پست وبلاگی
احساس تنهایی مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 06 مرداد 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

احساس تنهایی

تنهایی ممکن است یک بیماری همه گیر باشد و طبیعتاً این بیماری همه گیر تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار میگرد . عده ای بر این باورند که تنهایی سبب می شود به ارزش های دیگران سوق پیدا کنیم و در جایی زندگی کنیم که متعلق به دیگران است.
و از سوی دیگر عده ای بر این باورند که رسانه ها و شبکه های اجتماعی مسبب اصلی این همه احساس تنهایی در بین افراد می باشد. در واقع افراد مدام با شبکه های اینترنتی مشغول هستند غافل از این که شبکه های اجتماعی احساس تنهایی را روز به روز افزون تر می کند همچنین از سوی دیگر سلامت جسمی مان به خطر می اندازند. نتایج یک مطالعه نشان داد که بالاترین کاربران رسانه های اجتماعی نیز بالاترین سطح انزوا ادراک شده را گزارش کردند(میلر و همکاران، ۲۰۱۷) .
نکته ای که اینجا باید خاطر نشان کرد این است که تنهایی با متصل شدن افراد به روی صفحه ی شیشه ای موبایل و ارتباط با جهان درمان نمی شود.

تنهایی

احساس تنهایی

لازم به ذکر است که تنهایی و احساس آن نشان دهنده عدم ارتباط است، نه فقدان مردم. به همین دلیل یک فرد می تواند حتی در یک جمعیت احساس تنهایی کند. در حقیقت، بعضی از افراد با بودن در بین مردم و دوستان خود بیشتر احساس تنهایی می کنند. شاید به راحتی می توان گفت در جهان مدرن آدمها بیشتر احساس تنهایی می کنند تا در جهان قدیم و سنتی. ریشه این احساس تنهایی در احساس متفاوت بودن و احساس کمبود داشتن می باشد. و این ریشه ها مطمعناً از طریق رسانه های اجتماعی بیشتر تقویت می شوند. یک مثال عینی: کسی که در پایتخت و در شیک ترین مراکز تجاری مشغول به زندگی و کسب و درآمد است نسبت به چوپانی که در حال نگهداری از گوسفندانش در یک روستای دور افتاده می باشد گاهاً احساس تنهایی بیشتری می کند. چرا که در دنیای مدرن مقایسه بیشتر صورت می گیرد و نداشتن ها و کمبود ها بیشتر خود را نشان می دهد.
سه نوع تنهایی
تنهایی وجودی : از این دیدگاه ، کمی تنهایی بود برای روح خوب است، و این قطعا یک بخش اجتناب ناپذیر تجربه انسانی است. با این حال، تنهایی تمایل به تحریک احساسات منفی دارد .
تنهایی احساسی : شما تنهایی احساسی را زمانی تجربه می کنید که همه افراد هستند ولی شخص رمانتیک خود را که عاشقانه دوستش دارید را نمی بینید.
تنهایی اجتماعی : این نوع تنهایی هنگامی اتفاق می افتد که شما احساس وابستگی به یک گروه را احساس نمی کنید. هنگامی که شما به یک مهمانی راه می یابید و کسی را دوست ندارید، احساس تنهایی اجتماعی ممکن است برای شما اتفاق بیافتد، اگر احساس نمی کنید که حضور شما در یک حلقه گسترده تر ارزش دارد، ممکن است احساس تنهایی اجتماعی را احساس کنید.

احساس تنهایی

احساس تنهایی

تنهایی ممکن است یک احساس گذرا، یک احساس موقعیتی یا یک احساس مزمن باشد. اکثر افراد این تنهایی های موقتی را تجربه کرده اند مثلا شخصی به خاطر نرفتن به مسافرت با خانواده خود چند روزی را در منزل تنهایی به سر می برد و … اما بعضی از تنهایی ها بدخیم می باشد و سالهای طولانی را با خود همراه دارد. به هر حال این احساس تنهایی که گاهاً می تواند به شدت مخرب باشد باید مورد اهمیت و توجه قرار گیرد.

[kkstarratings]

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید