تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
نکاتی در مورد روانشناسی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 11 مرداد 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

نکاتی در مورد روانشناسی

در این مقاله در مورد رشته روانشناسی و نکات جالب مربوط به آن به بحث و بررسی خواهیم پرداخت.

مطالبی که قرار است در این مقاله ذکر شوند، با توجه به فهرست مطالب به شرح زیر است:

8 نکته جالب در مورد روانشناسی

روانشناسی منبع جذابی برای بسیاری از مردم است. با آگاهی از اصول اولیه رفتار و ذهن انسان، افراد قادر به درک بیشتر خود و دیگران می شوند.

روان شناسان همچنین با مراقبت از افرادی که با مشکلات روانی روبرو هستند، روان درمانی، بررسی گزینه های درمانی و آموزش نحوه مدیریت موثر علائم خود، نقش مهمی در مراقبت های بهداشتی ایفا می کنند.

برای برخی از افراد، علاقه به روان شناسی با تمایل به دنبال کردن حرفه ای در این زمینه تقویت می شود.

برخی دیگر ممکن است بخواهند از روی کنجکاوی بیشتر بیاموزند یا به این دلیل که در فکر مشورت با روانشناس برای کمک به نگرانی های سلامتی هستند به روان شناسی روی بیاورند.

صرف نظر از دلایل مطرح شده، ایجاد درک بهتر از موضوعاتی مانند احساسات، انگیزه، شناخت، عشق، ارتباطات و روش های تحقیق در این رشته به شما کمک می کند.

روان شناسی ممکن است در ابتدا موضوعی وسیع و دلهره آور به نظر برسد، اما درک چند واقعیت اساسی می تواند کار را برای شما آسان تر کند.

وقتی درک درستی از اصول اولیه داشته باشید، آمادگی بهتری خواهید داشت تا راه های مختلفی را که روانشناسی ممکن است به بهبود زندگی روزمره، سلامتی و رفاه شما کمک کند، کشف کنید.

روانشناسی؛ مطالعه ذهن و رفتار 

روانشناسی را می توان به عنوان مطالعه فرایندها و رفتارهای ذهنی تعریف کرد. این واژه از کلمات یونانی psyche به معنی "نفس، روح" و logia به معنی "مطالعه" گرفته شده است.

روانشناسی همیشه مانند امروز وجود نداشته است.

در واقع، این رشته نسبتاً جوان تلقی می شود، اگرچه همانطور که یک روانشناس برجسته توضیح داده است، گذشته کوتاهی دارد اما سابقه ای طولانی دارد.

بیشتر بخوانیم

روانشناسی از زیست شناسی و فلسفه نشأت گرفته و با سایر رشته ها از جمله جامعه شناسی، پزشکی، زبان شناسی و مردم شناسی پیوند تنگاتنگی دارد.

روانشناسی به سرعت در حال رشد است و نقش فوق العاده ای در جهان امروز ایفا می کند. روان شناسان در بیمارستان ها، کلینیک های سلامت روان، مدارس، کالج ها و دانشگاه ها، سازمان های دولتی و در مشاغل خصوصی استخدام می شوند.

آن ها انواع مختلفی از وظایف و نقش ها را انجام می دهند و بر عهده می گیرند، از درمان بیماری های روانی گرفته تا انجام تحقیقات تا تأثیرگذاری بر سیاست های بهداشت عمومی.

 اتکاء روانشناسی بر روش های علمی 

یکی از رایج ترین افسانه ها در مورد روانشناسی این است که این علم فقط "عقل سلیم" است. مشکل در این است که تحقیقات روانشناسی به شما کمک کرده است نشان دهید که بسیاری از چیزهایی که ما معتقدیم فقط عقل سلیم هستند در واقع اصلاً درست نیستند.  

اگر عقل سلیم به همان اندازه عادی بود که مردم می گویند، مردم رفتارهایی را که می دانند برای آن ها مضر است، مانند سیگار کشیدن یا خوردن غذاهای ناخواسته انجام نمی دهند.

با به چالش کشیدن برخی از تصورات غلط ما در مورد نحوه و چرایی رفتار مردم، روانشناسان قادر به ارائه پاسخ هایی هستند که به حل مشکلات دنیای واقعی کمک می کند.

روانشناسی برای بررسی سوالات و رسیدن به نتیجه به روش های علمی متکی است.

با استفاده از روش های تجربی، محققان می توانند روابط بین متغیرهای مختلف را کشف کنند. روانشناسان از طیف وسیعی از تکنیک ها برای مطالعه ذهن و رفتار انسان استفاده می کنند؛ از جمله موارد زیر:
مشاهده طبیعی
آزمایش
مطالعات موردی
پرسشنامه

 دیدگاهای مختلف روانشناسان 

موضوعات و سوالات روانشناسی را می توان از طرق مختلف مورد بررسی قرار داد. هر دیدگاه کمک می کند تا سطح جدیدی از درک یک موضوع را ارائه دهید.

برخی از دیدگاه های اصلی در روانشناسی شامل موارد زیر است:

دیدگاه بیولوژیکی
دیدگاه شناختی
دیدگاه رفتاری
دیدگاه تکاملی
دیدگاه انسان گرایانه

برای مثال، تصور کنید که روانشناسان در تلاش هستند تا عوامل مختلفی را که در زورگویی نقش دارند، درک کنند. یک محقق ممکن است دیدگاه بیولوژیکی داشته باشد و نقش ژنتیک و مغز را بررسی کند.

دیگری ممکن است دیدگاه رفتاری داشته باشد و ببیند چگونه رفتارهای قلدری توسط محیط تقویت می شود.

دیگری ممکن است دیدگاه اجتماعی داشته باشد و تأثیر فشار گروه را تحلیل کند.

هیچ دیدگاه واحدی درست نیست. هر یک به درک ما از یک موضوع کمک می کند و به محققان اجازه می دهد تا تأثیرات بیشماری را که به اقدامات خاص کمک می کنند، تجزیه و تحلیل کنند.

سپس، آن ها می توانند راه حل های چند وجهی برای مبارزه با اقدامات مشکل ساز ارائه دهند و نتایج بهتر و رفتارهای سالم تر را تشویق کنند.

زمینه های فرعی روانشناسی

علاوه بر دیدگاه های مختلف، شاخه های زیادی از روانشناسی نیز وجود دارد.

روانشناسان اغلب ترجیح می دهند در یک زمینه خاص تخصص داشته باشند. برخی از بزرگترین زیر شاخه های روانشناسی عبارتند از:

روانشناسی بالینی
روانشناسی شخصیت
روانشناسی شناختی
روانشناسی رشد
روانشناسی اجتماعی

نوع روانشناس مورد نیاز شما بستگی به نوع مشکلی دارد که با آن روبرو هستید.

اگر علائم روحی و روانی را تجربه می کنید، ممکن است به یک روانشناس بالینی یا مشاور نیاز داشته باشید.

اگر سوالی دارید که آیا فرزند شما به طور طبیعی رشد می کند، ممکن است بخواهید از یک روانشناس رشد بپرسید.

برخی از روانشناسان در زمینه سلامت روان کار می کنند و بیمارانی را که دچار اختلالات روانی و ناراحتی های روانی هستند، درمان می کنند.

زمینه های فرعی مانند بالینی، مشاوره و روانشناسی سلامت بر کمک به افرادی که دارای مشکلات روحی و جسمی هستند متمرکز شده است.

روانشناسان دیگر در زمینه های فرعی کاربردی مانند روانشناسی قانونی و روانشناسی صنعتی-سازمانی برای حل مشکلات دنیای واقعی کار می کنند.

هنوز روانشناسان دیگر کار خود را بر روی تحقیق متمرکز می کنند تا به درک ما از ذهن و رفتار انسان کمک کند.

چنین روانشناسانی ممکن است در زمینه خاصی مانند رشد، رفتار اجتماعی، شناخت یا شخصیت تخصص داشته باشند.

روانشناسی فراتر از سلامت روان 

وقتی به روانشناسی فکر می کنید، آیا تصور می کنید که یک درمانگر مطالبی را یادداشت می کند که مراجع تجربیات دوران کودکی را بازگو می کند؟

در حالی که درمان قطعاً بخش بزرگی از روانشناسی است، این تنها کاری نیست که روانشناسان انجام می دهند. در حقیقت، بسیاری از روانشناسان اصلاً در زمینه سلامت روان کار نمی کنند.

روانشناسی حوزه های دیگری از جمله آموزش، تحقیق و مشاوره را در بر می گیرد.

سلامت روان مطمئناً یکی از زمینه های اصلی مورد علاقه در روانشناسی است، اما روانشناسان همچنین کارهایی مانند کمک به ورزشکاران برای تقویت انگیزه و تمرکز ذهنی، طراحی محصولات ایمن و مفید و کمک به مشاغل برای درک نحوه تأثیرگذاری بر مراجعان را انجام می دهند.

 روانشناسی همه جا در اطراف شماست

روانشناسی فقط یک موضوع دانشگاهی نیست که فقط در کلاس های درس، آزمایشگاه های تحقیقاتی و دفاتر بهداشت روانی وجود دارد.

اصول روانشناسی را می توان در همه جا در موقعیت های روزمره مشاهده کرد.

تبلیغات تلویزیونی و آگهی های چاپی که هر روز می بینید به روانشناسی متکی هستند تا پیام های بازاریابی را ایجاد کنند که مردم را متقاعد می کند تا محصولات تبلیغ شده را خریداری کنند.

وب سایت هایی که به طور منظم از آن ها دیدن می کنید، از روانشناسی برای درک نحوه خواندن، استفاده و تفسیر اطلاعات آنلاین از افراد استفاده می کنند.

روانشناسی همچنین می تواند در بهبود سلامتی و رفاه شما نقش داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر می خواهید عادت بد را ترک کرده و روال های جدیدی را ایجاد کنید، درک برخی از اصول اساسی روانشناسی رفتاری می تواند مفید واقع شود.

اگر می خواهید به برنامه کاهش وزن یا رژیم ورزشی پایبند باشید، دانستن برخی از مواردی که رفتار را برمی انگیزد می تواند مفید باشد.

غلبه بر فوبیا، مدیریت استرس، بهبود مهارت های ارتباطی و تصمیم گیری بهتر تنها چند مورد از مواردی است که روانشناسی می تواند به آن ها کمک کند.

 مسیرهای شغلی روانشناسی 

اگر فرزند شما در مدرسه با مشکل روبرو است، می توانید از یک روانشناس مدرسه که در زمینه کمک به بچه ها برای مقابله با مسائل تحصیلی، اجتماعی، عاطفی و سایر مسائل تخصص دارد، کمک بگیرید.

اگر نگران والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ سالخورده هستید، ممکن است بخواهید با یک روانشناس رشد که در مسائل مربوط به روند پیری آموزش دیده و آگاه است مشورت کنید.

به منظور تعیین اینکه کدام حرفه ای برای نیازهای شما مناسب است، به درک برخی از الزامات مختلف آموزش و مجوز برای مناطق تخصصی مختلف کمک می کند.

اگر سعی می کنید یک روان درمانگر را انتخاب کنید، همچنین ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه کدام متخصصان قادر به ارائه خدمات درمانی هستند مفید باشد.

اگر به دنبال تحصیل در رشته روانشناسی هستید، مسیرهای شغلی زیادی برای انتخاب وجود دارد. این ها تا حد زیادی به سطح تحصیلی و تجربه کاری شما بستگی دارد، بنابراین تحقیق در مورد الزامات آموزشی و صدور مجوز از منطقه تخصصی انتخابی شما مهم است.

تنها تعدادی از گزینه های احتمالی شغلی شامل روانشناسی بالینی، روانشناسی پزشکی قانونی، روانشناسی سلامت و روانشناسی سازمانی صنعتی است.

روانشناسان زندگی انسان ها را بهتر می کنند

از جمله اهداف اصلی روانشناسی توصیف، توضیح، پیش بینی و بهبود رفتار انسان است. برخی از روانشناسان این کار را با کمک به درک اولیه ما از نحوه فکر، احساس و رفتار مردم انجام می دهند.

دیگران در تنظیمات کاربردی برای حل مشکلات دنیای واقعی که بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد، کار می کنند. در نهایت، بسیاری از روانشناسان زندگی خود را وقف کمک به افرادی می کنند که با مسائل روانی دست و پنجه نرم می کنند.

شما ممکن است این متخصصان را در بیمارستان ها، کلینیک های سلامت روان، مشاغل خصوصی و سایر زمینه ها برای تشخیص اختلالات روانی و ارائه روان درمانی به افراد از هر قشری کار کنید.

توجه

در حالی که کار روانشناسان ممکن است بسیار متنوع باشد، اما همه آن ها یک هدف مهم دارند: "کمک به مردم برای داشتن یک زندگی بهتر".

اگر دوست دارید بدانید چگونه یک روانشناس خوب پیدا کنیم، به پست مورد نظر مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله نکاتی در مورد روانشناسی مطرح شد. همانطور که ذکر شد روانشناسی یک موضوع غنی و جذاب است که کاربردهای عملی در بسیاری از زمینه های زندگی دارد.

اگر تا به حال مایل بوده اید که درباره نحوه فکر و رفتار مردم به شیوه خود بیشتر بیاموزید، مطالعه روانشناسی راهی عالی برای کسب بینش بیشتر در مورد تجربیات بشری است.

روانشناسی تأثیر بسزایی بر جهان امروز دارد. زندگی روزمره ما عمیقا تحت تأثیر متقابل زیست شناسی، روابط و فرآیندهای ذهنی است.

روانشناسان در درک نقش این عوامل در تأثیر بر سلامتی، شادی و رفاه عمومی مهارت دارند.

آیا مطالب فوق در مورد روانشناسی برای شما مفید بود؟ لطفاً دیدگاه و نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

تبعیض جنسیتی چیست | انواع و روش مقابله
تروما چیست | انواع و راه درمان
بررسی 0 تا 100 سندروم پیش از قاعدگی ( PMS)
پورنوگرافی چیست | بررسی تاثیر مخرب آن بر مغز انسان
ماری جوانا یا گل چیست | آیا فوایدی هم دارد؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید