تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: ۵۰ گام تا مدیریت زمان

جلسه 3

دوره: ۵۰ گام تا مدیریت زمان

جلسه 3
دوره آموزشی
10 نکته برای افزایش بازدهی مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 21 آبان 1399 مدت مطالعه: 6 دقیقه

10 نکته برای افزایش بازدهی

برای اینکه بتوانیم موفقیت را تجربه کنیم حتما لازم است تا عملکرد خود را افزایش دهیم. در مدیرت زمان یکی از مهمترین عوامل افزایش بازدهی است. وقتی بتوانیم بازدهی را بیشتر کنیم خواهیم توانست زمان بیشتری را ذخیره کنیم. افرادی که بازدهی و بهره وری کمتری دارند زمان زیادی را صرف کرده و در مدیرت زمان به مشکل خواهند خورد. در این بخش 10 نکته اساسی را برای افزایش بازدهی به شما آموزش خواهیم داد:

نکته : از خودتان بپرسید که از چه کاری می‌توانید دست بکشید؟

بهترین راه برای انجام کارهای بیشتر، مدیریت وقت تان است. برای انجام این کار لازم است کارهایی که باید انجام دهید را اولویت بندی کنید و کارهایی که اهمیت کمتری دارند را حذف یا به دیگران بسپردید. باید به یاد داشته باشید که در طول شبانه روز فقط 24 ساعت برای زندگی وقت دارید. اما حتما کاری را که می‌توانید در آن روز انجام دهید را رها نکنید. هرچه زودتر کار خود را شروع کنید تا وقت اضافی برای سایر کارهای مهم نیز داشته باشید. عومل‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند بر میزان  بازدهی شما تأثیر بگذارد، اما این عوامل نباید دلیل بر این باشند که شما کاری که شروع کرده اید را متوقف کنید.

نکته : کارهای کم اهمیت‌تر را دسته بندی کنید.

اگر کارهای کوچکی برای انجام داشتید مانند برقراری تماس های تلفنی سریع  ، آن را سریع انجام دهید و زمان آن را طولانی نکنید. به جای اینکه هفته ای سه بار به مغازه بروید، یک لیست از لوازمی که نیاز دارید را تهیه کنید و یک بار به صورت عمده خرید کنید. بادسته بندی کارهای کم اهمیت، ناخودآگاه متوجه خواهید شد که در یک بازه زمانی کوتاه‌تر کارهای بیشتری را انجام داده اید.

فکرخوبی است که اگر جدا از انجام وظایف خود در کارتان، بخواهید کارهای جدید و هیجان انگیز دیگری مانند کشف مهارت‌های مفید در حرفه خود را نیز انجام دهید. فراتر رفتن از مرزهای مورد انتظار خودتان می‌تواند برای بازدهی و بهره وری بیشتر شما مفید باشد. در واقع مانعی برای تلاش وجود ندارد و چیزهای خوبی برای یادگیری وجود خواهد داشت. آن دسته از مهارت‌هایی که می‌توانید در کار خود یا زمینه دیگر زندگی به کار بگیرید می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. توانایی یادگیری چیز جدید به شما کمک می کند تا میزان بازدهی و بهره وری را افزایش دهید.

برای اینکه بتوانید مفید باشید، باید تمرکز کامل داشته باشید و بسته به سطح اهمیت، کارها را اولویت بندی کنید. برای انجام یک کار خاص می توانید یک محدودیت زمانی معینی داشته باشید زیرا باعث می‌شود تا برای کارهای دیگری که در طول روز باید انجام دهید وقت اختصاص دهید.

افرادی هستند که تمایل دارند کارها را امری عادی تلقی کنند و کارها را فقط به این دلیل که در لیست شان نوشته شده انجام می دهند، که در وهله اول نباید این طور باشد. اگر شک دارید که آیا آنچه که در لیست ذکر شده است را به پایان می‌رسانید یا نه، می‌توانید کاری را که بیشترین اهمیت را دارد در اولویت قرار دهید. می توانید موارد کم اهمیت را از لیست حذف کنید و اگر واقعا مهم بود دوباره برگردید. به همین ترتیب، شما همچنین باید بهترین مورد را انتخاب کنید. پیشرفت بهره وری و بازدهی چیزی است که فرد باید به آن فکر کند.  لازم است هر روز اولویت های خود که باید روی آنها تمرکز کنید را تعیین کنید. کارهایتان را  می‌توانید بسته به میزان دشواری اش انتخاب کنید، زیرا این یک روش موثر برای دستیابی به موفقیتی است که به دنبال آن هستید.

نکته : حواس پرتی را کنار بگذارید

در عصر مدرن امروز، بسیاری از افراد در دام فضای مجازی ، پیام های فوری، پیام کوتاه، نامه‌الکترونیکی و به اصطلاح"لایک "ها افتاده اند. زمانی که درست در وسط یک کار مهم قرار دارید، حواس شما را پرت می‌کند یا شما کار را متوقف می‌کنید و حدودا بیست دقیقه طول می‌کشد تا دوباره روی کار خود متمرکز شوید. اگر این اتفاق 3 بار در روز رخ دهد، 1 ساعت از بازدهی خود را از دست خواهید داد. اول از همه، شما باید تمرکز ذهنی خود را متوجه کارهای مهم‌تری کنید که باید انجام دهید. اگر فردی سالم و بدون دغدغه ونگرانی باشید، استرس پیش شما جایی ندارد. فرایندی که بدن شما در این حالت انجام می‌دهد با فرایندی که در مواقع مشکل و دغدغه انجام خواد داد متفاوت است. عدم تحرک فیزیکی نیز منجر به منفی نگری و عملکرد ضعیف تری می شود.

تمریناتی وجود دارد که به بهبود زندگی فردی کمک می‌کند. همچنین،  در ادامه مثال‌هایی را میبینیم که دلایل علمی موجود در پس این موارد را توضیح می‌دهد. برای مثال یکی از آن‌ها تقویت مغز است؛ دویدن می‌تواند به بهبود عملکرد مغز شما کمک کند. با حرکت عضله، هورمون های زیادی به سمت مغز می‌روند که این کار به رشد سلولی مغز کمک می کند. طبق مطالعات انجام شده، هر چه حرکات بیشتری انجام دهید، بیشتر چیزها را به یاد می‌آورید و عملکرد بهتری نیز خواهید داشت. همچنین تحرک فیزیکی باعث بهبود روحیه شما می شود. اگر همیشه روحیه خوبی داشته باشید، کارهای بیشتری را به پایان خواهید رساند. ورزش مناسب، انتقال و رشد هورمون‌ها و مواد شیمیایی خوب به مغز شما را افزایش می دهد. اگر این اتفاق بیفتد، در شما تمایل به حفظ و به خاطر سپردن اطلاعات و یادگیری وجود می‌آید. اگر مغز به طور ورزش کند، عملکرد خوبی خواهد داشت.

در پس هر عمل و فعالیتی که فرد انجام می دهد، همیشه علمی نهفته است. به یاد داشته باشید که از بدن خود سو استفاده نکنید زیرا این امر بر کل سلامتی شما از جمله سلامت جسمی، روحی، عاطفی و اجتماعی شما تأثیر دارد. بهترین کارها را برای سلامتی خود انجام دهید تا زندگی مفید و سعادتمندانه ای داشته باشید.

نکته : از زمان طلایی استفاده کنید

بیشتر شبکه های تلویزیونی از زمان پخش طلایی برای خودشان اطلاع دارند این زمان، هنگامی است که تقریباً همه مردم آن شبکه را تماشا می‌کنند. زمان طلایی برای ما، پربارترین زمان است. این زمان را برای انجام با مهم ترین و چالش برانگیزترین کارهای خود اختصاص دهید. اکنون زمان طلایی خود که ممکن است درآن زمان به اندازه لازم بازدهی داشته باشید را مشخص کنید.

نکته : از انجام چند کار هم زمان پرهیز کنید

بسیاری از مردم فکر می کنند انجام چند کار هم زمان کلید افزایش بازدهی و بهره وری فرد است. گفته می شود زنان در انجام چند کار هم زمان بهتر از مردان هستند. هر چیز قابل ملاحظه ای که به زمانی برای  تفکر نیاز داشته باشد، یک تمرکز فکری احتیاج دارد. این کار را امتحان کنید و هر بار فقط بر روی یک کار تمرکز کنید و سپس ببینید که چگونه بازدهی و بهره وری شما افزایش می‌یابد. مطالعه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد انجام کارهای هم زمان هوش شخص را کاهش می‌دهد، زیرا شما دیگر به انجام کارهای سخت فکر نمی‌کنید. حداقل هنگام انجام کارهای مهم بالا نیازی به انجام چند کار هم زمان ندارید.

نکته : محیط را برای موفقیت فراهم کنید

همیشه ممکن است فراهم کردن یک محیط برای به موفقیت راحت نباشد زیرا باید یک توازن بین عوامل دیگری که کل محیط کارشما را تشکیل می‌دهد، باشد. عوامل خاصی وجود دارند که می تواند به طور قابل توجهی در ایجاد یک محیط برای موفقیت موثر باشند، بنابراین بازدهی و بهره وری به میزان زیادی افزایش می‌یابد. محیط فیزیکی نیز می‌تواند یکی از عوامل باشد. ایجاد محیطی که بتواند روی بازدهی و بهره وری بالای یک فرد تأثیر بگذارد بسیار ضروری است. چیزی در محیط داشته باشید که به شما یادآوری می‌کند که می‌تواند به عنوان هدف شما در نظر گرفته شود. محیطی که به اندازه کافی مناسب و جذاب باشد می تواند به طور قابل توجهی به بازدهی و بهره وری آن روز کاری کمک کند.

نکته : فیزیولوژی خود را کنترل کنید

این موضوع مهم است که بتوانید احساس خود را در لحظه کنترل کنید. فیزیولوژی، مطالعه عملکرد سیستم زندگی یا نحوه واکنش انسان در یک موقعیت خاص است، پس سعی کنید توانایی کنترل احساسی را داشته باشید که ممکن است باعث شود سطح بازدهی خود را افزایش دهید.

نکته : کنترل زمان خود را بدست بگیرید

توانایی مدیریت وقت بسیار مهم است. شما باید جدول زمانی به همراه برنامه‌های دقیق داشته باشید و باید برنامه‌ها و کارهای خود را زودتر از زمان تعیین شده انجام دهید. حواستان باشد که برنامه های شما با هم تداخل نداشته باشد، در این صورت شما مشکلی در اجرای برنامه هایتان نخواهید داشت. شما باید به درستی از وقت خود استفاده کنید. انجام کارهایی که مزایای زیادی در زمینه بازدهی شما ندارند، باید کم اهمیت‌ترین گزینه شما باشند و بنابراین کارهایی که واقعاً نیاز است که انجام شوند باید در اولویت قرار بگیرند. وقتی که شما قصد دارید بهترین نتیجه را بگیرید، زمان مقوله مهمی است. توانایی کنار آمدن با تغییر سریع و مداوم زمان می‌تواند به شما در بازدهی کار کمک کند. با این وجود، باید بتوانید مهلت های مشخصی برای کار خود تعیین کنید. تعیین مهلت به معنای فشار آوردن به شما نیست. درعوض راهی برای شماست تا بتوانید در هر کاری که در یک دوره معین انجام می‌دهید تمرکز لازم را داشته باشید. حفظ آنچه که شروع کرده اید بسیار خوشایند خواهد بود و ایجاد محدودیت های زمانی یک حاشیه امن مناسبی را برای کار شما ایجاد می‌کند و بیش از هر چیزی و بیش از آنچه که فکرش را بکنید احساس موفقیت به شما می‌دهد.

سپس، به جلو حرکت کنید. شما نمی‌توانید مانع از گیر افتادن در چیزی شوید که دارید انجام می‌دهید اما همیشه به خاطر داشته باشید که باید آنچه را که تعیین کرده اید را به انجام برسانید تا به هدف اصلی خود که بازدهی بالا در کارها است، برسید. به خود اجازه ندهید تحت تأثیر محیط پیرامون خود قرار بگیرید زیرا این امر ممکن است منجر به پوچی و اهمال کاری شود. به جلو حرکت کنید و تا آنجا که ممکن است این حرکت و پیشرفت خود را حفظ کنید چون باعث می‌شود که یک روز پربار داشته باشید و تمام کار خود را با موفقیت انجام دهید.

نکته : ذهنیت درستی داشته باشید

این باور وجود دارد که ذهنیتی که به درستی توسعه می‌یابد از نظر هدف برای موفقیت در زندگی بسیار ضروری است. اگر این ذهنیت را دارید که می‌خواهید بازدهی بیشتری داشته باشید، این روی تمام شما تأثیر می گذارد. داشتن یک طرز فکر صحیح می تواند شما را تا حد زیادی به هدف خود برساند و بنابراین باید مطمئن شوید که طرز فکر صحیحی را برای کار خود تنظیم کرده اید و در نتیجه به موفقیت می‌رسید. شما همیشه باید در مورد اهداف و اعتقادات خود مثبت باشید. به خود و توانایی خود ایمان داشته باشید. ارزش‌هایی که شما در اختیار دارید هر روز نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. و اینکه هرگز اجازه ندهید کسی شما را از طریق محافظت از ذهنیت همیشگی شما به پایین بکشد.

همچنین شما باید برنامه زندگی روزمره خود را ارتقا دهید. از طریق بهبود زندگی شخصی، زندگی حرفه ای شما نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید مهارت‌های شخصی خود را ارتقا دهید، آن را به زندگی حرفه ای خود نیز منتقل خواهید کرد. توانایی بهبود زندگی شخصی و شغلی منجر به بازدهی و موفقیت می‌شود.

نکته : یک روند کاری سازگار و ساده را مقرر کنید

نکته مهم در راستای رسیدن به هدف برای بازدهی بالاتر این است که شما روند کار خود را در نظر بگیرید. مهم این است که شما باید بتوانید کارهای بیشتری را در مدت زمان کوتاه انجام دهید و با آن سازگار باشید. اگر هنوز تصمیم دارید در مدت زمان کمتر کارهای بیشتری انجام دهید، هنوز وقت زیادی برای انجام کارهای دیگر دارید که باعث بازدهی بیشتر شما می‌شود. و زمانی که به این کار وارد شدید، اطمینان حاصل کنید که ثابت قدم باشید. سپس خواهید دید که سازگاری شما به یک عادت تبدیل می‌شود و به یک روز پربارتر منجر می شود. برای شما مهم است که روی چیزهایی تمرکز کنید که لازم بود ابتدا تمام شوند.

جمع بندی ای سنج

همانطور که دیدیم برای افزایش بازدهی در مسیر مدیریت زمان لازم است تا نکات مهمی را توجه نماییم. حتما و حتما این ده مورد را به خاطر سپرده و سعی کنید به طور مکرر تمرین کنید. مطمئن باشید با افزایش بازدهی می توانید در یک مدت زمان مشخص کارهای بیشتری را انجام دهید.

لطفا نظرات خود در رابطه با این جلسه یعنی "نکات مهم برای افزایش بازدهی" را با ما به اشتراک بگذارید.

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید