تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
حقایق جالب درباره خواب و رویاها مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 07 مرداد 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

حقایق جالب درباره خواب و رویاها

در این مقاله قصد داریم حقایق جالب در مورد خواب و رویاها را به اتفاق بخوانیم.

همه افراد در طول روزانه میانیگن حدود یک سوم را در خواب به سر می برند که در این میان حقایقی رخ می دهد که می توانید در ادامه براساس فهرست مطالب زیر با آن ها آشنا شوید.

حقایق جالب درباره رویاها و خواب ها

تقریباً یک سوم زندگی خود را صرف خواب می کنیم  و در این مدت، خواب می بینیم.

در حالی که بسیاری از نظریه ها برای توضیح چرایی خواب ما وجود دارد، اما هنوز کسی هدف خواب ها یا معنای دقیق رویاها را نمی فهمد و نمی داند.

برخی از محققان معتقدند که خواب ها معنای نمادین دارند، در حالی که دیگران معتقدند که رویاها مربوط به زندگی بیداری است.پ

آنچه دانشمندان می دانند این است که تقریباً هرکسی هر بار که می خوابد خواب می بیند و این رویا می تواند جذاب، مهیج، ترسناک یا کاملاً عجیب باشد. در ادامه زیر 10 نکته ای که باید درباره خواب بدانید آورده شده است.

همه خواب می بینند

مغز در تمام طول شب فعال است، به ویژه فعالیت مغزی شدید در مغز جلو و مغز میانی در هنگام خواب سریع حرکت چشم (REM)، زمانی که خواب می بینیم است. بزرگسالان و نوزادان به طور یکسان شبانه حدود دو ساعت خواب می بینند؛ حتی اگر هنگام بیدار شدن آن خواب  را به خاطر نداشته باشند.

در حقیقت، محققان دریافته اند كه افراد هر شب چندین خواب می بینند كه هر كدام معمولاً بین پنج تا 20 دقیقه طول می كشد.

بیشتر رویاها فراموش می شوند

حدود 95٪ از همه رویاها اندکی پس از بیدار شدن به سرعت فراموش می شوند.

طبق یک نظریه در مورد اینکه چرا به خاطر سپردن خواب ها بسیار دشوار است، بیان شده است که، تغییراتی که در هنگام خواب در مغز رخ می دهد از پردازش اطلاعات و ذخیره سازی مورد نیاز برای تشکیل حافظه پشتیبانی نمی کند.

بیشتر بدانید

اسکن مغزی افراد خوابیده نشان داده است که لوب های پیشانی، ناحیه ای که در تشکیل حافظه نقش اساسی دارد، در هنگام خواب REM، مرحله ای که خواب دیدن روی می دهد، غیرفعال هستند.

مطالعه ای که در سال 2016 در ژورنال Behavioral and Brain Science منتشر شد نشان داد که، فراموش شدن رویاها نیز ممکن است به دلیل تغییر در برخی انتقال دهنده های عصبی، به ویژه استیل کولین و نوراپی نفرین، در هنگام خواب REM باشد.

با این حال مطالعه دیگری، که در Frontiers of Psychology منتشر شده است، ارتباطی بین یادآوری خواب و تراکم ماده مغز قشر جلوی پیشانی داخلی (MPFC) پیدا کرده است. شرکت کنندگان با تراکم ماده سفید بالاتر، یادآوری رویای بالاتر را گزارش کردند.

همه رویاها رنگی نیستند

در حالی که اکثر مردم خواب رنگی دیدن را گزارش می دهند، تقریباً 12٪ از مردم ادعا می کنند که فقط سیاه و سفید خواب می بینند.
در مطالعه ای که بر روی رویاپردازان انجام شده بود و از ان ها خواسته شده بود که زمانی که از خواب بیدار شدند، رنگ هایی را از نمودار انتخاب کنند که با رنگ خواب آن ها مطابقت داشته باشد، و آن ها رنگ های پاستلی را بیشتر انتخاب کردند.
افرادی که زیر 25 سال دارند به ندرت خواب سیاه و سفید را گزارش می کنند. با این وجود افراد بالای 55 سال تقریباً 25٪ از اوقات خواب های سیاه و سفید را گزارش می کنند.
محققان معتقدند که این تفاوت نتیجه، به علت قرار گرفتن کودک در معرض تلویزیون سیاه و سفید است.

این ایده توسط یک تحقیق قدیمی پشتیبانی شده است که نشان می دهد، افراد در دهه 1940 به ندرت گزارش می دهند که رنگی رویا می بینند.

زن و مرد متفاوت رویا می بینند

محققان در مورد محتوای رویاها، تفاوت هایی بین زن و مرد پیدا کرده اند.

در چندین مطالعه، مردان گزارش کردند که دیدن خواب در مورد اسلحه به طور قابل توجهی بیشتر از زنان است، در حالی که زنان در مورد ارجاع به لباس بیشتر از مردان خواب می بینند.
مطالعه دیگری نشان داد که رویاهای مردان تمایل به محتوای پرخاشگرانه و فعالیت بدنی بیشتری دارند، در حالی که رویاهای زنان حاوی طرد بیشتر و همچنین مکالمه بیشتر از فعالیت بدنی است.
زنان معمولاً رویاهای کمی طولانی تری دارند که شخصیت های بیشتری دارند. وقتی صحبت از شخصیت هایی می شود که به طور معمول در خواب دیده می شوند، مردان در مورد مردان دیگر، دو برابر بیشتر از زنان خواب می بینند، در حالی که زنان تمایل دارند در مورد هر دو جنس به طور مساوی خواب ببینند.

 حیوانات هم احتمالاً خواب می بینند

خیلی ها فکر می کنند وقتی سگ خوابیده دم خود را تکان می دهد یا وقتی گربه خوابیده پنجه هایش را می زند، خواب می بیند.

گرچه سخت می توان به طور قطعی گفت که آیا این واقعاً چنین است، اما محققان معتقدند که احتمالاً اکثر حیوانات از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان و ماهی ها مراحل خواب را پشت سر می گذارند، از جمله خواب REM و غیر REM، به این معنی که در حقیقت رویا هم میبینند.

نکته

با این حال حیوانات ممکن است همانند انسان ها رویاها را تجربه نکنند. به عبارت دیگر، آن ها ممکن است مثل انسان ها بیدار نشوند، تصاویر را به خاطر بسپارند و یک داستان را به آن متصل کنند.

شما می توانید رویاهای خود را کنترل کنید

یک رویای شفاف رویایی است که در آن شما آگاه باشید که حتی اگر هنوز خواب هستید، خواب می بینید.

تصور می شود که رویای شفاف یک حالت ترکیبی از هوشیاری و خواب REM است، که طی آن اغلب می توانید محتوای خواب را هدایت یا کنترل کنید.

محققان می گویند که افراد می توانند از روش های مختلفی برای یادگیری چگونگی رویای شفاف استفاده کنند، از جمله "القای مانیونیک رویاهای شفاف" (MILD) و "حس های آغاز شده رویاهای شفاف" (SSILD)، که شامل بیدار شدن پس از پنج ساعت و تکرار عبارتی مانند "من رویای خود را به یاد می آورم"، یا به ترتیب به محرک ها (مناظر، صداها، احساسات) در محیط خواب  تمرکز می کنم.

نکته

تقریباً نیمی از افراد می توانند حداقل یک نمونه از رویاهای شفاف را به یاد بیاورند و بعضی از افراد به طور مکرر می توانند رویاهای شفاف داشته باشند.

 

رویاهای منفی شایع تر هستند

در طول بیش از 40 سال، محقق Calvin S. Hall، دارای مدرک دکترا، بیش از 50،000 حساب رویایی را از دانشجویان دانشگاه جمع آوری کرد.

این گزارشات در طی دهه 1990 توسط ویلیام دوموف، دانشجوی هال در دسترس عموم قرار گرفت.

روایات خواب نشان داد که بسیاری از احساسات در طول خواب تجربه می شوند. عوامل مختلفی می توانند بر محتوای احساسی رویاها تأثیر بگذارند، از جمله اضطراب، استرس و داروهای خاص.

یک مطالعه نشان داد محرک های خارجی، از جمله بوی خوب و بد، می توانند در خواب های مثبت و منفی نقش داشته باشند.

همچنین لازم به ذکر است که اشاره شود که رایج ترین احساسی که در خواب تجربه می شود اضطراب است و احساسات منفی به طور کلی بسیار بیشتر از احساسات مثبت است.

افراد نابینا ممکن است رویای بصری ببینند

در یک مطالعه روی افرادی که از بدو تولد نابینا بوده اند، محققان دریافتند که به نظر می رسد آن ها هنوز تصاویر رویایی را در خواب تجربه می کنند و همچنین حرکات چشمی دارند که با یادآوری خواب بصری ارتباط دارد.

اگرچه حرکات چشم آن ها در طول REM کمتر از شرکت کنندگان بینا در مطالعه بود، شرکت کنندگان نابینا همان احساسات رویایی، از جمله محتوای بصری را گزارش کردند.

شما در حالی که خواب می بینید فلج شده اید

خواب REM با فلج عضلات ارادی مشخص می شود. این پدیده به نام REM atonia شناخته می شود و مانع از انجام کار در رویاهای تان در هنگام خواب می شود.

اساساً، چون نورون های حرکتی تحریک نمی شوند، بدن شما حرکت نمی کند. در بعضی موارد، این فلج حتی می تواند تا 10 دقیقه به حالت بیداری منتقل شود، وضعیتی که به آن فلج خواب معروف است.

گرچه این تجربه می تواند ترسناک باشد، اما کارشناسان بیان می کنند که این کاملا طبیعی است و باید فقط چند دقیقه قبل از بازگشت کنترل طبیعی عضلات ادامه داشته باشد.

برخی از رویاها جهانی هستند

در حالی که رویاها اغلب به شدت تحت تأثیر تجربیات شخصی ما قرار دارند، محققان دریافته اند که برخی مضامین رویایی در فرهنگ های مختلف بسیار رایج است.

به عنوان مثال، مردم از سراسر جهان اغلب در مورد تعقیب، حمله یا زمین خوردن خواب می بینند.

از دیگر تجربه های معمول رویایی می توان به احساس سرما و عدم توانایی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه بودن در جمع اشاره کرد.

اگر دوست دارید بدانید تعبیر خواب از دیدگاه روانشناسان چگونه است، به این پست مراجعه فرمایید.

جمع بندی ای سنج

آنچه در این مقاله خواندیم حقایقی در مورد خوابیدن و رویا بود.

در نهایت لازم به ذکر است که تمامی حقایق مطرح شده (از قبیل: جهانی بودن برخی از رویاها، رویای بصری افراد نابینا، کنترل کردن رویاها، متفاوت بودن رویای زن و مرد، رنگی نبودن همه رویاها و ...) توسط محققان مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته است.

آیا حقایق درباره خواب و رویاها برای شما هم جالب بود؟ لطفا تجریبات ارزشمند خودتان را با ا به اشتراک بگذارید.

افسردگی سالمندان چیست | علائم و نشانه‌های آن
روانشناسی مثبت گرا چیست | دلیل اهمیت آن
علت گاز گرفتن کودکان چیست | روش مدیریت آن
گوش دادن همدلانه چیست | ویژگی و مزایای آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید