هدر تبلیغاتی شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
هدر تبلیغاتی شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
پست وبلاگی
علائم افسردگی مدت مطالعه: 3 دقیقه
فاطمه جوهری فرد 06 مرداد 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

علائم افسردگی

برای درمان افسردگی قبل از هر چیز باید علائم آن در ابتدا شناسایی شود بنابراین سوالی که اینجا مطرح می شود چنین است: علائم افسردگی چیست؟  در ادامه قبل از پاسخ به این سوال لازم است که اشاره شود علائم افسردگی در زنان و مردان تا حدودی متفاوت می باشد به همین دلیل در ادامه علائم این بیماری به تفکیک جنسیت شرح داده می شود:

 افسردگی

افسردگی

مهم ترین علائم افسردگی در مردان:

لازم به ذکر است که مردان در مقایسه با زنان خیلی کمتر دچار افسردگی می شوند. یعنی به طور معمول نتایج تست افسردگی در پژوهش ها حاکی از آن که مردان نسبت به زنان از افسردگی کمتری برخوردار هستند. ولی به هر حال این بیماری در مردان علائمی دارد که در ادامه به تفکیک گزارش می گردد:

حالت ناراحتی

حالت ناراحتی مردان با زنان متفاوت است و آن ها در زمان ناراحتی کمتر گریه می کنند و کمتر در رختخواب خود دراز می کشند آنان در زمان ناراحتی بیشتر تمایل دارند که مواد مخدر استفاده کنند همچنین لازم به ذکر است که ناراحتی و علائم افسردگی در مردان یک روزه برطرف نمی شود.

ناامیدی

مردانی که دچار افسردگی شده اند به راحتی با کوچکترین چیز ساده در زندگی روزمره دچار ناامیدی و سرخوردگی می شوند.

پرخوری

اغلب مردانی که دچار افسردگی می شوند تمایل زیادی به خوردن غذا پیدا می کنند و همین سبب اضافه وزن و چاق شدن آن ها می شود.

تمرکز بر مسائل کوچک و ناتوانی در لذت بردن

مطالعات نشان داده است که اغلب مردان افسرده بر مسائل کوچک و بی ارزش تمرکز کرده اند، این مساله تا حدی باعث می شود که آنان  نتوانند از مسائلی که مورد لذت مردم عادی هستند لذت ببرند.

افزایش بی قراری

مردان افسرده اغلب آنچنان دچار بی قراری می کنند که مدام از فعالیتی به فعالیت دیگر می روند و ثبات ندارند. گویی که می خواهند چند فعالیت را همزمان شروع کنند.

درد

مردان افسرده اغلب دچار دردهایی از قبیل درد کمر و معده درد می شوند. لازم به ذکر است که علت این درد ها ناشی از استرس های مزمن می باشد. مردان به ندرت رابطه افسردگی را با علائم اختلالات هاضمه (یبوست، اسهال) و درد مزمن (سردرد، درد کمر) تشخیص می دهند.

از دست دادن میل جنسی

افسردگی سبب می شود که مردان تمایل جنسی خود را از دست بدهند. به این دلیل که تمایل جنسی از مغز نشات می گیرد و توسط متابولیت های عصبی تحریک می شود که در سیگنال دهی بین سلول های مغز و تحریک گردش خون در اندام های جنسی نقش دارند. با این حال، وقتی مردان دچار افسردگی می شوند، این مواد دچار عدم تعادل می شوند.

اختلالات در خواب

یکی از نشانه های رایج در افسردگی مردان بی خوابی و یا پر خوابی در مردان می باشد.

مشکلات تمرکزی

مردان افسرده اغلب در پردازش اطلاعات و تمرکز بر مطالب ضعیف هستند. شدیداً دچار حواس پرتی می شوند به طوری که  نمی توانند روی هیچ فعالیتی تمرکز داشته باشند.

مشکل در تصمیم گیری

مردانی که افسردگی دارند در تصمیم گیری دچار مشکل می شوند. آن ها توانایی مردم عادی در تصمیم گیری یا انتخاب چیز جدیدی را ندارند. افسردگی باعث می شود پردازش اطلاعات مغز دچار مشکل شود و توانایی تصمیم گیری را کاهش دهد.

استرس

در واقع استرس های طولانی هم می تواند سبب افسردگی شود و هم می تواند یکی از نشانه های افسردگی باشد.

سو مصرف مواد

تحقیقات نشان داده است که افراد الکلی نسبت به افراد غیر الکلی ریسک بالاتری درابتلا به افسردگی دارند .

افکار خودکشی

مردان افسرده اکثر اوقات به این فکر می کنند چطور می توانند با اقدام به خودکشی به افسردگی خود پایان دهند. لازم به ذکر است که زنان نیز به خودکشی فکر میکنند اما طبق مطالعات انجام شده، مردان بیش از ۴ برابر این اقدام را انجام می دهند.

از دست دادن انرژی و هیجان

افسردگی یکی از دلایلی است که ممکن است انرژی و هیجان مردان را از بین ببرد. از دست دادن هیجان یا کناره گیری از فعالیت های روزانه مثل سرگرمی ها، ورزش، تعاملات اجتماعی و یا بیرون رفتن با دوستان از نشانه های افسردگی اصلی هستند .

مشکلاتی در روابط

زمانی که مردان دچار افسردگی می شوند و از آن رنج می برند طبیعتاً اعتماد به نفس، انرژی و تلاش شان را از دست می دهند. که این سبب رنجش و عصبانیت اطرافیان فرد می گردد در نتیجه مشکلات عدیده ای در روابط فرد بوجود می آید.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

مهم ترین علائم افسردگی در زنان:

زنان اغلب به دلیل آشفتگی هورمون های زنانه نسبت به مردان بیشتر دچار افسردگی می شوند. به هر حال روان شناسان پس از مطالعه و بررسی نتایج تست افسردگی زنان، علائم افسردگی آنان را به شرح زیر اعلام کرده اند:

افسردگی در زنان

افسردگی در زنان

از دست دادن دلبستگی 

زنان افسرده اغلب اوقات احساس شادی نمی کنند و این به این معنی می باشد که دلبستگی و علاقه ی آن ها به همه امور و فعالیت های روزانه به طور کامل از بین رفته است.

احساس نا امیدی

زنان مبتلا به افسردگی براین باور هستند که اوضاع روز به روز در حال بدتر شدن می باشد و هیچ روزنه ی امیدی همچون پیشرفت تحصیلی، موفقیت شغلی، خانواده سالم برای خود درست نمی کنند .

احساس تنهایی

احساس تنهایی یک احساس واقعا دردآوری است. زنان افسرده اغلب به پزشک  مراجعه نمی کنند چرا که بر این باورند که پزشک نمی تواند به آن ها کمک کند.

دست کم گرفتن خود

زنان افسرده اغلب فکر می کنند که استعداد ندارند و خود را دست کم میگیرند و فکر می کنند که هیچ کاری نمی توانند انجام دهند بنابراین احساس بی فایده بودن می کنند.

از دست دادن انرژی

زنان مبتلا به افسردگی اغلب درای انرژی خیلی پایینی هستند

ماندن در شکست ها و اشتباهات گذشته

مدام در اشتباهات گذشته غوطه ورند که این ویژگی در زنان افسرده سبب میگردد که خودرا  بخاطر اشتباهات گذشته مورد سرزنش قرار دهند

گریه کردن بدون هیچ دلیلی یا گریه بیش از حد

زنان افسرده ممکن است به خاطر هیچ دلیلی گریه کنند. گریه کردن اغلب به دلیل نامعلومی رخ می دهد و این حالت ممکن است چند ساعت یا حتی چند روز در برخی موارد شدید ادامه پیدا کند.

داشتن درد

یکی از نشانه ها و علائم افسردگی در زنان سردرد و میگرن، کمردرد، درد قفسه سینه و مشکلات دستگاه گوارش می باشد .

عدم تمایل جنسی

عدم تمایل جنسی نیز به عنوان یکی از نشانه های افسردگی در زنانی در نظر گرفته می شود که علاقه مند به داشتن رابطه جنسی با همسرشان نیستند و از رابطه شان لذت نمی برد.

قاعدگی نامنظم

قاعدگی نامنظم یکی از نشانه های واضح و علائم افسردگی در زنان است. افسردگی ممکن است بر الگوی شدید هورمونی تاثیر بگذارد که شامل چرخه طبیعی ۲۸ روزه برای زنان در سال های باروری می شود.

سختی در حفظ و نگهداری ظاهر

توجه به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی افراد می باشد و تا حدودی این دغدغه در زنان خیلی بیتشر و حساستر می باشد . اما زمانی که زنان افسرده می شوند به سختی به ظاهر خود می رشند و اغلب اوقات پریشان چهره می باشند.

علائم افسردگی

علائم افسردگی

 

[kkstarratings]

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید