تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
چگونه عنوان یا موضوع مقاله و پایان نامه روانشناسی را انتخاب کنم؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 13 دی 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

چگونه عنوان یا موضوع مقاله و پایان نامه روانشناسی را انتخاب کنم؟

آیا به دنبال یک موضوع عالی برای مقالات روانشناختی خود هستید؟ گاهی اوقات ایده پردازی برای یک کار دشوارتر از تحقیق و نوشتن به نظر می رسد. خوشبختانه مکان های زیادی برای الهام گرفتن وجود دارد. لیست زیر شامل چند ایده برای شروع کار است.

انتخاب موضوع در روانشناسی

یافتن یک موضوع یکی از مهمترین مراحل مقاله نویسی است. اگر شما در حال نوشتن مقاله یا تحقیقی روانشناختی هستید، این امر می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. روانشناسی چنان موضوعی گسترده است که شما باید موضوعی را پیدا کنید که به اندازه کافی بخش مشخصی را تحت پوشش قرار دهد بدون اینکه غرق در اطلاعات کلی شوید.

توجه توجه

اول این مقاله را بخوانید و اگر هنوز برای انتخاب موضوع دچار مشکل هستید، در بخش زیر کامنت بگذارید تا روانشناسان و پژوهشگران ای سنج شما را برای انتخاب بهتر موضوع راهنمایی کنند.

در برخی موارد در یک دوره روانشناسی، شما ممکن است این فرصت را داشته باشید که از بین طیف وسیعی از موضوعات روانشناسی، یک موضوعی را انتخاب کنید. یا ممکن است لازم باشد شما یک پایان نامه در مورد یک موضوع خاص مانند اختلال روانی بنویسید.

در هنگام شروع کار با موضوع روانشناسی، مهمترین و اصلی ترین نکته این است که توصیه های ارائه شده توسط استاد راهنما یا سوپروایزر خود را در نظر بگیرید.

روی موضوعی در حوزه خاصی از روانشناسی تمرکز کنید

نکته کلیدی در انتخاب یک موضوع خوب برای کارهای روانشناختی شما این است که یک حوزه خاص را انتخاب کنید تا بتوانید واقعاً روی موضوع تمرکز کنید، اما نه آنقدر محدود که یافتن منابع یا اطلاعات مورد نیاز شما دشوار باشد. پس از اینکه حوزه خاص را مشخص کردیم باید در ان حوزه عناوین مهم را بررسی کنیم.

شما ممکن است تصمیم بگیرید که مقاله ای در مورد یک موضوع اجتماعی-روانشناختی بنویسید. پس حوزه خود را مشخص کرده اید. حالا لازم است در این حوزه کمی خاص تر به مسئله بپردازید. به عنوان مثال می توانید بر چگونگی استفاده از اقناع برای تأثیرگذاری بر رفتار تمرکز کنید. سایر مباحث روانشناسی اجتماعی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید عبارتند از:

تعصب و تبعیض (به عنوان مثال ، همجنسگرایی ، تبعیض جنسی ، نژادپرستی)

ادراک اجتماعی

ادراک انسان

کنترل اجتماعی و فرقه ها

اقناع، حمایت و بازاریابی

جاذبه  و عشق

ارتباط غیر کلامی

رفتار اجتماعی

رهبری

تحقیق درباره یک اختلال روانی یا درمانی خاص نیز می تواند موضوع خوبی برای یک مقاله روانشناسی باشد. برخی از موضوعات بالقوه روانشناسی غیرطبیعی شامل برخی اختلالات روانی یا درمانهای خاص از جمله:

اختلال خوردن

افسردگی

فوبیا

اختلال شخصیت مرزی

اختلال عاطفی فصلی

روانگسیختگی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

شرح نوع درمان (به عنوان مثال، درمان شناختی رفتاری، گروه درمانی، روانکاوی درمانی) را ارائه دهید.

برخی از موضوعات احتمالی که می توانید در این زمینه کشف کنید، تفکر، زبان، هوش و تصمیم گیری است. ایده های دیگر ممکن است:

رویاها

خاطرات بد

هشدار

ادراک

اختلالات گفتاری

این قسمت به شما امکان می دهد تا بر روی مسائل مربوط به اوایل کودکی مانند رشد زبان، یادگیری اجتماعی یا دلبستگی کودک تمرکز کنید، یا در عوض روی موضوعاتی که افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد مانند زوال عقل به مطالعه بپردازید. در اینجا چند موضوع دیگر وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید:

قلدری

بدست آوردن مهارت زبانی

خشونت رسانه ای و کودکان

ناتوانی های یادگیری

نقش های جنسیتی

کودک آزاری

رشد قبل از تولد

سبک های فرزندپروری

جنبه های روند پیری

یک کتاب یا مقاله را در یک ژورنال تخصصی مرور کنید

یک گزینه نوشتن مقاله مروری بر روانشناسی بر اساس کتاب روانشناسی منتشر شده یا مقاله ای در یک مجله علمی است. به عنوان مثال، شما می توانید انتقادی از تأویل رویاها توسط زیگموند فروید، یا کتاب جدیدتری مانند اثر لوسیفر فیلیپ زیمباردو بنویسید: درک اینکه افراد خوب چگونه بد می شوند.

مجلات تجاری نیز مکانی عالی برای یافتن مطالب مقاله مروری هستند. در کتابخانه های آنلاین عناوین مورد علاقه خود را جستجو کنید، سپس آخرین مقالات را بخوانید تا مقاله ای را پیدا کنید که توجه شما را جلب کند.

تجربیات شناخته شده را تجزیه و تحلیل کنید

در طول تاریخ روانشناسی، حوادث مهیج و انقلابی زیادی رخ داده است که مطالب کافی را برای دانشجویانی که به دنبال یک موضوع جالب برای تکالیف خود هستند فراهم می کند. در مقاله خود، می توانید تجربه ها را خلاصه کنید، اخلاق پژوهشی را تجزیه و تحلیل کنید یا تأثیر تحقیقات را ارزیابی کنید. برخی از گزینه های تجربه احتمالی که ممکن است در نظر بگیرید عبارتند از:

تجربه اطاعت میلگرام

تجربه زندان استنفورد

تجربه آلبرت کوچک

آزمایشات شرطی سازی پاولوف

تجربه انطباق اش

آزمایش با میمون های رزوس هارلو

مقاله ای درباره یک شخصیت تاریخی بنویسید

یکی از ساده ترین راه ها برای یافتن یک موضوع خوب انتخاب شخصی جالب از تاریخ روانشناسی و نوشتن پایان نامه بر روی وی است. کار شما ممکن است روی بسیاری از عناصر مختلف زندگی فرد متمرکز باشد ، مانند: بیوگرافی، تاریخچه حرفه ای، نظریه یا تأثیر بر روانشناسی.

گرچه این نوع مقاله ممکن است تاریخی باشد، اما لزوما خشک و خسته کننده نیست. روانشناسی پر از شخصیت ها، داستان ها و حکایت های جذاب است. به افراد مشهوری مانند زیگموند فروید ، اسکینر ، هری هارلو یا بسیاری دیگر از روانشناسان بزرگ بپردازید.

درباره یک حرفه خاص به عنوان روانشناس بنویسید

موضوع احتمالی دیگر، بسته به دوره ای که در آن ثبت نام کرده اید، نوشتن فرصت های شغلی خاص در روانشناسی است. این نوع مقالات به ویژه هنگام بررسی زیرمجموعه های مختلف یا در نظر گرفتن اینکه بیشتر به چه حوزه ای ای علاقه مند هستید، بسیار مفید است. در مقاله خود می توانید نقش های معمول یک روانشناس، میزان درآمد افراد در این حوزه و فرصت های شغلی را در نظر بگیرید.

برای یک شخص یا گروهی از افراد یک مطالعه موردی بنویسید

یک ایده بالقوه جالب نوشتن یک مثال روانشناختی از یک فرد یا گروه خاصی از افراد است. در این نوع مقاله، شما یک تحلیل عمیق از موضوع خو ، از جمله بیوگرافی دقیق ارائه می دهید. به طور معمول، شما همچنین با توجه به نظریه روانشناختی مهم، مانند سطح رشد شناختی پیاژه یا نظریه هشت مرحله ای رشد انسانی اریکسون، در مورد یک شخص قضاوت خواهید کرد. همچنین توجه به این نکته ضروری است که مقاله شما نباید در مورد شخصی از نزدیکان شما باشد.

تحقیقات مستند انجام دهید

گزینه دیگری که برای تعدادی از دوره های روانشناسی به خوبی کار می کند، مرور ادبیات مربوط به یک موضوع خاص در روانشناسی است. هنگام جستجوی ادبیات در مورد یک موضوع خاص، منابع مختلف بررسی می شود، سپس در مورد آنچه که این منابع در مورد موضوع می گویند خلاصه و گزارش تهیه می گردد.

جستجوی ادبیات را می توان معمولاً در مقدمه مقالات ژورنالی و سایر مقالات روانشناسی یافت، اما این نوع تحلیل برای یک مقاله روانشناسی کامل نیز خوب عمل می کند.

یک مطالعه طراحی کنید یا یک آزمایش انجام دهید

بسیاری از دوره های روانشناسی دانشجویان را ملزم به طراحی تحقیق یا آزمایش واقعی روانشناسی می کنند. در بعضی موارد، دانشجویان به سادگی مطالعه ای را طراحی می کنند و سپس نتایج احتمالی را که ممکن است به وجود آید ارائه می دهند. در شرایط دیگر، شما واقعاً می توانید داده ها را جمع آوری کنید، نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید و نتایج خود را ثبت کنید.

یافتن موضوعی برای مطالعه ممکن است دشوار باشد، اما روشهای زیادی برای ارائه ایده های جالب وجود دارد. اول از همه، علایق خود و همچنین مباحثی را که در گذشته مطالعه کرده اید در نظر بگیرید.

منابع آنلاین، مقالات مجلات، کتابها و حتی کتب درسی خود شما مکان های عالی برای تحقیق در مورد موضوعات مربوط به علم روانشناسی هستند. قبل از شروع، یاد بگیرید که چگونه روانشناسی پرسشگر باشید.

نکته مهم

فراموش نکنید در انتخاب عنوان، ملاحظات روش شناختی را باید رعایت کرد. یعنی باید بدانید که با توجه به روش تحقیق در روانشناسی چگونه می خواهید موضوع مورد نظر را مطالعه کنید.

جمع بندی ای سنج

اگر به لیست کوتاه از موضوعات احتمالی مقالات روانشناسی نگاهی بیندازید، به راحتی خواهید دید که روانشناسی موضوعی بسیار بزرگ و متنوع است. در حالی که این تنوع به شما امکان می دهد موضوعی را پیدا کنید که واقعاً علاقه شما را برانگیزد، اما گاهی اوقات برای برخی از دانشجویان انتخاب موضوع خوب بسیار دشوار است. اما نگران نباشید برای انتخاب موضوع خوب کافی است نکاتی که گفتیم را در نظر گرفته و به بررسی مطالب حوزه مورد علاقه خود بپردازید.

نظر شما در رابطه با انتخاب عنوان مقاله چیست؟ آیا شما هم برای انتخاب موضوع دچار سردرگمی شده اید؟ نظرات و سوالات خود در این حیطه را با ما به اشترا بگذارید. متخصصان ما سعی می کنند تا شما را برای انتخاب موضوع مناسب هدایت کنند.

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
22 تیر 1401 05:20

سلام لطفا در انتخاب موضوع من رو راهنمایی بفرمایید