پست وبلاگی
اختلال پرخوری افراطی یا بینگه چیست؟ علائم، علت و درمان مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 15 آبان 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

اختلال پرخوری افراطی یا بینگه چیست؟ علائم، علت و درمان

یکی از دسته بندی های اختلالات روانی، به اختلالات خوردن اختصاص دارد. در این مقاله قرار است در مورد یکی از این اختلالات یعنی اختلال پر خوری افراطی مطالبی را انتشار دهیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

اختلال پرخوری افراطی یا بینگه چیست؟

پرخوری افراطی یا بینگه یا بینج ایتینگ (beinge eating) یعنی فرد بیش از اندازه حتی در مواقعی که گرسنه نیست، غذا می خورد و این مصرف غذای بیش از اندازه موجب ناراحتی در فرد می شود. حتما برای همه ما پیش آمده است که هر چند وقت یکبار بیش از اندازه غذا بخوریم و یا به اصطلاح پرخوری کنیم، اما پرخوری بیش از اندازه ممکن است تبدیل به اختلال در افراد شود.

اختلال پرخوری افراطی یک اختلال تشخیصی می باشد که کاملا قابل درمان است و فرد در دوره های مکرر به مصرف بیش از اندازه ی غذا می پردازد. این اختلال از سال 2013 وارد کتابچه راهنمای تشخیصی شده است.

این اختلال علاوه بر اینکه شامل مصرف غذای بیش از اندازه می شود، رفتارهای همچون خجالت و یا شرم را نیز در افراد شامل می شود.

دوره های پرخوری ممکن است تاثیر منفی بر سلامت روان و سلامت جسم افراد داشته باشد، پس در صورت مشاهده ی علائم و نشانه های این اختلال بهتر آن است که با پزشک متخصص مشورت کنید.

انواع اختلال پرخوری افراطی

نمی توان گفت که همه ی پرخوری ها با یکدیگر یکسان اند؛ اما می توان گفت باید میان انواع پرخوری ها تمایز قائل شویم. برخی از انواع پرخوری ها عبارت اند از:

پرخوری معمولی؛ این نوع پرخوری ممکن است برای هر فردی روی دهد. همه ما ممکن است در مواقعی پرخوری کنیم. مثل زمانی که به رستوران می رویم و سفارش پیتزا می دهیم!
پرخوری افراطی؛ این نوع پرخوری با پرخوری معمولی تفاوت دارد و این نوع پرخوری کاملا افراطی می باشد.

بیشتر بدانید

یکی از تفاوت های پرخوری معمولی با پرخوری افراطی در این است که، فرد پرخور افراطی حتی وقتی احساس سیری می کند هم دست از غذا خوردن نمی کشد اما در فرد پرخور معمولی، وقتی فرد سیر می شود، دیگر از ادامه غذا خوردن انصراف می دهد و به عبارت بهتر دست از غذا خوردن می کشد.

نشانه های پرخوری افراطی

پر خوری افراطی دارای دو نشانه اصلی می باشد. این دو نشانه عبارت اند از:

احساس عدم کنترل بر رفتار خوردن
مصرف بیش از اندازه غذا و بیش از حد معمول در یک مدت زمان کوتاه

هم چنین در افراد مبتلا به پرخوری، دوره های پرخوری با داشتن بیش از سه علامت مشخص می شود:

احساس سیری بیش از اندازه که اغلب ناخوشایند است.
غذا خوردن سریع تر از معمول.
غذا خوردن حتی در زمانی که فرد گرسنه نمی باشد.
غذا خوردن در تنهایی به علت شرم و خجالت.
داشتن احساس گناه، شرم و خجالت بعد از غذا خوردن.

عوارض پرخوری افراطی

مسلم است که پرخوری و مصرف بیش از اندازه غذا با عوارض و پیامدهای منفی برای سلامتی همراه است؛ برخی از پیامدهای منفی پرخوری که متوجه فرد مبتلا می شود، عبارت است از:

اضطراب
افسردگی
انواع دیابت
بیماری های قلبی
فشار خون بالا
سکته
و ...

علت پرخوری افراطی چیست؟

اینکه بتوانیم یک دلیل مشخص برای این اختلال بیاوریم، امکان پذیر نیست. دانشمندان و متخصصان هنوز موفق به کشف دلیل ابتلا به این اختلال نشده اند، اما به طور کلی طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت که این اختلال ممکن است در اثر عواملی که در زیر می آوریم در فرد به وجود بیاید:

ژنتیک
سابقه خانوادگی در افراد
شرایط روانشناختی دیگر
رژیم های غذایی
تصویر غلط از بدن داشتن

تشخیص اختلال پرخوری افراطی

به نظر شما چگونه باید متوجه شد که رفتار پرخوری فقط یک افراط گاه به گاه در غذا خوردن است یا یک مشکل جدی در پرخوری می باشد؟ در میان برخی از متخصصان دوره های پرخوری نا مکرر ممکن است پذیرفته شده باشد. اما باید بدانید اگر رفتار و عادت پرخوری کردن در زندگی شما تاثیر منفی بگذارد، وقت آن است که چاره ای برای آن پیدا کنید.

برای گرفتن تشخیص اختلال پرخوری از پزشک، فرد مبتلا باید دچار ناراحتی و پریشانی بیش از اندازه از این اختلال باشد، رفتار های جبرانی مانند پاک سازی نداشته باشد و حداقل یک بار در هفته و به مدت سه ماه رفتار پرخوری داشته باشد.

متخصص بهداشت و سلامت شما، برای اینکه بتواند این اختلال را در شما تشخیص دهد، سوالاتی در مورد عادت غذایتان در روز های گذشته، از شما می پرسد. این اختلال در افراد مختلف از نظر شدت و نوع می تواند تفاوت هایی داشته باشد.

برخی از مبتلایان به این اختلال ممکن است این اختلال را به صورت خفیف تجربه کنند و برخی دیگر به صورت شدیدتر؛ برای مثال، در نوع خفیف فرد ممکن است یک بار در هفته پرخوری کند اما در نوع شدید چهارده بار یا بیشتر رفتار پرخوری داشته باشد.

درمان پرخوری افراطی

برای درمان این اختلال می توان دو نوع درمان را به کار برد:

دارو درمانی
روان درمانی که شامل انواع درمان های کار آمد می شود.

مقابله با اختلال پرخوری افراطی

برای مقابله با این اختلال می توانید چند استراتژی ساده اما کاربردی را به کار ببندید:

زمان گرسنگی را تشخیص دهید و سپس در صورت گرسنگی غذا بخورید.
غذا ها و تنقلاتی که موجب پرخوری در شما می شود را از خانه خود حذف کنید.
به آنکه چه چیزی می خورید و به غذاهایتان توجه و تمرکز داشته باشید.
لیستی از غذا های مفید داشته باشید.
سعی کنید بعد از غذا خوردن از رخوت فاصله بگیرید و تحرک داشته باشید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد پرخوری افراطی صحبت کردیم. اگر نشانه های این اختلال را در خود و یا فرد دیگری دیده اید، حتما با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. این اختلال می تواند تاثیرات منفی بر زندگی شما در ابعاد مختلف داشته باشد.

آیا در اطراف خود فردی را با ویژگی های اختلال پرخوری افراطی دیده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با در میان بگذارید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید