تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
روانشناسی پول چیست و چگونه احساسات پولی را مهار می‌کند؟ مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 09 بهمن 1402 مدت مطالعه: 6 دقیقه

روانشناسی پول چیست و چگونه احساسات پولی را مهار می‌کند؟

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است و تلاش می‌کند تا تا روابط استانداردی با دوستان، والدین، همسر و شغل را شکل دهد، یکی از روابط مهم انسان‌ها، رابطه با پول است.
آیا با روانشناسی پول آشنا هستید؟ آیا می‌توانید احساس خود را در رابطه با پول، کنترل کنید؟

در این نوشتار از ای سنج به صورت جامع، روانشناسی پول را بررسی کرده و تاثیر آن را بر روابط انسان بیان می‌کنیم.

روانشناسی پول چیست؟

همه ما از اهمیت سرمایه گذاری و مصرف صحیح پول آگاه هستیم ولی در زمان تصمیم گیری، آنطور که فکر می‌کنیم، عمل نمی‌کنیم. با خرج کردن غیر اصولی پول، احساس شرمندگی می‌کنیم و به خود قول می‌دهیم که از فردا مدیریت مالی بهتری داشته باشیم ولی به قول خود عمل نمی‌کنیم.

در این شرایط می‌توان با توجه به روانشناسی پول، این رفتار را مدیریت کرد. روانشناسی پول به اصلاح ارتباط ما با پول می‌پردازد، پول به صورت مستقیم بر روابط و احساس ما تاثیر می‌گذارد و اهمیت روانشناسی پول را در اینجا مشخص می‌شود.

قبل از اینکه به صورت کامل روانشناسی پول و نحوه مدیریت احساسات پولی را بیان کنیم باید به این سه نکته توجه کنید:

 • انسان بیشتر بر اساس احساس تصمیم گیری می‌کند.
 • انسان نمی‌تواند گذشته و خانواده خود را فراموش کند.
 • اضطراب می‌تواند زندگی عادی انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

بررسی احساسات و پول در روانشناسی پول

همانطور که در مبحث قبل اشاره کردیم تاثیر احساسات ما در زندگی بسیار زیاد است و پول می‌تواند احساس ترس، گناه و حسادت را تقویت کند، باید در مسیر زندگی اطلاعات کاملی درباره روانشناسی پول داشته باشید تا پول نتواند بر رفتار منطقی شما احاطه پیدا کند و شما بتوانید پول را مدیریت کنید. 

یکی از احساساتی که ما در رابطه با پول تجربه می‌کنیم، ترس است. ترس‌هایی مانند پول کافی نداشتن، ترس از تحقیر شدن و ترس از احمق به نظر رسیدن. 

احساس شرم و گناه از لحاظ مفهومی یکسان نیستند، احساس گناه در قبال رفتار نادرست با دیگران اتفاق می‌افتد ولی احساس شرم مربوط به خود انسان است. احساس شرم زمانی خود را نشان می‌دهد که به دانسته‌های خود عمل نمی‌کنید.

همانند ترس، شرم هم یکی دیگر از احساسات مربوط به پول است، به این دلیل که شما ارزش سرمایه گذاری را می‌دانید ولی همه درآمد خود را خرج می‌کنید و این موضوع باعث ایجاد احساس شرم می‌شود.

احساس شرم در موضوع پول به شکل‌های زیر، خود را نشان می‌دهد:

 • من مخارج زیادی دارم
 • برنامه ریزی مالی مناسبی ندارم
 • درامد کافی ندارم
 • اطلاعاتی درباره روانشاسی پول ندارم

با استفاده از روانشناسی پول می‌توانید احساس خود را بهتر کنترل کنید، در روانشناسی پول، شرم زمانی به وجود می‌آید که شما قصد دارید اطلاعات خود را درباره مدیریت پول و مخارج افزایش دهید ولی اقدام به عمل نمی‌کنید.

بررسی احساسات و پول در روانشناسی پول

سلامت روان و بیماری روانی

در روانشناسی پول مباحثی مربوط به سلامت روان نیز بررسی می‌شود، هر نوع اختلالی می‌تواند بر مسائل مالی ما تاثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال اعتیاد افراد به الکل و مواد مخدر می‌تواند باعث ضعف در تصمیم گیری مالی و به خطر افتادن شغل شود.

افسردگی نیز یکی دیگر از مشکلات روحی است که باعث کم شدن انرژی و کاهش بهره وری در زمینه کاری خواهد شد، از مهم‌ترین اختلالات روحی، می‌توان به اختلال دو قطبی اشاره کرد که باعث می‌شود افراد نتوانند به صورت صحیح، مخارج خود را مدیریت کنند، به همین دلیل در روانشناسی پول پیشنهاد می‌شود که افراد دارای اختلال دو قطبی در این حالت از سفر رفتن پرهیز کنند.

تاثیر خانواده و دوران کودکی و ارتباط آن با روانشناسی پول

این موضوع به صورت کامل در روانشناسی پول بررسی می‌شود، به عنوان مثال خانواده‌ای که دچار ورشکستگی شده باعث می‌شود که فرزندان نیز استرس مالی زیادی را تجربه کنند. 

در روانشناسی پول مباحثی مانند میزان اهمیت پول در خانواده، مسئولیت‌های مالی افراد و نحوه کنترل درامد و هزینه‌ها بررسی می‌شود. در ادامه به موضوع مهم روش کنترل احساسات پولی با استفاده از روانشاسی پول می‌پردازیم.

چگونه احساسات پولی را به کمک روانشناسی پول مهار کنیم؟

روانشناسی پول باعث مدیریت رابطه ما با پول می‌شود، در ضمن به یاد داشته باشید که حتی احساسی مانند اضطراب و ترس برای زندگی لازم است. روانشناسی پول باعث می‌شود تا احساسات خود را بهتر شناسایی کنیم و با مدیریت این احساسات، زندگی مالی بهتری داشته باشیم.

باید تلاش کنیم تا به جای تصمیم گیری با ناخودآگاه، از خودآگاه خود استفاده کنیم، با روانشناسی پول و مدیریت رابطه ما با پول، قطعا کیفیت زندگی بهتری را تجربه می‌کنید.

آیا روانشناسی پول، موضوعی علمی است؟

در زمینه روانشناسی پول، مطالعات گسترده‌ای شکل گرفته و کتاب‌های بسیاری درباره این موضوع در دنیا به چاپ رسیده است، از جمله این کتاب‌ها می‌توان به «Psychology of Money» و «The New Psychology of Money» اثر ادریان فرنهام اشاره کرد.

رواشناسی پول نیز مانند سایر موضوعات روانشناسی مانند روانشناسی کودک و روانشناسی سلامت، به بررسی کامل نحوه ارتباط ما با پول می‌پردازد و مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است.

ما چگونه به پول نگاه می‌کنیم؟

نوع نگرش ما به پول می‌تواند نحوه مدیریت مالی و میزان درامد را تعیین کند، عده ای با توجه به دیدگاه خود، فقط به اندازه رفع نیازهای اولیه به پول اهمیت می‌دهند، از طرفی عده‌ای هم تماس تلاش خود را می‌کنند تا به وسیله افزایش درآمد، آسایش بیشتری را برای خود و خانواده خود فراهم کنند.

به طور کلی می‌توان گفت که نگرش درباره پول در جامعه ما منفی است، به عنوان مثال این دیدگاه به وسیله رسانه تقویت شده که انسان‌های پولدار اصولا از راه نامشروع، به درآمد بالا رسیده‌اند و این دیدگاه در طرز تفکر ما به صورت ناخودآگاه، تاثیر منفی گذاشته است.

کمی به درون خود رجوع کنید، شما درباره پول به چه صورت فکر می‌کنید؟

داشتن سپرهایی از جنس پول در برابر مشکلات

در روانشناسی پول، موضوع احساس امنیت ارتباط زیادی با پول و میزان آن دارد، به عنوان مثال اگر حساب بانکی ما به میزان کافی، پر باشد خیال ما از بابت مسافرت رفتن، مریض شدن و خرید کردن راحت خواهد بود و استرس زیادی را از این بابت تجربه نخواهیم کرد.

بررسی انحراف های روانشناسی پول

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای ما پیش بیاید ترس از دست دادن پول است، به همین دلیل ترجیح می‌دهیم برای کسب درآمد بیشتر تلاشی نکنیم تا مبادا که استرس از دست دادن را تحمل کنیم.

ممکن است بسیاری از افراد، اعتماد به نفس خود را به صورت مستقیم به پول گره زده باشند، این دسته افراد فقط در صورتی که حساب بانکی آن‌ها پر پول باشد احساس اعتماد به نفس و شادابی دارند و احساس می‌کنند که ارزش آن‌ها وابسته به پول است.

پس انداز افراطی و برطرف نکردن نیازهای اولیه نیز یکی از انحراف‌هایی است که افراد با آن مواجه می‌شوند.

خود درگیری ذهنی در روانشناسی پول

ممکن است به صورت ناخودآگاه درباره پول، عملکرد متفاوتی داشته باشید به عنوان مثال به راه‌های کسب درآمد و همینطور پول، فکر می‌کنیم ولی این تفکر، بدون عمل است. این کار باعث بروز مشکلی به نام وسواس پولی خواهد شد.

این وسواس پولی باعث می‌شود تا به سختی پول را برای به دست آودن نیازهای اولیه هزینه کنیم و تمام تلاش خود را برای خرج نکردن پول انجام می‌دهیم. همچنین با وسواس پولی، در همه زمینه‌ها در ابتدا به مسائل مادی آن توجه می‌کنیم.

همه این موارد، نشان دهنده خوددرگیری ذهنی درباره موضوع پول است.

روانشناسی پول و مهارت‌های پولی برای کودکان و نوجوانان

روانشناسی پول به بررسی نحوه تفکر، احساس و رفتار افراد در مورد پول می‌پردازد. این موضوع نقش مهمی در شکل‌گیری عادات پولی ما، تصمیمات مالی و سلامت مالی کلی ما دارد.

درک روانشناسی پول برای کودکان و نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به آنها کمک می‌کند تا:

 • الگوهای پولی سالم را ایجاد کنند: کودکان و نوجوانان در سنین پایین الگوهای پولی خود را شکل می‌دهند. آموزش روانشناسی پول به آنها کمک می‌کند تا الگوهای پولی سالمی را ایجاد کنند که در طول زندگی آنها ادامه خواهد داشت.
 • تصمیمات مالی آگاهانه بگیرند: درک روانشناسی پول به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند تا در مورد پول تصمیمات آگاهانه و مسئولانه بگیرند.
 • از مشکلات مالی در آینده جلوگیری کنند: بسیاری از مشکلات مالی در بزرگسالی ریشه در دوران کودکی دارند. آموزش روانشناسی پول به کودکان و نوجوانان می‌تواند به آنها کمک کند تا از این مشکلات جلوگیری کنند.
 • با پول رابطه سالم داشته باشند: داشتن رابطه سالم با پول برای رفاه کلی افراد ضروری است. آموزش روانشناسی پول به کودکان و نوجوانان می‌تواند به آنها کمک کند تا با پول رابطه سالمی داشته باشند.

برخی از مفاهیم کلیدی در روانشناسی پول برای کودکان و نوجوانان عبارتند از:

 • ذهنیت ثروت: ذهنیت ثروت بر این باور است که هر کس توانایی ثروتمند شدن را دارد.
 • تمرکز بر هدف: تمرکز بر هدف بر روی تعیین اهداف مالی و ایجاد برنامه‌ای برای رسیدن به آنها تمرکز دارد.
 • انضباط مالی: انضباط مالی به معنای توانایی کنترل هزینه‌ها و پس‌انداز پول است.
 • صبر: صبر درک این موضوع است که ثروتمند شدن زمان می‌برد و نیاز به تلاش و پشتکار دارد.
 • مقاومت در برابر وسوسه: مقاومت در برابر وسوسه به معنای توانایی عدم خرید چیزهایی است که به آنها نیاز ندارید یا نمی‌توانید از آنها بپردازید.

روانشناسی پول همان روانشناسی پولدار شدن است؟

این دو مفهوم در عین حال که بسیار بهم نزدیک هستند تفاوت‌هایی با هم دارند، روانشناسی پول به بررسی ارتباط و احساسات ما با پول اشاره دارد در حالی که روانشناسی پولدار شدن به تکنیک‌هایی می‌‌پردازد تا بتوانیم درآمد خود را افزایش دهیم.

یا به عبارتی ، روانشناسی پول درباره نگرش‌ها صحبت می‌کند ولی روانشناسی پولدار شدن به تکنیک‌ها می‌پردازد.

روانشناسی پول همان روانشناسی پولدار شدن است؟

معرفی کتاب روانشناسی پول اثر مورگان هاوزل

مورگان هاوزل در کتاب "روانشناسی پول" به بررسی رفتارهای غیرمنطقی انسان در رابطه با پول می‌پردازد. او با سال‌ها تجربه در زمینه پول و سرمایه به این نتیجه رسیده است که رفتارهای مالی ما احساسی است.

در ادامه به برخی از نکات این کتاب، اشاره می‌کنیم:

 • پول یک ابزار است، نه یک هدف: پول وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف است، نه خود هدف.
 • ترس و طمع دو دشمن بزرگ در سرمایه‌گذاری هستند: ترس و طمع می‌توانند باعث شوند تصمیمات مالی اشتباهی بگیریم.
 • ثروتمند شدن به زمان نیاز دارد: صبر و شکیبایی در سرمایه‌گذاری بسیار مهم است.
 • سرمایه‌گذاری ساده بهتر از سرمایه‌گذاری پیچیده است: نیازی نیست برای موفقیت در سرمایه‌گذاری، کارهای پیچیده‌ای انجام دهید.
 • به دنبال لذت‌های زودگذر نباشید: به جای اینکه پول خود را صرف چیزهای بیهوده کنید، آن را برای آینده خود سرمایه‌گذاری کنید.

کتاب روانشناسی پول به شما کمک می‌کند تا با درک بهتر رفتارهای خود در رابطه با پول، تصمیمات مالی بهتری اتخاد کنید و به ثروت و خوشبختی برسید.

سخن نهایی

در این نوشتار سعی کردیم تا با بررسی کامل روانشناسی پول و تاثیر این روانشناسی بر احساسات، به شما کمک کنیم تا مدیریت مالی و احساسی صحیحی داشته باشید.

این روانشناسی باعث می‌شود تا رابطه اشتباه خود با پول را اصلاح کنید و به آرامش در مباحث مالی برسید. ای سنج همواره تلاش می‌کند تا با ارائه مباحث کاربردی، باعث رشد و پیشرفت شما در تمام مراحل زندگی شود، همچنین می‌توانید انواع تست‌های مختلف از جمله شخصیت شناسی را از طریق سایت ما انجام دهید و تحلیل کاملی از نتیجه تست‌ها دریافت کنید.

رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟
چند پتانسیلی چیست؟ 4 ویژگی خارق العاده افراد چند پتانسیلی
ضمیر ناخودآگاه چیست | بررسی 0 تا 100
هیپنوتیزم چیست | کاربرد آن
اختلال خواب چیست و چگونه درمان می شود؟
طرحواره شکست چیست | علائم و راه‌های درمان
طرحواره بی اعتمادی چیست | علائم و راه‌های درمان

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • در روانشناسی پول، چه باورهایی خطرناک است؟

  • پول همه چیز است، پول کم است، پول همیشه باعث خوشبختی است.
 • چه عواملی در نحوه نگرش ما در زمینه پول موثر است؟

  • تجربیات شخصی، فرهنگ و شخصیت افراد
 • سلامت روان و پول چه نسبتی باهم دارند؟

  • روانشناسی پول می‌تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که افراد با نگرش‌های منفی نسبت به پول، بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان هستند.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید