تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
چشم اندازهای اصلی روانشناسی اجتماعی مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 28 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

چشم اندازهای اصلی روانشناسی اجتماعی

آیا به این فکر کرده اید که روانشناسی اجتماعی چیست و چه کاربردی دارد؟

روانشناسی اجتماعی حول چه محوری کار می کند؟ در این مقاله می خواهیم شما را به طور کامل با روانشناسی اجتماعی و حوزه های پژوهش آنان آشنا کنیم. فهرست مطالب نیز در باکس زیر قابل رویت است.

چشم اندازهای اصلی روانشناسی اجتماعی

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا مردم وقتی در میان جمع هستند گاهی اوقات متفاوت عمل می کنند؟ یا تا به حال فکر کرده اید که جامعه در کل چگونه رفتار شما را تغییر می دهد و آن را تحت تأثیر قرار می دهد؟

روان شناسان اجتماعی این گونه سوالات را بررسی می کنند و در مورد این سوالات تحقیقات گسترده ای انجام داده اند.

روان شناسان اجتماعی هم مانند دیگر روانشناسان، در تحقیق برای یافتن پاسخ برای سوالات مربوط به رفتارهای اجتماعی، از دیدگاه های متفاوتی استفاده می کنند.

روان شناسی اجتماعی چیست و به مطالعه چه مواردی می پردازد؟

روان شناسی اجتماعی به بررسی و مطالعه رفتار انسان ها در بستر جامعه و فرهنگ می پردازد و در صدد بررسی تاثیری است که انسان ها از جامعه ی خود می گیرند. همچنین روان شناسان اجتماعی تاثیری که افراد می توانند بر هم داشته باشند چه از لحاظ احساسی و چه افکار، مورد مطالعه قرار می دهند.

در روان شناسی اجتماعی رفتار فرد در بستر جامعه مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد. از جمله مواردی که در بستر روان شناسی اجتماعی به آن پرداخته می شود مواردی مانند پرخاشگری، رقابت جویی افراد با هم و در گروه ها، رهبری و ... می باشد.

به عنوان مثال، هنگام بررسی رفتاری مانند پرخاشگری، یک محقق ممکن است دیدگاه تکاملی داشته باشد و طبق این دیدگاه پرخاشگری را بررسی کند، که چگونه زیست شناسی و وراثت و ژنتیک افراد در رفتار پرخاشگرانه نقش دارند.

روانشناس اجتماعی دیگری ممکن است از منظر و دیدگاه دیگری مانند دیدگاه یادگیری اجتماعی به بررسی همین مسئله بپردازد و سعی کند تأثیرات مختلف محیطی را که در پرخاشگری از جمله خانواده، دوستان، هم سالان، فرهنگ و جامعه عامیانه نقش دارد تجزیه و تحلیل کند.

در این جا به بررسی 4 دیدگاه اصلی که توسط روانشناسان اجتماعی استفاده می شود، می پردازیم:

دیدگاه های اصلی روانشناسی اجتماعی

چشم انداز فرهنگی اجتماعی

روان شناسی که با رویکرد فرهنگی اجتماعی به مسائل نگاه می کند، نقش قوانین و هنجار های جامعه را در شکل گیری روابط انسان ها موثر می داند:

این دیدگاه، بر اهمیت هنجارها و فرهنگ اجتماعی تأکید می کند.

این دیدگاه پیشنهاد می کند که کودکان رفتار را از طریق تعامل، برقراری ارتباط و حل مسئله با کودکان و بزرگسالان یاد بگیرند. از طریق این تعاملات، آن ها ارزش ها و هنجارهای جامعه خود را می آموزند و به نوعی جامعه پذیر می شوند.

روانشناسان اجتماعی با استفاده از این دیدگاه ممکن است به چگونگی تأثیر هنجارهای فرهنگی و تأثیر جامعه بر رفتار اجتماعی بپردازند. برای مثال، هنگام در نظر گرفتن رفتاری مانند پرخاشگری، فردی که این دیدگاه را اتخاذ می‌کند، به چگونگی اجتماعی شدن افراد برای رفتار پرخاشگرانه، در شرایط خاص نگاه می کند.

  چشم انداز تکاملی

در دیدگاه تکاملی که از مطالعات داروین شکل گرفته است، به نقش طبیعت و وراثت تاکید می شود.

این دیدگاه، استدلال می کند که رفتارهای اجتماعی از طریق ژنتیک و وراثت شکل گرفته است.

همچین بر بر نقش زیست شناسی و انتقال ژن در بین نسل ها برای توضیح رفتار فعلی تأکید می کند.

علاوه بر این هنگامی که به یک مشکل اجتماعی مانند پرخاشگری نگاه می کنید، یک روانشناس با این دیدگاه در نظر می گیرد که چگونه ژنتیک و تأثیرات تکاملی در ایجاد رفتار نقش دارند.

 

چشم انداز یادگیری اجتماعی

این رویکرد به نقش یادگیری در افراد اشاره می کند.

این دیدگاه بر اهمیت تجربیات بی نظیر در خانواده، مدرسه، اجتماع و غیره تأکید می کند.

با توجه به این دیدگاه، ما رفتارها را با مشاهده و تقلید از رفتار دیگران و سرمشق گیری یاد می گیریم.

در مثال های قبلی که برای پرخاشگری ذکر کردیم، کسی که از دیدگاه یادگیری اجتماعی برای توصیف پرخاشگری استفاده می کند، علاقه مند به این مسئله است که بداند مردم پرخاشگری را از چه کسی آموخته اند، که این افراد می تواند پدر یا مادر، هم سالان و یا همکلاسی ها، دوستان، آشنایان و حتی جامعه باشد.

دیدگاه اجتماعی-شناختی

از یک مدل پردازش اطلاعات در رفتار اجتماعی پشتیبانی می کند، جایی که ما رفتار دیگران را مشاهده، تفسیر و قضاوت می کنیم.

تجارب جدید را می توان شبیه سازی کرد (با استفاده از اعتقاداتی که قبلاً برای تفسیر واقعه استفاده شده است) یا با آن سازگار شد (که شامل تغییر باورهای موجود در واکنش به واقعه است).

همچنین، با درک نحوه پردازش اطلاعات، می توانیم درک کنیم که الگوهای افکار چگونه رفتار را تحت تأثیر قرار می دهند.

 استفاده از دیدگاه ها

در حالی که برخی از روان شناسان اجتماعی تمایل به دیدگاه مسلط و استفاده از یک دیدگاه در پرداختن به مسائل متفاوت دارند، بسیاری از محققان هنگام پرداختن به یک سوال یا فرضیه از نظریه های مختلف استفاده می کنند.

محققان می توانند با درک بسیاری از تأثیرات موثر در رفتارهای اجتماعی، از جمله فرهنگ، یادگیری اجتماعی، ژنتیک و تفاوت های فردی، درک عمیق تری از نیروهای تأثیرگذار بر نحوه تفکر و عملکرد افراد در موقعیت های اجتماعی داشته باشند.

جمع بندی ای سنج

در نهایت ما در بررسی و مطالعه رفتار انسان ها و هم چنین روابط آن ها با یک دیگر می توانیم از دیدگاه و رویکرد های متفاوت استفاده کنیم. اینکه یک روانشناس از چه روشی برای مطالعه رفتار انسان ها استفاده کند، بسته به رویکرد او دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود و با روانشناسی اجتماعی توانستید آشنا شوید؟ نظرات خود را برای ما بیان کنید.

حل تعارض چیست | اصول و تکنیک‌های آن
مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید