تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
بهترین راهکارهای افزایش تمرکز در حین مطالعه مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 11 مرداد 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

بهترین راهکارهای افزایش تمرکز در حین مطالعه

احتمالا برای هر کدام از ما، بارها پیش آمده است که در حین مطالعه ی کتاب، دچار حواس پرتی شده باشیم و ادامه ی مطالعه ی کتاب با حواس جمع و تمرکز بالا، برایمان سخت شده باشد. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می توان در حین مطالعه، قدرت تمرکز خود را بالا ببریم و بتوانیم با تمرکز بیشتر کتاب بخوانیم؟

تیم ای سنج در این مقاله، می خواهد به سوال شما در رابطه با افزایش تمرکز در حین مطالعه پاسخ دهد؛ این مقاله اختصاص به راهکارهای افزایش تمرکز در مطالعه دارد. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

راهکارهای افزایش تمرکز در مطالعه

عدم تمرکز حواس، مشکلی است که بسیاری از ما، با آن دست و پنجه نرم می کنیم. عدم تمرکز نتایج منفی زیادی برای فرد در پی دارد و پیامد های منفی آن برای دانش آموزان و دانشجویان، بیشتر می باشد، چرا که در فرآیند تحصیل، انجام پژوهش و تحقیقات، مطالعه ی دروس، مطالعه ی غیر درسی و ... تمرکز نقش ویژه ای دارد و یک عامل مهم برای موفقیت تحصیلی می باشد.

اینکه در حین مطالعه، دچار حواس پرتی شویم امری طبیعی می باشد اما تا جایی که امکان دارد، باید از عوامل حواس پرتی دوری کنیم و توانایی تمرکز خود را افزایش دهیم. بنابراین به عنوان یک دانشجو یا دانش آموز و یا فردی که علاقه مند به مطالعه می باشد، می توانید از راهکارهای زیر برای افزایش تمرکز در حین مطالعه استفاده کنید:

عامل حواس پرتی را پیدا کنید

عامل حواس پرتی، عاملی است که منجر به پرت شدن حواس شما می شود؛ عامل حواس پرتی دو نوع است:

حواس پرتی بیرونی؛ این عامل ربطی به فرد ندارد و با عوامل بیرونی در ارتباط است. به عنوان مثال، سر و صدای محیط، صدای تلوزیون و ...
حواس پرتی درونی؛ حواس پرتی درونی مربوط به خود فرد است؛ افکاری که فرد در سر دارد، تشنگی، خواب آلودگی و .. از عوامل حواس پرتی درونی می باشد.

پس، اگر می خواهید در حین مطالعه، تمرکز بیشتری داشته باشید، باید عامل حواس پرتی را شناسایی کنید و این عامل را از بین ببرید.

از خودتان سوال بپرسید

آیا می دانستید یکی از راهکارهای مهم تقویت تمرکز در حین مطالعه سوال پرسیدن از خود می باشد؟ بدین منظور، پس از پایان هر بخش از خودتان در مورد مطلبی که خواندید، سوال بپرسید و جواب سوالتان را با صدای بلند بدهید. این راهکار منجر به موارد زیر می شود:

افزایش تمرکز
یادگیری فعالانه
مشارکت
افزایش انگیزه
افزایش دقت
یادگیری عمیق
شناسایی نقاط قوت و ضعف خود
و ...

با سرعت مناسب بخوانید

اگر سرعت مطالعه پایین باشد و میان خواندن مطالب، مکث زیادی داشته باشید این مکث به ذهن شما اجازه فکر کردن به موارد دیگر را می دهد و ذهنتان از موضوع اصلی پرت می شود. بنابراین برای افزایش تمرکز در حین مطالعه، باید سرعت مناسبی برای خواندن مطالب اتخاذ کنید؛ نه آنقدر تند که متوجه مطلب نشوید و مطالب را جا بیاندازید و نه آنقدر آهسته که حواستان به موارد دیگر معطوف شود!

از راهنما استفاده کنید

منظور ما از راهنما چیست؟ راهنما می تواند، انگشت دست شما، خودکار یا مداد و شی باشد که شما به وسیله ی آن خطوط را دنبال می کنید. برای افزایش تمرکز در حین مطالعه از یک راهنما استفاده کنید. استفاده از راهنما از خستگی چشم جلوگیری کرده و به ذخیره وقت شما کمک می کند.

زیر مطالب مهم خط بکشید

با یک مداد یا خودکار رنگی، زیر مطالب مهم خط کشید و با این کار تمرکز خود را بالا ببرید. این راهکار، یکی از رایج ترین راهکارهای افزایش تمرکز می باشد و توسط دانشجویان و دانش آموزان به کار برده می شود.

زمان و مکان مناسب را در نظر بگیرید

اگر می خواهید در حین مطالعه تمرکز بالایی داشته باشید، باید یک زمان و مکان مناسب برای مطالعه انتخاب کنید. بهترین زمان برای مطالعه بستگی به خود شما دارد؛  به عنوان مثال مطالعه برای شما در شب و کنار شومینه لذت بخش است اما ممکن است برای فرد دیگری، هنگام ظهر و در اتاق خواب، بهتر باشد.

انتخاب زمان مناسب برای مطالعه، با موارد زیر در ارتباط است:

افزایش تمرکز
یادگیری بهتر
عدم  سردرگمی
جلوگیری از اتلاف وقت
جلوگیری از اتلاف انرژی
فهم و درک بهتر مطالب

یک بار به صورت اجمالی مطلب را بخوانید

خواندن اجمالی یک مطلب، به شما کمک می کند که مطالب را با تمرکز بیشتر و بهتر یاد بگیرید. قبل از اینکه مطالعه ی خود را آغاز کنید، به صورت اجمالی و سریع مطالبی که قرار است بخوانید را مرور کنید. مرور اجمالی مطالب موجب:

افزایش تمرکز حواس
افزایش کنجکاوی برای فهم مطالب
افزایش دقت

یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری، راهکاری است که منجر به مشارکت و درگیری با یادگیری می شود. یادداشت برداری نه تنها به فهم بهتر مطالب کمک می کند بلکه منجر به افزایش تمرکز هم می شود. از دیگر مزایایی یادداشت برداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هماهنگی میان چشم و مغز که منجر به یادگیری تجسمی می شود.
افزایش سرعت یادگیری
افزایش سرعت فهم مطالب
و ..

از تکنیک حالا اینجا باش استفاده کنید

اگر در حین مطالعه حواستان پرت شد و تمرکزتان برهم خورد از تکنیک، حالا اینجا باش استفاده کنید؛ با استفاده از این تکنیک هر زمان که تمرکزتان از بین رفت، به خودتا بگویید حالا باید اینجا باشی و سعی کنید دوباره تمرکز خود را به مطلبی که می خواندید، برگردانید. مشاهده ی نتیجه ی این تکنیک، کمی زمان بر بوده اما تاثیر آن شگفت آور است.

به عنوان مثال، وقتی در کلاس درس نشسته اید و برای چند دقیقه حواستان از صحبت های استاد پرت شد، به خودتان بگویید، حالا اینجا باش و بعد از آن سعی کنید دوباره به سخنان استاد گوش دهید.

با خودتان حرف نزنید

بسیاری از ما در حین مطالعه، به صورت ناخودآگاه و درونی با خودمان در مورد مسائل مختلف، حرف می زنیم. گاها محتوای مکالمات ما با خودمان مثبت بوده و این مکالمات ما را به سمت پیشرفت سوق می دهد اما عکس این اتفاق هم کاملا ممکن است، یعنی زمانی که گفتگوی ما با خودمان حالت سرزنشگری و خود انتقادی دارد، که در این صورت این گفتگو مانع از پیشرفت شده و تاثیر زیادی بر تمرکز دارد. برای افزایش تمرکز در حین مطالعه، باید از گفتگوهای درونی پرهیز کرد.

به نظم محیط توجه کنید

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، نظم محیطی و چیدمان اشیا، تاثیر زیادی بر افزایش تمرکز دارد. بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات، چیدمان اشیا به صورت مرتب کنار یکدیگر، نظم محیطی، نور مناسب و ... تاثیر زیادی بر افزایش بازدهی در حین مطالعه دارد. بنابراین به منظور افزایش تمرکز در محیطی مطالعه کنید که با نظم بوده و سازماندهی شده می باشد.

از فضای مجازی دوری کنید

در حین مطالعه از فضای مجازی دوری کنید. اگر مشغول مطالعه هستید، تلفن همراه خود را کنار بگذارید و از فضای مجازی دوری کنید. برخی از موارد مرتبط با فضای مجازی که در بر هم زدن تمرکز نقش مهمی دارند، عبارت اند از:

وب گردی
جستجو در صفخات اینستاگرام
جستجو در تلگرام
چک کردن ایمیل
پیامک دادن
و ...

جمع بندی ای سنج

در این مقاله، در مورد راهکارهای افزایش تمرکز در حین مطالعه صحبت کردیم. برای بازدهی بیشتر و مطالعه ی با کیفیت تر و مطلوب تر، باید تمرکز خود را در حین مطالعه بالا ببرید. بدین منظور می توانید از راهکار هایی برای افزایش تمرکز استفاده کنید. در این مقاله به برخی از این راهکارها اشاره کردیم.

شما برای افزایش تمرکز در حین مطالعه، از کدام راهکارها استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید