تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
به خودتان هدیه دهید! مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 30 اردیبهشت 1399 مدت مطالعه: 2 دقیقه

به خودتان هدیه دهید!

تمرین: به خودتان هدیه دهید.

چرا؟

آیا آخرین باری که به فردی هدیه دادید را به خاطر می آورید ؟ شاید در یکی از روز های تعطیلات گذشته این کار را انجام داده باشید. از انجام این کار چه احساسی  داشتید؟ محققان دریافته اند که این عمل، همانگونه که احساس لذت فیزیکی، مانند خوردن کلوچه شبکه‌های عصبی را تحریک می‌کند این تحریک را انجام می دهد. سال های پیش بودا گفت که سخاوتمندی باعث می شود که شخص قبل از انجام کار، هنگام و پس از آن  احساس خوشایندی داشته باشد. حال زمانی را به خاطر بیاورید که فردی به شما هدیه می داد؛ این هدیه می تواند یک شی ملموس و یا حتی چیزی غیر ملموس مانند یک آغوش گرم  یا جمله ای محبت آمیز باشد.

هدیه دادن

حال زمانی را به خاطر بیاورید که از افراد دیگر، هدیه ای را دریافت کرده اید. می توانید به خاطر بیاورید که چه احساسی داشتید؟ احتمالاً می گویید احساس بسیار خوبی را تجربه کرده اید.

خب حال اگر شما این کار را برای خود انجام دهید، دو پاداش برای یک معامله نصیبتان شده  است و علاوه بر مزایایی که در بالا به آن ها  اشاره شد، پاداش های ضمنی دیگری نیز به دست می آورید؛ مثل مشاهده ی تاثیر گذاری تان در زندگی خود که سبب تقویت عزت نفستان می شود.

علاوه بر این وقت شما به خودتان بیشتر اهمیت می دهید، قادر خواهید بود تا رابطه ی بهتری نیز با سایر افراد برقرار کنید.

عشق به خود

چگونه؟

هدیه دادن به خود می تواند به شیوه های گوناگونی باشد. سعی کنید در لحظات ساده ی زندگی روزمره ی خود این کار را انجام دهید. نفس عمیق بکشید، از پنجره نگاهی به اطراف بیندازید، استراحت کنید و هر کدام از آن ها را به عنوان هدایایی ارزشمند باور داشته باشید.

به هدایایی که کم تر محسوس اند نیز توجه کنید؛ مثلاً من امروز در جلسه ای حضور داشتم و به این فکر می کردم که این چه هدیه ی بزرگی ست که من فرصت حضور در این جلسه و یادگیری از همکارانم را دارم.

انجام “ندادن” بعضی از کارها نیز می تواند هدایایی ارزشمند برای شما باشد؛ برای مثال تا دیر وقت تلویزیون تماشا نکنید یا اینکه با سرعت زیاد رانندگی نکنید.

حال شما با کمی توجه می توانید ببینید که هر روز چه تعداد  فرصت وجود دارد تا بتوانید هدایای ساده و در عین حال زیبا و قدرتمند به خود ارائه دهید. شما باید به طور مرتب از خود بپرسید: همین الان چه چیزی را می توانم به خود پاداش دهم تا حال بهتری داشته باشم؟

در قدم های بعد، بر چارچوب های زمانی طولانی تر نیز توجه کنید؛ مثلاً از خودتان بپرسید: چه هدیه ای امروز، این هفته، این ماه، این سال و حتی برای کل زندگی می خواهم به خود هدیه دهم.

شما باید توجه داشته باشید که خود  قدرت مند ترین فرد در این دنیا برای کمک و فراهم کردن حال خوب خودتان  هستید و این بزرگ ترین مسئولیتی ست که در طول مسیر زندگی باید برای آن تلاش کنید.

 

درباره نویسنده:
دکتر ریک هانسون (Rick Hanson, Ph.D)عضو ارشد مرکز آموزش عالی دانشگاه برکلی و همچنین نوسیده ی کتاب های پر فروش نیویورک تایمز می باشد. کتاب های تاب آوری، فقط یک چیز، مغز بودا و پرورش مادر از تالیفات وی می باشند.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید