تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه به دوستان معتاد خود کمک کنیم؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 29 اسفند 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

چگونه به دوستان معتاد خود کمک کنیم؟

در این مقاله می خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که چطور بتوانیم به اطرافیان و دوستان معتادمان کمک کنیم. تصمیم گیری در مورد تلاش برای کمک به فردی که دارای اعتیاد است همیشه آسان نیست، اما مطمعناً دوست و فرد نزدیک تان، با حمایت خاص شما، شانس بیشتری برای غلبه بر اعتیاد خواهد داشت. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

ارائه راهکار جهت مشاوره به افراد معتاد

در حالی که هر موقعیتی منحصر به فرد است، برخی از دستورالعمل های کلی وجود دارد که می تواند به شما برای مشاوره دادن به دوستان تان کمک کند:

کاربرد موارد زیر

اعتماد سازی 

 صادق بودن

احترام به حریم خصوصی 

عدم کاربرد موارد زیر

تهدید کردن

انتقاد کردن

انتظار تغییر فوری داشتن 

موانع و مشکلات موجود

دلایل زیادی وجود دارد که کمک به شخصی که به آن وابسته هستید و دارای اعتیاد است دشوار است. در ادامه مشکلاتی که احتمالاً بر سر راه شما برای هدایت دوستانتان وجود دارد را معرفی می شوند:

ممکن است موافقت نکنند که آنها مشکلی دارند.

ممکن است نخواهند کاری را که آنها انجام می دهند تغییر دهند.

ممکن است از عواقب آن بترسند (به عنوان مثال، از دست دادن شغل خود یا رفتن به زندان)

ممکن است احساس خجالت کنند و نخواهد در مورد اعتیاد آنها با شما (یا هر کس دیگری) بحث کنند.

ممکن است از بحث در مورد مسائل شخصی آنها با یک متخصص مانند پزشک یا مشاور احساس ناخوشایند داشته باشند

توجه

هیچ راهی سریع و آسان برای کمک به یک فرد معتاد وجود ندارد. غلبه بر اعتیاد نیاز به اراده و عزم زیادی دارد. اگر کسی نمی خواهد رفتار خود را تغییر دهد، تلاش برای ترغیب وی برای گرفتن کمک بعید به نظر می رسد.

در هر صورت آنچه مهم است و باید انجام دهید، گام برداشتن برای کمک به دوستان تان برای ایجاد تغییرات در آنان است.  تقویت جامعه و آموزش خانواده (CRAFT) روشی مبتنی بر شواهد برای کمک به خانواده ها برای کمک به عزیزان معتاد است.

نکته

CRAFT جایگزین مداخلات سنتی شده است و این روش ترجیحی برای کمک به افراد مبتلا به اعتیاد برای دریافت کمک های مورد نیاز مانند درمان است.

اعتماد ایجاد کنید

اگر فرد معتاد قبلاً به اعتماد شما خیانت کرده باشد، بازیابی و حفظ آن می تواند سخت باشد. به هر حال، ایجاد اعتماد به هر دو روش اولین قدم مهم در کمک به فرد معتاد است که به تغییر فکر او کمک می کند.
در ادامه از موارد زیر در رفتارتان برای جلب اعتماد جلوگیری کنید:

جلوگیری از موارد زیر در رفتار خود:

نق زدن، انتقاد و سخنرانی درباره فرد معتاد.

داد زدن، صدا زدن و اغراق (حتی وقتی خودتان استرس داشته باشید).

وقتی خودتان در حد اعتدال رفتارهای اعتیادآمیز انجام دهید (آنها فکر می کنند منافق هستید)

به خاطر سپردن موارد مهم در حین کمک به دوستان تان

در هر صورت باید آگاه باشید که حتی وقتی که می خواهید به دوستان تان کمک کنید، احتمال دارد که اعتماد ضعیف شود و یا از بین برود. هنگامی که می خواهید با عزیزتان در مورد اعتیاد خود صحبت کنید چند نکته را باید به خاطر بسپارید:

چشم اندازهای متفاوت

در حالی که شما ممکن است فقط بخواهید به عزیزانتان کمک کنید، اما آنها ممکن است فکر کنند که شما در حال کنترل آنها هستید. این احساسات می تواند فرد مبتلا به اعتیاد را بیش از پیش به اعتیاد خود سوق دهد.

استرس 

عزیز شما احتمالاً از رفتار اعتیاد آور خود (حداقل تا حدی) به عنوان راهی برای کنترل استرس استفاده می کند. اگر جو بین این دو نفر استرس زا باشد، آنها می خواهند رفتار اعتیاد آور را بیشتر انجام دهند نه کمتر.

اعتماد فرایندی دو طرفه

اعتماد سازی فرایندی دو طرفه است. اعتماد ادامه پیدا نمی کند وقتی که شما همچنان رفتارهای ناخواسته را تحمل می کنید. (اگر در حال حاضر به شخص مورد علاقه خود اعتماد ندارید و احساس نمی کنید که قابل اثبات است ، به مرحله دوم بروید).

عدم تغییر رفتار

افراد مبتلا به اعتیاد تا زمانی که رفتار اعتیاد آور پیامدهایی به همراه داشته باشد، به ندرت تغییر می کنند. 

ابتدا برای خود کمک بگیرید

رابطه داشتن با شخصی که دچار اعتیاد شده است اغلب استرس زا است. این مهم است که بپذیرید آنچه را که پشت سر می گذارید دشوار است و به دنبال پشتیبانی باشید. همچنین باید استراتژی های مدیریت استرس را به عنوان گام مهمی در کمک به عزیزانتان و همچنین خودتان، را  تدوین کنید.

گزینه های درمان را شناسایی کنید

روند درمان اعتیاد بسته به نوع درمانی که فرد دریافت می کند متفاوت است. اگر درگیر معالجه عزیز خود هستید:

به ایجاد اعتماد ادامه دهید: قبل از مراجعه به مشاوره با عزیزانتان، ایجاد اعتماد مفید خواهد بود.

در مورد احساسات خود صادق باشید: به دوست خود بگویید که اعتیاد او برای شما چگونه بوده است و در مورد آنچه می خواهید بعد اتفاق بیفتد صادق باشید.

عدم سرزنش و یا انتقاد: دوست خود را در مشاوره سرزنش، انتقاد یا تحقیر نکنید.

آرام باشید. آرام باشید و با قلب و ذهن باز گوش دهید.

اگر دوست شما تصمیم گرفت که به تنهایی درمان را دنبال کند موارد زیر را رعایت کنید:

به زندگی خصوصی آنها در زندگی روزمره احترام بگذارید: به دوستان، خانواده یا دیگران در مورد نحوه درمان عزیزان خود اطلاع ندهید .

در درمان، به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید: اگر آنها نمی خواهند در این مورد صحبت کنند، به آنها فشار نیاورید تا هر وقت که تمایل داشتند خودشان به شما بگویند چه اتفاقی افتاده است.

صبر را تمرین کنید: رویکردهای زیادی برای درمان اعتیاد وجود دارد، اما یادتان باشد که هیچ تغییری یک شبه اتفاق نمی افتد.

بیشتر بخوانید

با توحه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «اعتیاد را بهتر بشناسیم» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله سعی شد راهکارهایی را برای افرادی که می خواهند به دوستان معتاد خود کمک کنند، ارائه شود. دستورالعمل هایی چون اعتمادسازی، صادق بودن، احترام به حریم خصوصی و ... می توانند در کمک به دوستان معتاد تاثیر گذار باشند. همچنین تهدید کردن، انتقادهای تند و تیز و عدم رعایت حریم خصوصی و .. می توانند سبب شود که فرد نتواند اعتماد اطرفیان معتاد خود را جلب کنند.
آیا در زندگی تا به حال قصد داشته اید که به دوستان و یا اطرافیان معتاد خود کمک کنید؟ از چه راهکارهایی برای تاثیرگذاری رفتار استفاده کرده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید