت امتحان کن!

چشماتو ببند و سعی کن یه مکان آشنا مثل خونه تون رو به یاد بیاری! یه کار چند مرحله ای یا چیزی که میخوای به یاد بیاری رو با این روش امتحان کن. کارت رو که تکمیل کردی برگرد به قلعه و ببین چند مورد رو به یاد داری و برامون بنویس که این تکنیک چقدر برات مفید بوده!

یادت باشه موثر تر از این تکنیک برای کارهایی که عملی هستن، انجام دادنشونه! اما این تکنیک برای حفظ مواردی که انتزاعی هستن در کوتاه مدت خیلی مفیده، مرسی که همراهمون بودی با ارسال این ویدئو برای دوستات از ما حمایت کن!

  آیا تا به حال از این تکنیک برای افزایش حافظه خود استفاده کرده اید؟ لطفا تجربیات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اثر پیگمالیون چیست؟
چقدر خودت را می شناسی؟
خودشیفته ها را بهتر بشناسید
دوران پساکرونا و آسیب هایی که باهامون می مونن
آشنایی با اختلالات رایج جنسی
ماری جوانا و عوارضش رو بیشتر بشناسید
چه زمانی برای ازدواج آماده ایم؟
دیسیپلین فردی چطور اتفاق میفته؟
12 نشانه خطر در روابط عاشقانه
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • تکنیک قلعه حافظه چیست؟

  • این تکنیک، یک روش موثر برای یادآوری اطلاعات است و یک تکنیک حافظه می باشد.
 • چه کسی از تکنیک قلعه حافظه استفاده می کرده است؟

  • قهرمان حافظه ماروین والونیوس.
 • تکنیک قلعه حافظه برای یادآوری چه مواردی مفید است؟

  • این تکنیک برای یادآوری مفاهیم انتزاعی و ذهنی مفید است.
 • چگونه از تکنیک قلعه حافظه برای یادآوری اطلاعات استفاده می شود؟

  • برای یادآوری یه سری چیزا می تونین از اتاق های خاصی استفاده کنین و تصور کنین که چی جوری می تونین به دنبال یه مسیر خاص تو این فضا قدم بزنین. همینجور که دارین راه میرین، چیزایی رو که میخواین به یاد بیارین رو تو فضا های مختلف جای گذاری کنین.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید