تست هوش IQ کتل را هم اکنون انجام دهید

تست هوش IQ کتل را هم اکنون انجام دهید

تست هوش IQ کتل را هم اکنون انجام دهید تست هوش IQ کتل را هم اکنون انجام دهید
پست وبلاگی
5 قدم برای توجه ذهنی به غذا خوردن مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 16 شهریور 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

5 قدم برای توجه ذهنی به غذا خوردن

با توجه به عمل غذا خوردن می توان به افراد کمک کرد تا رژیم  های غذایی را متوقف کرده و تغذیه ی سالم را شروع کنند.هوشمندانه غذا خوردن، به معنای داشتن رژیم غذایی نیست و در حقیقت هیچ ماده غذایی خاص یا دستور العملی برای آن وجود ندارد. ما  معمولاً تمایل داریم تا صحیح تر غذا خورده و رابطه ی بهتری با غذاهای سالم داشته باشیم؛ اما این کار آسانی نیست. من به عنوان یک روانشناس سعی دارم تا این موضوع را آموزش دهم که چگونه افراد باید به آن چیزی که می خوردند، توجه داشته باشند؛ چرا که اغلب این “عادت های غذایی” هستند که تغذیه ی ما را کنترل کرده و باعث می شوند که توجه چندانی به چیزی که مصرف می کنیم، نداشته باشیم.

در سال ۲۰۱۸، مطالعه ای در مجله روانشناسی، بهداشت و درمان منتشر شد که تأثیر آموزش مهارت های “آگاهانه  خوردن”  را مورد بررسی قرار داد؛ تجزیه و تحلیل های  قبل و بعد از آزمون نشان دادند که پس از یادگیری مهارت های خوردن هوشیار، شرکت کنندگان با آگاهی قابل توجه بیشتر و همچنین  حواس پرتی کمتر، به این کار می پردازند. همچنین آنها خویشتن داری را در خود تقویت کرده و در پایان برنامه پرخوری و غذاخوردن های احساسی و هیجانی خود را کاهش داده بودند.

من معمولاً  به مراجعانم پنج راه “هوشیارانه خوردن” را آموزش می دهم تا آن ها سر سفره ی شام، بیشتر مراقب غذاخوردنشان باشند.

غذا خوردن

۱- از ریزه خواری دوری کنید. مثلاً هنگامی که نزدیک یخچال هستید حواستان به خوراکی های بی موقعی که ریز ریز مصرف می کنید باشد. در هنگام مصرف وعده های غذایی، سعی کنید تا غذای خود را در ظرف کشیده و تنها به بشقاب خود توجه داشته باشید؛ همچنین تنها همان مقدار را مصرف کنید. هنگامی که سعی می کنید توجه خود را فقط  روی این کار متمرکز کنید، از غذا خوردن لذت بیشتری برده و احساس سیری بیشتری دارید.

۲- با دست غیر غالب خود غذا بخورید ( مثلاً اگر راست دست  هستید، با دست چپ خود این کار را انجام دهید). تحقیقات نشان داده است که غذا خوردن با دست مخالف می تواند میزان خوردن را  ۳۰ درصد کاهش دهد؛ زیرا  باعث می شود تا شما به طور طبیعی این کار را کند تر انجام داده و توجه بیشتری به غذای خود داشته باشید.

درست غذا خوردن

۳- وقتی غذا می خورید، فقط بخورید! عوامل حواس پرتی مثل صدای تلویزیون را هنگام غذا خوردن حذف کنید. به هر قاشق غذا خود توجه کنید؛ آن را بو کنید، مزه ی آن را برای خود توصیف کنید، به رنگ آن دقت کنید.

۴-خوراکی های سالم را در دسترس خود قرار دهید؛ مثلاً روی میز آشپزخانه. تحقیقات  نشان می دهد که افراد هنگام گرسنگی تمایل دارند تا به سرعت آن چیزی که در دسترسشان است را مصرف کنند.

۵- بین غذا خوردنتان(مثلا فاصله بین خوردن قاشق اول و برداشتن قاشق دوم از غذا ی خود) مکثی کرده و از خود بپرسید که آیا احساس خوبی داشته و از این کار لذت می برید؟

[kkstarratings]

درباره نویسنده:
دکتر سوزان آلبرز (Dr. Susan Albers) نویسنده ی کتاب های پرفروش نیویورک تایمز بوده و دارای دکترای روانشناسی بالینی می باشد. او سال هاست که در باره ی مسائلی مثل خوردن، کاهش وزن، نگرانی از تصویر بدن و ذهن اگاهی به مطالعه پرداخته است. کتاب های خودتان بدون غذا، خوردن با ذهن، خوردن نوشیدن و آگاه بودن از تالیفات وی می باشند.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید