پست وبلاگی
پیامدهای رسانه های اجتماعی مدت مطالعه: 3 دقیقه
محسن گلکار 05 اردیبهشت 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

پیامدهای رسانه های اجتماعی

اتفاقی که این روزها برای همگی کاملاً قابل درک و روش می باشد این قضیه می باشد که این روزها فضای خصوصی به شدت محدود شده است و دیگر مثل گذشته چنین نمی باشد که هر کس بتواند هر سخنی، هر حرکتی و رفتاری را انجام دهد چرا که دوربین همه جا را فرا گرفته است و همه ی حرکات و سخنان را ضبط کرده و در رسانه های اجتماعی چون فیس بوک، اینستاگرام، تلگرام، توییتر منتشر می کند . در نتیجه هر حرکت ، سخن و رفتار می تواند مسئولیت و باری سنگین بر دوش فرد بگذارد.

بحث را با یک مثالی شروع می کنیم گاهی پیش می آید که  از عشق سابق خود جدا شده اید و به طور تصادفی در  یکی از رسانه های اجتماعی مثلا اینستاگرام در حال چرخش هستید که یک مرتبه پستی نگاه شما را جلب می کند. عشق گذشته شما، دست در دست شریک جدیدش گذاشته است. این پست امکان دارد شدیداً شما را ناراحت کند و احساس تنهایی شما را بیشتر کند و گاهاً امکان دارد سبب شود حتی به دنیال یک ارتباط جدید باشید تا با گذاشتن  یک تصویر از خود و شریک  جدیدتان در  فضای مجازی، مقداری از سنگینی و فشار آن حسادت را کم کنید.

گاهی هم امکان دارد زمانی که شما از یک رابطه شکست خورده اید و سرشار از غم و اندوه هستید در رسانه های اجتماعی طوری برخورد کنید که هیچ اتفاقی رخ نداده است و پست هایی بگذارید که سرشار از شادی  باشد. مثلاً عکسی منتشر می کنید در حال خوردن فست فود در یک رستوران خاص یا عکسی از یک دورهمی و یا عکس سلفی در کنار استخرخانگی. در واقع چهره شاد شما در این عکس ها شاید بتواند راهی برای داشتن احساسی بهتر در شما باشد. بنابراین با این پست هایی که میگذارید می خواهید اذعان کنید زندگی شما بدون هیچ فرد دیگری در حال حرکت است و همچنان استوار و قوی در حال ادامه راه هستید و شاید این بتواند مقداری از آن غم را محو کند و حس خوبی به شما بدهد.

بعضی از افراد هم واقعا در زندگی خوشحال هستند و هر روز دنبال ایده هایشان  می روند و دوست دارند انرژی مثبت و تلاششان را به همه آدمیان نشان دهدند به همین خاطر در رسانه های اجتماعی پست هایی از پیشرفت و فعالیت هایشان و  حتی از روابط گرم عاشقانه شان می گذارند.

عده ای هم ترجیح می دهند به جای آن که دل به طبیعت بزنند، با لباس خواب در خانه بمانند و با گذاشتن پست های مختلف و دیدن پست های دیگران به تجزیه و تحلیل های مختلف بپردازند. تا شاید از این طریق اوقات فراغت خود را پر کرده باشند.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

در ضمن باید این نکته را مد نظر داشته باشید، زمانی که شما به طور عمومی صحنه ای از فضای شخصی خود را ارسال می کنید، شما در معرض انواع قضاوت ها و نظرات دیگران قرار می گیرید _دیگرانی که شاید دوستانتان باشند و شاید هم از رقبایتان_ در نظر بگیرید که آیا شما آنقدر رشد کرده اید که توان مقابله با نظرات مخالفان را داشته باشید ؟ آیا حساس و آسیب پذیر نیستید؟ باید توانایی مقابله با واکنش های مختلف را داشته باشید در غیر این صورت حتماً به لحاظ روحی صدمه می خورید. پس باید با علم به این قضیه که در این رسانه ها مورد نقد و بررسی قرار می گیرد به این عرصه های اجتماعی ورود پیدا کنید.

به هر حال آیا این شیوه درست است که زندگی خود را به طور عمومی ارائه دهیم و در معرض دید همگان قرار دهیم؟ آیا این شیوه باعث نابودی فضای شخصی افراد نمی شود؟ آیا واقعا حرکت مثبتی می باشد؟ به چه میزان می خواهید از رسانه های اجتماعی استفاده کنید؟ آیا برای برخی، می تواند مفید باشد و برای عده ای نیز مضر می باشد؟

شاید چون همیشه حضور آنلاین قوی و پر رنگی در فضاهای مجازی و رسانه ای اجتماعی داشته اید، برای ترک آن دچار دلتنگی خاصی شوید. اگر تصمیم به دوری از این فضا کرده اید-به دلیل استرس ها و دلهره هایی که به شما می دهد- مطمعناً این حس به شما دست می دهد که شریک دیرینه خود را از دست داده اید. لازم است که این نکته گفته شود اگر چنین تصمیمی گرفته اید اصلاً لازم نیست که ارتباط خود را با جهان مجازی کلاً قطع کنید بلکه می توانید همچنان ارتباط معمول خود را حفظ کنید چرا که رسانه های اجتماعی تا حدودی باعث می شود که از دنیای روز خود با خبر باشید بنابراین برای پیاده سازی و عملیاتی کردن این تصمیم جدید – یعنی ترک عادت از این رسانه و تکنولوژی های نوین و دوست داشتن دنیای واقعی- باید یک برنامه ریزی مدبرانه و به دور از هیجان داشته باشید تصمیمی که هم بتواند شما را از اخبار جهان دور نکند و هم شما را از اختلالاتی که رسانه های اجتماعی  در زندگی واقعی به بار می آورد دور کند.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید