تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
مروری بر روانشناسی بین فرهنگی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 14 آبان 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

مروری بر روانشناسی بین فرهنگی

علم روانشناسی دارای گرایش ها و زیر شاخه های متعددی می باشد. یکی از این زیر شاخه ها روانشناسی بین فرهنگی است که به تاثیر فرهنگ بر رفتار و اعمال انسان ها می پردازد.

بنابراین در این مقاله قرار است مروری کوتاه به روانشناسی بین فرهنگی داشته باشیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

روانشناسی بین فرهنگی

به طور کلی روانشناسی بین فرهنگی یکی از شاخه های علم روانشناسی می باشد، در این شاخه از روانشناسی، به تاثیر عوامل فرهنگی و چگونگی آن ها بر رفتار انسانی پرداخته می شود.

درست است که بسیاری از ابعاد و جنبه های انسانی همچون تفکرات و رفتار ها در سراسر جهان و در میان همه انسان ها یکسان هستند، اما تفاوت های فرهنگی نیز می تواند منجر به تفاوت های شگفت انگیز در رفتار و اعمال و هیجانات در ما انسان ها شود.

یک مثال ساده من باب تفاوت فرهنگی، این مورد است که در بسیاری از فرهنگ ها فرد گرایی و داشتن استقلال شخصی اهمیت بسیاری دارد و در مقابل در برخی از دیگر فرهنگ ها تاکید بیشتر بر روی جمع گرایی و عضویت در گروه و همکاری اعضا با یکدیگر است.

مسلم است که این قبیل تقاوت ها می تواند تاثیر گذاری به سزایی در رفتار و اعمال افراد داشته باشند.

بیشتر بدانید

روانشناسی بین فرهنگی به عنوان یک موضوع محبوب و مهم امروزه به محبوبیت خاصی میان روانشناسان دست یافته است. روانشناسان در این شاخه از علم سعی بر درک تفاوت ها و شباهت های افراد در درون فرهنگ های مختلف دارند.

انجمن بین المللی روانشناسی بین فرهنگی (IACCP) در سال 1972 تاسیس شده است  و این شاخه از علم روانشناسی از آن زمان تا به اکنون به رشد و توسعه خودش ادامه داده است. امروزه بسیاری از روان شناسان در این حوزه مشغول کار و فعالیت هستند.

نظریه کانون روانشناسی بین فرهنگی چیست؟

دنیای روان شناسی، دنیای تغییر و تحول و به وجود آمدن مسائل و دیدگاه های جدید است. در خلال سالیان مختلف، نظریات متفاوتی در حوزه این علم ارائه شده است که نظریه روان شناسی بین فرهنگی یکی از این نظریات است.

به جهت اهمیت فرهنگ در علم روان شناسی، نظریه روان شناسی بین فرهنگی ارائه و روان شناسان در پی کشف و شناسایی عوامل فرهنگی و تفاوت های فرهنگی میان فرهنگ های مختلف می باشند.

اهمیت روانشناسی بین فرهنگی

پس از تحقیقات گسترده ای که در اروپا و آمریکای شمالی در طی سال ها به عنوان اولویت مهم و اساسی در رابطه با انسان ها انجام می شد، محققان غربی هم شروع به تحقیق و پرسیدن سوالاتی از این دست که، آیا بسیاری از رفتارهایی که تا به اکنون جز رفتار های جهانی به شمار می رفتند، ممکن است در فرهنگ های دیگری خارج از این فرهنگ ها و این منطقه جغرافیایی هم دیده شود و حتی مورد استفاده قرار بگیرد؟ و به طور کلی این یافته های به دست آمده از انسان ها می تواند با غرض ورزی همراه باشد؟

روانشناسان بین فرهنگی برای اصلاح بسیاری از سوگیری هایی که ممکن است در تحقیقات فعلی وجود داشته باشد در تلاش و فعالیت هستند تا تعیین می کنند که آیا پدیده هایی که در فرهنگ های اروپایی و آمریکای شمالی دیده می شوند در سایر نقاط جهان نیز دیده می شوند یا خیر.

برای مثال شناخت اجتماعی را در نظر بگیرید؛ این پدیده در کشورهایی مانند آمریکا به فرد گرایی تاکید می کند و در کشور هایی مانند چین به جمع گرایی تاکید بیشتری دارد.

آیا مردمانی که در کشور چین زندگی می کنند هم به همان نشانه های اجتماعی که در کشور آمریکا دیده می شود، پایبند هستند؟ چه تفاوت هایی بر درک افراد در اجتماع تاثیر دارند؟ این موارد تنها بخشی از مواردی است که یک روانشناس بین فرهنگی به بررسی آن ها می پردازد.

فرهنگ دقیقا به چه معناست؟

در تعریف فرهنگ باید بگوییم، فرهنگ به بسیاری از ویژگی‌های گروهی در افراد، از جمله نگرش‌ها، رفتارها، آداب و رسوم و ارزش‌هایی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود، اطلاق می‌شود. انواع فرهنگ ها در سراسر دنیا شباهت های زیادی به یکدیگر دارند اما ممکن است تفاوت های قابل توجهی هم با یکدیگر داشته باشند.
برای مثال، در حالی که همه ی مردم در انواع فرهنگ ها شادی را تجربه می کنند، نحوه بیان احساس شادی از فرهنگی به فرهنگ دیگر تفاوت دارد.

هدفی که روانشناسان بین فرهنگی دنبال می کنند شامل بررسی رفتارهای جهانی و هم رفتارهای منحصر به فرد در افراد است تا بدین وسیله بتوانند نحوه تاثیر گذاری فرهنگ بر رفتار، زندگی خانوادگی، تحصیلات، تجارب اجتماعی و سایر زمینه ها را شناسایی کنند.

 معرفی دو رویکرد در روان شناسی بین فرهنگی

 •  رویکرد اخلاقی فرهنگ؛ که به مطالعه فرهنگ به عنوان یک دیدگاه بیرونی می پردازد. در این رویکرد، یک مجموعه "جهانی" از مفاهیم و اندازه گیری ها برای همه فرهنگ ها به کار گرفته می شود.
 •  رویکرد درون فرهنگی؛ فرهنگ را با استفاده از دیدگاه درونی مورد مطالعه قرار می دهد و مفاهیم را در زمینه های خاص فرهنگی مشاهده و تحلیل می کند.

چه موضوعاتی در روانشناسی بین فرهنگی بررسی می شود؟

 •  احساسات 
 • بدست آوردن مهارت های بیانی 
 • رشد کودک
 •  شخصیت
 •  رفتار اجتماعی
 •  روابط خانوادگی و اجتماعی

اصلاح تعصبات در زمینه روان شناسی بین فرهنگی

یکی از مهم ترین تلاش های روان شناسان بین فرهنگی، اصلاح تعصبات فرهنگی در کشورها و بررسی این مسئله که آیا پدیده های فرهنگ های غربی در فرهنگ های شرقی وجود دارد یا خیر، می باشد.

به عنوان نمونه معنای شناخت اجتماعی در یک فرهنگ فردگرا با یک فرهنگ جمع گرا متفاوت است و روانشناسان بین فرهنگی تلاش زیادی برای فهم این تفاوت ها دارند.

هدف روان شناسان بین فرهنگی چیست؟

یک روان شناس بین فرهنگی به بررسی رفتارهای مشترک جهانی، رفتارهای منحصر به فرد افراد در فرهنگ های گوناگون می پردازد. هدف او از شناسایی و درک این رفتارها، بررسی تاثیر فرهنگ بر رفتار، زندگی خانوادگی، تحصیلات، تجارب شخصی و سایر زمینه های زندگی افراد است.

تفاوت روانشناسی بین فرهنگی با دیگر شاخه های علم روانشناسی

 •  در روانشناسی بین فرهنگی به تاثیر فرهنگ بر رفتار انسانی پرداخته می شود؛ در حالی که در دیگر شاخه های این علم به تاثیر خانواده، همسالان و دوستان و جامعه بر رفتار انسانی تاکید می شود.
 •  در روانشناسی بین فرهنگی بر مطالعه رفتار انسان و تاثیرات فرهنگی برآن پرداخته می شود.
 •  به بیان دکتر والتر جی لونر، روانشناسی بین فرهنگی را می توان به عنوان یک نوع روش تحقیق به جای یک رشته ی مجزا در روانشناسی به کار گرفت.

چه کسی باید روانشناسی بین فرهنگی بخواند؟

از انجایی که روانشناسی بین فرهنگی طیف وسیعی از موضوعات مختلف را در بر می گیرد، به دانشجویان علاقه مند به این رشته بسیار توصیه می شود. در زیر تنها چند نمونه از کسانی است که ممکن است از مطالعه روانشناسی بین فرهنگی لذت و بهره ببرند را نام برده ایم:

 •  دانشجویانی که علاقه مند به یادگیری در زمینه ی تاثیر فرهنگ بر شیوه های تربیتی در فرهنگ های مختلف می باشند.
 •  معلمان، مربیان و طراحان برنامه های درسی که، درس ها و مطالب آموزشی چند فرهنگی را تالیف می کنند، می توانند در مورد اینکه چگونه تفاوت های فرهنگی بر یادگیری، پیشرفت و انگیزه دانش آموزان تأثیر می گذارد، در امر آموزش استفاده کنند.
 •  دانشجویان علاقه مند به روانشناسی اجتماعی یا شخصیت می توانند از یادگیری در مورد چگونگی تأثیر فرهنگ بر رفتار اجتماعی و شخصیت افراد بهره مند شوند.

 جمع بندی ای سنج

در این مقاله مروری کوتاه بر روانشناسی بین فرهنگی داشتیم. روانشناسی بین فرهنگی، یکی از شاخه های علم روانشناسی بوده که به تاثیر فرهنگ بر اعمال و رفتار انسان ها می پردازد و برای کسانی که علاقه مند به فرهنگ و روانشناسی اجتماعی هستند، گزینه مناسبی برای تحصیل است.

 آیا مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.      

حل تعارض چیست | اصول و تکنیک‌های آن
مثبت گرایی سمی چیست | علائم و آسیب‌های آن
سایه شخصیت چیست | دلایل سرکوب نکردن آن
خود خواهی چیست | انواع و عواقب آن
مهارت یادگیری چیست؟
استقلال فکری چیست | انواع و روش‌های تقویت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • روانشناسی بین فرهنگی چیست؟

  • به طور کلی روانشناسی بین فرهنگی یکی از شاخه های علم روانشناسی می باشد، در این شاخه از روانشناسی، به تاثیر عوامل فرهنگی و چگونگی آن ها بر رفتار انسانی پرداخته می شود.
 • معرفی دو رویکرد در روان شناسی بین فرهنگی چیست؟

  • رویکرد اخلاقی فرهنگ؛ که به مطالعه فرهنگ به عنوان یک دیدگاه بیرونی می پردازد. در این رویکرد، یک مجموعه "جهانی" از مفاهیم و اندازه گیری ها برای همه فرهنگ ها به کار گرفته می شود.  رویکرد درون فرهنگی؛ فرهنگ را با استفاده از دیدگاه درونی مورد مطالعه قرار می دهد و مفاهیم را در زمینه های خاص فرهنگی مشاهده و تحلیل می کند.
 • چه موضوعاتی در روانشناسی بین فرهنگی بررسی می شود؟

  • احساسات، بدست آوردن مهارت های بیانی ،رشد کودک، شخصیت، رفتار اجتماعی، روابط خانوادگی و اجتماعی
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید